1. PRAVNOPOSLOVNI PRENOS LASTNINSKE PRAVICE NA NEPREMIČNINAH: PRIMERJAVA SLOVENSKE UREDITVE Z UREDITVIJO V NEMŠKEM PRAVNEM REDUDoris Jern, 2015, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je zajeta primerjava pravnoposlovnega prenosa lastninske pravice na premičninah med slovenskim in nemškim pravnim redom in uveljavljenih transfernih sistemih. Oba pravna reda izvirata iz germanske skupine, ampak se med seboj v določenih določbah razlikujta. Posvetili smo se iskanju razlik pri predpostavkah za veljaven prenos lastninske pravice na premičnini, pravnem varstvu odsvojitelja in pravnem varstvu, ki ga uživa tretja oseba v primeru, da pridobi lastninsko pravico od razpolagano nesposobne osebe. Prav tako nas je zanimalo kaj se zgodi z omenjenimi stvarnimi pravicami na premičnini v primeru a non domino pridobitve.
Iz diplomskega dela bo razvidna razlika med transfernim sistemom, ki ureja razmerje med zavezovalnim in razpolagalnim pravnim poslom na podlagi abstraktnega načela in med transfernim sistemom, ki to razmerje ureja na podlagi kavzalnega sistema. Ključne besede: Pravnoposlovni prenos lastninske pravice, pravni posel, premičnina, transferni sistem, načelo kavzalnosti, abstraktno načelo, Slovenija, Nemčija, a non domino. Objavljeno v DKUM: 29.05.2017; Ogledov: 1616; Prenosov: 123
Celotno besedilo (659,90 KB) |
2. UVAJANJE INFORMACIJSKEGA SISTEMA VODENJA KAKOVOSTIJože Rupnik, 2016, diplomsko delo/naloga Opis: Diplomska naloga obravnava uvedbo informacijskega sistema za vodenje kakovosti v podjetju X, v katerem razvijamo in proizvajamo avtomobilske dele za prvo vgradnjo. Obstoječa informacijska podpora ni več omogočala učinkovitega obvladovanja sistemov vodenja kakovosti. Sprememba poslovnih procesov, konkurenčnost in vedno nove zahteve s strani odjemalcev, zakonodaje, tehnične specifikacije ISO/TS 16949, korporacije in drugih zahtev so samo nekateri izmed številnih razlogov, zakaj se je vse več podjetij v zadnjih letih odločilo za uvedbo oz. uvajanje celovite programske rešitve.
Diplomsko delo je razdeljeno na teoretični in raziskovalni del. V teoretičnem delu smo opisali osnove sistema vodenja kakovosti, informacijskega sistema, celovitih programskih rešitev, sistema Lotus Notes/Domino in predlagan način uvajanja novega informacijskega sistema.
V raziskovalnem delu smo analizirali obstoječe stanje informacijske podpore sistemu vodenja kakovosti. Sistem obvladovanja procesov ni bil poenoten med podjetji znotraj korporacije, produktnimi skupinami in oddelki. V kritičnem delu smo opredelili njegove pomanjkljivosti in posledice.
V glavnem delu naloge smo se osredotočili na predstavitev posameznih aktivnostih uvajanja informacijskega sistema vodenja kakovosti (angl. Quality Management System - QMS) v sistemu Lotus Notes/Domino.
V zaključku raziskovalnega dela smo oceno učinkovitosti uvedenega sistema vodenja kakovosti podkrepili s SWOT analizo. Na podlagi te analize smo podali dejavnike za nadaljnjo posodabljanje in optimiziranje sistema QMS. S pridobljenim znanjem in izkušnjami pri uvedbi sistema QMS predlagamo podjetju tudi uvedbo informacijskega sistema za vodenje sistemov za ravnanje z okoljem (angl. Environmental Management System-EMS) in pomembnih elementov sistema vodenja varnosti in zdravja pri delu.
Celovita uvedba informacijskega sistema bi omogočila vzpostavitve IMS (angl. Integrated Management System) na področij vodenja kakovosti, ravnanja z okoljem in vodenja varnosti in zdravja pri delu. Ključne besede: Informacijski sistem, Baze podatkov, Lotus Notes/Domino, Sistem vodenja kakovosti, Uvedba Objavljeno v DKUM: 14.11.2016; Ogledov: 1396; Prenosov: 95
Celotno besedilo (1,61 MB) |
3. Zborovski opus Tadeje Vulc in primerjalna analiza izbranih vokalnih delLea Gačnik, 2016, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu z naslovom Zborovski opus Tadeje Vulc in primerjalna analiza izbranih vokalnih del uvodoma predstavljamo življenje in delo Tadeje Vulc ter njeno delovanje na različnih področjih. Tadeja Vulc je po poklicu skladateljica, deluje pa tudi kot profesorica, zborovodkinja in umetniška vodja. Z magistrskim delom predstavljamo njen vokalni glasbeni opus, poseben poudarek pa namenjamo analizi izbranih vokalnih skladb. Magistrsko delo je metodološko zasnovano na dveh med seboj dopolnjujočih se načelih: na zgodovinski analizi virov ter analizi skladb iz zborovskega opusa Tadeje Vulc. Ključne besede: Tadeja Vulc, zborovski opus, analiza vokalnih skladb, Pevcu, Cantate Domino, Epilog, Fortuna, Anka Jazbec. Objavljeno v DKUM: 24.10.2016; Ogledov: 1559; Prenosov: 326
Celotno besedilo (16,86 MB) |
4. UPORABA MODERNIH PROGRAMSKIH ORODIJ ZA DIMENZIONIRANJE NA PRIMERU DOMINO SISTEMAIris Kus, 2012, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava Le Corbusierjev model Domino in uporabo računalniških programov Frilo, ArchiCad in Allplan za projektiranje in konstruiranje.
Ker je konstrukcija Domino sistema v celoti iz armiranega betona, so v diplomskem delu opisane osnovne značilnosti betona. Skozi svoja dela pa je predstavljen arhitekt Le Corbusier ter njegov razvoj ideje o serijski gradnji stanovanjskih objektov iz armiranega betona.
S pomočjo programa ArchiCad je zasnovan objekt po modelu Domino. S programom Frilo je izvedeno dimenzioniranje posameznih konstrukcijskih elementov, v programu Allplan pa konstruiranje armature. Ključne besede: beton, Le Corbusier, Domino sistem, projektiranje, Frilo, ArchiCad, Allplan Objavljeno v DKUM: 28.09.2012; Ogledov: 2411; Prenosov: 224
Celotno besedilo (8,60 MB) |
5. |
6. PRIDOBITEV LASTNINSKE PRAVICE NA PREMIČNINI OD RAZPOLAGALNO NESPOSOBNE OSEBE - PRIMERJAVA SLOVENSKE UREDITVE Z UREDITVAMI NEKATERIH ROMANSKIH PRAVNIH SISTEMOVŠpela Valič, 2011, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je podan primerjalni vpogled v nekatere evropske sisteme pridobitve lastninske pravice na premičnini od razpolagalno nesposobne osebe (a non domino). Tri od skupno petih obravnavanih sistemov pripadajo romanski pravni družini , zato bo težišče naloge usmerjeno v iskanje razlik, pa tudi skupnih imenovalcev ureditev germanskega in romanskega porekla. Med predstavljanjem teme, ki jo mnogi označujejo za »križišče obligacijskega in stvarnega prava« , se bom primarno osredotočila na obravnavo instituta a non domino, vendar je za njegovo učinkovito preučevanje potrebna tudi splošna predstavitev sistemov prenosa lastninske pravice v različnih pravnih redih. Zato bo v začetnih poglavjih vsake obravnavane ureditve kot tematsko izhodišče najprej opisana splošna pridobitev lastninske pravice, zatem pa še podrobnejša predstavitev pridobitve lastninske pravice na premičnini, kadar je odsvojitelj razpolagalno nesposobna oseba (t.i. »non domino«). Razvidno bo, da so si romanski in germanski sistemi glede prenosa lastninske pravice konceptualno precej različni, hkrati pa zaradi korekcij in izjem v vsakdanji praksi ne dajejo dramatično drugačnih oziroma nasprotujočih si rezultatov. Ključne besede: a non domino, lastninska pravica, premičnina, razpolagalna nesposobnost, transfer lastnine, načelo nemo plus, romanski sistemi, Francija, Italija, Portugalska, Draft Common Frame of Reference. Objavljeno v DKUM: 23.09.2011; Ogledov: 9094; Prenosov: 474
Celotno besedilo (614,16 KB) |
7. PRENOVA PODATKOVNEGA MODELA PRI UVAJANJU NOVEGA IZDELKA V PROIZVODNJOJože Pavlič, 2011, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo se navezuje na procese strateške nabave v proizvodnem podjetju Iskra Mehanizmi d.d. Lipnica. Obravnava razvoj in prenovo računalniškega podatkovnega modela oz. baze Povpraševanja, ki je izvedena v programu Lotus Notes / Domino in služi kot podpora procesu nabave pri uvedbi novega materiala ali storitve v lastno proizvodnjo. V nalogi se osredotočamo predvsem na prenovo baze z vidika njenih uporabnikov.
Prenovljena aplikacija se preimenuje v »Baza SRM« in predstavlja nadgradnjo že obstoječe podatkovne baze povpraševanj.
Prvotna aplikacija omogoča dostopno, pregledno in varno shranjevanje podatkov, kateri nastopajo v procesu uvedbe novega izdelka v proizvodnjo, vendar ne izpolnjuje vseh zahtev kupcev, standardov kakovosti in zahtev uporabnikov.
Prenovljen podatkovni model poleg razširitve uporabnosti, upoštevanja zahtev mednarodnih standardov in optimizacije uporabnosti, zadovoljivo skrajšuje pretočni čas izvedbe postopka, ki predstavlja ključni problem v podjetju. Ključne besede: podatkovno modeliranje, proizvodnja, uvajanje novega izdelka, Baza »SRM«Supplier relationship management, Lotus Notes and Domino Objavljeno v DKUM: 19.08.2011; Ogledov: 2198; Prenosov: 116
Celotno besedilo (1,15 MB) |
8. |