| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 3857
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Primerjava proizvodnje v lastnem podjetju s proizvodnjo pri zunanjem izvajalcu
Maša Petrič, 2024, magistrsko delo

Opis: Brez proizvodnje ni podjetja in brez podjetja ni končnih izdelkov. Izdelki, ki jih ljudje v današnjem času želijo, morajo biti nekje proizvedeni. Za proizvodnjo so potrebne surovine in material, oprema in delavci, zato se podjetja sprašujejo, katero metodo proizvodnje izbrati. Odločajo se med lastno proizvodnjo v podjetju, pri čemer izdelke proizvajajo sami. Druga možnost je outsourcing oziroma proizvodnja pri zunanjem izvajalcu, ki izdelke za podjetje proizvede pogodbeno. Največji dejavnik odločitve za podjetja je denar. Zavedati se morajo vseh stroškov, ki jih proizvodnja prinese, največji motivator pa je dobiček, ki ga ustvarijo. Zraven stroškov je veliko vprašanje kakovost in nadzor izdelkov, s katero vrsto proizvodnje podjetja dosežejo najvišje standarde. Največji proizvajalki na svetu sta še vedno Kitajska in Južna Amerika, kjer so stroški proizvodnje in delavcev najnižji. Posledično je cena izdelkov nizka, taka pa je tudi kakovost. Tamkajšnje proizvodnje se soočajo z veliko kritiko, saj razmere za delavce v nizkocenovnih državah niso idealne. Hkrati pa so podjetja z lastno proizvodnjo ena izmed najbolj cenjenih, ampak so izdelki posledično dražji. V sklopu magistrskega dela smo opredelili prednosti in slabosti obeh vrst proizvodnje in za lažje razumevanje za vsako navedli primer podjetja. Ugotovili smo, da je izbira proizvodnje odvisna predvsem od vrste izdelkov, ki jih želijo proizvajati, od dostopnosti surovin in materiala ter finančne zmogljivosti. Vsak, ki je pred to odločitvijo, mora natančno analizirati tako svoje podjetje kot tudi proizvodnjo in zunanje vplive. Dejavnikov, ki vplivajo na to izbiro, je veliko in so različni za vsako podjetje in državo, v kateri se podjetje nahaja. V analizi primera podjetij Seltron in IKEA smo te vplive združili in pojasnili, zakaj sta se odločili za te vrste proizvodnje. V natančnejši analizi pa smo ugotovili, da je metod proizvodenj več in da obstajajo tudi mešane, pri katerih se združijo in med seboj sodelujejo lastna proizvodnja in zunanji izvajalci.
Ključne besede: Koncept proizvodnje, lastna proizvodnja, proizvodnja pri zunanjem izvajalcu, outsourcing, primerjalna analiza.
Objavljeno v DKUM: 29.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (1,60 MB)

2.
Podjetništvo čez meje: Razlike in podobnosti med mladimi podjetniki v Sloveniji in na Portugalskem
Filip Štamberger, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo proučevali podjetništvo mladih v Sloveniji in na Portugalskem, podatke obeh držav pa smo primerjali tudi z evropskim povprečjem. V teoretičnem delu smo najprej obravnavali ekonomsko teorijo podjetništva, kasneje pa smo se osredotočili na podjetništvo mladih. Pri podjetništvu mladih smo obravnavali starostno kategoriziranje in posebnosti podjetništva mladih, ki ga definirajo. Ugotovili smo, da se mladi podjetniki soočajo s številnimi izzivi in ovirami, ki jim otežujejo vstop na trg, kot so finančne omejitve in pomanjkanje izkušenj. Drugi del naloge temelji na primerjalni analizi podatkov obeh držav, ki so bili zbrani v sklopu različnih raziskav o stanju podjetništva. Za analizo smo uporabili podatke raziskav Globalnega podjetniškega monitorja (GEM), raziskave Flash Eurobarometer (Evropska komisija) in raziskav Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). V analizi smo iskali podobnosti in razlike v razumevanju, obnašanju in načinu delovanja mladih podjetnikov v obeh državah. Pri tem smo ugotovili, da je podjetništva med mladimi na Portugalskem več kot v Sloveniji, a da je to lahko posledica nuje, saj je tudi podjetništvo iz nuje na Portugalskem višje kot v Sloveniji. Preverjali smo tudi prisotnost vrzeli med spoloma, ki je pokazala, da so razlike med spoloma v podjetništvu mladih na Portugalskem manjše kot v Sloveniji. Pri primerjanju motivacijskih dejavnikov smo ugotovili, da portugalske mlade za podjetništvo v najvišji meri motivira želja po neodvisnosti, medtem ko je v Sloveniji glavni dejavnik boljša možnost za dohodek. Raziskavo smo zaključili s primerjavo gospodarskih sektorjev, v katerih mladi podjetniki obeh držav najraje delujejo, in primerjavo podpornih programov ter spodbud, ki so mladim podjetnikom v obeh državah na voljo. Primerjava je pokazala, da tako portugalski kot tudi slovenski mladi podjetniki v največji meri delujejo v IT sektorju, podporno okolje za mlade podjetnike v Sloveniji pa je boljše od tistega na Portugalskem.
Ključne besede: Podjetništvo, podjetništvo mladih, Portugalska, Slovenija, primerjalna analiza, GEM.
Objavljeno v DKUM: 29.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

3.
Kulturno-zgodovinski elementi v romanu Figa Gorana Vojnovića in njihova recepcija v angleškem, hrvaškem, srbskem in makedonskem prevodu : magistrsko delo
Jasna Vidinić, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava primerjavo izsekov iz prevodov romana Figa Gorana Vojnovića iz slovenščine v angleščino ter tri južnoslovanske jezike: hrvaščino, makedonščino in srbščino. Glavni poudarek raziskave je na prevajanju kulturno-zgodovinskih elementov in njihovi recepciji med naravnimi govorci teh jezikov. V teoretičnem delu raziskave so predstavljeni avtor, roman, nekateri vidiki večjezične književnosti in literarnega prevajanja, kulturnospecifični elementi in recepcija prevoda. V empiričnem delu je predstavljen še zgodovinski kontekst romana, narejena je analiza kulturno-zgodovinskih elementov v izbranih odlomkih iz romana in analiza intervjujev z bralci. Cilj je bil ugotoviti, kako je bil v prevodih prenesen kulturno-zgodovinski kontekst in kako ga razumejo bralci različnih kulturnih ozadij. Delo stremi k analizi prevodnih rešitev zlasti glede na strategije podomačitve ali potujitve ter obravnavo eksplicitnosti ali implicitnosti kulturnih in zgodovinskih elementov v romanu. Končni cilj je primerjati razumevanje kulturno-zgodovinskega konteksta med bralci iz prostora nekdanje Jugoslavije in angleško govorečimi bralci ter preučiti in ugotoviti dostopnost oz. način posredovanja kulturno-zgodovinskih informacij v prevodih.
Ključne besede: kulturno-zgodovinski elementi, prevodna analiza, recepcija prevoda, literarno prevajanje
Objavljeno v DKUM: 28.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,59 MB)

4.
Prenova skladiščne tehnologije računalniške opreme : diplomsko delo
Urška Vrtič, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo se osredotočili na skladiščno tehnologijo računalniške opreme v izbranem podjetju. Podjetje se poleg razvijanja programskih rešitev za optimiziranje poslovanja trgovskih podjetij ukvarja tudi s prodajo računalniške in blagajniške opreme ter servisnimi storitvami. Z rastjo podjetja raste tudi pomen uspešnega skladiščnega poslovanja, zato je potrebno, da je notranja ureditev skladišča čim bolj optimalna in skladiščni procesi čim bolje organizirani. Najprej smo s pomočjo strokovne literature predstavili teoretične osnove o skladiščnem poslovanju, nato smo podrobno opisali skladiščne površine in potek skladiščnih procesov v izbranem podjetju. S kritično analizo smo predstavili vzroke za neučinkovito skladiščenje in v naslednjem poglavju predlagali rešitve za njegovo izboljšanje. Menimo, da je najpomembnejši ukrep za preglednejše skladiščenje uvedba tehnologije skladiščenja transportno skladiščne enote v skladiščne paletne regale. Ti omogočajo boljši izkoristek prostora in pripomorejo k boljši preglednosti in dostopnosti zalog. Posledično smo predlagali tudi nakup novega transportnega sredstva, ki bo omogočil manipulacijo blaga na predlagano višino regalov. Skupaj z označenimi transportnimi potmi, urejenim prevzemnim in izdajnim prostorom smo skladišče organizirali tako, da dosežemo preglednost in dostopnost zalog ter neoviran potek skladiščnih procesov.
Ključne besede: skladiščenje, skladiščni procesi, skladiščne tehnologije, prenova skladiščnega prostora, analiza učinkovitosti
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (3,28 MB)

5.
Prenova procesa komisioniranja z uporabo avtomatskih komisionirnih viličarjev : diplomsko delo
Peter Žaberl, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili prenovo procesa komisioniranja z uporabo avtomatskih komisionirnih viličarjev. S simulacijo delovanja teh viličarjev smo raziskali smiselnost in časovne prihranke, ki jih lahko s to prenovo pridobimo. V teoretičnem delu so predstavljeni pojem skladiščenja in procesi v skladiščenju. Osredotočili smo se na proces komisioniranja, saj je ta proces v skladiščenju časovno najizrazitejši in posledično predstavlja največje možnosti za izboljšanje učinkovitosti. Nato smo predstavili viličarje, njihov razvoj skozi leta in možnosti uporabe. Predstavili smo še avtomatske vodene viličarje, katerih vpeljavo smo zastavili kot cilj diplomskega dela. Na kratko smo omenili še avtonomne mobilne robote, in sicer kot alternativo avtomatskim vodenim viličarjem. V praktičnem delu smo naredili posnetek trenutnega stanja skladišča in simulirali izvedbo desetih komisionov, najprej s klasičnimi, nato še z avtomatskimi viličarji. Preuredili smo tudi tloris skladišča, da smo se prilagodili lastnostim izbranih viličarjev, ter nato ponovno simulirali izvedbo desetih komisionov. Rezultate analize smo nato s časovno analizo predstavili v zadnjem delu diplomskega dela.
Ključne besede: skladiščenje, komisioniranje, viličarji, avtomatski viličarji, analiza učinkovitosti
Objavljeno v DKUM: 27.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 2
.pdf Celotno besedilo (2,37 MB)

6.
Napovedni dejavniki razvoja nemotoričnih fenotipov parkinsonove bolezni
Timotej Petrijan, 2024, doktorska disertacija

Opis: Cilj te raziskave je bil preučiti dejavnike tveganja, prodromalne simptome, nemotorične simptome (NMS) in motorične simptome (MS) kot napovedne dejavnike za različne nemotorične fenotipe Parkinsonove bolezni (PB). Skupno 168 bolnikov je opravilo celovite preglede NMS in MS. Bolniki so bili na podlagi novo zasnovanih vključitvenih kriterijev razvrščeni v skupine treh NMS fenotipov (kortikalni, limbični in možgansko-debelni). Identificirali smo 38 (22,6%) bolnikov s kortikalnim fenotipom, 48 (28,6%) z limbičnim in 82 (48,8%) bolnikov z možgansko-debelnim fenotipom. Nadalje je bilo izvedeno podatkovno vodeno združevanje kot alternativni pristop klasifikacije, ki temelji na metodah strojnega učenja. Primerjali smo oba klasifikacijska pristopa za doslednost. Pearsonov hi-kvadrat test neodvisnosti je pokazal, da sta bila oba pristopa povezana z veliko velikostjo učinka (ꭓ2(8) = 175.001, p < 0.001, Cramerjev V = 0.722). Demografski in klinični profili so se pomembno razlikovali med NMS fenotipi in nam lahko predstavljajo diagnostične napovedne dejavnike za razvoj posameznega fenotipa. Novo zasnovani kriteriji imajo potencial kot poenostavljeno orodje za prihodnje klinične raziskave NMS fenotipov PB.
Ključne besede: Parkinsonova bolezen, nemotorični fenotipi, a priori klasifikacija, analiza grozdov, napovedni dejavniki
Objavljeno v DKUM: 22.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (6,11 MB)

7.
Ekonometrična analiza izvozne in uvozne funkcije Nizozemske
Jan Bartolme, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se ukvarja z ekonometrično analizo izvozne in uvozne funkcije Nizozemske. V okviru analize smo identificirali ključne makroekonomske dejavnike, ki vplivajo na obseg uvoza in izvoza. Uporabili smo javno dostopne četrtletne podatke od leta 2004 do 2020 in na podlagi metode najmanjših kvadratov ocenili regresijske funkcije. Rezultati so pokazali, da realni efektivni tečaj, bruto domači proizvod na prebivalca in zaposlenost statistično značilno vplivajo na uvoz, medtem ko pogoji menjave, zaposlenost in rast bruto domačega proizvoda vplivajo na izvoz. Modeli so bili preverjeni z ekonometričnimi testi, vključno z RESET testom, Breusch-Godfrey testom, testom heteroskedastičnosti (Breusch-Pagan-Godfrey, White, Glejser) in Durbin-Watson testom. Na podlagi dobljenih rezultatov lahko teoretično potrdimo, da sta uvoz in izvoz ključna dejavnika, ki pomembno vplivata na gospodarsko aktivnost in rast Nizozemske.
Ključne besede: ekonometrična analiza, metoda najmanjših kvadratov, uvoz, izvoz, Nizozemska
Objavljeno v DKUM: 21.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (5,24 MB)

8.
Ekonometrična analiza dejavnikov investicij v Nemčiji, Franciji in na Nizozemskem
Domenn Kuder, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preučili vpliv izbranih makroekonomskih dejavnikov na obseg investicij v treh vodilnih evropskih gospodarstvih. V prvem delu smo predstavili teoretična izhodišča za našo ekonometrično analizo, ki temeljijo na pregledu dosedanje literature, nato smo povzeli splošne gospodarske razmere v analiziranih državah skozi obdobje 21.stoletja. Omenjeni del predstavlja temelj za analitični segment diplomskega dela, saj nas je usmerjal pri določitvi dejavnikov zasebnih investicij. V drugem delu smo z metodo najmanjših kvadratov ocenili funkcije zasebnih investicij v Nemčiji, Franciji in na Nizozemskem. Funkcije investicij smo v nadaljevanju testirali za ustreznost predpostavk uporabljene metode, natančneje normalna porazdelitev slučajne spremenljivke, stopnjo multikolinearnosti, heteroskedastičnost in prisotnost avtokorelacije ter prišli do ugotovitve, da so modeli ustrezni. Iz analize lahko povzamemo, da na gibanje investicij vplivajo obrestna mera, indeks cen življenjskih potrebščin, gospodarska rast, devizni tečaj in predhodne investicije. Kljub podobnostim proučevanih gospodarstev smo s pomočjo standardiziranih koeficientov prišli do ugotovitve, da se modeli investicij med seboj močno razlikujejo.
Ključne besede: ekonometrična analiza, metoda najmanjših kvadratov, zasebne investicije, Nemčija, Francija, Nizozemska
Objavljeno v DKUM: 21.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

9.
Ekonometrična analiza izvozne funkcije Irske, Združenih držav Amerike in Združenega kraljestva
Nejc Vovko, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo pripravili modele za oceno izvozne funkcije Irske, Združenih držav Amerike in Združenega kraljestva. V študiji smo uporabili metodo najmanjših kvadratov za ocenjevanje vpliva različnih makroekonomskih spremenljivk na realni izvoz držav. Kot pojasnjevalne spremenljivke smo uporabili realni efektivni devizni tečaj, zaposlenost, indeks industrijske proizvodnje, indeks cen proizvajalcev, neposredne tuje naložbe in realni izvoz, odložen za eno časovno obdobje. Ocenjene izvozne funkcije so bile preizkušene glede ustrezne specifikacije in stabilnosti regresijskih koeficientov. Prav tako smo preverili, ali so izpolnjene osnovne predpostavke metode najmanjših kvadratov. Rezultati študije kažejo, da realni efektivni devizni tečaji in realni izvoz preteklega obdobja statistično značilno vplivajo na realni izvoz v tekočem obdobju za vse tri preučevane države.
Ključne besede: ekonometrična analiza, izvozna funkcija, metoda najmanjših kvadratov, realni izvoz
Objavljeno v DKUM: 15.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 24
.pdf Celotno besedilo (2,71 MB)

10.
Vpliv izobrazbe na revščino: empirična analiza v evropskih državah
Mitja Fijavž, 2024, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je ekonometrična analiza vpliva izobrazbe na revščino v evropskih državah. V prvem delu smo teoretično opredelili pojem revščine in stopnje tveganja revščine ter izvedli pregled dosedanjih empiričnih raziskav s področja vpliva izobrazbe na revščino. Poleg tega smo predstavili tudi stopnjo tveganja revščine v evropskih državah. Drugi del diplomskega dela pa je empirična analiza vpliva izobrazbe in nekaterih drugih makroekonomskih dejavnikov na stopnjo tveganja revščine v evropskih državah. Ocenjena modela stopnje tveganja revščine smo testirali za ustreznost specifikacije in nato preverili še veljavnost predpostavk metode najmanjših kvadratov. Prišli smo do ugotovitev, da poleg povprečnega števila let šolanja na stopnjo tveganja revščine vplivajo še dejavniki, kot so realna gospodarska rast, neenakost in izdatki za socialno zaščito. Vpliv teh dejavnikov v letih 2015 in 2022 pa je različen.
Ključne besede: Empirična analiza, metoda najmanjših kvadratov, revščina, stopnja tveganja revščine, evropske države.
Objavljeno v DKUM: 14.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (1,79 MB)

Iskanje izvedeno v 0.28 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici