| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza orodij za ocenjevanje spletne dostopnosti in smernice za spremljanje glede na direktivo (EU) 2016/2102 : magistrsko delo
Nataša Rajh, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo primerjali orodja za avtomatsko ocenjevanje spletne dostopnosti in pripravili smernice za spremljanje javnih spletišč ter izdelavo poročil glede na Direktivo (EU) 2016/2102. Po pregledu dosedanjih raziskav in po izvedbi primerjalne analize smo ugotovili, da se orodja med seboj ne razlikujejo le po funkcionalnostih in načinu podajanja rezultatov, temveč tudi v zaznavanju kršitev. Po pregledu zapisnikov sestankov ekspertne skupine WADEX smo ugotovili, da med državami članicami ne obstaja poenoten način spremljanja in poročanja. Podali smo smernice, ki bi zadoščale minimalnim zahtevam Izvedbenega sklepa komisije (EU) 2018/1524 in tudi napotke za podrobnejše preverjanje, ki bi rezultate izboljšali.
Ključne besede: spletna dostopnost, EN 301 549, Direktiva (EU) 2016/2101, WCAG, orodja za avtomatsko ocenjevanje spletne dostopnosti
Objavljeno v DKUM: 24.12.2021; Ogledov: 924; Prenosov: 77
.pdf Celotno besedilo (4,93 MB)

2.
Dostopnost digitalnih produktov za vse
Matjaž Debevc, 2021

Opis: Dostopnost produktov v okviru informacijske in komunikacijske tehnologije postaja s širjenjem kroga uporabnikov tudi na osebe z različnimi oblikami oviranosti pomemben dejavnik pri analizi, izdelavi in ocenjevanju računalniških aplikacij, spletnih strani in mobilnih aplikacij. Monografija predstavlja pomemben korak v osveščanju, izobraževanju in usposabljanju vseh oseb, ki se srečajo z vprašanjem, zakaj in kako pripraviti ustrezno prilagojene aplikacije in produkte, da bodo dostopni vsem. V delu so zajete osnove, ki so potrebne za to, da lahko vsak analitik, razvojnik in ocenjevalec najde oporne točke za svoje delo, kjer mora upoštevati zahteve in potrebe oseb z različnimi oblikami oviranosti. Poleg značilnosti in zahtev so navedene tudi mogoče rešitve oziroma potrebe, ki jih lahko uporabimo za prilagojene aplikacije in produkte. Zajeta so osnovna pravila in načela dostopnosti ter priporočila, kot so WCAG in standard ETSI EN 301 549. Podani so primeri dobre in slabe prakse, da bralec lažje ugotovi in preveri ustreznost svojega predloga glede na tipe oseb z različnimi oblikami oviranosti. Monografija se zaključi z metodami ocenjevanja in preverjanja dostopnosti digitalnih produktov, skupaj s pripomočki za hiter in enostaven pregled po posameznih kriterijih uspešnosti.
Ključne besede: dostopnost, spletne strani, mobilne aplikacije, analiza, oblikovanje spletnih strani, ocenjevanje, WCAG
Objavljeno v DKUM: 26.03.2021; Ogledov: 1090; Prenosov: 50
URL Povezava na datoteko

3.
Analiza e-dostopnosti javno dostopnih spletnih strani/storitev (v Sloveniji in v drugih članicah EU) : diplomsko delo
Katja Frančič, 2019, diplomsko delo

Opis: Z večanjem vsakodnevne uporabe spletnih strani in storitev se veča tudi krog ljudi, ki jih uporabljajo, zato je pomembno, da so dostopne vsem, ne glede na njihove omejitve. V diplomskem delu smo se osredotočili na analizo e-dostopnosti javno dostopnih spletnih strani in storitev v Sloveniji in EU. Analizo smo opravili s pomočjo orodij za preverjanje skladnosti strani s smernicami WCAG. Pozornost smo namenili tudi primerjavi s prejšnjimi leti. Ugotovili smo, da so med državami v e-dostopnosti razlike in da Slovenija posebej ne izstopa.
Ključne besede: e-dostopnost, spletna stran, WCAG, EU, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 06.12.2019; Ogledov: 1404; Prenosov: 318
.pdf Celotno besedilo (3,22 MB)

4.
POVEČEVANJE E-VKLJUČENOSTI Z UPORABO SMERNIC WCAG 2.0
Ana Dračina, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo najprej predstavili področje e-vključenosti in e-dostopnosti ter smernice standarda Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0. Opisali smo tudi stopnje skladnosti in glede na doseženo stopnjo smo merila uspeha uredili v tabelarično obliko. S pomočjo spletnega orodja smo pridobili napake dveh spletnih strani: ene slovenske in ene nemške, obe strani pa ponujata zdravstvene storitve preko spleta. Te napake smo nato analizirali in na tak način ugotovili, da je stran, ki bolj upošteva merila uspeha opisanega standarda, nemška spletna stran. Tako smo tudi potrdili predvidevanja, da v Sloveniji spletne strani niso najbolj dostopne ljudem s posebnimi potrebami.
Ključne besede: e-vključenost, smernice, WCAG 2.0, stopnje skladnosti
Objavljeno v DKUM: 12.03.2013; Ogledov: 2199; Prenosov: 226
.pdf Celotno besedilo (2,45 MB)

Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici