| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 884
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Rekonstrukcija mehanizma in optimizacija izkoristka replike
Jure Pajžlar, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi je predstavljena raziskava trga podobnih airsoft replik z namenom določitve osnove za predelavo replike. Opisano je delovanje replike ter izbira posameznih komponent za nadgradnjo replike na želene parametre. Povzet je postopek izvedbe nadgradnje, prav tako pa je izvedena ekonomska analiza, ki določa končno ceno predelane replike. V okviru naloge je bil izveden eksperiment, ki je preučeval vpliv mase kroglic in dolžine cevi na izhodno kinetično energijo. Vpliv je bil potrjen z uporabo testiranja variacij parametrov. Na podlagi rezultatov meritev sta bili določeni optimalna masa kroglice in dolžina cevi za repliko, ki je predmet naloge.
Ključne besede: Airsoft replika, kinetična energija, rekonstrukcija, analiza, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 24.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (5,12 MB)

2.
Optimizacija kadrovskih procesov: vloga umetne inteligence pri razvoju kadrovske funkcije v sodobnem poslovnem okolju
Tjaša Meglič, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava uporabo umetne inteligence (UI) kot orodja za izboljšanje učinkovitosti kadrovskih procesov v organizacijah. Namen naloge je raziskati, kako UI prispeva k optimizaciji različnih kadrovskih procesov, ter oceniti njeno uporabnost in potencial za izboljšanje le-teh. Magistrsko delo je sestavljena iz dveh delov: iz teoretičnega in iz empiričnega dela. Temelj empiričnega dela predstavlja kvalitativni pristop k raziskovanju – multipla študija primera in strukturirani intervjuji, kar omogoča analizo trenutnega stanja uporabe UI v slovenskih podjetjih ter identifikacijo ključnih izzivov in priložnosti pri uvajanju tehnologij UI. Rezultati raziskave kažejo, da UI pomembno vpliva na optimizacijo kadrovskih procesov, in sicer s povečanjem učinkovitosti in zmanjšanjem administrativnih obremenitev kadrovikov. Prednosti predstavljajo avtomatizacijo ponavljajočih se nalog, izboljšano analitiko in podporo pri odločanju, slabosti pa tveganja glede pristranskosti algoritmov, etična vprašanja in varstvo osebnih podatkov. UI predstavlja izreden potencial za optimizacijo kadrovskih procesov, pri čemer je uravnotežen pristop pogoj za uspešno integracijo, ki zajema tehnološke in človeške dejavnike, premišljeno uvajanje, upoštevanje zakonodajnih in etičnih smernic. Magistrsko delo ponuja celovit pregled trenutnega stanja na področju uporabe UI v kadrovskih procesih in analizo SWOT, ki izpostavlja ključne prednosti, slabosti, priložnosti in grožnje UI v kadrovskih procesih. Rezultati potrjujejo, da je UI ključni dejavnik prihodnjega razvoja kadrovskih funkcij, ki ponuja trdne temelje za nadaljnje raziskave in implementacijo UI v praksi.
Ključne besede: umetna inteligenca, kadrovski procesi, optimizacija, digitalizacija, management človeških virov
Objavljeno v DKUM: 23.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (1,64 MB)

3.
Analiza strategije proizvodnega sistema SIJ Ravne Systems d.o.o.
Jani Trbovšek, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava analizo strategije proizvodnega procesa v podjetju SIJ Ravne systems, d. o. o. Razloženi in analizirani so posamezni vidiki proizvodne strategije programa SIKNIVES: oblikovanje izdelkov in storitev, kakovost, oblikovanje procesov, izbira lokacije, razmestitev delovnih sredstev (layout), človeški viri in organizacija, menedžment dobaviteljskih verig, zaloge, terminiranje ter vzdrževanje. Poleg strateških vidikov so bili s pomočjo anket ocenjeni tudi naslednji konkurenčni kriteriji: kakovost, hitrost, prilagodljivost, fleksibilnost in stroški. Ocene kriterijev so temeljile na subjektivnih mnenjih zaposlenih in bile ključne za boljše razumevanje konkurenčnosti na trgu. Empirični del magistrske naloge zajema tudi preračun kazalnika učinkovitosti OE (Overall Effeciency), ki temelji na dejanskih podatkih in kot ključni kvantitativni kazalnik ocenjuje stopnjo učinkovitosti. Kazalnik učinkovitosti ter rezultati njegovih posameznih komponent – kakovosti (Q), planirane produktivnosti (A) in izkoristka delovnega časa (P) – so omogočili objektivno kvantifikacijo učinkovitosti strategije. Na podlagi analiziranih vidikov, konkurenčnih kriterijev in kazalnika učinkovitosti podaja magistrska naloga tudi predloge za izboljšave. Ugotovitve zaključnega dela kažejo na medsebojno povezanost dobre proizvodne strategije in konkurenčnosti. Boljša kot je strategija, bolj pozitivno vpliva na konkurenčne kriterije, s katerimi konkuriramo na trgu. V podjetju SIJ Ravne Systems, d. o. o., pa še vedno obstajajo možnosti za izboljšave za dolgoročni uspeh.
Ključne besede: Proizvodna strategija, proizvodni sistem, optimizacija sistema, konkurenčnost podjetja, konkurenčni kriteriji, učinkovitost proizvodnega sistema
Objavljeno v DKUM: 23.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (7,98 MB)

4.
Primerjava orodij QGIS in ArcGIS Pro pri analizi storitvenih območij
Jan Požgaj, 2025, diplomsko delo

Opis: Povpraševanje po storitvah dostave v zadnjem kilometru se iz dneva v dan povečuje. Prav ta storitev predstavlja tudi največji del stroškov v celotni logistiki. Zaradi tega je zelo smiselna optimizacija procesa, za kar uporabljamo različna orodja, katera omogočajo natančen izris ter načrt poti za zmanjšanje stroškov in časa. V tej diplomski nalogi nas je zanimalo, ali je mogoče izvesti optimizacijo dostave v zadnjem kilometru z uporabo geografsko informacijskih sistemov (v nadaljevanju: GIS). Bolj natančno s programoma QGIS in ArcGIS Pro. Na področju mestne občine Ljubljana smo izbrali 10 četrtnih skupnosti ter v vsaki od njih po eno poslovalnico Pošte Slovenije. Najprej smo izvedli analizo storitvenih območij, kar nam ni ponudilo ustreznih rezultatov, zato smo raziskovali dalje. Za boljši posnetek dejanskega stanja smo namreč potrebovali večje število naročil ter vozil. Zato smo v osem mestnih četrti dodali še po 20 naključnih naslovov, v dve pa 30. Te naslovi so predstavljali naročila, oz. končne naslove za izvedbo nadaljnje analize. S primerjavo in analizo v obeh programih smo prišli do zaključka. Rezultati primerjave so pokazali, da je za optimizacijo dostave v zadnjem kilometru bolj primeren program ArcGIS Pro.
Ključne besede: ArcGIS, QGIS, dostava v zadnjem kilometru, Pošta Slovenije, optimizacija
Objavljeno v DKUM: 15.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (3,29 MB)

5.
Določanje normativnih časov v podjetju Systemair d.o.o. : diplomsko delo
Vid Leva, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo Določanje normativnih časov v podjetju Systemair d.o.o. se osredotoča na analizo in optimizacijo normativnih časov v proizvodnem procesu podjetja. Cilj naloge je bil raziskati obstoječe normative, identificirati motnje v proizvodnem procesu ter predlagati izboljšave, ki bi omogočile večjo učinkovitost in donosnost podjetja. V uvodu je poudarjen pomen normativnih časov v proizvodnji, saj omogočajo boljše načrtovanje in organizacijo dela. Diplomsko delo vključuje podroben opis obravnavanega izdelka in predstavitev problema, kjer je bilo ugotovljeno, da so obstoječi normativi zastareli in ne odražajo realnega stanja proizvodnje. Za merjenje in analizo časa je bila porabljena metoda SDD (Slika delovnega dne) po REFA-i v programu Normar, kar je omogočilo natančno spremljanje in beleženje operacij v proizvodnem procesu.
Ključne besede: normativni čas, proizvodni procesi, optimizacija proizvodnje, metoda SDD, merjenje časa
Objavljeno v DKUM: 11.04.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (6,25 MB)

6.
Načrtovanje izklopnih karakteristik varovalk za konične obremenitve v nizkonapetostnih distribucijskih omrežjih z uporabo optimizacijskih metod : magistrsko delo
Sara Gjorgjievska, 2025, magistrsko delo

Opis: Osnovna problematika, ki se zadnje čase pojavlja v distribucijskih omrežjih v nizkonapetostnih (NN) izvodih iz TP 20/0,4 kV, je povečana sočasna poraba na določenem izvodu, ki presega projektirano, in se nanaša na situacijo, ko je dejanska obremenitev na tem izvodu bistveno višja od tiste, ki je bila načrtovana med projektiranjem omrežja. Posledično lahko pregorijo taljive varovalke. Osnovna ideja zaključnega dela je prilagoditev izklopnih karakteristik varovalk ob občasnih preobremenitvah oz. načrtovanje novih podkarakteristik varovalk za določen nazivni tok, namenjenih uporabi v distribucijskih omrežjih. To bo izvedeno na osnovi realnih meritev odjema, analize nadobremenitev in načrtovanje novih karakteristik taljivih varovalk z uporabo optimizacijskega algoritma.
Ključne besede: varovalke, izklopne karakteristike, distribucijsko omrežje, optimizacija, konične obremenitve
Objavljeno v DKUM: 27.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (4,97 MB)

7.
Analiza ustreznosti programske opreme za operativno upravljanje v gradbenem podjetju
Bojana Urbanc, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava uporabo programske opreme za operativno upravljanje v gradbenem podjetju X. Teoretični del zajema pomen ustrezne programske opreme v gradbeništvu, vlogo vodje sektorja operative in mehanizacije ter pregled obstoječih rešitev za upravljanje projektov, dokumentne sisteme, resurse in mehanizacijo ter nadzor stroškov. Aplikativni del se osredotoča na analizo obstoječega stanja v podjetju in uporabo programske opreme z vidika njenega vpliva na operativne procese, produktivnost in optimizacijo. Ugotovitve kažejo, da trenutna programska oprema ustreza potrebam sektorja, učinkovito podpira operativne procese in prispeva k skladnosti z zakonodajo ter večji produktivnosti. Kljub temu podjetje prepoznava priložnosti za nadaljnjo digitalizacijo in uvedbo naprednih funkcionalnosti za še boljšo podporo strateškim ciljem.
Ključne besede: Programska oprema, operativno upravljanje, gradbeno podjetje, optimizacija procesov, produktivnost, digitalizacija.
Objavljeno v DKUM: 24.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (1,67 MB)

8.
Informacijska podpora za izboljšanje poslovanja gostinskega lokala
Alex Arko, 2025, diplomsko delo

Opis: Obravnava poteka poslovnih procesov znotraj podjetja, ki se ukvarja z gostinsko dejavnostjo ter ima močan tržni položaj. Raziskovalno delo vključuje natančne opise izvedbe obravnavanih postopkov dela, torej ključne in podporne procese. Delo je naravnano k kritični analizi obstoječih poslovnih procesov ter sloni k definiranju možnih izboljšav oziroma inovacij obstoječih poslovnih procesov. Za dosego željenih ciljev, povezanih z poslovanjem gostinskega lokala, znotraj tega dela omenjamo predvsem informacijske rešitve, ki bi omogočale hitrejše ter kakovostnejše izpolnjevanje delovnih zahtev.
Ključne besede: poslovni procesi, management poslovnih procesov, inovacije, gostinstvo, optimizacija, informacijska podpora, ključni poslovni procesi, podporni poslovni procesi
Objavljeno v DKUM: 24.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

9.
Optimizacija sprotnega nastavljanja parametrov regulatorja z uporabo hibridnih mehkih sistemov
Matevž Rakun, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo obravnava razvoj in uporabo hibridnih mehkih sistemov za sprotno optimizacijo parametrov proporcionalno-integrirno-diferencirnih regulatorjev v realnem času. Izvedena sta bila pregled in primerjava različnih obstoječih algoritmov hibridnih mehkih sistemov, poudarek pa je na hibridnem sistemu, ki združuje optimizacijo z roji delcev in mehko sklepanje kot najbolj obetavno rešitev. V okviru raziskave je bil analiziran vpliv različnih dejavnikov in parametrov na učinkovitost regulatorja, da bi se doseglo čim bolj optimalne rezultate. Učinkovitost predlaganega sistema je bila ovrednotena s simulacijami, rezultate pa se je primerjalo s tradicionalnimi proporcionalno-integrirno-diferencirnimi regulatorji. Ugotovitve potrjujejo, da hibridni mehki sistemi omogočajo izboljšano regulacijo zlasti pri kompleksnih in nelinearnih procesih.
Ključne besede: hibridni mehki sistemi, optimizacija z roji delcev, regulator PID
Objavljeno v DKUM: 03.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (5,30 MB)

10.
Izboljšanje stabilnosti fermentacijske brozge klavulanske kisline pred izolacijo z optimiranjem procesnih parametrov : magistrsko delo
Simon Zadravec, 2025, magistrsko delo

Opis: Bakterija Streptomyces clavuligerus med fermentacijskim procesom sintetizira klavulansko kislino (KK), ki učinkovito deluje kot inhibitor β-laktamaz in se uporablja v kombinaciji z antibiotiki za premagovanje bakterijske odpornosti. Nestabilnost KK med proizvodnim procesom predstavlja velik izziv, saj hitro razpada, kar zmanjšuje izkoristek in povečuje stroške proizvodnje. Namen te študije je izboljšati biosintezo KK z osredotočanjem na preučevanje vpliva procesnih parametrov na njeno stabilnost in produkcijo. V magistrskem delu smo razvili kvantitativni spektrometrični model za merjenje koncentracij KK in glicerola. Razvit model omogoča hitro, učinkovito in robustno analizo teh dveh spojin med eksperimentalnimi poskusi, kar predstavlja izboljšanje v primerjavi s klasičnimi kromatografskimi tehnikami, saj pospeši pridobivanje rezultatov. Model smo nato uporabili za spremljanje koncentracij KKin glicerola med eksperimentalnimi poskusi, v katerih smo spreminjali različne procesne parametre, kot so mešanje, zračenje, nadtlak, temperatura, redčenje ter kombinirali brozge iz različnih faz produkcijskega cikla S. clavuligerus. Poleg tega smo merili tudi koncentracijo raztopljenega kisika, viskoznost, pH in prisotnost nečistoče A, ki je razgradni produkt klavulanske kisline. Rezultati so pokazali, da lahko pravilna nastavitev procesnih parametrov bistveno izboljša stabilnost in produktivnost klavulanske kisline. Povečanje zračenja in mešanja ter zvišanje tlaka je prineslo do 5 % izboljšanje izkoristka po 6 urah zadrževalnega časa ter 17 % izboljšanje izkoristka po 27 urah procesa, hkrati pa je koncentracija nečistoče A ostala stabilna, kar kaže na manjšo razgradnjo KK. Posamezno povečanje mešanja, zračenja ali tlaka ni dalo enako učinkovitih rezultatov, čeprav je prispevalo k zmanjšanju razgradnje KK od 11 % do 26 %. Ugotovitve prispevajo k optimizaciji industrijskega procesa proizvodnje KK, saj zmanjšujejo razgradnjo produkta in povečujejo izkoristek, kar vodi v bolj učinkovit proces in nižje stroške proizvodnje.
Ključne besede: klavulanska kislina, fermentacijski proces, stabilnost, optimizacija procesnih parametrov, spektrometrija
Objavljeno v DKUM: 28.02.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 16
.pdf Celotno besedilo (5,04 MB)

Iskanje izvedeno v 0.3 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici