1. Odločitveni model za izbiro virtualne banke za poslovno raboVesna Emeđi Avpič, 2020, diplomsko delo Opis: Sodobnim mikrosubjektom so danes poleg storitev tujih klasičnih bank na voljo tudi tuje digitalne rešitve, do katerih lahko dostopajo kar iz lastne pisarne. Tuje virtualne banke omogočajo razmeroma preprosto, vsekakor pa hitro vzpostavitev dostopa do osnovnih bančnih storitev za poslovno rabo. Spletni viri potencialnemu uporabniku nudijo obilico informacij, vendar so te pogosto nepregledne, pa tudi ne vedno neposredno primerljive med ponudniki, kar največkrat le otežuje tehtno utemeljeno in koristno odločitev. Izdelali smo večparametrski odločitveni model, v katerem so zajete kandidatke, izbrane na podlagi določenih vključitvenih meril. Številni kriteriji in podrobna primerjava ponudb tvorijo kompleksen, toda uporaben pripomoček za odločanje. Model je časovno zamuden, saj zahteva natančno zbiranje podatkov iz nepoenotenih virov, vendar lahko izpolni svojo nalogo. Ključne besede: virtualna banka, poslovni račun, mikrosubjekt, večparametrski odločitveni model, DEXi Objavljeno v DKUM: 30.03.2022; Ogledov: 935; Prenosov: 79 Celotno besedilo (1,92 MB) |
2. PRIMERJAVA VEČPARAMETERSKIH ODLOČITVENIH METOD DEX IN PROMETHEEUrška Križnik, 2016, diplomsko delo/naloga Opis: Diplomsko nalogo smo osnovali na proučevanju dveh večparametrskih odločitvenih metod. Na podlagi zajetega znanja iz strokovne literature smo raziskali njuno uporabnost ter razloge za in proti uporabi posamezne metode. Predstavili smo pojem odločanja, prikazali kako pomembno vlogo ima v našem življenju. Opredelili smo proces odločanja po korakih in kako oz. s čim si lahko pri tem učinkovito pomagamo. Proučili smo večparametrski odločitveni metodi DEX in PROMETHEE ter prikazali uporabo metod v praksi in sicer na primeru izbora protivirusne zaščite. Zgradili smo odločitveni model, ki nam je pomagal do odločitve. Za to smo uporabili računalniška programa DEXi in Visual PROMETHEE. Na podlagi modela smo metodi med seboj kritično primerjali. V zadnjem delu smo metodi ocenili s SWOT analizo in za konec prikazali še njune pluse in minuse. Ključne besede: Metoda DEX, Metoda PROMETHEE, Večparametrski odločitveni model, Odločanje, Protivirusna zaščita Objavljeno v DKUM: 10.11.2016; Ogledov: 1547; Prenosov: 314 Celotno besedilo (4,04 MB) |
3. Model vrednotenja proizvodnega timaAleš Čadež, 2016, magistrsko delo/naloga Opis: V pričujočem delu je na osnovi raziskave in opravljene ankete prikazan večparametrski odločitveni model za ugotavljanje uspešnosti proizvodnega tima.
Na osnovi študija literature, sistemov za spremljanje uspešnosti v podjetjih in izvedene ankete med zaposlenimi so bili definirani osnovni kriteriji. Kot en izmed kriterijev najvišjega reda je bil določen tudi kriterij "zadovoljstvo članov tima".
Kriteriji so bili logično združeni v višje nivoje. Za vsak posamezen kriterij je navedena njegova razlaga in pomen ter uporaba in možnosti določitve posameznega kriterija. V delu so prikazana odločitvena pravila za združevanje posameznih kriterijev v združene kriterije višjega reda.
V raziskavi so bili zajeti tako kvantitativni kriteriji, ki jih je mogoče ustrezno meriti, kot tudi kvalitativni kriteriji, ki jih je mogoče oceniti na podlagi izkušenj oz. opazovanj. Model prikazuje smiselno združevanje obeh vrst kriterijev.
Model tako omogoča v kratkem času natančno oceniti oz. predvsem primerjati uspešnost večih primerljivih proizvodnih timov in odkriti njihove dobre in slabe točke. Na osnovi analize lahko nato načrtujemo ukrepe za izboljšanje uspešnosti opazovanih timov.
Prav tako je model mogoče uporabljati tudi v smislu motivacije in sodelovanja zaposlenih pri doseganju večje uspešnosti. V nalogi je namreč pokazano, da lahko tudi zaposleni sami ocenijo lastno uspešnost in tako z metodo participacije sodelujejo pri lastnem razvoju oz. razvoju proizvodnega tima.
Na osnovi ocene vzorčnih timov in sodelovanja zaposlenih v timih je bil model tudi validiran in popravljen v skladu z dobljenimi rezultati. Ključne besede: večparametrski odločitveni model, sistemi za pomoč pri odločanju, ključni kazalci učinkovitosti, uspešnost proizvodnega tima, prototip Objavljeno v DKUM: 17.10.2016; Ogledov: 1537; Prenosov: 136 Celotno besedilo (567,47 KB) |
4. PRIMERJAVA MODULOV ZA REGULACIJO PORABE ENERGIJE V GOSPODINJSTVUPeter Kalan, 2016, diplomsko delo/naloga Opis: V diplomski nalogi obravnavamo problem izbire najprimernejšega modula za regulacijo porabe energije v gospodinjstvu. Gre za kompleksen odločitveni problem, ki od laičnega bodočega uporabnika regulatorja zahteva veliko strokovnega znanja. V ta namen smo z orodjem DEXi zgradili večparametrski odločitveni model. V teoretičnem delu smo predstavili metodologijo izgradnje takšnega modela ter teoretične osnove regulacije porabe energije. V empiričnem delu smo s pomočjo dognanj iz teorije ter ekspertnega znanja identificirali kriterije ter jih oblikovali v drevo kriterijev, tako kot to narekuje metodologija DEXi. Sledilo je definiranje odločitvenih pravil ter predstavitev alternativ, med katerimi smo izbirali. V zadnjem delu sledi kritična ocena alternativ ter sprejem odločitve. Ključne besede: večparametrski odločitveni model, regulacija, orodje DEXi Objavljeno v DKUM: 04.07.2016; Ogledov: 1085; Prenosov: 92 Celotno besedilo (1,70 MB) |
5. Uporaba večkriterijskih odločitvenih modelov za ocenjevanje kakovosti ponudbe turističnih kmetijMajda Potočnik, 2016, doktorsko delo/naloga Opis: Obravnavani problem - kakovost ponudbe turističnih kmetij - smo razgradili na podprobleme oziroma parametre (kriterije) kakovosti ponudbe. Določili smo hierarhično strukturo štiridesetih kriterijev; vrhovni kriterij je alternativa, ki jo ocenjujemo – »turistična kmetija«. Podrejena kriterija sta »gost« in »gostitelj«. »Gostu« podrejeni kriteriji so »prostor«, »usluge« in »dodatna ponudba«; le-te sestavljajo še nižje ležeči kriteriji. »Gostu« podrejen je tudi kriterij »ponovno«. »Gostitelju« podrejena kriterija sta »načrti« in »zadovoljstvo«; slednji je razgrajen na podkriterije.
V predhodni študiji (Potočnik 2006) smo izvedli anketo na sedmih slovenskih turističnih kmetijah: A, B, C, D, E, F in G, v katerih so anketirani gostje in gostitelji določili pomembnost posameznih parametrov kakovosti ponudbe turističnih kmetij in ocenili kakovost posameznih kriterijev turistične ponudbe ter skupno kakovost posameznih kmetij. Na osnovi izvedene primerjave ocen, ki so jih anketiranci dali posameznim parametrom turistične ponudbe določene kmetije in splošnemu vtisu o skupni kakovosti te kmetije, sklepamo na verodostojnost in uporabnost tako pridobljenih podatkov.
Z metodo DEX smo v programu DEX-i razvili kvalitativni večkriterijski odločitveni model za ugotavljanje kakovosti ponudbe turističnih kmetij in ga v praksi preizkusili na vzorcu izbranih anketiranih kmetij. Izid so ocene kakovosti ponudbe posamezne turistične kmetije in razvrstitev kmetij po kakovosti. Od sedmih so štiri kmetije dobile najvišjo možno kvalitativno oceno »zelo dober«; to so kmetije B, C, F in G. Dve kmetiji: A in D sta ocenjeni z »dober«, kmetija E pa z »dober; zelo dober«. Izid za kmetijo E je posledica primankljaja podatkov s strani gostitelja. Tak izid dokazuje, da je model DEX uporaben tudi v primeru pomanjkljivih podatkov in nas napotuje k razmisleku o vzrokih in posledicah: »kaj - če«. Kmetije smo v modelu DEX lahko razvrstili po kakovosti od najboljše do najslabše; prvo mesto si delijo B, C, F in G, peto pa kmetiji A in D. Kmetija E je posebna kategorija. Izidi dokazujejo, da model DEX omogoča ocenitev in rangiranje alternativ – turističnih kmetij – po kakovosti njihove ponudbe in zato odločevalcu predstavlja ustrezen pripomoček.
Nov večparametrski odločitveni model za potrebe vrednotenja kakovosti ponudbe turističnih kmetij smo v programu »Expert Choice« razvili s tehniko AHP. V praksi smo model preizkusili na istem vzorcu turističnih kmetij. Tudi kvantitativni model AHP je omogočil ocenitve turističnih kmetij glede na kakovost njihove ponudbe in rangiranje kmetij po kakovosti. Kmetije so v AHP razvrščene: najboljša kmetija F z oceno 0,155 zaseda prvo mesto. Kmetiji B in C sta ocenjeni enako, obe z oceno 0,150 in delita drugo mesto. Na četrto mesto se uvršča kmetija G z oceno 0,149, na peto A z oceno 0,139, na šesto D z oceno 0,130 in E na zadnje, sedmo mesto z oceno 0,127.
Ugotavljamo, da je sedem kmetij v modelu AHP za kakovost turistične ponudbe dobilo šest različnih numeričnih ocen; samo dve kmetiji: B in C, se z enako oceno uvrščata na isto mesto. Istih sedem kmetij je v modelu DEX dobilo le dve opisni oceni: »dober« in »zelo dober«, kmetija E pa oceno »dober; zelo dober«. Kmetije B, C, F in G, ki si v modelu DEX delijo prvo mesto, vse z enako oceno »zelo dober«, so pri AHP uvrščene od prvega do četrtega mesta. Kmetiji A in D v modelu DEX delita šesto mesto, v modelu AHP pa pa sta uvrščeni na peto (A) in šesto (D). Kmetija E ima v modelu DEX zaradi pomanjkanja podatkov s strani gostitelja »dvojno« oceno »dober; zelo dober«, medtem ko se pri modelu AHP zaradi istega razloga uvršča na zadnje, sedmo mesto.
Oba modela: DEX in AHP omogočata ocenitev kakovosti ponudbe turističnih kmetij. Izidi v obeh modelih kažejo na podobno razvrstitev kmetij po kakovosti. Uporaba modela AHP omogoča natančnejše ocene in natančnejše razvrščanje kmetij. Na tej osnovi sklepamo, da je model AHP primernejše orodje za ocenitev kakovosti ponudbe turističnih kmetij in Ključne besede: kakovost ponudbe turističnih kmetij, parametri turistične ponudbe, večparametrski odločitveni model, analitični hierarhični proces (AHP), metoda DEX Objavljeno v DKUM: 13.06.2016; Ogledov: 2189; Prenosov: 331 Celotno besedilo (3,17 MB) |
6. MODEL ZA VREDNOTENJE BREZŽIČNIH USMERJEVALNIKOVTina Kuralt, 2014, diplomsko delo Opis: Posameznik, ki si želi vzpostaviti dobro omrežno povezavo doma ali v majhnem podjetju, si mora priskrbeti primeren brezžični usmerjevalnik. Problem se pojavi, ker so ljudje na področju informacijske tehnologije premalo izobraženi in ne znajo določiti vrednosti karakteristikam brezžičnih usmerjevalnikov. Tako se odločajo za nakup usmerjevalnikov, kateri ne ustrezajo njihovim potrebam, na podlagi napačnih karakteristik. Da bi podprli in olajšali izbiro brezžičnih usmerjevalnikov, smo izdelali več-parametrski odločitveni model in ga implementirali v programski rešitvi DEXi.
Cilj naloge je identificirati vplivne parametre in zgraditi model za vrednotenje usmerjevalnikov. Model smo preskusili za oceno izbranih štirih usmerjevalnikov približno enakih karakteristik. Pri tem smo izhajali iz literature in uporabniških zahtev in glede na to določili kriterije za izbor primernega usmerjevalnika.
Rezultat diplomskega dela je odločitveni model za vrednotenje brezžičnih usmerjevalnikov, ki temelji na upoštevanju vseh relevantnih kriterijev, ki vplivajo na izbiro usmerjevalnika za domačo uporabo. Ključne besede: brezžični usmerjevalniki, DEXi, karakteristike brezžičnih usmerjevalnikov, usmerjanje, Večparametrski odločitveni model Objavljeno v DKUM: 06.05.2014; Ogledov: 1175; Prenosov: 139 Celotno besedilo (895,25 KB) |
7. ODLOČITVENI MODEL ZA UGOTAVLJANJE OCENE STANJA TEHNIČNE BREZHIBNOSTI OSEBNIH VOZILAleš Horvat, 2013, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi smo predstavili področje in vpliv tehničnih pregledov vozil na varnost v cestnem prometu. Obravnavali smo pogoje za izvajanje tehničnih pregledov in prikazali obstoječi potek v primeru pregleda osebnega vozila. Z vidika tehničnih pregledov vozil smo predstavili vozilo in izpostavili njegove, za prometno varnost, pomembne sestavne elemente, ki so predmet kontrole. Podrobneje smo se posvetili problemu ugotavljanja tehnične brezhibnosti osebnega vozila, kjer smo po obstoječem postopku osredotočeni le na iskanje napak in nepravilnosti na vozilu, da ugotovimo končno stanje, kjer sta možnosti ocene le dve, je ali ni vozilo tehnično brezhibno, pri čemer je slednja ocena lahko rezultat najmanjše, banalne, morda za varnost, nepomembne napake.
Rešitev je prikazana v odločitvenem modelu za ugotavljanje ocene stanja tehnične brezhibnosti, ki je naravnan tako, da že pri pregledu posameznih sestavnih elementov vozila daje oceno stanja ter razporedi težo glede na pomembnost z vidika varnosti v cestnem prometu. Model omogoča kontrolorju vodljivost pri ocenjevanju in spodbuja k ocenjevanju stanja posameznih sestavnih elementov, na podlagi katerega se ugotovi skupna ocena stanja tehnične brezhibnosti. Z modelom standardiziramo postopek pregleda, dosegamo manjšo subjektivnost pri ocenjevanju in upoštevamo vse elemente, pomembne za varnost v cestnem prometu. Zmanjšujemo tudi možnost površne kontrole vozila, lastnik pa je natančneje seznanjen s stanjem in potrebnimi odstranitvami napak ali pomanjkljivostmi na vozilu. Ključne besede: vozilo, avtomobil, tehnični pregledi vozil, ocena tehničnega stanja, večparametrski odločitveni model Objavljeno v DKUM: 18.07.2013; Ogledov: 2069; Prenosov: 209 Celotno besedilo (3,63 MB) |
8. Predlog rešitve za sprotno določanje prioritet nalog v službi za informatiko na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeveAleš Debevec, 2013, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo je osredotočeno na določanje prioritet nalog v službi za informatiko na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Z implementacijo razvitega večparametrskega odločitvenega modela v programu Dexi bo proces optimalnejši, predvsem pa se bodo prioritete določale veliko hitreje in na transparentnejši način. Spreminjanje utečenega načina dela nemalokdaj naleti na subjektivne odpore in ker negativne posledice v primeru spremembe iz boljšega na slabše niso zanemarljive, je pomembna tudi končna kritična ocena.
V delu je podrobno obravnavan vsak korak od proučitve obstoječega stanja, razvoja modela, testiranja modela, kritične ocene in vse do predloga vodstvu organizacije, s stališča tako pozitivne kot negativne konotacije. Ključne besede: Večparametrski odločitveni model, Odločitveni proces, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, Dexi, Verdana Objavljeno v DKUM: 15.07.2013; Ogledov: 1916; Prenosov: 178 Celotno besedilo (2,11 MB) |
9. MODEL ZA OCENO MIGRACIJE BAZE ORACLEJaka Vodenik, 2013, diplomsko delo Opis: Pri diplomski nalogi smo raziskali prednosti in slabosti migracije iz podatkovne baze Oracle na podatkovno bazo PostgreSQL ponudnika Enterprise DB, ki zastopa delno odprtokodno rešitev. Za primerjavo smo uporabili še varianto popolno odprtokodne baze podatkov PostgreSQL. Osredotočili smo se na vpliv svetovne gospodarske krize na IT področju in v sklopu teh okoliščin na nove priložnosti ponudnikov cenejših storitev. Pomagali smo si s primerom (case study). Podali smo tudi finančni izračun stroškov migracije. Analizo prednosti in slabosti smo naredili v programu Dexi, kjer smo določili in opisali strukturo kriterijev. Analizo kaj-če smo izvedli najprej v programu Dexi, kasneje pa rezultate grafično prikazali še v Vredani. Končni rezultat naloge je grafično vrednotenje in analiza rezultatov. Ključne besede: migracija, DEXi, večparametrski odločitveni model, nižanje stroškov, Enterprise DB Objavljeno v DKUM: 14.05.2013; Ogledov: 1508; Prenosov: 75 Celotno besedilo (928,44 KB) |
10. IZBIRA CELOVITE PROGRAMSKE REŠITVE V OBLAKU ZA MALA PODJETJAAleksandra Despotovič, 2013, diplomsko delo Opis: Majhnemu ali novonastalemu podjetju lahko predstavlja vzpostavitev računalniške infrastrukture velik strošek. Problem se pojavi pri izbiri najprimernejšega ponudnika. Zato bom v ta namen izdelala primerjavo med tremi različnimi ponudniki v Sloveniji in tujini.
Cilj naloge je narediti primerjavo med tremi različnimi ponudniki celovite programske rešitve v oblaku in na osnovi teh določiti najprimernejšega ponudnika. Želim ugotoviti tudi, kakšne potrebe imajo uporabniki in glede na njihove potrebe določiti kriterije. V ta namen smo izdelali odločitveni model z orodjem DEXi, ki temelji na metodologiji večparametrskega odločanja DEX.
Rezultat moje diplomske naloge je izbira najprimernejšega ponudnika celovite programske opreme v oblaku za rabo v manjših ali novonastalih podjetjih. Ključne besede: Računalništvo v oblaku, Celovita programska rešitev, CRM, Večparametrski odločitveni model, DEXi Objavljeno v DKUM: 13.05.2013; Ogledov: 1527; Prenosov: 167 Celotno besedilo (1,87 MB) |