1. Načrtovanje kolesarske infrastrukture na primeru državne kolesarske povezave Celje - LaškoTjaša Pušnik, 2024, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je v prvem delu prikazano načrtovanje kolesarske infrastrukture. V drugem delu teoretičnim izhodiščem sledi praktični primer načrtovanja kolesarske povezave med Celjem in Laškim. V teoretičnem delu so predstavljeni pravne podlage z zakonodajo in strokovna priporočila za načrtovanje kolesarske infrastrukture. V praktičnem delu sledita analiza in načrtovanje na primeru G17, ki poteka na odseku med Celjem in Laškim. Ta kolesarska povezava bo pomembno vplivala na kolesarje, ki se dnevno vozijo med Celjem in Laškim, turiste, ki bodo lahko brez večjih naporov prikolesarili v Laško, ter obiskovalce Thermane, ki imajo v mestu pomembno turistično vlogo. Najprej so predstavljene značilnosti območja, zasnovanih devet odsekov in predstavljeni tehnični podatki. Vedeti moramo, da ima pomembno vlogo omenjene kolesarske poti izgradnja mreže kolesarskih poti, katere osnovni cilj je povezati vseh 31 občin celjske regije ter skupaj z ostalimi regijami povezati Avstrijo in Hrvaško, preko Slovenije. Na koncu sledi primerjalna analiza možnih poti na dveh odsekih. Ključne besede: načrtovanje kolesarske infrastrukture, državna kolesarska povezava, odsek Celje–Laško Objavljeno v DKUM: 17.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 32
Celotno besedilo (3,70 MB) |
2. Optimal bus stops' allocation : a school bus routing problem with respect to terrain elevationKlemen Prah, Abolfazl Keshavarzsaleh, Tomaž Kramberger, Borut Jereb, Dejan Dragan, 2018, izvirni znanstveni članek Opis: The paper addresses the optimal bus stops allocation in the Laško municipality. The goal is to achieve a cost reduction by proper re-designing of a mandatory pupils' transportation to their schools. The proposed heuristic optimization algorithm relies on data clustering and Monte Carlo simulation. The number of bus stops should be minimal possible that still assure a maximal service area, while keeping the minimal walking distances children have to go from their homes to the nearest bus stop. The working mechanism of the proposed algorithm is explained. The latter is driven by three-dimensional GIS data to take into account as much realistic dynamic properties of terrain as possible. The results show that the proposed algorithm achieves an optimal solution with only 37 optimal bus stops covering 94.6 % of all treated pupils despite the diversity and wideness of municipality, as well as the problematic characteristics of terrains' elevation. The calculated bus stops will represent important guidelines to their actual physical implementation. Ključne besede: logistics, maximal covering problems, optimization, data clustering, Monte Carlo simulation, geographic information system (GIS), reduction of transportation costs, Laško, Slovenia Objavljeno v DKUM: 22.08.2024; Ogledov: 35; Prenosov: 12
Celotno besedilo (2,40 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
3. |
4. |
5. Zgodbarjenje dogodka Pivo in cvetjeTadeja Jeseničnik, 2023, diplomsko delo Opis: Zgodbarjenje je v sodobnem tržnem okolju zaradi vseh svojih prednosti in zmožnosti vplivanja na čustva vedno bolj nepogrešljivo komunikacijsko orodje, ki se v podjetjih lahko uporablja na različnih področjih. Uporabo zgodbarjenja v vsakodnevni poslovni praksi v okviru trženja blagovne znamke ter komuniciranja opisujemo v prvem – teoretičnem – delu diplomskega dela, kjer prav tako opredeljujemo celoten proces zgodbarjenja – od ustvarjanja zgodbe do njenega posredovanja preko tradicionalnih in digitalnih marketinških komunikacijskih kanalov.
V empiričnem delu opisujemo uporabo zgodbarjenja na primeru festivala Pivo in cvetje, ki ga organizira Pivovarna Laško. Na podlagi podatkov, pridobljenih iz internih virov podjetja, ugotavljamo, da je zgodbarjenje pomembno komunikacijsko orodje, ki se med drugim uporablja za grajenje blagovne znamke, saj sta festival in znamka Laško med seboj močno povezana. Zaradi te povezanosti zgodba festivala Pivo in cvetje odraža vrednote blagovne znamke in tako deluje v skladu s konceptom Doživi Laško, sprejmi izziv. Njeno oblikovanje poteka ob upoštevanju poslovnega modela podjetja, različnih omejitev, tveganj in v skladu s konceptom blagovne znamke, namen pa je z njo doseči najvišje reakcije, ki se merijo v okviru interne lestvice kreativnosti. Z analizo podatkov interne raziskave podjetja ugotavljamo, da ima zgodbarjenje velik vpliv na udeležbo na festivalu, pa tudi na njegovo prepoznavnost in prepoznavnost znamke Laško. Ključne besede: zgodbarjenje, zgodba, Pivo in cvetje, Laško, festival Objavljeno v DKUM: 04.10.2023; Ogledov: 330; Prenosov: 36
Celotno besedilo (1,63 MB) |
6. Zlatorogova učna pot z naravoslovno vsebino za osnovnošolce 4. in 5. razredov : magistrsko deloKatarina Lokošek, 2022, magistrsko delo Opis: V teoretičnem delu magistrske naloge smo spoznali prednosti sodobnega načina poučevanja s pomočjo izvajanja pouka na prostem in v obliki učnih poti. Želeli smo izvedeti, ali je takšen način poučevanja res boljši in bolj efektiven, zato smo v sklopu praktičnega dela izvedli raziskavo. Zanimalo nas je predvsem, ali udejstvovanje učne poti pripomore k usvajanju novega znanja, predhodno pa smo preverili vpliv starosti in spola na njihovo predznanje znotraj istih tematskih sklopov.
Raziskavo smo izvedli na vzorcu 85 osnovnošolcev. Preverili smo njihovo predznanje znotraj več sklopov pri predmetu Naravoslovje in tehnika, nato pa se odpravili na učno pot. Po opravljenem potepu smo preverili še na novo usvojeno znanje.
Rezultati raziskave so pokazali, da med spoloma ne prihaja do statistično značilnih razlik v predznanju, čeprav so bili dečki nekoliko boljši pri reševanju nalog. Pri starosti se pojavijo odstopanja in prihaja do statistično značilnih razlik. Kot smo pričakovali, so teste boljše reševali starejši učenci. Prav tako so se pojavile statistično značilne razlike pri reševanju finalnega testa v primerjavi z inicialnim. Naloge so bolje reševali po opravljeni učni poti. Ključne besede: Učna pot, učenje izven učilnice, naravoslovje, Laško Objavljeno v DKUM: 02.09.2022; Ogledov: 613; Prenosov: 159
Celotno besedilo (4,14 MB) |
7. Turjaški plemiči na štajerskemMaja Grajfoner, 2017, magistrsko delo Opis: Magistrska naloga obravnava plemiško rodbino Auersperg, ki jo na podlagi izvornega gradu Turjak na Kranjskem istovetimo z nazivom Turjaški. Gre namreč za plemiško rodbino, ki je prehodila dolgo pot ter s tem postala na slovenskem prostoru ena izmed najstarejših ter hkrati tudi najvplivnejših plemiških rodbin.
Rodbina Turjaških oziroma rodbina Auerspergov najverjetneje izvira iz Bavarske oziroma Švabske, od koder pa je v 12. ali morda celo v 11. stoletju prišla na Kranjsko. Tako kot druge številne visoke plemiške družine je tudi rodbino Auerspergov v naše kraje privlačilo prav neizkoriščeno ozemlje, možnost vzpona ter s tem hkrati tudi povezana možnost bogatenja.
Prvi, v virih izpričani Turjačan kljub vsemu ostaja Engelbert I., ki je omenjen leta 1162, in šele od takrat so Turjačani postali predmet znanstvenega zgodovinskega raziskovanja. V listinah se Engelbert I. pojavlja kot priča in to vedno na zelo visokem mestu, kar nam govori o njegovem velikem ugledu. V prvi listini, torej v listini iz leta 1162, je Engelbert I. omenjen kot svobodnjak, kot priča pa stoji takoj za svobodnimi gospodi Vovbrškimi.
V turjaški rodbini je v sredini 13. stoletja prišlo do preloma. Tako osebe, ki so se pojavljale v listinah od takrat dalje, niso več pripadale višjemu plemstvu, temveč so izgubile visok družbeni položaj. Auerspergi so tako postali nesvobodni ministeriali ter se s tem spustili po plemiški hierarhični lestvici navzdol. Vendar kljub temu gre verjetno za rodbinsko povezavo med obema vejama. Novi rod je kljub vsemu od starega podedoval ime, grb ter nekaj posesti.
Kljub padcu po plemiški hierarhični lestvici je rodbina Auersperg pokazala veliko sposobnost prilagajanja, saj se je v sporih za oblast vedno znala postaviti ter izbrati pravo stran. Najprej so bili trdno povezani s Spanheimi, od leta 1335 pa so se postavili na stran Habsburžanov. Pod njihovim okriljem so Turjaški tako počasi začeli prevzemati pomembne službe. Na podlagi tega se Turjaški niso dvignili samo politično, temveč tudi gospodarsko. Spretno so izkoriščali deželne gospode, ki so jim v zameno za zvestobo podeljevali različne fevde. Po drugi strani pa so se tudi pametno poročali.
Kaj kmalu so Turjaškim zaradi njihove pametne politike kranjske deželne meje postale pretesne. Zato so se pričeli ozirati onkraj meja, kaj kmalu tudi na vzhod, in sicer na ozemlje Štajerske. V drugi polovici 14. stoletja so tako Turjaški pričeli iskati zveze oziroma partnerje izven meja Kranjske. Rodbino Turjaških je spremljal velik blagoslov, ki se je kazal v obliki številnih moških potomcev in prav ti moški člani glavne ter šumberške veje ter njihovi potomci so si neveste iskali predvsem na štajerskem prostoru.
Janez I. Turjaški se je tako v drugo pametno poročil z Ano s Kacenštajna, blizu Šoštanja. Na podlagi te zveze je v turjaško rodbino prišlo ime Dipold, kakor je bilo ime sinu Janeza I. Turjaškega ter Ane. Pomembnejša od pridobitve družinskega imena Kacenštajnskih je bila pridobitev kacenštajnske dediščine, ki je Turjaškim kot sorodnikom pripadala v prvi polovici 15. stoletja. Očetovo tradicijo glede izbire štajerskih nevest je nadaljeval tudi njegov sin Dipold Turjaški, ki si je za svojo ženo izbral Uršolo z Lihteneka. Dipoldova sinova Volker in Engelhard sta prav tako kot njun dedek ter oče poiskala partnerici na Štajerskem. Dipoldov sin Volker je namreč za svojo ženo izbral Barbaro, doma iz Viltuša, njegov drugi sin Engelhard pa Sholastiko s Kunšperka. Po smrti Erazma Viltuškega, ki je bil Barbarin brat ter hkrati tudi Volkerjev svak, so leta 1471 viltuško dediščino podedovali dediči Volkerja Turjaškega. Po smrti strica Erazma Viltuškega sta si viltuško dediščino namreč razdelila njegova nečaka Viljem in Jurij Turjaški. Poleg navedene dediščine je v dediščino spadala tudi polovica gradu Gromperk pri Slovenski Bistrici. Pod Viljemovo štajersko posest je med drugim sodil tudi Rogatec pri Rogaški Slatini. V Rogatcu je Viljem med leti 1475 in 1478 opravljal funkcijo oskrbnika. Ključne besede: rodbina Auersperg, Turjaški, slovenska Štajerska, Janez I. Turjaški, Dipold Turjaški, Volker Turjaški, Engelhard Turjaški, Viljem Turjaški, Jurij Turjaški, Janez Turjaški, Volf Engelbert Turjaški, kacenštajnska dediščina, viltuška dediščina, grad Gromperk, Rogatec pri Rogaški Slatini, gospostvo Podsreda, gospostvo Laško, Štatenberg z bližnjim gospostvom Kebelj, dvor Betnava. Objavljeno v DKUM: 14.04.2022; Ogledov: 1262; Prenosov: 52
Celotno besedilo (2,91 MB) |
8. Računalništvo v oblaku v povezavi z microsoft azureLara Cigler, 2019, diplomsko delo Opis: Računalništvo v oblaku se vse pogosteje uporablja v poslovnem svetu, zato ga lahko označimo kot nekakšen trend poslovanja v zadnjem obdobju in v obdobju, ki prihaja. Vendar za seboj prinese tudi različna vprašanja in dileme, povezane s tveganjem, varnostjo uporabe in pa seveda odločitvijo, katerega ponudnika oblačnih tehnologij bomo izbrali. Naredili smo primerjavo med poslovanjem v oblaku in v lokalnem okolju (on-premise) in navedli tudi prednosti in slabosti, ki jih oblačne tehnologije prinašajo s seboj. Glede izbire ponudnika storitve smo se predvsem osredotočili na Microsoft Azure. Predstavili smo najbolj »aktualne« storitve in rešitve, ki jih ponuja, primer uvedbe ene izmed storitev, in sicer raziskali in predstavili smo Varnostno kopiranje in arhiviranje v slovenskem podjetju Thermana Laško. Navedli pa smo tudi kar nekaj slovenskih ponudnikov, ki nudijo storitve MS Azure in sicer glede na tri kriterije; najboljše ujemanje, najbolj odzivni in najbližje nam.
Na podlagi tem, ki smo jih obravnavali, smo določili tudi dve hipotezi, in sicer na temo glede varnosti oblačnih tehnologij in ustreznosti izbire platforme podjetja Thermana Laško. V našem diplomskem projektu smo potrdili obe hipotezi. Ključne besede: Računalništvo v oblaku, Microsoft Azure, Thermana Laško, Varnost oblačnih tehnologij, Ponudniki MS Azure Objavljeno v DKUM: 09.12.2019; Ogledov: 1174; Prenosov: 102
Celotno besedilo (1,10 MB) |
9. Analiza destinacije »Laško – sotočje dobrega« in povezovanja tamkajšnjih turističnih ponudnikov : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijaŽiga Zdovc, 2019, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo obravnava turistično dejavnost v Sloveniji, predvsem na ravni lokalne turistične destinacije, ki je v našem primeru občina Laško. V procesu analiziranja destinacije »Laško – sotočje dobrega« smo se osredotočili na turistične ponudnike in specifiko destinacijskega povezovanja in sodelovanja. Rezultati so pokazali, kako pomemben je dejavnik turizma za občino Laško, predvsem glede nadaljnjega razvoja (prisotnost potencialov) ter pozicioniranja na trgu kot trajnostne (zelene) destinacije, ki privablja kvalitetne goste (gostje, ki podpirajo trajnostne oblike turizma, ne obremenjujejo lokalnega okolja, zahtevajo avtentično storitev itd.). V sklopu terenske raziskave smo ugotovili, da je povezovanje med ponudniki in ustvarjalci lokalne politike (občino) oz. destinacijsko organizacijo (STIK) v povprečju slabo. Skoraj polovica ponudnikov meni, da je STIK slab poslovni partner, sploh do manjših ponudnikov. Na drugi strani pa je povezovanje in sodelovanje med ponudnikov dobro, a obstaja še veliko potenciala za razvoj. Sklepamo, da je turizem prihodnost občine Laško, saj ima vse potenciale in možnosti za razvoj ponudbe, ki jih določajo sodobni trendi turistične dejavnosti. Destinacijsko povezovanje predstavlja v sedanjosti še priložnost, ob nepravilnem in ne turističnem delovanju deležnikov destinacije (občina, ponudniki, lokalne skupnosti itd.) pa bo postalo slabost ali celo nevarnost. Ključne besede: Turizem, občina Laško, destinacija, turistični ponudniki, povezovanje. Objavljeno v DKUM: 16.05.2019; Ogledov: 1484; Prenosov: 169
Celotno besedilo (822,48 KB) |
10. Laška pihalna godba in kulturni utrip Laškega na prelomu časov (1862-1992)Nina Tovornik Jurgelj, 2018, magistrsko delo Opis: V Sloveniji so pihalne godbe pomemben del ljubiteljske kulture. Skozi zgodovino so s svojim delovanjem v kulturnem in družabnem življenju ljudi pridobile pomembno mesto.
V magistrskem delu spremljamo zgodovino Laške pihalne godbe, od njenega nastanka leta 1862 do leta 1992, ko je godba praznovala 130. obletnico svojega delovanja. V obravnavanem obdobju so se dogajale politične, družbene in socialne spremembe, ki so vplivale na razvoj godbe. V 130 letih je Laško pihalno godbo vodilo 14 kapelnikov. Delovanje laške godbe nista ustavili svetovni vojni, pomanjkanje finančnih sredstev in konstantno iskanje ustreznega vadbenega prostora. V magistrskem delu sem podrobno opisala tudi druge pomembne mejnike, kot so: prvi nastop izven slovenskih meja, ustanovitev dislociranega oddelka Glasbene šole Radeče v Laškem, sponzorstvo Pivovarne Laško, dva vzpona na Triglav, ustanovitev mažoretne skupine in še bi lahko naštevali.
Glavni vir pisanja magistrskega dela je bil arhiv Laške pihalne godbe, ki hrani zapisnike in dopise od leta 1933 dalje. Arhivskim virom so dodani spomini laških godbenikov, s katerimi sem opravila intervjuje. Ključne besede: pihalna godba, kulturno društvo, godbeniki, Laško, Laška pihalna godba. Objavljeno v DKUM: 08.10.2018; Ogledov: 1750; Prenosov: 117
Celotno besedilo (769,49 KB) |