| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 113
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvojna miza za testiranje regulacjiskih algoritmov z različnimi serijami Siemens PLK pri razvoju
Sebastjan Lah, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu bo predstavljena uporaba različnih Siemens krmilnikov za namen testiranja regulacijskih algoritmov. Cilj diplomskega dela je uporabiti PROFINET komunikacijo in povezati dve različni seriji Siemens krmilnikov na skupni usmerjevalnik, preko katerega se lahko brezžično povežemo na željen krmilnik. Delovanje regulacijskega algoritma lahko spremljamo in vodimo preko nameščenega HMI panela ali preko fizičnih tipk, stikal in indikatorjev. Za namen prikaza delovanja razvojne mize je bil v TIA portalu izdelan program za regulacijo temperature v peči in regulacijo vodenja servomotorja.
Ključne besede: avtomatizacija, razvojna miza, regulacija, Siemens, TIA portal, SCADA
Objavljeno v DKUM: 14.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 69
.pdf Celotno besedilo (8,99 MB)

2.
Modul za upravljanje in optimizacijo procesa na čistilni napravi : magistrsko delo
Kristjan Weissenbach, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljen modul za upravljanje in optimizacijo čistilne naprave, ki je zasnovan kot digitalni dvojček, ki ga bi operaterji lahko uporabljali za namene optimizacije in testiranja. Opisano je splošno delovanje čistilne naprave ter tehnološki opis biološkega čiščenja. Predstavljene in opisane so komponente programske in strojne opreme, ki se uporabljajo v modulu, skupaj s komunikacijskim protokolom. Pojasnjena je konfiguracija matematičnega modela čistilne naprave in njegova uporaba. V nadaljevanju je prikazana implementacija dveh regulacijskih zank v notranjem procesu biološkega čiščenja in izdelava nadzornega sistema za spremljanje procesa ter prikaz meritev in testiranj regulacije.
Ključne besede: Čistilna naprava, OPC, digitalni dvojček, SCADA, biološko čiščenje
Objavljeno v DKUM: 14.07.2023; Ogledov: 463; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (5,26 MB)

3.
Nadgradnja transportnega sistema z uporabo Siemens TIA programskega orodja in SICK čitalnika črtne kode : diplomsko delo
Žiga Grilc, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena nadgradnja transportnega sistema. Cilj naloge je bil nadgraditi transportni sistem s čitalnikom črtne kode ter prebrane črtne kode shranjevati v bazo podatkov. Prebrane črtne kode smo preko SCADE z uporabo programskega jezika VBScript vpisovali v tabeli, ki se nahajata v bazi podatkov. Izdelan je bil program za avtomatsko in ročno vodenje transportnega sistema. Narejen pa je tudi SCADA sistem za spremljanje delovanja čitalnika črtne kode, ki omogoča prikaz že prebranih črtnih kod iz baze podatkov.
Ključne besede: transportni sistem, črtne kode, čitalnik črtnih kod, baza podatkov, SCADA
Objavljeno v DKUM: 24.08.2021; Ogledov: 1204; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (2,56 MB)

4.
Sistem vodenja komunalne čistilne naprave : diplomsko delo
Luka Rupp, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljen sistem vodenja komunalne čistilne naprave. V nalogi je podrobneje opisana povezava procesnih naprav in opreme komunalne čistilne naprave v integriran sistem vodenja, katerega osnovni cilj je učinkovito in nadzorovano obvladovanje procesov, ki potekajo v samih postopkih čiščenja. Cilji in teze diplomskega dela so torej izdelava sistema vodenja - referenca za načrtovanje in izvajanje avtomatizacije komunalne čistilne naprave.
Ključne besede: čistilna naprava, krmilni sistem, STEP7, nadzorni sistem SCADA, sistem vodenja.
Objavljeno v DKUM: 29.01.2021; Ogledov: 1233; Prenosov: 122
.pdf Celotno besedilo (5,98 MB)

5.
Daljinski nadzor in avtonomno vodenje zaporničnega objekta na razbremenilnem kanalu ledava 1. : diplomsko delo
Grega Cigut, 2020, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava daljinski nadzor in avtonomno vodenje zaporničnega objekta na razbremenilnem kanalu Ledava 1. Pomemben faktor odločitve za zagotovitev popolnoma avtonomnega delovanja objekta in vključitev le-tega v nadzorni sistem in zagotovitev oddaljenega upravljanja in vodenja so vremenske ujme. Zapornični objekt opravlja svojo funkcijo takrat, kadar nastopijo skoraj nemogoči pogoji za delo. Zato je bistveno zagotoviti več nivojski način delovanja. Zapornični objekt je načrtovan v programskem okolju SoMachine. Algoritem se izvaja na PLC Schneider Electric TM241CE24R, SCADA pa je izvedena v okolju Proficy iFIX ++podjetja GE Digital.
Ključne besede: Zapornični objekt, programirljivi logični krmilnik – PLC, SCADA sistem, centralno nadzorni sistem, avtonomno vodenje, daljinsko vodenje.
Objavljeno v DKUM: 21.01.2021; Ogledov: 1242; Prenosov: 104
.pdf Celotno besedilo (5,52 MB)

6.
Nadgradnja hidravličnega sistema s Siemens PLK, SCADA sistemom in WEB SCADA vmesnikom na PLK : magistrsko delo
Nejc Krajnc, 2020, magistrsko delo

Opis: Namen naloge je bil nadgraditi hidravlični sistem v laboratoriju za procesno avtomatizacijo. Do sedaj je vaje na sistemu lahko opravljala le ena skupina, zato sta bili med seboj ločeni dve veji, kjer lahko na istem procesu sočasno laboratorijske vaje opravljata dve skupini. Realiziran je bil SCADA grafični vmesnik, ki omogoča preglednost nad hidravličnim sistemom, njegovimi parametri in lažjim delom s procesom. Ker je znano, da nadzor sistema preko računalniškega vmesnika v laboratoriju ali kasneje nekega realnega procesa v tovarni ni dovolj, sploh kadar nismo prisotni ob procesu, je bila realizirana tudi WEB SCADA, ki omogoča daljinsko upravljanje in nadziranje na daljavo preko svetovnega spleta. Na koncu je sledilo snovanje sistema vodenja, kjer so bili parametri regulatorjev nastavljeni eksperimentalno z zaprtozančno metodo ter grafično podprti z dokazi. Za izračune parametrov so bila uporabljena Ziegler-Nichols priporočila.
Ključne besede: Siemens S7-1500, SCADA, WEB SCADA, avtomatizacija procesa, regulacija sistema
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 2536; Prenosov: 113
.pdf Celotno besedilo (7,75 MB)

7.
Avtomatizacija tehtanja mrežic za akumulatorje : diplomsko delo
David Lorenci, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je opisana izdelava projekta avtomatizacije tehtanja mrežic za akumulatorje z uporabo tehtalnega terminala in industrijskega krmilnika. Delo vključuje opis posameznih uporabljenih komponent in izvedbo programa z uporabo TIA Portal programskega paketa. Program omogoča izpis delavca, tipa plošče na HMI zaslonu ter samodejno zaznavanje spremembe teže na tehtnici. V kolikor je teža znotraj dovoljenih meja za določen tip plošče, se shrani v podatkovno bazo.
Ključne besede: avtomatizacija, SCADA, HMI, industrijska tehtnica, serijska komunikacija, programirljivi logični krmilnik
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 817; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (3,84 MB)

8.
SCADA sistemi in segmentacija omrežja : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Anja Mihičinac, 2020, diplomsko delo

Opis: Informacijski sistemi so precejšen del vsakdanjega življenja. V to kategorijo so uvrščeni vsi sistemi, ki so kakorkoli povezani z informacijami, strojno in programsko opremo ter omrežjem. Med informacijske sisteme sodijo tudi sistemi SCADA, ki so danes ključni del kritične infrastrukture. Uporabljeni so v skoraj vseh velikih organizacijah, ki za svoje delovanje potrebujejo proizvodne ali druge industrijske obrate. SCADA je sistem za nadzor, vodenje in zbiranje podatkov, običajno pa celoto tvori skupaj s sistemoma ERP in MES, napravami PLC ter senzorji in preostalo strojno opremo. Zaradi njihove nujnosti za normalno delovanje industrijskih obratov in povečanega števila kibernetskih napadov jim stroka že nekaj časa posveča veliko pozornost. V skupino, ki ogroža varnost kritične infrastrukture, so uvrščeni hekerji, organizirani kriminal, notranji napadalci, državno sponzorirani kiberterorizem in e-bojevanje ter pripadniki ideološkega in političnega haktivizma. Da bi zagotovili večjo varnost kritične infrastrukture, se organizacije zatekajo k segmentaciji omrežja, ki lahko bistveno pripomore k zagotavljanju večje varnosti. Implementacija segmentacije omrežja omrežje razdeli na več različnih slojev, ki so ločeni s požarnimi zidovi, s tem pa je zagotovljena večja varnost omrežja. Rezultati diplomskega dela kažejo, da segmentacija omrežja vpliva na izboljšanje varnosti, zaradi velikega omejevanja omrežnega prometa pa lahko prihaja do zapletov ob nadgradnjah in popravilih sistemov, poleg tega lahko nastajajo težave pri komunikaciji med različnimi sloji omrežja.
Ključne besede: diplomske naloge, SCADA, segmentacija, varnost, sistemi, omrežje
Objavljeno v DKUM: 01.09.2020; Ogledov: 1135; Prenosov: 185
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

9.
Nadzor in vodenje avtomatizirane varilno- manipulacijske linije : magistrsko delo
Žiga Korošec, 2020, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena avtomatizirana varilno-manipulacijska celica za proizvajanje izdelka Bumerang. Skozi delo smo opisali celoten proces dela od naročila do zagona, saj gre za realni projekt, izdelan za avtomobilsko industrijo. Podrobneje smo obravnavali sistem SCADA in predstavili ključne procese avtomatizacije, ki so bili potrebni za izvedbo projekta. Na podlagi zahtev naročnika smo proučili celotno zasnovo in izdelavo posameznega dela procesa ter določene segmente opisali podrobneje.
Ključne besede: varilno-manipulacijska celica, avtomatizacija, sistemi SCADA, projektiranje, industrijska varnost, robotizacija
Objavljeno v DKUM: 06.02.2020; Ogledov: 1245; Prenosov: 204
.pdf Celotno besedilo (8,47 MB)

10.
Posodobitev krmilnika za avtomatizacijo sistema za kontinuirno litje : diplomsko delo
Jernej Križaj, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obsega tako strojno nadgradnjo sistema za kontinuirno litje, kot tudi programsko nadgradnjo, narejeno po zahtevah Laboratorija za materiale na Fakulteti za strojništvo. Podrobneje je opisan spremenjen grafični vmesnik in logika, ki se skriva v odsekih kode nadzornega programa. Prav tako je opisan celotni postopek nadgraditve obstoječe strojne opreme do stopnje za namestitev in priklop na peč za kontinuirno litje. Posodobljen sistem je bil priklopljen na priključke starega sistema, testirano je bilo delovanje spremenjenega programa in simulacija kontinuirnega litja.
Ključne besede: kontinuirno litje, avtomatizacija sistema, SCADA, PLK
Objavljeno v DKUM: 03.12.2019; Ogledov: 1289; Prenosov: 248
.pdf Celotno besedilo (19,27 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici