3.
Vpliv izbranega dezinfekcijskega sredstva in protirakavega zdravila na algo Pseudokirchneriella subcapitata (Korshikov) F. HindákMaja Ženko, 2014, magistrsko delo
Opis: V magistrski nalogi smo želeli ugotoviti, kakšen je vpliv dezinfekcijskega sredstva (kvarterne amonijeve spojine benzalkonijev klorid (BAC)) na enocelično sladkovodno algo Pseudokirchneriella subcapitata. BAC se uporablja kot dezinfekcijsko sredstvo ter je prisoten v številnih drugih proizvodih, njegova svetovna letna poraba pa se ocenjuje na 500.000 ton (CESIO, 2004). Zabeležene koncentracije v okolju so med 0,2 in 3,0 µg/L (Martinez-Carballo et al, 2007a,b). V okolju pride BAC v stik z vodnimi organizmi. Preučevali smo njegov vpliv na algo Pseudokirchneriella subcapitata, saj so primarni producenti temelj prehranjevalne verige, zato bi lahko imele spremembe v tej združbi vpliv na celoten ekosistem.
Eksperimentalni del smo izvedli v skladu z navodili OECD TG 201 (2011). Ugotovili smo, da je BAC v koncentracijah nad 0,052 mg/L (EC20) toksičen za to algo, saj povzroči statistično značilno inhibicijo rasti alge. Z višanjem koncentracije BAC nad to vrednostjo se je sigmoidno povečevala stopnja inhibicije rasti.
V naravi so snovi po navadi prisotne v mešanicah, zato smo si izbrali BAC kot modelno dezinfekcijsko sredstvo in 5-FU kot modelno protirakavo zdravilo. Protirakavo zdravilo 5-FU je namreč eno izmed najpogosteje uporabljanih zdravil za zdravljenje rakavih obolenj in se najpogosteje aplicira v bolnišnicah (Kovalova, 2009). Kot dezinfekcijsko sredstvo za površine se v bolnišnicah pogosto uporablja BAC (Kümmerer, 2001), zato se pričakuje, da je v bolnišničnih iztokih in posledično tudi v okolju, prisotna mešanica BAC in 5-FU.
Ugotovili smo, da je mešanice teh dveh snovi za izbrano algo bolj toksična od posameznih komponent, razen v primeru BAC pri vrednosti EC90, pri kateri je bila toksičnost za algo višja kot pa v mešanici s 5-FU.
Učinek mešanice 5-FU in BAC smo primerjali z oceno toksičnosti mešanic, ki jo podajata dva matematična modela, model seštevka koncentracij in model neodvisnega delovanja. Ugotovili smo, da noben izmed modelov ne poda pravilne ocene toksičnosti za to mešanico pri koncentracijah nad EC20, saj so eksperimentalni rezultati po 72 urah pokazali višjo toksičnost mešanice za P. subcapitata, kot pa jo predvidevata uporabljena modela.
Dobljeni rezultati so pokazali, da BAC pri koncentracijah, ki so prisotne v okolju lahko vpliva na alge. Zmes BAC in 5-FU pri koncentracijah ugotovljenih v bolnišničnih odpadnih vodah zaradi sinergističnega delovanja predstavlja večje tveganje za alge kot posamezna snov.
Ključne besede: protirakava zdravila, kvarterne amonijeve spojine, ekotoksikologija, Pseudokirchneriella subcapitata
Objavljeno v DKUM: 25.09.2014; Ogledov: 2219; Prenosov: 188
Celotno besedilo (1,85 MB)