| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Posebnosti industrijske razsvetljave pri uporabi standarda SIST EN 12464-1:2021 in PURES 2022
Mitja Kraner, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so v prvem delu predstavljene osnovne veličine razsvetljave in vsebina standarda SIST EN 12464-1:2021 ter spremembe, ki jih je prinesla nova verzija. V drugem delu pa je predstavljen pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah PURES in pripadajoča tehnična smernica TSG-1-004, ki jo je uvedel v obvezno uporabo. Na podlagi standarda je narejen načrt razsvetljave industrijske hale, izračun energetske učinkovitosti pa je izveden po omenjeni tehnični smernici. Opisane so tudi metode izračuna energetske učinkovitosti po standardu SIST EN 15193-1:2017.
Ključne besede: Industrijska razsvetljava, SIST EN 12464-1, PURES, Relux
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (3,65 MB)

2.
Gradnja nizkoenergetske hiše biles
Žarko Milinković, 2017, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga vsebuje idejni projekt (ID) in energetski preračun gradnje nizkoenergetske hiše od temeljev do strehe. Energetski preračun je izdelan s pomočjo programa KNAUF INSULATION in rezultati so podani v tabelah. Program podpira EKO SKLAD SLOVENIJE ter veljavna zakonodaja PURES-a 2010 in TSG-1-04-2010 ki sta nastala na podlagi evropske direktive EPBD 2010. Na začetku su omenjeni najpomembnejši faktori nizkoenergetskih hiš ter veljavna zakonodaja podrobno, potem sledi načrtovanje z vsestranskim prerezam. Rezultati so v tabelah primerjani z mejnim rezultatom nizkoenergetskih hiš in na koncu prikazani z energetso iskaznico, elaboratom ur tet izkazom rezultatov hiš.
Ključne besede: nizkoenergetska gradnja, PURES, energija, knauf insulation program.
Objavljeno v DKUM: 14.06.2017; Ogledov: 1839; Prenosov: 144
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)

3.
MERJENA ENERGETSKA IZKAZNICA
Rok Sajevec, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo opisali merjeno energetsko izkaznico. Prikazali smo vse predhodno zbrane podatke na podlagi predhodno opravljenega vizuelnega pregleda objekta, kateri so potrebni za samo izdelavo merjene energetske izkaznice. Prikazana je izdelava merjene energetske izkaznice s pomočjo računalniškega programa KI Energija 2014. Izračunali smo vrednosti toplotnih prehodnosti s katerimi smo dokazali ustreznost oziroma neustreznost posameznih gradbenih konstrukcij objekta in te primerjali z dopustnimi vrednostmi, katere so določene v tabeli Tehnične smernice TSG-1-004-2010. Kot zadnje smo prikazali ukrepe, s katerimi bi izboljšali energetsko učinkovitost obravnavanega objekta, ter primerjavo med dejanskimi in izračunanimi vrednostmi, ter okvirni izračun vračilne dobe celotne investicije.
Ključne besede: merjena energetska izkaznica, Pures 2010, vizuelni pregled objekta, energetska učinkovitost, kondicionirana površina.
Objavljeno v DKUM: 17.12.2015; Ogledov: 2681; Prenosov: 262
.pdf Celotno besedilo (7,69 MB)

4.
ENERGETSKA PRENOVA STANOVANJSKE HIŠE V ROGAŠKI SLATINI
Aleksandar Đurić, 2015, diplomsko delo

Opis: Pri načrtovanju novih ali pri prenovi starejših stanovanjskih objektov je vedno bolj pomembna učinkovita raba energije. Že pravilna zasnova toplotne zaščite konstrukcijskih slojev ovoja objekta lahko pri tem veliko pripomore. Zaradi konstantnega izčrpavanja zalog neobnovljivih virov energije je v prihodnosti pričakovati dodatno naraščanje cen energije. Rešitev je možno iskati v ukrepih za zmanjšanje rabe energije, kakor tudi v rabi obnovljivih virov energije, pri čemer oboje prispeva k zmanjšanju negativnih vplivov na okolje. Toplotna izolacija pri novogradnjah je zadovoljiva, večji problem nastaja pri starejših gradnjah, ki so zelo slabo izolirane ali pa toplotne izolacije sploh nimajo. V diplomski nalogi smo prikazali starejšo stanovanjsko hišo, katere problem predstavljajo prevelike energijske izgube. Na primeru stanovanjske hiše je prikazana analiza energijskih tokov pred in po predlagani prenovi. Predlog prenove je bil v prvi fazi usmerjen v doseganje minimalnih kriterijev Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES 2, 2010), vezanih na toplotni ovoj stavbe, dodatno pa v doseganju energijskega standarda C, ki ga predpisuje Pravilnik o metodologiji izdelave in izdaji energetskih izkaznic stavb (2014).
Ključne besede: gradbeništvo, energijska prenova, PURES, toplotne izgube, prihranki energije
Objavljeno v DKUM: 15.05.2015; Ogledov: 1639; Prenosov: 230
.pdf Celotno besedilo (2,11 MB)

5.
ENERGIJSKA ANALIZA TIPOLOGIJE KONSTRUKCIJ STANOVANJSKIH BLOKOV V VELENJU
Damir Kulanić, 2012, diplomsko delo

Opis: Intenzivna gradnja 20. stoletja, ki je pospešila rast slovenskih mest, je temeljila predvsem na reševanju stanovanjskih stisk, kvaliteta gradnje je bila v tem primeru sekundarni pojem. Stanovanjske soseske, ki jih sestavljajo večstanovanjski objekti, zaradi takratne tehnologije gradnje in uporabe predvsem osnovnih gradbenih materialov, imajo danes velik vpliv na prekomerno rabo energijo in posledično predstavljajo izjemen potencial k učinkoviti rabi energije. V diplomski nalogi smo se odločili izdelati analizo tipologije konstrukcij stanovanjskih blokov v Velenju, ki so bili prav tako deležni intenzivne gradnje. Objekte smo, glede na raznoliko tipologijo konstrukcij, razdelili v tri skupine, za katere smo izračunali toplotne prehodnosti zunanjih ovojev in predlagali izvedbo sanacije, da smo zadostili zahtevam pravilnika PURES. Za tipični objekt smo izdelali tudi elaborat gradbene fizike.
Ključne besede: energijska prenova, PHPP, PURES
Objavljeno v DKUM: 19.03.2012; Ogledov: 2197; Prenosov: 284
.pdf Celotno besedilo (2,35 MB)

6.
ENERGETSKA IZKAZNICA TER PREGLED ANALIZE O UČINKOVITI RABI ENERGIJE V SLOVENSKIH PODJETJIH
Tomaž Tajhmajster, 2011, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava zakonodajne postopke povezane z energetsko izkaznico, primer izračuna energetske izkaznice individualne stavbe ter pregled analize učinkovite rabe energije s slovenskih podjetjih. Predstavljeni so obnovljivi viri energije ter njihov vpliv na kakovost življenja. Predstavljen je nov pravilnik o učinkoviti rabi energije PURES ter ostali zakoni in smernice, ki vplivajo na porabo energije v stavbah. Podrobno je obdelana problematika vzpostavitve energetske izkaznice in praktičen izračun gradbene fizike, ki je podlaga za izdajo energetske izkaznice. Elaborat gradbene fizike smo pripravili s pomočjo Tehnične smernice TSG-1-004 Učinkovita raba energije in programom Gradbena fizika URSA 4.0, ki sta skladna z pravilnikom PURES. Podlaga za izračun so bili načrti, ki so priloženi v prilogah. Analizirali smo raziskavo o vpeljavi učinkovitih virov energije v slovenskem gospodarstvu, ki jo je izvedel Inštitut za marketing ekonomsko poslovne fakultete univerze v Mariboru na podlagi naročila podjetja SODO d.o.o.
Ključne besede: energetska izkaznica, PURES, učinkovita raba energije (URE), direktiva EPBD, elaborat gradbene fizike, energetska učinkovitost slovenskih podjetij
Objavljeno v DKUM: 09.03.2011; Ogledov: 4796; Prenosov: 890
.pdf Celotno besedilo (7,59 MB)

7.
STANDARDI TRAJNOSTNE ARHITEKTURE: NIZKOENERGIJSKA HIŠA
Nataša Vidovič, 2010, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo opredelili standard nizkoenergijske hiše v Sloveniji. Raziskali smo zgodovino razvoja nizkoenergijskih hiš v Evropi in svetu, kjer so le-te prisotne zadnjih 40 let. Opredelili smo arhitekturni vidik načrtovanja nizkoenergijske hiše, kar zajema umestitev objekta v prostor, arhitekturno zasnovo in dodatne vidike načrtovanja. Podali smo značilnosti nizkoenergijske hiše v smislu tehnologije gradnje, ovoja zgradbe in delovanje hiše z vidika rabe energije. Teorijo smo podkrepili z dvema primeroma tipskih nizkoenergijskih hiš, slovenskih projektantskih podjetij, z različno tehnologijo gradnje, a s primerljivimi karakteristikami. Na tak način smo lažje prikazali podobnosti in razlike ter morebitne posebnosti posameznega pristopa gradnje. Obravnavana primera nizkoenergijskih hiš ne odlikuje kreativna pač pa funkcionalna arhitekturna zasnova in predvsem tehnično dovršena izvedba vseh detajlov, zaradi česar dosegata standard zelo dobre nizkoenergijske hiše.
Ključne besede: nizkoenergijska hiša, trajnostna arhitektura, PURES
Objavljeno v DKUM: 05.10.2010; Ogledov: 3569; Prenosov: 468
.pdf Celotno besedilo (4,16 MB)

8.
PRIMERJAVA PRISTOPOV K ZAGOTAVLJANJU UČINKOVITE RABE ENERGIJE V ZGRADBAH
Miha Eder, 2010, diplomsko delo

Opis: Učinkovita raba energije (URE) in obnovljivi viri energije (OVE) sta izraza, ki se vedno bolj uveljavljata. V gradbeništvu se uporabljajo in razvijajo novi gradbeni materiali z vedno boljšimi lastnostmi ter nove tehnologije grajenja, ki manj obremenjujejo okolje. V diplomskem delu so analizirane zakonske rešitve in ureditve na področju varčevanja z energijo pri projektiranju novih in obnovi obstoječih stavb v Sloveniji. Poiskali smo razlike pri tehničnih omejitvah med starim in novim pravilnikom, jih analizirali in predstavili novosti in zahteve. Predstavili smo razvoj, obliko in metodologijo izdelave energetske izkaznice za stavbe ter zakonske omejitve. V intervjujih s projektanti in nepremičninskimi agenti smo dobili vpogled v praktične izkušnje in ustaljeno prakso. Pridobljeni rezultati kažejo na korak naprej k zagotavljanju učinkovite rabe energije v stavbah skozi večje zahteve pri projektiranju in gradnji. Zahtevnost metodologije izračunavanja in upoštevanja URE in OVE kažeta tudi na povečane potrebe po novih univerzitetnih izobraževalnih vsebinah na tem področju.
Ključne besede: učinkovita raba energije, URE, obnovljivi viri energije, OVE, PURES, TZURES, primerjava pristopov, energetska izkaznica za stavbe
Objavljeno v DKUM: 31.05.2010; Ogledov: 3868; Prenosov: 532
.pdf Celotno besedilo (930,14 KB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici