| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Simulacije sistemov zaprte torakalne drenaže
Jernej Kovačič, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo simulirali delovanje sistemov za torakalno drenažo, ki jih uporabljamo za ponovno razpetje pljučnega krila v primeru stisnjenja zaradi prisotnosti zraka ali tekočine v plevralnem prostoru. Namen raziskave je bil predstaviti delovanje zastarelega sistema s steklenicami, saj nam omogoča odličen vpogled in razumevanje delovanja torakalne drenaže. V eksperimentalni študiji smo v simuliranem okolju izvedli poskuse na sistemu z eno, dvema in tremi steklenicami. Ugotovili smo, da je enosteklenični sistem zelo nepraktičen za uporabo zaradi svoje male kapacitete in vnovične potrebe po nastavljanju podvodne zapore. Primeren je le za dreniranje zraka in ne tekočin. Tako eno- kot tudi dvosteklenični pasivni sistemi morajo biti vedno pod nivojem bolnika, da s tem zagotovimo višinsko razliko in s tem pogoje za odtekanje tekočin. Iz poskusov ugotavljamo, da so najprimernejši za uporabo sistemi s tremi steklenicami. Ti so priklopljeni na stalni vir podtlaka in omogočajo kontinuirano dreniranje.
Ključne besede: torakalna drenaža, pnevmotoraks, drenažni sistem, podvodna zapora, prsni koš.
Objavljeno v DKUM: 07.06.2017; Ogledov: 1682; Prenosov: 197
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

2.
Zdravstvena nega bolnika s torakalno drenažo
Betina Bračko, 2013, diplomsko delo

Opis: Torakalna kirurgija je posebno področje v kirurgiji, ki se navezuje na bolezni in poškodbe, prsnega koša in vseh organov v njem. Pljuča so eden izmed najbolj pomembnih organov v človeškem telesu. Največkrat pa se tega ljudje premalo zavedajo in to začnejo spoznavati, kadar so pljuča že obolela ali poškodovana. V teoretičnem delu je predstavljena anatomija, fiziologija in patologija pljuč in pleuralnega prostora. Pleuralni prostor je tudi natančneje opisan, saj je poznavanje tega dela prsnega koša bistvenega pomena, da lahko rokujemo s torakalno drenažo. Predstavljena je tudi zdravstvena nega bolnika s torakalno drenažo. Natančneje so opisane naloge medicinske sestre, na kaj mora biti pozorna in kakšne so posebnosti pri zdravstveni negi bolnika s torakalno drenažo. Medicinska sestra se mora na tem področju nenehno izobraževati, saj tehnologija napreduje, s tem pa tudi torakalna drenaža. V raziskovalnem delu diplomske naloge so predstavljeni rezultati anketnega vprašalnika. Namen raziskave je bil, da spoznamo kakšna je poučenost bolnikov o torakalni drenaži in pri katerih življenjskih aktivnostih imajo bolniki zaradi torakalne drenaže omejitve. Raziskava je bila izvedena na Oddelku za torakalno kirurgijo v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, v kateri je sodelovalo 30 bolnikov, ki so bili hospitalizirani na tem oddelku. Z raziskavo smo prišli do zaključka oziroma do sklepa diplomskega dela, v katerem so predstavljene ugotovitve oziroma odgovori na raziskovalna vprašanja.
Ključne besede: Torakalna drenaža, torakalni dren, pljuča, pleura, zdravstvena nega, medicinska sestra, bolnik.
Objavljeno v DKUM: 06.01.2014; Ogledov: 7049; Prenosov: 1378
.pdf Celotno besedilo (709,38 KB)

3.
ZDRAVSTVENA NEGA PACIENTA S TORAKALNO DRENAŽO
Nadja Povh, 2013, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema opis zdravstvene nege pacienta s torakalno drenažo. Predstavljena je torakalna drenaža, vrste torakalnih drenaž, prednosti in slabosti torakalnih drenaž, sam kirurški postopek vstavljanja torakalnega drena, spremljanje bolečine pri bolnikih s torakalno drenažo in odstranitev torakalnega drena. Raziskava je temeljila na deskriptivni metodi dela s študijem domače in tuje literature. Raziskavo smo izvedli s pomočjo anonimnega anketnega vprašalnika, ki je vključeval 28 zaposlenih medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov na Oddelku intenzivne kirurgije Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj. V raziskavi smo želeli ugotoviti, ali so medicinske sestre in zdravstveni tehniki dovolj strokovno usposobljeni oziroma ali se jim zdi, da imajo na tem področju dovolj znanja o torakalni drenaži in alibi si ga želeli pridobiti še več. Skozi diplomsko nalogo smo ugotovili, da si vsi anketiranci želijo dodatna znanja s področja obravnave pacienta s torakalno drenažo.
Ključne besede: Ključne besede: torakalna drenaža, torakalni dren, medicinska sestra, pacient, psihična in fizična priprava bolnika in zdravstvena nega.
Objavljeno v DKUM: 06.08.2013; Ogledov: 6365; Prenosov: 1633
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

Iskanje izvedeno v 0.07 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici