| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 396
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Projekti vetrnih elektrarn v pripravi v Sloveniji : diplomsko delo
Milan Pavlović, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu so predstavljeni energija vetra in vetrne turbine ter projekti vetrnih elektrarn, ki so v načrtovanju za gradnjo v Sloveniji. V začetnih poglavjih so predstavljeni zgodovina in splošni podatki o vetrnih elektrarnah in energiji vetra ter merjenje vetra. Nato so opisani glavni elementi razmer vetrne energije v Sloveniji in Evropi, karakteristike vetra in vetrne turbine. V zadnjem delu je predstavljen kratek opis projektov vetrnih elektrarn v pripravi v Sloveniji. Opisani so vsi načrtovani projekti in njihove glavne značilnosti, kot so območje postavitve, priključitev na omrežje, dostopnost in lastnosti izbranih vetrnih elektrarn.
Ključne besede: vetrna elektrarna, energija vetra, vetrna turbina, projekti vetrnih elektrarn, merjenje vetra
Objavljeno v DKUM: 20.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (3,59 MB)

2.
13. letna konferenca mehatronike 2024 : zbornik povzetkov študentskih projektov
2024, zbornik

Opis: Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) in Fakulteta za strojništvo (FS) Univerze v Mariboru (UM) sta edini v Sloveniji, ki izvajata kakovostne samostojne študijske programe Mehatronike na dodiplomski univerzitetni in visokošolski strokovni 1. stopnji ter na podiplomski magistrski 2. stopnji študija. Diplomirani inženir Mehatronike je v domači industriji, še bolj pa v naši soseščini, izredno in vedno bolj iskan profil, strokovnjaki na tem področju pa sodelujejo v proizvodnji in razvoju najsodobnejših mehatronskih izdelkov. Študijski programi Mehatronike na Univerzi v Mariboru se odlikujejo s projektno orientiranim načinom izobraževanja, kjer študenti delajo v skupinah na različnih praktičnih mehatronskih problemih. Rezultate svojega projektnega dela predstavijo študenti javno konec zimskega semestra in konec študijskega leta na Letni konferenci Mehatronike. Tako so letos na konferenci predstavili (organizirani v dveh delih 22. 2. 2024 in 27. 6. 2024) 48 projektov, od tega 15 projektov študenti visokošolskega strokovnega programa, 20 projektov študenti univerzitetnega dodiplomskega študijskega programa in 13 projektov študenti podiplomskega magistrskega študijskega programa. Povzetke teh projektov smo zbrali v pričujoči zbornik, kjer so predstavljene osnovne informacije, več podrobnosti pa so ekipe študentov predstavile na javni konferenci. Vsi projekti so zanimivi, zato vas v imenu organizatorjev FERI in FS vabimo, da se udeležite tudi naslednje Letne konference Mehatronike!
Ključne besede: mehatronika, robotika, avtomatika, industrija, študentski projekti
Objavljeno v DKUM: 19.08.2024; Ogledov: 125; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (8,41 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

3.
Koncept uvajanja agilnih metod projektnega managementa v podjetju Replika PRO d.o.o.
Anže Osterveršnik Črešnar, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na agilne metode projektnega managementa, ki imajo izjemen pomen pri soočanju s projekti v dinamičnem in negotovem poslovnem okolju. Različne vrste projektov zahtevajo prilagojene pristope, posebej tiste z nejasnimi in spremenljivimi cilji, pri čemer mora biti tudi metodologija za njihovo vodenje usklajena z organizacijskimi značilnostmi in ne obratno. Zrelejša podjetja na področju projektnega managementa pogosto uporabljajo bolj ohlapne in manj predpisne metodologije ter neformalne oblike vodenja projektov. Med takšne sodijo agilne metode. Te so nastale kot odgovor na neuspešno izvajanje projektov in neustrezno odzivanje na spremembe ob hitrih tržnih spremembah, pri katerih je potrebna večja vključenost naročnika in prilagodljivost projektnih ekip. Agilne metode prinašajo prednosti, kot so prilagodljivost, odzivnost, večja kakovost in zadovoljstvo strank, a so omejene tudi z zahtevami specifične organizacijske kulture in strukture. Delo proučuje ključne dejavnike za uspešno vpeljavo agilnih metod, vključno z organizacijsko kulturo, vodstvom in sestavo projektnih ekip, ki morajo podpirati agilne zahteve. Ugotovljeno je, da so prava organizacijska kultura in prisotnost uslužnega vodstva ter majhne, samoorganizirane in multidisciplinarne projektne ekipe bistvene za uspešno delo po agilnih metodah. Tipične agilne prakse, kot so iterativni razvoj, sprotno planiranje in tesno sodelovanje z naročnikom prinašajo pri izvajanju projektov z visoko stopnjo negotovosti številne prednosti. V zaključnem delu je predstavljeno in analizirano izbrano podjetje Replika PRO d. o. o., kjer se presodi smiselnost uvajanja agilnih metod in oblikuje koncept implementacije, ki zaradi specifik in potreb podjetja temelji na metodi Scrumban. Koncept upošteva obstoječo kulturo, metodologijo in orodja podjetja ter vključuje ukrepe za izboljšanje znanj o agilnih metodah in večje vključenosti naročnikov. Rezultati raziskave potrjujejo, da agilni pristopi omogočajo boljšo prilagodljivost, večjo transparentnost in sledljivost projektov, lahko izboljšajo sodelovanje z naročniki ter prispevajo k večji uspešnosti projektov in večjemu zadovoljstvu strank. Delo ponuja dragocena spoznanja za podjetja, ki se prilagajajo spremembam v dinamičnem poslovnem okolju in iščejo učinkovite načine za upravljanje projektov z visoko stopnjo sprememb in nejasnosti.
Ključne besede: Agilne metode, SCRUM, SCRUMBAN, Kanban, Projektni management, Projekti, Agilno
Objavljeno v DKUM: 16.08.2024; Ogledov: 110; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (2,70 MB)

4.
Vpliv mednarodnih projektov na razvoj območja: primer Porabja
Klaudia Grebenár, 2024, diplomsko delo

Opis: Delo diplomskega projekta opredeljuje vpliv mednarodnih projektov na razvoj izbranega območja, v našem primeru Porabja. Naloga je sestavljena iz štirih delov: prvi del vsebuje uvod, opredelitev ciljev, hipotez, predpostavk in omejitev. Opredeljene so še metode raziskovanja. V drugem delu so predstavljeni koncepti raziskovanja vpliva mednarodnih projektov na razvoj turizma v obmejnih regijah. Ukvarjamo se z vplivom mednarodnih projektov Interreg in njihovih pozitivnih ter negativnih vplivov na razvoj turizma v obmejnih regijah. Tretje poglavje predstavlja analizo treh večjih čezmejnih projektov, izvedenih v Porabju, in njihove značilnosti. Analiziran je vpliv mednarodnih projektov na razvoj turizma v obmejnih regijah, predstavljeni pa so tudi njihovi ključni elementi. Raziskava prikazuje izkušnje ljudi z mednarodnimi projekti v Porabju. V jedru prikažemo tudi rezultate analize. Sklepni del diplomskega projekta je namenjen preverjanju doseganja ciljev in analizi testiranja hipotez ter izdelavi priporočil za nadaljnje delo.
Ključne besede: mednarodni projekti, razvoj, Interreg, turizem, obmejne regije, Evropska komisija
Objavljeno v DKUM: 10.05.2024; Ogledov: 173; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,15 MB)

5.
Analiza upravičenosti projektov večanja energetske učinkovitosti obstoječih večstanovanjskih stavb z razvojem konceptualnega modela : magistrsko delo
Žiga Hergamas, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je analizirana upravičenost izvedbe projektov večanja energetske učinkovitosti večstanovanjskih stavb. V prvem delu magistrskega dela je predstavljen teoretičen del, vezan na projekte, nato je pojasnjen pojem energetske učinkovitosti stavb in predstavljeni so trenutni ukrepi in spodbude za dosego strateških ciljev države na tem področju. Pojasnjen je vpliv in naloge upravnika v večstanovanjskih stavbah. V praktičnem delu so na podlagi že izvedenih projektov na področju energetske učinkovitosti stavb analizirane tehnične in ekonomske posledice izvedbe takšnih projektov. Na podlagi analize je razvit konceptualni model, na podlagi katerega se bodo lastniki večstanovanjskih stavb in upravniki lažje odločili, katere projekte izvesti, ob kakšnih pogojih in v kakšnem zaporedju.
Ključne besede: večstanovanjska stavba, energetska učinkovitost, projekti, upravljanje stavb, ekonomska analiza, doba vračanja
Objavljeno v DKUM: 07.05.2024; Ogledov: 215; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

6.
Letopis Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo 2022/2023
2023

Opis: Publikacija predstavlja pregled dosežkov fakultete v študijskem letu 2022/23, na krat-ko predstavlja vse študijske programe in aktivnosti, ki so se izvajale na programih gradbeništva, gospodarskega inženirstva, prometnega inženirstva in arhitekture. Predstavljeno je tudi delo na področju publicistike, projektno delo, ekskurzije, delavnice, razstave, delo študentskega sveta in alumni kluba FGPA, kakor tudi gostovanja v tujini ter delo komisij in strokovnih služb UM FGPA. Zbrana so tudi vsa diplomska, magistrska in doktorska dela študijskega leta 2022/23.
Ključne besede: letopis, študijsko leto 2022/2023, 'Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo', dosežki fakultete, aktualni projekti
Objavljeno v DKUM: 21.12.2023; Ogledov: 333; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (110,77 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

7.
12. letna konferenca mehatronike 2023 : zbornik povzetkov študentskih povzetkov
2023, katalog

Opis: Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (FERI) in Fakulteta za strojništvo (FS) Univerze v Mariboru (UM) sta edini v Sloveniji, ki izvajata kakovostne samostojne študijske programe Mehatronike na dodiplomski univerzitetni in visokošolski strokovni 1. stopnji ter na podiplomski magistrski 2. stopnji študija. Diplomirani inženir Mehatronike je v domači industriji, še bolj pa v naši soseščini, izredno in vedno bolj iskan profil, strokovnjaki na tem področju pa sodelujejo v proizvodnji in razvoju najsodobnejših mehatronskih izdelkov. Študijski programi Mehatronike na Univerzi v Mariboru se odlikujejo s projektno orientiranim načinom izobraževanja, kjer študenti delajo v skupinah na različnih praktičnih mehatronskih problemih. Rezultate svojega projektnega dela predstavijo študenti javno konec zimskega semestra in konec študijskega leta na Letni konferenci Mehatronike. Tako so letos na konferenci predstavili (organizirani v dveh delih 16. 2. 2023 in 29. 6. 2023) 46 projektov, od tega 18 projektov študenti visokošolskega strokovnega programa, 18 projektov študenti univerzitetnega dodiplomskega študijskega programa in 10 projektov študenti podiplomskega magistrskega študijskega programa. Povzetke teh projektov smo zbrali v pričujoči zbornik, kjer so predstavljene osnovne informacije, več podrobnosti pa so ekipe študentov predstavile na javni konferenci. Vsi projekti so zanimivi, zato vas v imenu organizatorjev FERI in FS vabimo, da se udeležite tudi naslednje Letne konference Mehatronike!
Ključne besede: mehatronika, robotika, avtomatika, industrija, študentski projekti
Objavljeno v DKUM: 02.10.2023; Ogledov: 486; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (5,71 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Vodenje projektov v multiprojektnem okolju farmacevtskega podjetja : magistrsko delo
Andreja Kumer, 2023, magistrsko delo

Opis: Podjetja so danes izpostavljena vse hitreje spreminjajočemu okolju in postavljena pred izziv vodenja projektov v multiprojektnem okolju. Upravljanje več sočasnih projektov je zahtevna naloga, zato smo se v magistrskem delu posvetili načinom za njegovo poenostavitev ter proučili projektne prakse farmacevtskega podjetja Lek, d.d.. Ugotovili smo, da je vodenje projektov v multiprojektnem okolju možno poenostaviti, med drugim tudi z oblikovanjem posebnih programskih pripomočkov, ki olajšajo spremljanje napredovanja posameznega projekta, kakor tudi celotnega programskega portfelja. Tovrstni pripomočki so še posebej učinkoviti, če jih prilagodimo dotičnim potrebam organizacije. Hkrati moramo skrbeti za usposobljenost projektnih vodij, vzpostavitev ustrezne projektne organiziranosti, zadostne količine virov in jasnega toka odgovornosti.
Ključne besede: multiprojektno okolje, projektni management, farmacevtska industrija, veliki projekti, investicije, programska podpora
Objavljeno v DKUM: 24.08.2023; Ogledov: 611; Prenosov: 86
.pdf Celotno besedilo (7,73 MB)

9.
Rad bi čebelaril : zbirka nasvetov za vse, ki se odločate za prvi panj
Andreja Primec, Pika Cvikl, Ana Grilc, Matic Jan Gradišnik, Dominik Klinc, Jure Markovič, Aljaž Močnik, Alja Nedelko, Nelej Potočnik, Mihael Močnik, 2018, slovar, enciklopedija, leksikon, priročnik, atlas, zemljevid

Opis: Vloga in pomen čebel je v današnjem času neprecenljiva, zato je Generalna skupščina Združenih narodov decembra 2018 na pobudo Slovenije povsem upravičeno razglasila 20. maj za Svetovni dan čebel. Priročnik Rad bi čebelaril je rezultat projekta, izbranega na Javnem razpisu »Projektno delo z negospodarskim in neprofitnim sektorjem – Študentski inovativni projekti za družbeno korist 2016–2018«, ki sta ga sofinancirala Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. V njej so zbrani nasveti, ki bodočim čebelarjem pomagajo pri odločitvi, ali pričeti s čebelarjenjem ali ne. Avtorji odgovarjajo na običajna začetniška vprašanja: kako se lotiti čebelarjenja, kje pridobiti ustrezno znanje, katero opremo je treba pridobiti, koliko znaša začetna investicija, katera opravila vključuje čebelarjenje, koliko časa je treba nameniti čebelarjenju, kdo so člani čebelje družine, kako poskrbeti za zdravje čebel, kaj v storiti v primeru alergije na čebelji strup in številna druga. Dodana so tudi navodila za registracijo čebelarske dejavnosti in izračun realne cene medu. Pri delu s čebelami smo v stiku z naravo, kar prinaša ugodne psihofizične učinke, čebelji pridelki razveseljujejo skozi vse leto. Čebelarjenje je lahko pridobitna dejavnost, lahko pa konjiček za kakovostno preživljanje prostega časa, ki zahteva določeno znanje in vztrajnost, predvsem pa odgovornost. In prav to je osrednje sporočilo priročnika Rad bi čebelaril. S čebelarjenjem praviloma ne moreš obogateti, lahko pa neznansko uživaš.
Ključne besede: čebelnjaki, pripomočki, čebele, čebelni proizvodi, trženje, apiterapija, terminologija, projekti, vprašanja in odgovori
Objavljeno v DKUM: 02.08.2023; Ogledov: 459; Prenosov: 17
URL Povezava na celotno besedilo

10.
Kompetence uspešnih IT managerjev
Urban Celin, 2023, diplomsko delo

Opis: Naloga je multidisciplinarnega tipa, v sami osnovi pa obravnava področje informacijske tehnologije, in sicer uspešnost vodilnih in vodstvenih IT managerjev. Izhodišče raziskave predstavlja problem učinkovitega prenosa idej in nalog od vodstva organizacij do IT oddelkov. V praksi na različnih hierarhičnih nivojih organizacije zaposleni namreč mnogokrat trdijo, da veliko IT projektov ni uspešnih. Slednji imajo v današnjem času signifikanten, včasih celo direkten vpliv na samo uspešnost organizacije. Eden izmed ključnih dejavnikov uspešnosti IT projektov so ljudje in njihove kompetence. V začetku naloge smo navedli teoretična izhodišča, definirali cilje naloge, opredelili tehnike in metode, s katerimi smo cilje poskušali realizirati, ter teoretično opredelili in definirali osnovne pojme. V drugem delu naloge smo s pomočjo ugotovitev raziskav drugih avtorjev izdelali izhodiščni teoretični model kompetenc uspešnega IT managerja. V jedru naloge smo opisali primarno empirično raziskavo, ki smo jo izvedli s pomočjo kvalitativnih metod (globinskih intervjujev) v nekaj slovenskih organizacijah. Analizirali smo pridobljene podatke in izboljšali ter nadgradili prej izdelani model. Ugotovitve, ki smo jih pridobili kot rezultat raziskave, kažejo, da na uspešnost IT managerjev vpliva skupek več kompetenc in da se potrebne kompetence razlikujejo glede na osnovno dejavnost, ki jo organizacija opravlja, glede na velikost organizacije in glede na nivo, na katerem deluje posamezen IT manager. V zaključku naloge smo zapisali tudi omejitve raziskave in priporočila za prihodnje raziskave s sorodnih področij. Posebej smo sestavili tudi priporočila za uporabo pridobljenih ugotovitev v praksi, in sicer na področju selektivnega procesa kadrov, zaposlovanja kadrov in kontinuiranega usposabljanja ter izobraževanja kadrov s področja IT.
Ključne besede: IT managerji, poslovna uspešnost, kompetence, IT projekti
Objavljeno v DKUM: 09.05.2023; Ogledov: 509; Prenosov: 90
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

Iskanje izvedeno v 0.21 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici