| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Sodobno pohištvo oblikovano na osnovi slovenskih mitov in pripovedk : magistrsko delo
Hana Pohajda, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je opisan proces oblikovanja sodobnega pohištva skozi proces oblikovalskega razmišljanja. Idejna zasnova temelji na izbranih slovenskih narodnih mitih in pripovedkah, na podlagi katerih smo ustvarili kolekcijo treh kosov pohištva. Te skozi naravne danosti Slovenije in elemente nesnovne kulturne dediščine izpostavljajo prepoznavne detajle, ki so gradniki oblik dveh kolekcij. Cilj magistrske naloge je oblikovati naslonjač, ki simbolizira pripovedko iz gorskega področja Slovenije, naslonjač ali sedežno garnituro, ki simbolizira slovenski mit iz nižinskega področja in mizico s slovenskim mitom rek. Naloga tudi podrobno opiše določene faze oblikovalskega procesa dvojnega diamanta, ki je zelo razširjen na oblikovalskem področju.
Ključne besede: Slovenska kultura, Miti, Pripovedke, Bajeslovje, Slovenska mitologija, Sodobno pohištvo, Oblikovanje pohištva, 3D Oblikovanje in tisk
Objavljeno v DKUM: 30.03.2023; Ogledov: 718; Prenosov: 57
.pdf Celotno besedilo (5,06 MB)

2.
Pripovedke o Trbovljah z okolico : diplomsko delo
Barbara Grobin, 2022, diplomsko delo

Opis: V pripovedkah so največkrat zasledene teme povezane s slovensko kulturno dediščino, ki naj bi bile zanimive za vsakogar, saj razlaga o naših prednikih in o prostoru, na katerem živimo. Pripovedke, ki so zbrane, raziskane in analizirane v diplomskem delu, so primerne za predšolske otroke, saj so napisane in razložene na otrokom dojemljiv način. Analizirane so pripovedke, za katere je značilno, da se naslanjajo na mite in pravljice, a so hkrati krajevno določene. Prvi del vsebuje teoretični del, v katerem je omenjeno in predstavljeno mesto Trbovlje, pripovedke domačega kraja in njihova analiza. Drugi del vsebuje praktični del, v katerem je načrtovana in izvedena priprava krajšega sprehoda z otroki do bližnjega rudnika.
Ključne besede: mesto Trbovlje, pripovedke, pravljični sprehod
Objavljeno v DKUM: 02.06.2022; Ogledov: 559; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (2,20 MB)

3.
Literarna dela o Sloveniji v otroški književnosti : magistrsko delo
Staša Krajnc, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je analiziranih enajst otroških literarnih del o Sloveniji. Slovenija in slovenski kraji se v delih pojavijo kot književni prostor ali kot zunajliterarna snov. V teoretičnem delu je predstavljena bralna pismenost in njeni gradniki, ki pomembno vplivajo na učenčevo zmožnost razumevanja literarnih besedil pri drugih predmetih, kjer učitelj uporabi leposlovna besedila kot učno gradivo. Opredeljene so tudi književne oblike in književne vrste ter kriteriji, ki so bili uporabljeni pri analizi izbranih književnih del. V osrednjem delu je analiziranih enajst otroških literarnih del, v katere so vključeni Slovenija, njena zgodovina, slovenski kraji ali drugi načini povezovanja s Slovenijo in slovensko kulturo. Kriteriji, ki so uporabljeni v analizi, so literarni liki, književni prostor, književni čas, snov, vrsta pripovedovalca in pomen Slovenije v delu. Analize so pokazale, da se v vsakem od obravnavanih književnih del pojavi veliko slovenskih krajev. Med deli se razlikuje količina informacij, ki jih bralec dobi o posameznem kraju oziroma književnem prostoru. Prav tako so analizirana dela različno bogata z informacijami o Sloveniji, njeni zgodovini, kulturi ipd. Vsa dela so lahko uporabljena pri pouku spoznavanja okolja in družbe ter kasneje pri geografiji in zgodovini, vendar so različno bogata z informacijami in jih posledično lahko učitelj pri pouku uporabi na različne načine – nekatere zgolj kot motivacijo, druge pa kot učno gradivo za spoznavanje Slovenije. 
Ključne besede: Slovenija, pripovedke, pravljice, bralna pismenost, slovenski književni prostori
Objavljeno v DKUM: 11.11.2021; Ogledov: 1051; Prenosov: 157
.pdf Celotno besedilo (1,52 MB)

4.
Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici