1. Varnost je prva : spletno plačevanjeLarisa Grošelj, 2022, diplomsko delo Opis: Spletno nakupovanje je postalo vsakdanji pojav, vendar se med uporabniki pojavlja problem nezaupanja pri spletnem plačevanju. V zaključnem delu so preverjeni sodobni načini, s katerimi je poskrbljeno za varnost pri spletnem nakupu in plačilu in kaj so glavni razlogi, da se nekdo ne odloči za spletno plačilo.
Pregledane so plačilne metode, ki so najpogosteje uporabljene dandanes in njihove prednosti ter slabosti. Preverjene so zakonske novosti (PSD2) na evropskem trgu, kako so plačila sploh regulirana, varnost plačilnih transakcij in vpliv tega na potrošnike. Zakopali smo v pogoste zlorabe, ki se lahko zgodijo pri spletnem nakupovanju in kakšne vse načine so nepridipravi že iznašli za krajo podatkov. Pregledana je tudi uporaba preventivnih ukrepov, s katerimi uporabnik lahko sam poskrbi za varnost pri spletnem nakupu in raziskali dejavnike, ki povečajo ali zmanjšajo uporabo določene plačilne metode.
S hipotezami smo raziskali, če se pri spletnih plačilih pojavlja odpor ravno zaradi strahu pred zlorabami ali pa so vključeni drugi faktorji. Zanimala nas je tudi uporabniška izkušnja, saj v današnjem času igra čedalje večjo vlogo v digitalni dobi in storitvah, ki jih ponuja.
S kvalitativno metodo smo raziskali in potrdili naše prvo vprašanje, ali se uporabniki izogibajo spletnega plačevanja zaradi možnosti zlorabe. Prav tako smo potrdili domnevo, da je uporabniška izkušnja tista, ki šteje največ in zaradi nje uporabniki tudi spremenijo način plačevanja, četudi je posredi možnost spletne zlorabe. Ključne besede: diplomske naloge, spletne trgovine, plačevanje, PSD2, kreditna kartica, spletne zlorabe Objavljeno v DKUM: 01.03.2022; Ogledov: 942; Prenosov: 150
Celotno besedilo (1,21 MB) |
2. ANALIZA ZAHTEV ZA BLAGAJNIŠKO POSLOVANJE V PRODAJNEM CENTRUSonja Pirš, 2015, diplomsko delo Opis: Blagajniško poslovanje je sestavni del gotovinskega plačilnega prometa, ki ga za gospodarstvo upravljajo banke in hranilnice. Blagajniško poslovanje pomeni sprejemanje gotovine v poslovnih sistemih in izplačevanje gotovine iz poslovnega sistema. To so poslovni dogodki, ki se zgodijo med dvema ali več gospodarskimi subjekti ali fizično osebo.
Blagajna je prioriteta za vsako poslovanja, ki jo mora upravljati blagajnik. Blagajnik skenira vse izdelke s pomočjo črtne kode, ki je nekje na izdelku, to izvede s pomočjo laserske tehnologije. Ko je vso blago poskenirano, kupec izbire način plačila: knjižni denar, gotovina ali denar na poti.
Zaradi hitrega razvoja tehnologije, je vedno pogostejša samopostrežna blagajna. To je naprava, ki vodi kupca skozi nakup glasovno, kot tudi z navodili na zaslonu preko vseh korakov nakupa. Kupec ima pregled nad procesom skeniranja in plačevanja ter občutek večje vključenosti v proces.
Da bi lahko zmanjšali čas čakanja na blagajni, sem skozi diplomsko delo predstavila kdaj nastanejo zastoji in podala rešitve za odpravo zastojev na blagajni. Reševala sem probleme, kako bi bile blagajničarke hitrejše pri svojem delu in kako bi jih razbremenili pri zaključevanju blagajne. Ključne besede: blagajna, blagajničarka, blagajniško poslovanje, kartica ugodnosti, plačilna kartica, vrste blagajn Objavljeno v DKUM: 18.03.2021; Ogledov: 756; Prenosov: 59
Celotno besedilo (1,30 MB) |
3. Razvoj strojno-programske opreme za modularen merilnik fizikalnih veličin : magistrsko deloMarko Pavetić, 2020, magistrsko delo Opis: Pričujoča magistrska naloga osvetljuje razvoj strojno-programske opreme (firmware) za modularno in splošno namensko napravo, ki omogoča merjenje različnih fizikalnih veličin. Hkrati omogoča naprava shranjevanje zajetih veličin na SD-kartico (Secure Digital) in prenos podatkov z uporabo brezžičnega Wi-Fi-omrežja in/ali mobilnega omrežja (GPRS). Shranjeni podatki se pošiljajo na oddaljeni strežnik in se lahko s pomočjo spletne platforme prikazujejo v realnem času. Pri zasnovi naprave je bil poudarek na ceni komponent, torej glede na obstoječe drage rešitve na trgu, ter na multifunkcionalnosti, saj je naprava splošnonamenska. Pri implementaciji kode je bil poudarek na optimizaciji, glede na to, da je naprava baterijsko napajana. Razvoj vezja je za imenovano napravo natančneje opisan v magistrskem delu kolege Tima Šmita. Ključne besede: ESP32, meritve, modularna naprava, Wi-Fi, GSM, Adafruit, spletna platforma, mqtt, SMS, tipka, SD kartica, zapisovanje podatkov, shranjevanje podatkov, datalogger Objavljeno v DKUM: 14.01.2021; Ogledov: 858; Prenosov: 94
Celotno besedilo (5,23 MB) |
4. Merilnik onesnaženosti zraka z majhnimi delciIgor Gombar, 2018, magistrsko delo Opis: Cilj magistrske naloge je razviti in izdelati merilnik mase majhnih delcev, ki so škodljivi za zdravje ljudi in se nahajajo v zraku ki ga vdihavamo. Napajanje merilnika se vrši iz akumulatorskih baterij, ki se po potrebi polnijo iz zunanjega izvora energije. Izmjereni podatki o masi delcev iz zraka, temperaturi in vlažnosti zraka se prikazujejo na zaslonu, ter se odvisno od režima dela merilnika shranjujejo na spominsko kartico. Izmerjene podatke je možno s pomočjo serijske komunikacije prenesti na računalnik, seveda s pomočjo za to napisanega računalniškega programa.
Merilnik mase majhnih delcev je sestavljen iz naslednjih medsebojno povezanih delov: napajalnih Li -ionskih baterij, enote za polnjenje baterij, enote za podnapetostno zaščtito baterij, časovnika za uro in datum, senzorja za merjenje temperature in vlage, enote za merjenje mase majhnih delcev, LCD zaslona, upravljalnih tipk, enote za shranjevanje izmerjenih podatkov, RS232 serijskega vmesnika in upravljalnega mikrokrmilnika.
V nalogi so opisane nekatere od najbolj uporabljanih metod za merjenje velikosti, količine in mase majhnih delcev. Prav tako naloga vsebuje opis projektiranja in izdelave merilnika, katerega delovanje temelji na optični metodi prepoznavanja majhnih delcev. Umerjanje in rezultati meritev so prikazani tako tabelarično kot tudi grafično. Ključne besede: Merilnik mase majhnih delcev, baterijsko napajanje, mikrokrmilnik, zaslon, spominska kartica, tipke, serijska komunikacija, temperatura, vlaga, čas, datum. Objavljeno v DKUM: 29.11.2018; Ogledov: 2696; Prenosov: 171
Celotno besedilo (8,35 MB) |
5. Navezava ponudbe botaničnega vrta univerze v mariboru s kulturno ponudbo mesta maribor in okoliceDomen Koter, 2018, diplomsko delo Opis: Turizem je eden izmed rastočih gospodarskih sektorjev tako v Sloveniji kot drugod po svetu. Pri tem eno izmed ključnih turističnih zvrsti predstavlja kulturni turizem. Je oblika turizma, ki se osredotoča na spoznavanje in doživljanje kulturne ponudbe v destinaciji. Za vračanje obiskovalcev je treba graditi na njihovi pozitivni izkušnji, kar pripomore k razvoju zvestobe.
V delu se bomo osredotočili na kulturno ponudbo v mestu Maribor z okolico, mariborsko destinacijsko kartico Maribor City Card ter ti skušali povezati na praktičnem primeru Botaničnega vrta Univerze v Mariboru. V njem zasledimo stalno razstavo rastlinskih vrst in občasne dogodke, povezane s kulturo.
Z analizo rezultatov anketiranja smo ugotovili, da je poznavanje koncepta destinacijskih kartic slabo in da je premalo sodelovanja Botaničnega vrta Univerze v Mariboru z drugimi kulturnimi ustanovami v regiji. Ključne besede: kulturni turizem, destinacija, zvestoba odjemalcev, destinacijska kartica Objavljeno v DKUM: 08.11.2018; Ogledov: 1297; Prenosov: 100
Celotno besedilo (1,18 MB) |
6. Marketinško komuniciranje v podjetju Spar d.o.o.Jan Kološa, 2018, diplomsko delo Opis: Uspešno tržno komuniciranje je v sodobnih podjetjih ključnega pomena za uspeh podjetja.
Uspešno tržno komuniciranje podjetju prinaša prepoznavnost njihovih izdelkov in/ali storitev, prepoznavanje prednosti izdelkov/storitev v primerjavi s konkurenčnimi produkti in ob uspešnem marketinškem komuniciranju vodi k večji prodaji ter posledično ustvarjanju dobička. Ustvarjen dobiček pa je danes tisto merilo, ki kaže, da je poslovni izid podjetja pozitiven in uspešen in daje podjetju možnost samoohranitve na zahtevnem in običajno konkurenčno močnem trgu.
Ohranjanje podjetja in njegova uspešna rast na trgu pa je še kako pomembna za ohranjanje delovnih mest vseh zaposlenih v ponudbi izdelka ali storitve. Uspešna ponudba in prodaja izdelka/storitve pa je še kako odvisna od uspešnega marketinškega komuniciranja, ki kupca pripelje do odločitve o nakupu.
Tukaj je dobro poznavanje in uporaba orodij marketinškega komuniciranja izjemnega pomena. Oglaševanje, odnosi z javnostjo, pospeševanje prodaje, neposredno trženje in osebna prodaja so dragocena orodja uspešnega marketinškega komuniciranja, katerih namen je vzpostaviti zvezo med proizvajalcem/ponudnikom izdelka/storitve in uporabnikom.
Cilj marketinškega komuniciranja je uspešno prenesti marketinško informacijo od ponudnika h kupcu. Sodobni svet je danes preplavljen z marketinškimi sporočili vseh vrst in zlahka prihaja do prezasičenosti, ko sporočila v obtoku presegajo maksimum in tako težje dosegajo svoj cilj.
V zastavljenem projektu sem se osredotočil na orodja marketinškega komuniciranja in njihov uspeh v doseganju kupcev za podjetje Spar, ki trži izdelke široke potrošnje, ki jih potrebuje vsako gospodinjstvo in vsak dom. Prav na tem področju pa je konkurenca izredno močna, saj so v zadnjih letih naselja opremljena z blagovnicami močnih konkurenčnih ponudnikov: Spar, Mercator, Tuš, Lidl, Hofer, … ki vneto zasipajo svoje potencialne kupce z mnoštvom marketinških pristopov, od TV in radijskih objav, digitalnih sporočil do vsakodnevnih letakov in časopisov, s katerimi mašijo poštne nabiralnike kupcev.
V podjetju Spar so oblikovali uspešen splet orodij marketinškega komuniciranja, ki podjetju prinaša povečanje prodaje, prepoznavnost izdelkov in prednost pred konkurenco.
Uporaba orodij tržnega komuniciranja je za Spar izrednega pomena. Uporabljajo široko paleto orodij marketinške komunikacije, od oglaševanja v časopisih, revijah, katalogih, do televizijskega in radijskega oglaševanja. Ob Hervisu so prvi, ki so uporabili tudi pošiljanje sms sporočil v direktni komunikaciji s kupcem. Prisotni so na Facebooku in Instagramu.
S projektom Štartaj Slovenija, so vzpodbudili razvoj podjetniških idej malih podjetnikov in jih podprli s ponudbo njihovih izdelkov na Sparovih policah. S tem projektom postajajo mladi podjetniki prepoznavni, Spar pa se dvigne nad običajne marketinške pristope svoje konkurence.
V Sparu so tudi mojstri pospeševanja prodaje s kartico zvestobe, ponujenimi popusti, ugodnostmi in akcijskimi ponudbami.
V podjetju se zavedajo, da načrtovane cilje in poslovni uspeh lahko dosežejo samo s primernim načrtovanjem uporabe široke palete orodij marketinškega komuniciranja. S takim premišljenim pristopom h komunikaciji s kupci, pa ohranjajo vodilno mesto ponudnika široke palete kakovostnih izdelkov široke potrošnje po ugodni ceni. Ključne besede: tržno komuniciranje, oglaševanje, odnosi z javnostjo, pospeševanje prodaje, neposredno trženje, osebna prodaja, povečanje prodaje, štartaj Slovenija, kartica zvestobe. Objavljeno v DKUM: 23.10.2018; Ogledov: 1913; Prenosov: 300
Celotno besedilo (2,40 MB) |
7. Tehnološki trendi kartičnega poslovanjaŠtefka Balek, 2018, magistrsko delo Opis: Pričujoča magistrska naloga prinaša pregled zgodovinskega ozadja za pričetek brezgotovinskega poslovanja ter razvoj plačilnih kartic od prvih reliefnih kartic preko kartic z magnetno stezo do sodobnih pametnih kartic s čipom. Prinaša natančno razlago uporabe različnih vrst plačilnih kartic, ki so v uporabi, pa morda uporabniki ne poznajo razlike med njimi. Predstavlja tudi pasti poslovanja s plačilnimi karticami za nepoučene uporabnike.
Glavni namen naloge je predstaviti trenutne trende v razvoju kartičnega poslovanja oziroma razvojno naravnanost brezgotovinskega plačilnega sistema. Dejstvo je, da je področje zelo obsežno in hitro rastoče, saj se število uporabnikov teh storitev veča, prav tako se veča tudi vrednost sredstev, ki se na ta način prenašajo. Tem uporabnikom je potrebno zagotoviti varen brezgotovinski prenos denarja s čim manjšo možnostjo zlorab.
Trend, ki se trenutno že močno uveljavlja, je brezstično poslovanje. Podatki kažejo, da že več kot 50 % izdanih plačilnih kartic po svetu omogoča brezstično poslovanje, do leta 2020 pa bi naj vsi POS terminali tako obliko plačevanja že omogočali. Naslednji zaznani trend je razvoj multifunkcijske plačilne kartice, saj se potrošniki zadnje čase srečujejo z motečim kopičenjem kartic. Dejstvo, ki ovira hitrejši razvoj te kartice, je visok strošek njene izdelave, kar lahko vpliva na njeno razširjenost kasneje. Najnovejši trend, ki s pojavom dovolj razvitih tehnologij sedaj končno lahko stopi v veljavo, je pojav mobilnega prenosa denarja, za kar je potrebna uporaba mobilne naprave.
Ker je največja ovira pri uvajanju novih trendov zagotavljanje varnosti opravljenih transakcij, je seveda posledično zelo veliko napora vloženega v razvoj mehanizmov, ki bi učinkovito ščitili pred zlorabami. Za storitvami stoji vedno bolj kompleksna tehnologija, ki pomaga razvijati visoke tehnološke varnostne procese, ti pa zajemajo uporabo umetne inteligence, posebne kriptografske protokole, spreminjajoče se kode, ugotavljanje geolokacije ter uporabo biometričnih identifikacij. Nekateri od teh procesov so zaenkrat še v začetni fazi, a poskusni programi testiranja kažejo optimistične rezultate. Ključne besede: kartično poslovanje, debetna kartica, kreditna kartica, kartica z odloženim plačilom, predplačniška kartica, kartica s shranjeno vrednostjo, brezstična kartica, multifunkcijska kartica, NFC, zloraba, kraja identitete, ponarejanje, phishing, skimming, 3-D secure, biometrična kartica, avtentikacija, tokenizacija, mobilna denarnica, N26 Objavljeno v DKUM: 06.07.2018; Ogledov: 1553; Prenosov: 421
Celotno besedilo (8,14 MB) |
8. Radijski sistemi za brezžični dostopSilvester Čuš, 2018, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo zajema podrobnejšo analizo komunikacije pri radijski sistemih za brezžični dostop med bralnikom in odzivnikom. Na konkretnem primeru je predstavljena komunikacija po standardu ISO/IEC 14443A. Radijski sistem za brezžični dostop zajema bralnik MIFARE MFRC522 in odzivnik MF1ICS50, ki smo ju v nadaljevanju uporabili za odklepanje ter zaklepanje vrat. Pri tem smo uporabili dodatni mikro krmilnik in servo motor. Programsko opremo smo razvili v okolju Arduino na platformi Arduino Uno, ki temelji na mikro krmilniku ATMega 328. Ključne besede: sistem RFID, pametna kartica, sistem MIFARE, mikro krmilniki Objavljeno v DKUM: 29.05.2018; Ogledov: 1764; Prenosov: 116
Celotno besedilo (1,27 MB) |
9. Življenje bolnice s srčnim spodbujevalnikomTjaša Lenart, 2017, diplomsko delo Opis: Izhodišča: V diplomskem delu smo obravnavali bolnico z vstavljenim trajnim srčnim spodbujevalnikom. Predstavili smo bolezen sinusnega vozla, vstavitev trajnega srčnega spodbujevalnika, kakovost življenja po vstavitvi, omejitve in koristi ter vpliv elektromagnetnega sevanja na trajni srčni spodbujevalnik.
Raziskovalne metode: Na podlagi teoretičnega modela Virginije Henderson smo obravnavali bolnico po 14 osnovnih življenjskih aktivnostih. V teoretičnem delu diplomskega dela smo uporabili razpoložljivo literaturo. V empiričnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela, za zbiranje podatkov pa tehniko intervjuja, kjer so bila vprašanja odprtega tipa.
Rezultati: V študiji primera smo ugotovili, da se je bolnici kakovost življenja bistveno izboljšala pri življenjskih aktivnostih, kot so: gibanje in ustrezna lega, izogibanje nevarnostim v okolju in koristno delo, razvedrilo in rekreacija. Po vstavitvi trajnega srčnega spodbujevalnika ne občuti več znakov, ki so bili prej prisotni.
Diskusija in zaključek: V diplomskem delu smo ugotovili, da so bolnici z vstavitvijo trajnega srčnega spodbujevalnika simptomi popolnoma izzveneli, kar ji omogoča bolj kakovostno življenje, brez strahu. Vrnitev v domače okolje je bila hitra, brez posebnih zapletov. Ključne besede: bolezen sinusnega vozla, elektromagnetna sevanja, kakovost življenja, identifikacijska kartica, omejitve in koristi Objavljeno v DKUM: 15.11.2017; Ogledov: 2910; Prenosov: 251
Celotno besedilo (527,32 KB) |
10. Spremljanje porabe energije grelnika vode z elektronskim vgrajenim sistemomMihael Hajšek, 2017, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo opisuje razvoj snemalnega elektronskega vgrajenega sistema za zajemanje porabe energije grelnika vode. Sistem se napaja iz že obstoječega električnega omrežja in ga je mogoče vgraditi na kakršni koli zalogovnik tople vode. Diplomsko delo je zasnovano na temi družbene odgovornosti v smislu ekonomije.
Elektronski sistem s svojim delovanjem poskrbi za snemanje spreminjanja temperatur v zalogovniku vode ob njegovem obratovanju. Beleženje podatkov se vrši na dva načina, in sicer s tekstovnim zapisom podatkov na kartico SD ter beleženjem podatkov na spletno stran ThingSpeak. Zraven podatkov o temperaturi vode v zalogovniku, se beležijo podatki o trenutnem datumu in uri, stanju grelca ter količini iztočene vode iz grelca. Z vsemi temi podatki lahko podamo način pametnega delovanja grelca, s katerim bi lahko zmanjšali porabo električne energije.
Diplomska naloga v sklopih natančno opiše izdelan sistem v celoti. Predstavljeni so podatki tedenskega obratovanja grelnika vode ter način najboljše možne regulacije. Ključne besede: elektronski vgrajen sistem, poraba energije, brezžična povezljivost, kartica SD, beleženje nihanja temperature, merjenje pretoka, zaznava prisotnosti omrežne napetosti Objavljeno v DKUM: 24.10.2017; Ogledov: 1410; Prenosov: 228
Celotno besedilo (4,91 MB) |