| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 6 / 6
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj sistema za nadzor vlažnosti v mikrookolici nanopreciznega robota s Peltierjevim elementom
Smiljana Milošević, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu raziskujemo razvoj sistema za nadzor vlažnosti v mikrookolici nanopreciznega robota s Peltierjevim elementom. Cilj je bil ugotoviti, ali lahko Peltierjev element učinkovito regulira relativno vlažnost v komori za manipulacijo mikro objektov v nanorobotiki. Sistem uporablja senzorje za merjenje temperature in vlažnosti ter mikrokrmilnika Arduino in STM32 za vodenje sistema. Za upravljanje in prikaz rezultatov je bil razvit grafični vmesnik v programskem jeziku Python. Delo vključuje tudi modeliranje procesa in implementacijo PID regulatorja za optimizacijo nadzora vlažnosti.
Ključne besede: nanorobotika, Peltierjev element, Python, STM32, Ansys
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (24,76 MB)

2.
Razvoj avtomata za hitro hlajenje pijač : magistrsko delo
Dorian Petrič, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo raziskali področje hitrega hlajenja pijač na podlagi peltierjevega pojava. Časi hlajenja pri uporabi konvencionalnih načinov hlajenja pijač so dolgi in večinoma ne omogočajo nastavljanja točne željene temperature pijače. Peltierjevi elementi po drugi strani omogočajo hitro ohlajanje in možnost natančne regulacije. Izdelali smo prototip naprave za hlajenje pijač, ga testirali in izračunali njegov izkoristek. Opravili smo raziskavo trga že obstoječih naprav za hitro hlajenje pijač. Naredili smo stroškovno analizo izdelave prototipa in proizvodnje naprave za hitro hlajenje pijač. Raziskavo hlajenje pijač na podlagi peltierjevega pojava smo opravili s pomočjo svetovnega spleta in splošno dostopne literature. Prototip smo naredili s pomočjo splošnega orodja in CNC rezkalnika. Napravo smo testirali v energetskem laboratoriju Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru. Raziskavo trga smo opravili z iskanjem in primerjavo drugih naprav za hitro hlajenje pijač na svetovnem spletu. Ekonomsko analizo izdelave in prodaje naprave smo naredili na podlagi lastnih izkušenj in podatkov na spletu. Ugotovili smo, da s peltierjevimi elementi sicer lahko dosegamo nizke čase hlajenja, vendar za ceno velike količine električne moči. V primeru zvišanja izkoristka naprave, bi bila le ta tržno zelo zanimiva.
Ključne besede: Hitro hlajenje pijač, peltierjev element, funkcijska zasnova, prototip, ekonomska analiza
Objavljeno v DKUM: 03.03.2023; Ogledov: 657; Prenosov: 97
.pdf Celotno besedilo (3,56 MB)

3.
INTEGRACIJA PELTIERJEVIH TEG ELEMENTOV V FOTOVOLTAIČNI PANEL
Tomaž Grešak, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno delovanje peltierjevih TEG elementov v kombinaciji s fotovoltaičnim panelom Opisano je delovanje fotovoltaičnega panela in peltierjevih elementov v njihovi osnovi. Podana je razlaga za vpeljavo mehanskega sistema za pričvrstitev hladilnikov s TEG elementi na zadnjo stran panela. Za potrebe meritve in obdelavo so uporabljeni temperaturni, napetostni in tokovni senzorji. Predstavljena je obdelava signalov in priprava le teh za analogno - digitalno pretvorbo. Na koncu je opisana še analogno - digitalna pretvorba za analogne signale.
Ključne besede: Peltierjev element, fotovoltaični panel, mehanski sistem, AD pretvorba
Objavljeno v DKUM: 30.10.2015; Ogledov: 1347; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (2,01 MB)

4.
DELOVANJE TERMOELEKTRIČNEGA GENERATORJA V TOČKI MAKSIMALNEGA PRENOSA MOČI
Timotej Mastnak, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so najprej predstavljeni zgradba, uporaba in delovanje termoelektričnih elementov. Nato pa je opisana njihova namestitev in namestitev hladilnega sistema na zadnjo stran solarnega panela, kjer naj bi opravljali funkcijo termoelektričnih generatorjev. Zatem je opisana točka maksimalnega prenosa moči (MPPT) in njeno iskanje, opisan je tudi pretvornik navzgor, s katerim smo iskali to točko, njegova zgradba in delovanje. Opisan je postopek testiranja pretvornika in predstavljeni rezultati le-tega. Zatem smo se lotili zajema podatkov na mikrokrmilnik za nadaljnjo obdelavo. Predstavljena pa sta tudi diagram poteka in program, ki išče točko maksimalnega prenosa moči. 
Ključne besede: termoelektrični element, Seebeckov pojav, Peltierjev pojav, točka maksimalnega prenosa moči, pretvornik navzgor, algoritem
Objavljeno v DKUM: 30.10.2015; Ogledov: 1251; Prenosov: 221
.pdf Celotno besedilo (1,38 MB)

5.
HLAJENJE PETROMATA
Mitja Golob, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je opisano hlajenje petromata, ki služi za hlajenje elektronskih komponent v samem črpalnem terminalu. Pogoj za izdelavo takšne naloge je bil, da smo izdelali logično krmilje na osnovi katerega bo avtomatiziran proces hlajenja v črpalnem terminalu. Pri izdelavi krmilja smo strmeli k temu, da bo projekt izdelan kvalitetno in zanesljivo. Eden od elementov sistema je krmilnik proizvajalca Mitshubishi ALPHA 2, ki je bil izbran glede na zahteve projekta. Na podlagi tega smo izdelali logično krmilje v programskem okolju AL-PCS/WIN-E. V nadaljevanju so natančno predstavljeni in opisani krmilniki ALPHA proizvajalca Mitsubishi ter načini programiranja krmilnikov ALPHA. Za pretvarjanje izmerjene vrednosti (temperatura) v električno napetost smo na podlagi zahtev izbrali pretvornik Mitsubishi ALPHA 2. Podrobneje si bomo ogledali tudi ozadje Peltierjevega pojava, ki ga srečamo v vsakdanji praksi. Za merjenje temperature v črpalnem terminalu je na osnovi zahtev bilo izbrano ustrezno temperaturno tipalo Pt 100.
Ključne besede: avtomatizacija, regulacija temperature, krmilnik Mitsubishi ALPHA 2, pretvornik Mitsubishi AL2-2PT-ADP, temperaturno tipalo Pt 100, Peltierjev element
Objavljeno v DKUM: 01.07.2010; Ogledov: 3088; Prenosov: 500
.pdf Celotno besedilo (2,22 MB)

6.
Iskanje izvedeno v 0.12 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici