1. Doping in dopinške afere pri teku na smučeh : magistrsko deloAnita Klemenčič, 2022, magistrsko delo Opis: Doping je v športu prisoten že od nekdaj, saj so ga uporabljali že Indijanci, Arabci, olimpijci v stari Grčiji in rimski gladiatorji. Skozi čas se je doping razvijal in izpopolnjeval, danes pa je prisoten v skoraj vseh športih. Glede na to, da tek na smučeh velja za enega izmed težjih vzdržljivostnih športov, ni presenetljivo, da se doping pojavlja tudi v teku na smučeh.
V 70. letih prejšnjega stoletja so se, zaradi nepoštenosti uporabe dopinga in zaradi možnih zdravstvenih posledic, pojavila prva dopinška testiranja in s tem boj proti dopingu. Preko dopinških kontrol so bili odkriti in kaznovani športniki, ki so si pri svojih uspehih pomagali z dopingom. V boj proti dopingu je vključenih vedno več organizacij in z njihovo pomočjo je bilo do danes odkritih že ogromno dopinških primerov, razkrite pa so bile tudi že večje dopinške afere in primeri sistemskega dopinga.
V teku na smučeh sta bila poleg posameznih dopinških primerov v zadnjih desetih letih najbolj odmevna primera ruskega sistemskega dopinga in afera Aderlass. Oba primera sta poleg tekačev na smučeh sicer vključevala tudi športnike iz drugih športov. Afera o sistemsko organiziranem dopingu v Rusiji je bila preko žvižgačev odkrita leta 2015, šlo pa je za vključenost in pomoč države pri prikrivanju in manipulaciji z dopinškimi testi, predvsem med domačimi olimpijskimi igrami v Sočiju leta 2014. Afera Aderlass, ki je znana tudi pod imenom Operacija puščanja krvi, pa je v javnost prišla med nordijskim svetovnim prvenstvom leta 2019. Avstrijski tekač na smučeh je bil namreč dan pred tekmo odkrit med transfuzijo krvi, ki spada med prepovedane postopke dopinga. Kasneje se je izkazalo, da omenjeni tekač ni bil edini uporabnik dopinga in da je šlo za sistemski krvni doping, v katerega je bilo vključenih več športnikov iz različnih športov.
Problematike dopinga se zavedajo tudi slovenski tekači na smučeh. Poleg moralnega vidika, kot je kršenje protidopinških pravil in posledično kazen, se zavedajo tudi možnih negativnih zdravstvenih posledic. Se pa strinjajo, da so v boju proti dopingu še vedno prisotne rezerve in možne izboljšave. Ključne besede: tek na smučeh, ruski sistemski doping, afera Aderlass, magistrska dela Objavljeno v DKUM: 28.11.2022; Ogledov: 613; Prenosov: 89 Celotno besedilo (1,32 MB) |
2. Problematika jamčevalnih zahtevkov potrošnikov z vidika "afere Volkswagen"Žan Peče, 2017, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi je obravnavana problematika jamčevalnih zahtevkov potrošnikov z vidika afere Volkswagen (Dieselgate), v kateri je bilo odkrito, da so v koncernu Volkswagen v svoja vozila nameščali skrito programsko opremo, ki je prirejala podatke o vrednosti izpušnih plinov v času testiranja vozil.
V diplomski nalogi so predstavljeni jamčevalni zahtevki, katere imajo zaradi ugotovljene napake na vozilu na voljo potrošniki.
Predstavljene so predpostavke, ki morajo biti izpolnjene, da se lahko uveljavlja posamezen jamčevalni zahtevek, tiste predpostavke, ki se v navedeni zadevi kažejo kot problematične, pa so podrobneje analizirane.
Predstavljena je tudi relevantna tuja sodna praksa. Ključne besede: afera Volkswagen, Dieselgate, jamčevalni zahtevki, stvarne napake, odprava napake, pravice potrošnika Objavljeno v DKUM: 15.09.2017; Ogledov: 2089; Prenosov: 212 Celotno besedilo (676,86 KB) |
3. MAJNIŠKA DEKLARACIJA LETA 1989 - VZROKI ZA NJEN NASTANEK IN NJENE POSLEDICERenato Škerbinc, 2016, diplomsko delo Opis: Predmet raziskovanja diplomske naloge je Majniška deklaracija iz leta 1989. Vzroke za njen nastanek gre iskati v 80-ih letih prejšnjega stoletja, po smrti Josipa Broza Tita. Takrat je bila Jugoslavija na prelomu, saj so do izraza prišli znaki gospodarske, socialne in politične krize ter nerešeni mednacionalni, nacionalni in medrepubliški odnosi. Jugoslavija kot federacija je združevala republike in pokrajini, ki so se izjemno razlikovale po kulturi, veri, narodnosti in jeziku.
Neposredna vzroka za nastanek Majniške deklaracije sta bili prelomna 57. številka Nove revije in afera Janša, Bavčar, Tasić, Zavrl. Hkrati je k temu pripomogla tudi tedanja oblast, ki je Slovenijo videla kot del jugoslovanske federacije in ne kot samostojno suvereno državo. Tako je kot neposredna posledica Majniške deklaracije nastala Temeljna listina Slovenije.
Vpliv Majniške deklaracije je bil vsekakor večji. Zaradi nje je prišlo do ustanavljanja novih političnih strank in imela je velik vpliv na demokratizacijo slovenske družbe.
Majniška deklaracija je bila prelomnica v ustvarjanju samostojne slovenske države in lahko rečemo celo, da je neke vrste ustanovna listina slovenske državnosti. Ključne besede: Majniška deklaracija 1989, 57. številka Nove revije, Afera JBTZ, Temeljna listina Slovenije Objavljeno v DKUM: 20.09.2016; Ogledov: 1665; Prenosov: 198 Celotno besedilo (762,22 KB) |
4. VZPONI IN PADCI NK MARIBOR DO OSAMOSVOJITVE SLOVENIJESašo Pungerčar, 2016, diplomsko delo Opis: Nogometni klub Maribor je bil ustanovljen 12. decembra 1960. Razlog za ustanovitev je bila razpustitev druge kluba zaradi namišljene afere. Klub je nastal z namenom, da postane vodilni in reprezentančni nogometni klub v mestu Maribor in da dostojno zastopa mesto v republiki in bivši skupni državi. Skupna želja vseh je bila tudi, da klub združi vse ljubitelje nogometa v Mariboru in da ga vsi podpirajo.
Prva leta je to izredno uspevalo in klub je iz leta v leto dosegal boljše in boljše rezultate, ki so krono vsega dosegli z uvrstitvijo v prvo jugoslovansko ligo. Vsem uspehom navkljub, pa žal klub ni uspel doseči še finančnih uspehov, ki bi sledili tekmovalnim uspehom in zahtevam. V premajhni podpori lokalnega gospodarstva, se je ves čas spopadal s finančnimi problemi, prav zato ni mogel obdržati in v svojo sredino zvabiti kvalitetne igralce, kot si jih je želelo občinstvo.
V prvenstvu, kjer so bila podkupovanja sodnikov in ostale finančne nepravilnosti stalnica, le da se krivcev nikoli ni resnično kaznovalo, je svoj črn madež dobil z afero »žoga« tudi NK Maribor, ki pa je bil za to kaznovan in za vzgled vsem najstrožje kaznovan. po tej aferi se klub nikdar ni več pobral in zadnjih deset sezon bolj kot ne le še nastopal nekje v ozadju in čakal na rešitev, ki ga je doletela v nastanku samostojne nove države – Slovenije. Ključne besede: NK Maribor, nogomet, afera žoga Objavljeno v DKUM: 21.06.2016; Ogledov: 2088; Prenosov: 282 Celotno besedilo (1,75 MB) |
5. NEZVESTOBA - ALI OBSTAJA RAZLIKA MED MOŠKO IN ŽENSKO NEZVESTOBOKatja Breznik, 2014, diplomsko delo Opis: Osnovni namen diplomskega dela je ugotoviti, ali obstajajo razlike med moško in žensko nezvestobo. V teoretičnem delu diplomske naloge smo se osredotočili na zgodovinske, kulturne in družbene vidike nezvestobe in njihov vpliv na razlike med spoloma. Ugotavljali smo, kako individualizacija posameznikov in spremenjena vloga žensk vplivata na porast nezvestobe pri ženskem spolu. Razložili smo tri teorije, ki se ukvarjajo z nezvestobo in spolom: evolucijsko, »double-shot« hipotezo in sociobiologijo. V empiričnem delu smo z analizo ankete preverjali pet hipotez. Cilj je ugotoviti, ali moški res varajo pogosteje kot ženske, kakšna je povezava spola in starosti, ko pride do varanja, ali se percepcija varanja razlikuje glede na spol, ali so ženske res tiste, ki varanje bolj obžalujejo in ali obstajajo razlike med spoloma v vzrokih, zakaj do varanja sploh pride. Rezultati so pokazali, da razlik med spoloma v pogostosti varanja ni, pri vseh ostalih hipotezah pa razlike so, ampak rezultati niso bili vedno v skladu z našimi predpostavkami. Ključne besede: nezvestoba, varanje, afera, evolucijska teorija, »double-shot« hipoteza, sociobiologija Objavljeno v DKUM: 10.12.2014; Ogledov: 2182; Prenosov: 525 Celotno besedilo (869,26 KB) |
6. DRUGI MANDAT MARGARET THATCHER 1983-1987Nataša Klavž, 2014, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi smo orisali in analizirali gospodarsko in politično dogajanje v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske v letih 1979–1990, ko je na čelu države kot ministrska predsednica stala Margaret Thatcher. Njen prvi mandat je zaznamovala težka gospodarska situacija in Falklandska vojna, v kateri se je Thatcherjeva izkazala kot odločna braniteljica ozemlja svoje države. Poudarek diplomske naloge je analiza njenega drugega mandata v letih 1983–1987. Težka gospodarska situacija in povečevanje števila brezposelnih sta se nadaljevala. Delno razbremenitev državne blagajne je prinesla obsežna privatizacija državnih podjetij. Oktobra 1984 je Irska republikanska armada IRA izvedla eno svojih najodmevnejših akcij, ko je nastavila bombo v hotel, v katerem je v času kongresa konservativne stranke bivala Margaret Thatcher s sodelavci. Drugi mandat je nedvomno najbolj zaznamovala enoletna stavka rudarjev, ki so pod vodstvom Arthurja Scargilla med marcem 1984 in marcem 1985 stavkali zaradi grožnje o zapiranju rudnikov. V zunanji politiki je Thatcherjeva še naprej negovala »posebni odnos« z Združenimi državami Amerike, predvsem s predsednikom Ronaldom Reaganom. Odnosi s Sovjetsko zvezo so se začeli tajati, ko je na čelo države stopil Mihail Gorbačov. Dobri odnosi med voditelji ZDA, Velike Britanije in Sovjetske zveze so konec osemdesetih let tudi pripeljali do konca hladne vojne. Ključne besede: Margaret Thatcher, Velika Britanija, stavka rudarjev 1984/85, bomba v Brightonu, afera Westland, povojna Britanija Objavljeno v DKUM: 07.11.2014; Ogledov: 2109; Prenosov: 195 Celotno besedilo (904,04 KB) |
7. ODMEVI SPOPADA MED KONSERVATIVNO IN LIBERALNO STRUJO V ZKS V LETIH 1968 - 1972 V SLOVENSKO - AMERIŠKEM ČASOPISJUDomen Pivec, 2013, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi je opravljena analiza pisanja slovensko-ameriškega časopisja v letih 1968–1972 z različnih vidikov in pogledov na spopad med liberalno in konservativno strujo v ZKS.
V prvem delu naloge je opravljena časovna razmejitev obdobja 1968–1972 v Sloveniji.
V drugem delu so pojasnjeni odmevi praške pomladi v slovensko-ameriškem časopisju, osamosvajanje Študentske skupnosti in Teritorialna obramba v konfliktu med strujama leta 1968.
Tretji del predstavlja pozicijo liberalne in konservativne struje v ZKS z vidika izbranih tem, kot so: cestna afera, Ciril Žebot in cestna afera, akcija 25 poslancev, obračun z mestnim komitejem ZKS Ljubljana in poskusi demokratizacije.
V četrtem delu naloge je razložena gospodarska koncepcija kot element prepoznavnosti liberalne in konservativne struje v ZKS v slovensko-ameriškem časopisju.
Cilj diplomske naloge je opisati in kritično oceniti spopad med strujama znotraj ZKS v smislu njegovega vpliva na demokratizacijo in liberalizacijo slovenskega političnega prostora. Naloga torej poudarja pomembnost kakovostnega poznavanja obravnavanih dogodkov za razumevanje preteklosti in sedanjosti. Ključne besede: cestna afera, študentsko osamosvajanje, Teritorialna obramba, akcija 25 poslancev, konservativna struja, liberalna struja, mestni komite ZKS Ljubljana, poskusi demokratizacije, gospodarska koncepcija, reformisti, čistka, Ciril Žebot Objavljeno v DKUM: 28.05.2013; Ogledov: 2603; Prenosov: 223 Celotno besedilo (1,37 MB) |