| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
INTEGRACIJA SISTEMA RIS/PACS V ZDRAVSTVENEM DOMU DR. ADOLFA DROLCA MARIBOR
Janko Petek, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo prikazali kompleten projekt integracije sistema RIS/PACS v zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor. PACS je kratica za sistem slikovnega arhiviranja in dodatnega komunikacijskega sistema računalnikov na oddelku radiologije. RIS je sistem, ki skrbi za obdelavo bolnikovih podatkov na radiološkem oddelku. Spoznali smo vlogo standardov in bistvene sistemske in programske rešitve potrebne za uspešno integracijo. Standard HL7 definira tipe sporočil za izmenjavo medicinskih podatkov med različnimi sistemi. Standard DICOM določa entitete in funkcije, ki omogočajo komunikacijo med različnimi viri slik in drugimi računalniškimi napravami. V diplomskem delu smo ugotovili, da si integracije informacijskih sistemov v zdravstvu ne moremo predstavljati brez uporabe navedenih standardov. V veliko pomoč so nam bila odprtokodna integracijska orodja.
Ključne besede: sistem PACS, sistem RIS, DICOM, HL7, zdravstveni informacijski sistem, integracija
Objavljeno v DKUM: 08.09.2016; Ogledov: 2076; Prenosov: 200
.pdf Celotno besedilo (2,50 MB)

2.
Optimizacija delovnih procesov na radioloških oddelkih
Mateja Kofjač, 2016, magistrsko delo/naloga

Opis: V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKCL) so l. 2011 začeli z uvajanjem nove informacijske tehnologije, imenovane PACS. Sistem je vezan na radiološko tehnologijo, digitalizacija diagnostičnega procesa omogoča optimizacijo procesa od napotitve bolnika na preiskavo do zaključenega izvida, slikovne priloge in arhiviranja celotnega postopka. S postopnim uvajanjem sistema so delno prešli na »brezpapirni« sistem in z digitalizacijo tudi močno pohitrili postopke. Pojavile so se težave, ker vsi ostali podporni sistemi, kot so elektronska čakalna knjiga, obračun storitev in poročanje o čakalnih dobah, v tem projektu niso bili v celoti prilagojeni temu postopku. S pomočjo sedemstopenjskega modela izboljševanja procesa smo optimizirali procese čakalne knjige, nadzora obračuna, skladiščenje in porabo sanitetnega materiala. Želeli smo doseči pregledno strokovno, finančno poslovanje diagnostičnih in slikovnih enot v UKCL, da bi bilo skladno z navodili ZZZS in IVZ. S pomočjo radiološkega informacijskega sistema, ki je bil osnova optimizacije urnikov za posamezne modalitete, smo raziskovali, kako le-te čim bolj izkoristili za boljše planiranje preiskav, preglednejšo realizacijo posegov in lažje načrtovanje posegov na različne modalitete. S tem smo želeli povečati storilnost in zmanjšati čakalne dobe, da bo proces naročanja optimiziran in stroški poslovanja nižji. Zagotovili smo popoln obračun vseh storitev, kar je zelo pomembno za vse radiološke oddelke, saj se na to realizacijo veže odobritev programa, ki ga financira ZZZS za naslednje leto. Ravno tako smo nadgradili obračun storitev, da so vse radiološke storitve korektno obračunane. Čakalnih dob v tem trenutku nismo skrajšali, vendar smo se uspeli dogovoriti z zavarovalnico o povečanju programa za dejavnosti, ki imajo najdaljšo čakalno dobo. Uvedba nove tehnologije vpliva na spremembo starih procesov in uvaja nove oblike dela, predvsem pa korenito spreminja miselnost zaposlenih in radiologijo kot diagnostične, slikovne in terapevtske metode.
Ključne besede: – optimizacija procesov, – elektronska čakalna knjiga, – nadzor obračuna, – informacijski sistem PACS, – radiološki oddelki.
Objavljeno v DKUM: 03.06.2016; Ogledov: 1724; Prenosov: 182
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

3.
Uporaba sistema hrambe in prenosa digitalnih medicinskih slik v radiologiji : (specialistično delo)
Brane Klopčič, 2015, specialistično delo

Opis: V specialističnem delu so predstavljeni sistem hrambe in prenosa digitalnih medicinskih slik in standardi, po katerih si posamezni segmenti znotraj sistema izmenjujejo podatke. Standard za zajem in prenos digitalnega medicinskega slikovnega gradiva, standard za prenos podatkov med medicinskimi informacijskimi sistemi in mednarodna iniciativa za informatizacijo zdravstva so podrobneje opisani in obrazloženi. Opisana je implementacija sistema hrambe in prenosa digitalnih medicinskih slik, analiza stroškov in prednosti same implementacije ter njen vpliv na delovni proces v različnih delovnih okoljih. Predstavljen je model upravljanja delovnega procesa in spremembe, ki jih implementacija sistema hrambe in prenosa digitalnih medicinskih slik prinese. Pri tem smo bili osredotočeni predvsem na učinkovitost, ki daje klinične in poslovne rezultate. Tako je bilo ugotovljeno, da implementacija izboljša delovni proces v smeri povečanja tako klinične kot tudi poslovne učinkovitosti.
Ključne besede: arhiv, radiologija, PACS, DICOM, HL7, implementacija PACS, delovni proces, poslovna učinkovitost, klinična učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 27.05.2015; Ogledov: 1740; Prenosov: 125
.pdf Celotno besedilo (1,87 MB)

4.
Iskanje izvedeno v 0.09 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici