| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 10
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Advanced Quantitative Research Methods in Nursing
Lucija Gosak, Leona Cilar Budler, Roger Watson, Gregor Štiglic, 2024

Opis: The publication "Analysis of quantitative research data in nursing research: A guide to SPSS" provides nursing students and nurses with the knowledge and skills to interpret the different statistical methods in their field, which can improve users' skills in collecting, analysing and interpreting results from clinical practice, thus contributing to improving the quality of health care. It provides detailed instructions on how to use IBM SPSS and perform statistical analyses that nurses need to be familiar with as they use and generate data in their daily work with patients. The main aim of patient care is to provide high quality, evidence-based care, so nurses have a duty to keep up to date with the latest research and evidence and apply it to their work. The knowledge gained in this book can also help nurses to better understand and interpret previously published results, and thus critically assess the validity and reliability of the results they will use in clinical practice.
Ključne besede: quantitative analysis, statistics, IBM SPSS, reliability, validity, data analysis
Objavljeno v DKUM: 18.07.2024; Ogledov: 113; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (18,18 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Statistične metode z računalnikom za pedagoge
Tomaž Bratina, 2021, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo

Opis: Publikacija je namenjena predstavitvi lastnosti, pomena in uporabe statističnih metod v pedagoškem raziskovanju. Vsaka statistična metoda je predstavljena s krajšo teoretično razlago in videoposnetkom, ki vsebuje razlago postopkov potrebnih za izvedbo statistične obdelave podatkov z izbrano statistično metodo v programu SPSS ter interpretacijo izidov obdelave. Izid obdelave je uporabniku na voljo kot datoteka izvornega izpisa iz programa SPSS in kot univerzalna besedilna datoteka. Publikacija omogoča shranjevanje datotek izpisov in datotek podatkov, ki so bili uporabljeni v razlagah in s tem kasnejšo samostojno izvedbo istih statističnih obdelav.
Ključne besede: statistika, SPSS, statistične metode, metodologija, pedagoško raziskovanje
Objavljeno v DKUM: 18.05.2021; Ogledov: 1712; Prenosov: 154
URL Povezava na datoteko

3.
Tables, formulas and exercises with key for biometrics
Tadeja Kraner Šumenjak, Vilma Sem, 2018, drugo učno gradivo

Opis: This publication includes some materials we use in the one semester bachelor course entitled Biometrics, at the Faculty of Agriculture and Life Sciences. In the last few years, several foreign students came to study at the University of Maribor. A certain number of them came to study at the Faculty of Agriculture and Life Sciences, and because the foreign students are not able to follow the lectures in Slovene, we organized lectures in English. Since there was no learning material in English that would deal with the basics of statistics through solving real problems from agriculture using the statistical program SPSS, we decided to translate and publish these materials, and thus make them more available.
Ključne besede: biometrics, statistical tables, statistical formulas, SPSS, exercises
Objavljeno v DKUM: 06.07.2018; Ogledov: 2734; Prenosov: 444
.pdf Celotno besedilo (2,07 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Ekonometrična analiza napovedi odkupnih cen mleka v Sloveniji
Bernarda Marčič, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Obravnavano področje magistrskega dela je analiza odkupne cene mleka v Sloveniji od leta 2008 do konca aprila 2016. Predstavimo tudi del področja pred in po ukinitvi mlečnih kvot ter vpliv kvot na prirejo mleka v Sloveniji. Osnovni cilj naloge je ovrednotiti vpliv spremembe cene svežega mleka na odkupno ceno mleka v Sloveniji. V ta namen smo s pomočjo ekonometrične analize iskali najprimernejši regresijski model, s katerim smo pridobili celovite informacije in potrebne podatke za izračun elastičnosti povpraševanja. Vrednost koeficienta nam pove, da prihaja do neelastične napovedi odkupne cene surovega mleka pri pridelovalcih. To pomeni, da se bo v primeru rasti cene svežega konzumnega mleka na trgu za 1 %, odkupna cena mleka znižala za 0,1 %.
Ključne besede: ekonometrična analiza, odkupna cena mleka, elastičnost, SPSS
Objavljeno v DKUM: 04.05.2018; Ogledov: 2038; Prenosov: 260
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)

5.
PRIMERJAVA PROGRAMOV ZA ANALIZIRANJE VELIKIH PODATKOV PRI ODLOČANJU ZA POTROŠNIŠKI KREDIT V BANKI X
Betka Vodišek, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem projektu Primerjava programov za analiziranje velikih podatkov pri odločanju za potrošniški kredit v banki X, smo želeli raziskati področje analiziranja statističnih podatkov velikih količin. Za primerjavo smo si izbrali dve orodji in sicer orodje Microsoft Excel in orodje IBM SPSS. Orodje Microsoft Excel je med mnogimi uporabniki znan po svojih funkcionalnostih urejanja preglednic, zmogljivosti mnogih funkcij, ustvarjanju preglednih grafov ter vrtilnih tabel. Le malokdo pa pozna funkcionalnosti Microsoft Excela v povezavi s statistično obdelavo podatkov. V diplomskem projektu smo naredili pregled orodja, bolj natančno pa smo se posvetili funkcionalnostim statistične obdelave. Drugo izbrano orodje je orodje IBM SPSS. Orodje je do sedaj znano predvsem v družboslovnih krogih, za statistično analiziranje. Orodje omogoča mnoge funkcije, ki so potrebne za uspešno analizo. V diplomskem projektu smo najprej opisali osnovne značilnosti orodja, nato pa smo se bolj posvetili funkcijam statistične obdelave, po katerih smo primerjali obe orodji. V obeh orodjih smo delali na realnih podatkih o kreditojemalcih banke X. Banka X nam je pred začetkom analize posredovala podatke iz njihove baze, mi pa smo te podatke uredili v bolj smiselno celoto. Nato smo podatke uvozili v obe orodji in začeli z analizo. V diplomskem projektu smo si postavili tri hipoteze, ki se nanašajo na uporabniško izkušnjo, funkcionalnostmi v obeh orodjih in na končni rezultat analize.
Ključne besede: Velike količine podatkov, Deskriptivna statistika, Korelacije, Microsoft Excel, IBM SPSS, Primerjava
Objavljeno v DKUM: 24.11.2016; Ogledov: 1541; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

6.
UPORABA STATISTIKE V KLINIČNIH RAZISKAVAH – ŠTUDIJA PRIMERA
Janez Majster, 2015, diplomsko delo/naloga

Opis: Klinične raziskave so raziskave, s katerimi se preskuša učinkovitost in tudi varnost zdravila oziroma medicinskega izdelka ali postopka na bolnikih ter tudi zdravih prostovoljcih. Sodobne klinične raziskave so tesno povezane z uporabo statistike oziroma različnih statističnih metod. Kljub temu imajo mnogi raziskovalci v medicini zgolj osnovno znanje statistike in ne poznajo pravega načrtovanja raziskav, kar pogosto vodi do rezultatov, ki ne ustrezajo nivoju objave v strokovnih in znanstvenih publikacijah. Vzrok za omenjene težave se nahaja v napačnem pristopu do načrtovanja raziskav. Zato se dandanes mnogi raziskovalci za pomoč pri izvedbi načrtovanja raziskav obrnejo na strokovnjake iz statistike z drugih področij ali pa se sami temeljito poučijo o številnih možnostih uporabe statistike v kliničnih raziskavah. Pri izvajanju kliničnih raziskav je ključnega pomena načrtovanje, saj se v tej fazi predvidijo vsi pomembnejši elementi raziskave. S statističnega vidika je od faze načrtovanja odvisno tudi zbiranje statističnih podatkov ter analiza le-teh. V preteklosti so bile v mnogih kliničnih raziskavah večinoma izvedene le osnovne statistične analize, vprašalniki so bili enostavni ter prilagojeni načinu analize. Večina rezultatov je bila pridobljena le na podlagi preproste opisne statistike in zato ne ustreza standardom objav v strokovnih in znanstvenih publikacijah. Namen diplomskega dela je pregled uporabe statistike v kliničnih raziskavah skozi zgodovino ter praktičen prikaz statistične analize klinične raziskave faze IV, ki je bila narejena v farmacevtskem podjetju in pri kateri so preučevali učinkovitost in sprejemljivost določenega zdravila, registriranega na slovenskem trgu. Podatke smo analizirali s pomočjo računalniškega programa SPSS v20. V diplomskem delu želimo opozoriti na napake, ki se najpogosteje pojavljajo, ter nakazati, kako se jim raziskovalci lahko izognejo.
Ključne besede: - klinične raziskave - medicinska statistika - načrtovanje raziskav - statistična analiza - SPSS
Objavljeno v DKUM: 19.06.2015; Ogledov: 2759; Prenosov: 368
.pdf Celotno besedilo (1,13 MB)

7.
STOPNJA ZAŠČITE PROFILOV FACEBOOK
Miha Kelemen, 2013, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo se osredotočili na raziskovanje in analizo varovanja osebnih podatkov na družbenih omrežjih. Natančneje smo se osredotočili na omrežje Facebook, saj se zaradi velikega števila uporabnikov tam zbira in pretaka velika količina podatkov, ki so po objavi bolj ali manj javno dostopni. V začetku naloge smo predstavili različna družbena omrežja, nato pa smo z vidika zasebnosti podrobneje predstavili omrežje Facebook. Cilj diplomske naloge je ugotoviti stopnjo zaščite uporabniških profilov na tem omrežju. V okviru diplomskega dela smo izvedli anketo o zaščiti profilov uporabnikov, s katero smo preverjali osveščenost uporabnikov o varnosti in njihove navade spreminjanja varnostnih nastavitev.
Ključne besede: Facebook, zasebnost, statistična analiza, SPSS, anketa
Objavljeno v DKUM: 19.09.2013; Ogledov: 1858; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)

8.
ANALIZA LASTNOSTI USPEŠNIH ŠTUDENTOV S PODATKOVNIM RUDARJENJEM
Marko Kompara, 2012, diplomsko delo

Opis: V nalogi poskušamo odkriti povezave med lastnostmi študentov in njihovim študijskim uspehom. Opisan je celoten proces zbiranja ter analize podatkov in relacij, ki vplivajo na študijski uspeh posameznika. Začnemo s kratkimi navodili o sestavi ankete in nadaljujemo s sestavo svoje. Pridobljene podatke najprej analiziramo z uporabo statistike. Uporabljene metode na kratko opišemo in jih nato izvedemo nad zbranimi podatki. Proces izvajanja, ki je opravljen v programu IBM SPSS Statistics, je tudi predstavljen. Nazadnje uporabimo podatke v podatkovnem rudarjenju. V predstavitvi podatkovnega rudarjenja se posebej posvetimo nalogi klasifikacije in njenim tehnikam. V orodju Weka z odločitvenimi drevesi ugotavljamo povezanost med karakteristikami študentov in njihovim študijskim uspehom.
Ključne besede: podatkovno rudarjenje, statistična analiza, SPSS, Weka
Objavljeno v DKUM: 27.11.2012; Ogledov: 1860; Prenosov: 440
.pdf Celotno besedilo (3,02 MB)

9.
Multimedijska e-gradiva in izbira strategij reševanja problemov pedagoškega raziskovanja
Tomaž Bratina, 2012, doktorska disertacija

Opis: Problem je lahko tako praktična kot miselna situacija, za katero poskušamo najti način ali postopek rešitve. Postopek reševanja problema teče od nekega začetnega stanja do zaželenega končnega stanja, vmes pa nastopajo ovire. Končno stanje je običajno rešitev problema. Definicije problema se v teoriji razlikujejo, vendar je vsem skupna karakterizacija, da problem predstavljajo tri že omenjene faze oziroma komponente in sicer: neko začetno stanje, končno (želeno) stanje in ovire na poti iz začetnega stanja v končno. Pot do končnega stanja oziroma rešitve obsega zaporedje korakov, ki ga imenujemo strategija. Strategija je vzorec ali miselni napotek, ki privede do rešitve problema oziroma tvorbe sklepa. Ker se problemi razlikujejo glede na področje iz katerega izhajajo, je izbira strategije obenem neposredno povezana s problemom. V raziskavah so bile prepoznane štiri temeljne strategije reševanja problemov, in sicer: analiza, primerjava, sklepanje in interpretacija in ovrednotenje. Izkaže pa se, da izbira strategije ni vedno enoznačna ampak reševanje določenega problema lahko vključuje tudi hkratno uporabo več strategij oziroma njihovo kombinacijo. Nabor strategij reševanja problemov združimo pod skupen pojem strategije presoje. V praksi je na različnih področjih mogoče ugotavljati, katere izmed strategij presoje so bile pri reševanju problema uporabljene. Za preučevanju uporabe strategij presoje potrebujemo probleme, ki jih najpogosteje predstavimo v obliki nalog. Naloga/problem služi kot raziskovalno orodje, vendar se razlikuje glede na specifično strategijo katere uporabo ugotavljamo ter področje. Raziskave kažejo, da je rešitev problema in s tem izbira strategije reševanja problema tesno povezana tudi s poznavanjem področja od koder problem izhaja oziroma znanjem in izkušnjami posameznika. Prav tako je izbira oziroma uporaba strategije lahko odvisna tudi od učinka drugih dejavnikov, kot sta oblika (vrsta) učnega gradiva in učni pristop oziroma način pridobivanja znanja v fazi priprav na reševanje problemov. Za pridobivanje znanja s področja pedagoškega raziskovanja je mogoče uporabljati tradicionalno učno gradivo ali multimedijska učna gradiva. Zato smo za potrebe študijskega predmeta izdelali multimedijsko učno gradivo, ki nadomešča uporabo tradicionalnega učnega gradiva. Vendar se je potrebno zavedati, da je cilj uporabe učnih gradiv doseči predviden nivo znanja in sicer neodvisno od vrste uporabljenega učnega gradiva. Glede na vrsto učnega gradiva je spremenjen le način pridobivanja znanja. V predstavljeni raziskavi smo s pedagoškim eksperimentom preučevali ali ima uporaba multimedijskega učnega gradiva uporabljenega v pripravi na reševanje problemov, učinek na uspešnost uporabe posamezne strategije v procesu reševanja problemov s področja pedagoškega raziskovanja. Pripravili smo področno specifične raziskovalne probleme, ki so bili oblikovani tako, da je bila za njihovo rešitev predvidena uporaba določene strategije in tudi kombinacije strategij. Študente smo razdelili v dve skupini. Ena skupina študentov je za pripravo na reševanje problemov za preverjanje uporabe strategij presoje uporabljala multimedijsko učno gradivo, druga pa tradicionalno. Po končanem reševanju problemov smo primerjali dosežke študentov obeh skupin. Izidi raziskave so pokazali, da je multimedijsko učno gradivo dejavnik, ki ima v fazi priprave na preizkus reševanja problemov učinek na uspešnejšo rabo večine strategij reševanja problemov. Dosežki študentov ki so za pripravo na reševanje problemov uporabljali multimedijsko učno gradivo, se pri uporabi strategij statistično značilno razlikujejo od študentov, ki so uporabljali tradicionalno učno gradivo. Dosežki prvih so višji. Tudi pri uporabi strategije ovrednotenja se je pokazalo, da ima uporaba multimedijskega učnega gradiva učinek na uspešno uporabo strategije, vendar le pri starejših uporabnikih. Preverjanje uporabe kombinacije strategij je
Ključne besede: reševanje problemov, strategije presoje, multimedijska učna gradiva, pedagoška metodologija, statistika, SPSS v izobraževanju, izobraževanje
Objavljeno v DKUM: 13.06.2012; Ogledov: 3963; Prenosov: 498
.pdf Celotno besedilo (7,92 MB)

10.
Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici