| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 181
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Navodila za snemanje za portal Govorjena slovenščina
Darinka Verdonik, Andreja Bizjak, Gregor Donaj, Boštjan Makarovič, Cristina Contero Almagro, 2025, elaborat, predštudija, študija

Ključne besede: portal Govorjena slovenščina, snemanje govora
Objavljeno v DKUM: 04.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (307,37 KB)

2.
Načrtovanje in implementacija spletnega portala za oboževalce Taylor Swift : diplomsko delo
Ana Mlinar, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava načrtovanje in implementacijo spletnega portala za oboževalce Taylor Swift t.i. "Swiftije". Glavni cilj projekta je ustvariti interaktivno spletno platformo, ki združuje skupnost oboževalcev in jim omogoča medsebojno povezovanje ter interakcijo. V nalogi so predstavljeni ključni koraki načrtovanja, od izbire ustreznih tehnologij in oblikovanja uporabniškega vmesnika do implementacije varnostnih mehanizmov. Portal je zasnovan z uporabo HTML, CSS, JavaScript, PHP in MySQL Poseben poudarek pa smo namenili enostavni uporabi, mobilni odzivnosti in podpori uporabniško ustvarjenim vsebinam. Rezultat dela pa je funkcionalen spletni portal, ki oboževalcem ponuja osrednje mesto za sodelovanje v razpravah in deljenje svojih izkušenj kot del skupnosti swiftijev.
Ključne besede: spletni portal, Swiftie, uporabniško ustvarjene vsebine, HTML, JavaScript, PHP
Objavljeno v DKUM: 15.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 233  (1 glas)
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

3.
Posodobitev tračne žage z avtomatskim podajanjem : diplomsko delo
Nino Frumen, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena posodobitev tračne žage z avtomatskim podajalnikom. Predstavljene so vse komponente, ki jih je bilo potrebno zamenjati, potek izdelave novega komandnega pulta in ustreznih nosilcev komponent. Prav tako je predstavljeno ponovno elektro ožičenje vseh komponent in izdelava novega elektro načrta v programu Eplan. Predstavljena pa je tudi izdelava novega HMI zaslona v programu TIA Portal in uporabnost programa optiCutter v proizvodnji. Na koncu so zapisana navodila za uporabo žage. Cilj diplomske naloge je bilo zagotoviti natančno delovanje žage in posledično hitrejše ter kvalitetnejše razrezovanje v proizvodnji.
Ključne besede: Eplan, elektro vezava, TIA portal, tračna žaga, avtomatski podajalnik
Objavljeno v DKUM: 15.01.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (6,64 MB)

4.
Razvojna miza za testiranje regulacijskih algoritmov z različnimi serijami Siemens PLK pri razvoju
Sebastjan Lah, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bo predstavljena uporaba različnih Siemens krmilnikov za namen testiranja regulacijskih algoritmov. Cilj diplomskega dela je uporabiti PROFINET komunikacijo in povezati dve različni seriji Siemens krmilnikov na skupni usmerjevalnik, preko katerega se lahko brezžično povežemo na željen krmilnik. Delovanje regulacijskega algoritma lahko spremljamo in vodimo preko nameščenega HMI panela ali preko fizičnih tipk, stikal in indikatorjev. Za namen prikaza delovanja razvojne mize je bil v TIA portalu izdelan program za regulacijo temperature v peči in regulacijo vodenja servomotorja.
Ključne besede: avtomatizacija, razvojna miza, regulacija, Siemens, TIA portal, SCADA
Objavljeno v DKUM: 14.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 84
.pdf Celotno besedilo (8,99 MB)

5.
Izvedba metode glavnih komponent v PLK za odkrivanje in izolacijo napak v procesni industriji
Dejan Gaberšek, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava izvedbo metode glavnih komponent (PCA) v programirljivih logičnih krmilnikih (PLK) za zaznavo in izolacijo napak v procesni industriji. Napake v industrijskih procesih lahko povzročijo velike ekonomske izgube in pogosto ostanejo prikrite z vidika klasičnega nadzora. Razvita metoda, ki je zasnovana na osnovnih matematičnih operacijah, je bila implementirana na Siemens PLK in preizkušena na laboratorijskem modelu treh medsebojno povezanih posod. Dodatno smo izdelali HMI zaslon za vizualizacijo rezultatov, kar omogoča učinkovito spremljanje napak v realnem času in njihovo izolacijo.
Ključne besede: avtomatizacija, odkrivanje in izolacija napak, analiza glavnih komponent, PLK, TIA portal, hidravlični model
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (3,54 MB)

6.
Nadgradnja didaktičnega modula za regulacijo temperature z vetrovnikom
Andraž Kolar, 2024, diplomsko delo

Opis: Projekt, ki sem si ga izbral za diplomsko nalogo, je združitev dveh področij, in sicer avtomatizacije ter regulacijske tehnike. Nadgradil sem didaktični modul, namenjen regulaciji temperature. Obstoječemu modulu sem dodal ventilator in komoro (cev) in s tem spremenil pretok zraka in sam temperaturni proces. Avtomatizacija temperaturnega procesa temelji na programirljivem logičnem krmilniku (PLK) Siemens S7-1214, poleg krmilnika pa sem uporabil še Siemens HMI Touch Panel, namenjen operaterju, kjer so prikazani gumbi, indikacije in grafi, ključni za razumevanje in upravljanje regulacije. Programsko kodo sem napisal v programskem okolju TIA Portal (Totally Integrated Automation Portal), kjer lahko za regulacijo uporabimo programski blok z napisano kodo za PID regulator, ki ima poleg ročnega vpisa parametrov regulatorja tudi možnost avtomatskega določanja optimalnih parametrov s pomočjo funkcije »fine tunning«. Programsko kodo sem izdelal z lestvično logiko (LAD).
Ključne besede: TIA Portal, Siemens, PLK, PID regulator, didaktični modul
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (2,81 MB)

7.
Asinhrono sledenje KUKA robota točkam na obračalni mizi : diplomsko delo
Tine Tomšič, 2024, diplomsko delo

Opis: Bistveno prvino vseh proizvodnih sistemov predstavljajo roboti, ki so iz leta v leto bolj nepogrešljivi. Od tod izvira ideja o gradnji pametne in avtonomne robotske celice, ki temelji na vzpostavitvi komunikacije med KUKA robotom in obračalno mizo. V sklopu diplomske naloge smo zasnovali delovno celico, znotraj katere KUKA robot sledi premikom obračalne mize. Medtem ko se miza rotira, robotska roka z manjšo časovno zakasnitvijo sledi vnaprej določeni točki. Z uporabo programabilnega logičnega krmilnika Siemens S7-1500 in protokola PROFINET je izvedeno izračunavanje prostorskih koordinat ter komunikacija med krmilnikom in robotom za uspešno asinhronsko sledenje vrha robota in točke na obračalni mizi.
Ključne besede: Obračalna miza, KUKA robot, Siemens PLK, PROFINET, TIA Portal, asinhrono sledenje
Objavljeno v DKUM: 14.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (2,86 MB)

8.
Analiza dokumentarnega poslovanja odvetniške pisarne
Rok Poš, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga opisuje dokumentarno poslovanje, ki se uporablja v odvetniški pisarni. Opisan je tudi portal e-Sodstvo in njegova uporaba, povezana s poslovanjem odvetniške pisarne. Mnoge odvetniške pisarne še vedno uporabljajo tradicionalne metode upravljanja dokumentacije. Ker imajo le-te ogromno dokumentacije, upravljanje z njo vzame veliko časa. Zato pri upravljanju z dokumentacijo in arhiviranjem dokumentov vključitev digitalizacije in avtomatizacije prinese velike prednosti. Z digitalizacijo in avtomatizacijo delovnih procesov si zadeve drastično olajšamo in s tem prihranimo veliko pomembnega časa. Čas je za odvetniško pisarno še posebej pomemben, saj pomeni, da lahko odvetniki opravijo z več primeri v krajšem času, kar prinese večji dobiček podjetju. Na podlagi analize izbrane odvetniške pisarne je predstavljen in opisan način poslovanja odvetniške pisarne, ki ima v svoj proces upravljanja dokumentacije vključeno digitalizacijo in avtomatizacijo. Intervju z ključnimi zaposlenimi, ki imajo največji vpliv na digitalizacijo v odvetniški pisarni, pa nam da globlji vpogled v trenutno stanje digitalizacije ter stopnjo digitalizacije odvetniške pisarne v prihodnjih letih. Uporaba spletnega portala e-Sodstvo poslovanju odvetniške pisarne prinese velike prednosti. Zaradi raznovrstnosti pri oddajanju vlog in dostopnosti do pravosodnega sistema, ki jih ponuja portal e-Sodstvo, lahko odvetniška pisarna uporabi portal za vse vrste pravnih storitev, ki jih ponuja. Kljub vsem prednostim, ki jih portal e-Sodstvo prinese, pa obstajajo tudi izzivi, s katerim se soočajo uporabniki portala. V diplomski nalogi so predstavljene ideje za nadgradnjo in razvoj portala, ki bi uporabnikom prinesle nove funkcije in dodatne možnosti pri uporabi portala e-Sodstvo.
Ključne besede: Odvetniška pisarna, dokumentarno poslovanje, digitalizacija, portal e-Sodstvo.
Objavljeno v DKUM: 10.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (1,16 MB)

9.
Izvedba vodenja čistilnega stroja turbinskega vtoka
Luka Širec, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je bil posodobitev krmilnega sistema avtomatiziranega čistilnega stroja na turbinskem vtoku MHE Melje. Čistilni stroj ima dvoje čistilnih grabelj, ki drsijo po rešetkah navzgor in odstranjujejo naplavine. Grablje poganja hidravlični agregat in s pomočjo elektromagnetnih ventilov upravlja stroj. Vodenje je izvedeno s pomočjo programirljivega logičnega krmilnika. V okviru posodobitve vodenja smo zamenjali strojno in programsko opremo. Programirljivi logični krmilnik Siemens Simatic S7-200 smo zamenjali s Siemens Simatic S7-1200. V programskem okolju TIA Portal V16 smo napisali uporabniški program na osnovi lestvičnega diagrama. Za vnos in prikaz informacij o delovanju stroja smo izdelali tudi grafični vmesnik HMI.
Ključne besede: Elektrarna, čistilni stroj na turbinskem vtoku, programirljivi logični krmilnik, S7-1200, TIA Portal V16, vmesnik HMI.
Objavljeno v DKUM: 20.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (5,79 MB)

10.
Sekvenčno programiranje z lestvično logiko v TIA portalu s krmilnikom Siemens S7-1200 in grafičnim panelom KTP700 : diplomsko delo
Niko Hržica, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga predstavlja inovativen pristop k programiranju avtomatiziranih sistemov, osredotočen na možnosti sekvenčnega programiranja z lestvično logiko v okolju TIA Portal. Uporabljata se krmilnik Siemens S7-1200 in grafični panel KTP700. Naloga raziskuje pretvorbo iz SCF (graph) v LAD programski jezik, poudarjajoč učinkovito upravljanje kompleksnih funkcij. Cilj je doseči prihranek finančnih sredstev ob ohranjanju funkcionalnosti grafične tehnologije. Sistematično predstavlja postopek prenosa grafičnega programa z združljivostjo s krmilnikom Siemens S7-1200 in podrobno implementacijo na grafičnem panelu KTP700. Rezultati prinašajo praktičen prikaz učinkovitega upravljanja sistemov, poudarjajoč finančno učinkovitost s prehodom na sekvenčno programiranje.
Ključne besede: PLK (programirljiv logični krmilnik), TIA Portal, Sekvenčno programiranje, Siemens S7-1200
Objavljeno v DKUM: 26.04.2024; Ogledov: 400; Prenosov: 146
.pdf Celotno besedilo (2,09 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici