| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza metodologije revizijske družbe x pri revidiranju opredmetenih sredstev na primeru proučevanega podjetja y
Blaž Velcl, 2017, magistrsko delo

Opis: V večini primerov predstavljajo opredmetena osnovna sredstva pomemben delež premoženja podjetja in tudi velik del strukture bilance stanja. Zaradi tega revidiranje opredmetenih osnovnih sredstev predstavlja strokovni izziv tako z vidika vrednotenja sredstev, kakor tudi z vidika pravilnosti izkazovanja posameznih sredstev. Po Zakonu o gospodarskih družbah so srednje in velike družbe zavezane k reviziji. V Sloveniji je pri Slovenskem inštitutu za revizijo v register vpisanih 50 revizijskih družb. Večji del revizij v Sloveniji izvedejo tako imenovane revizijske družbe iz »Big Four«, to so Ernst & Young, Pricewaterhousecoppers, KPMG in Deloitte. Zato smo na proučevanem primeru Y analizirali metodologijo revizijske družbe X (eno izmed »Big Four«) pri revidiranju opredmetenih osnovnih sredstev. Zanima nas, ali je metodologija revizijske družbe X zastavljena tako, da ugotovi pomembnejše nepravilnosti, in ali metodologija revizijske družbe X omogoča revizorju izbiro na podlagi strokovne presoje. V delu smo predstavili računovodenje opredmetenih osnovnih sredstev in opredelitev revizije. Predstavili smo tudi metodologijo revizijske družbe X pri revidiranju opredmetenih osnovnih sredstev. Nato smo na primeru proučevanega podjetja Y izvedli revizijske postopke na podlagi metodologije revizijske družbe X ter podali mnenje pooblaščenega revizorja. Delo smo zaključili s sklepom.
Ključne besede: Opredmetena osnovna sredstva, revidiranje, metodologija revizijske družbe X, Slovenski računovodski standardi, Zakon o gospodarskih družbah, pooblaščen revizor
Objavljeno v DKUM: 20.02.2018; Ogledov: 1409; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (1,40 MB)

2.
DAVČNI VIDIK OSNOVNIH SREDSTEV V SKLADU Z OBDAVČITVIJO DOHODKOV PRAVNIH OSEB
Sonja Bračko, 2010, diplomsko delo

Opis: Z vidika davka od dohodkov pravnih oseb je naloga namenjena davčnim zavezancem, ki delujejo na podlagi Zakona o gospodarskih družbah in za katere je davek od dohodkov pravnih oseb davek, ki obdavčuje njihove ustvarjene dohodke in zmanjšuje njihov dobiček. Torej je davek od dohodkov pravnih oseb strošek, ki ga je potrebno ustrezno zmanjšati, saj je težnja gospodarskih družb doseganje čim večjega dobička. Po drugi strani je davek od dohodkov pravnih oseb eden izmed fiskalnih prejemkov države, ki polni državni proračun, zato država teži k čim večjemu davčnemu izplenu. Gospodarske družbe, ki so davčni zavezanci na eni strani in država na drugi strani, se torej nahajajo na dveh različnih polih z različnimi težnjami. V nalogi smo davčnim zavezancem, z vidika davka od dohodkov pravnih oseb, predstavili nevarnosti, ki jim pretijo pri doseganju njihovega cilja in so povezane z opredmetenimi osnovnimi sredstvi. Čeprav gre le za eno izmed postavk bilance stanja, smo teh nevarnosti predstavili sorazmerno veliko. Če v takšni dimenziji, kot smo jo zajeli v nalogi, razmislimo še o nevarnostih, ki izhajajo iz drugih postavk bilance stanja, postane še bolj jasno, da je ugotavljanje dobička in davka od dohodkov pravnih oseb zelo zahtevno. Navedena ugotovitev v povzetku kaže na to, da je pot do uspeha davčnih zavezancev med drugim pogojena tudi z ustrezno organizacijsko strukturo poslovnih funkcij v podjetju, učinkovito interno komunikacijo in notranjim nadzorom, strokovnim kadrom ter davčnim načrtovanjem, kjer z uporabo zakonitih metod in sredstev znižamo davčno obveznost, pri čemer moramo nujno zagotoviti, da je izogibanje davčni obveznosti zakonito.
Ključne besede: Opredmetena osnovna sredstva, davek od dohodkov pravnih oseb, davčno priznani prihodki, davčno priznani odhodki, davčna osnova, povečanje davčne osnove, zmanjšanje davčne osnove oziroma davčne olajšave, terjatve in obveznosti za odloženi davek, davčno tveganje.
Objavljeno v DKUM: 07.03.2011; Ogledov: 2270; Prenosov: 380
.pdf Celotno besedilo (1,09 MB)

3.
Revidiranje opredmetenih osnovnih in neopredmetenih sredstev v računovodskih izkazih
Andreja Lorber, 2009, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo raziskali mednarodne standarde računovodskega poročanja o opredmetenih osnovnih in neopredmetenih sredstvih, njihove trditve vrhovnega poslovodstva v računovodskih izkazih ter revizijske postopke in metode v sklopu končne revizije opredmetenih osnovnih in neopredmetenih sredstev, ki smo jih proučili tudi na primeru iz prakse. V sklopu raziskave mednarodnih standardov računovodskega poročanja smo raziskali bistvene napotke in pravila MRS 16 – Opredmetena osnovna sredstva, MRS 38 – Neopredmetena osnovna sredstva in MRS 36 – Oslabitev sredstev, ki jih mora revizor dobro poznati, da lahko opravi njihovo revizijo. Po seznanitvi z računovodskimi pravili smo nadaljevali s proučevanjem trditev vrhovnega poslovodstva o opredmetenih osnovnih in neopredmetenih sredstvih v računovodskih izkazih, ki trdi, da vsa sredstva v računovodskih izkazih obstajajo (trditev obstoj), da so v lasti podjetja (trditev pravice in obveznosti), da ni sredstev, ki ne bi bila pripoznana (trditev popolnost), da so prikazana v primernih zneskih po računovodskih standardih (trditev vrednotenje) ter, da so razvrščena in razkrita po računovodskih standardih (trditev predstavitev in razkritje). V nadaljevanju smo proučevali revizijske postopke in metode za dokazovanje teh trditev. Pri tem smo proučili mednarodne standarde revidiranja in strokovno literaturo, ki govori o analitičnem preiskovanju in podrobnem preizkušanju podatkov v računovodskih izkazih ter o metodah izbiranja postavk za preiskovanje. Podrobno smo spoznali vsebino analitičnega preiskovanja in podrobnega preizkusa podatkov opredmetenih osnovnih in neopredmetenih sredstev v računovodskih izkazih. Na koncu smo opravili revizijo opredmetenih osnovnih in neopredmetenih sredstev na praktičnem primeru. Pri tem smo opravili analitično preiskavo revidiranih podatkov in podroben preizkus njihovih podatkov. V sklopu podrobnega preizkusa smo preverili pravilnost popisa, novih pridobitev, odtujitev, obračuna amortizacije, prevrednotenj ter stroškov vzdrževanja in raziskovanja. Ugotovili nismo bistvenih nepravilnosti in tako podali pozitivno mnenje revizorja o revidiranih postavkah v računovodskih izkazih.
Ključne besede: opredmetena osnovna sredstva // neopredmetena sredstva // mednarodni standardi računovodskega poročanja // MRS 16 // MRS 36 // MRS 38 // uradne trditve vrhovnega poslovodstva // mednarodni standardi revidiranje // revizijski postopki in metode // analitično preiskovanje // podroben preizkus podatkov // mnenje revizorja.
Objavljeno v DKUM: 07.07.2009; Ogledov: 4175; Prenosov: 586
.pdf Celotno besedilo (729,43 KB)

Iskanje izvedeno v 0.1 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici