| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Numerična simulacija toka goriva v vbrizgalni šobi
Blaž Šaše, 2017, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je bil raziskati tokovne razmere znotraj izvrtine za vbrizg goriva oziroma v vbrizgalni šobi pri uporabi računskih mrež različnih gostot. Izbrati smo morali pravo mrežo, zato smo preračune naredili na redki, srednji in gosti mreži. Diskretizacijo smo naredili z Richardsonovo ekstrapolacijo. Za nadaljnjo analizo smo izbrali srednjo mrežo, ki je podala kompromis med časom izračuna ter kvaliteto izračuna. To mrežo smo nato uporabili za simulacijo pri dveh različnih tlakih. Rezultate obeh tlakov smo primerjali na dveh robnih pogojih, simetriji in izstopu ter prikazali pri štirih različnih časih, kateri so najlepše prikazali spremembo vpadne faze.
Ključne besede: dizel, kavitacija, programski paket FIRE, Richardsonova ekstrapolacija, vbrizgalne šobe
Objavljeno v DKUM: 29.09.2017; Ogledov: 1796; Prenosov: 135
.pdf Celotno besedilo (1,79 MB)

2.
Numerična analiza temperaturnih razmer v napravi za optični prenos podatkov
Jure Zagoranski, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavana naprava za optični prenos podatkov, v kateri pod vplivom sončnega sevanja in zunanje temperature ter notranjih izvorov toplote prihaja do toplotnih obremenitev. Zaradi kompleksnosti naprave analitični preračun ni mogoč, zato je bilo na poenostavljenem modelu izvedenih več numeričnih simulacij za različne robne pogoje in primerjalna simulacija za primerjavo z odčitki testne naprave v realnih pogojih. Richardsonova ekstrapolacija je služila za oceno numerične negotovosti in s tem vpliva gostote mreže na rezultate numerične analize. Dobljeni rezultati bodo v pomoč in kot vodilo pri nadaljnjem razvoju naprave.
Ključne besede: optični prenos podatkov, numerična analiza, prenos toplote, Richardsonova ekstrapolacija, optika
Objavljeno v DKUM: 25.09.2017; Ogledov: 1393; Prenosov: 194
.pdf Celotno besedilo (5,37 MB)

3.
Določitev tokovnih karakteristik ejektorja za medicinske namene s pomočjo numerične simulacije
Aleš Jakoša, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena uporaba programskega paketa Solidworks Flow Simulation pri analizi in določitvi tokovnih karakteristik ejektorja za medicinske namene, naprave, ki ustvari sesanje po Venturijevem principu, ter določitev vpliva gostote mreže na rezultate numerične simulacije. Na obravnavanem ejektorju so bile najprej narejene meritve pretoka in podtlaka, ki so služile primerjavi rezultatov z numerično simulacijo. Numerična simulacija je bila narejena za dva različna režima z drugačnim robnim pogojem, s prvim je bil izračunan pretok, z drugim pa podtlak. Za vsak režim so bile zmodelirane tri različno goste mreže. Z Richardsonovo ekstrapolacijo je bila izračunana numerična negotovost in s tem določen vpliv gostote mreže na rezultate simulacije. Uporabljeno računalniško orodje se je izkazalo za učinkovito pri reševanju inženirskih problemov s področja toka tekočin.
Ključne besede: ejektor, računalniška dinamika tekočin, konstruiranje, SolidWorks Flow Simulation, Richardsonova ekstrapolacija
Objavljeno v DKUM: 13.09.2016; Ogledov: 1468; Prenosov: 167
.pdf Celotno besedilo (2,91 MB)

4.
Analiza vpliva prostorske diskretizacije metode končnih elementov na natančnost numeričnih rezultatov
Jure Šantl, 2015, magistrsko delo

Opis: Računalniške simulacije izvajamo tako, da model diskretiziramo (razdelimo na elemente). Na ta način iščemo približno rešitev zadanega problema. Kvaliteta končnih elementov bistveno vpliva na natančnost rešitev. Opisal sem, kako geometrijski tip, integracijska shema, geometrijska oblika ter velikost končnih elementov vplivajo na natančnost numeričnih rezultatov. Opisal sem probleme, ki se pojavljajo pri izbiri polne oziroma reducirane integracije. Primernost oblike končnih elementov najpogosteje vrednotimo na podlagi razmerja med stranicami elementa, velikostjo notranjih kotov in Jacobijeve determinante. Raziskal sem metode za ocenjevanje napake diskretizacije. Ena izmed njih je Richardsonova ekstrapolacija, ki sem jo podrobneje raziskal. To je metoda, ki na podlagi treh rešitev na različno gostih mrežah oceni ekstrapolirano vrednost spremenljivke (npr. napetosti). Tako pridobimo oceno vrednosti spremenljivke, ki bi jo dobili na mreži z neskončno malimi elementi (velikost elementa je 0). Na tem temelji indeks konvergence mreže GCI, ki ga uporabimo kot oceno napake diskretizacije. Ta oceni, znotraj katerega intervala leži s 95 % verjetnostjo natančna vrednost matematičnega modela. Izdelal sem dodatek za programski paket Abaqus, ki temelji na tej metodi. Dodatek za vsako vozlišče modela izračuna oceno napake diskretizacije. Dodatek sem tudi preizkusil na testnem primeru, ki je dal dobre rezultate.
Ključne besede: Metoda končnih elementov, prostorska diskretizacija, kvaliteta mreže, natančnost rezultatov, Abaqus, Richardsonova ekstrapolacija
Objavljeno v DKUM: 30.11.2015; Ogledov: 2183; Prenosov: 292
.pdf Celotno besedilo (2,86 MB)

Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici