1. Trajnostna naravnanost poslovanja ponudnikov turističnih nastanitev v občini PodčetrtekFranci Vrenko, 2018, diplomsko delo/naloga Opis: Trajnostni turizem predstavlja ekonomsko in ekološko usmerjenost, ki jo v poslovanje vključuje vedno več organizacij. Predstavlja koncept, ki je usmerjen v sedanjost in prihodnost, ter ga je možno vključiti v vse oblike turizma. Trajnostno poslovanje omogoča doseganje dobrih poslovnih rezultatov ter daje možnost ustvarjanja kakovostnejše izkušnje za goste. V empiričnem delu naloge raziskujemo, na kakšne načine turistične nastanitve v Občini Podčetrtek upoštevajo načela trajnostnega poslovanja, ter kje so možnosti za izboljšave. Raziskava je pokazala, da upravljalci turističnih nastanitev v Občini razumejo smernice in načela trajnosti, ter poslujejo na način, ki jim omogoča ravnovesje ključnih stebrov trajnostnega razvoja. Ugotovili smo, da lahko turistične nastanitve glede na intenzivnost trajnosti razvrstimo. Apartmaji Ortenia so s številom in načinom izvajanja trajnostnih ukrepov dokazali, da trajnostno poslovanje predstavlja trend ter pomembno stalnico prihodnosti te turistične nastanitve; zato jo po trajnostni naravnanosti med turističnimi nastanitvami v Občini Podčetrtek upravičeno uvrstimo na prvo mesto. Ključne besede: Trajnostni turizem, Trajnostne rešitve, Turistične nastanitve, Občina Podčetrtek Objavljeno v DKUM: 24.05.2018; Ogledov: 1909; Prenosov: 344
Celotno besedilo (2,16 MB) |
2. Vloga občine pri vzpodbujanju razvoja turizmaJanko Virant, 2017, diplomsko delo/naloga Opis: Občina lahko na razvoj turizma vpliva na več načinov. Njeno vlogo in načine, kako lahko vpliva na razvoj, pojasnimo s pomočjo analize kodiranja izvedenih intervjujev. Na medsebojno sodelovanje lahko vpliva več dejavnikov, med drugim tudi vpliv turizma na okolje, zaradi česar so še toliko bolj pomembne informacije in njihova dostopnost splošni javnosti. V teoretičnem delu je opredeljeno medsebojno sodelovanje in vloga Občine v turizmu. Poudarek je tudi na medsebojnem sodelovanju in dejavnikih, ki vplivajo na uspešen razvoj turizma na neki destinaciji. V empiričnem delu je predstavljeno raziskovalno okolje Občine Podčetrtek, kako je Občina in medsebojno sodelovanje vplivalo na razvoj turizma v preteklosti. Ugotovili smo, da je Občina »most« med različnimi interesi lokalnega prebivalstva in turističnih akterjev ter dober posrednik med notranjim in zunanjim okoljem, in sicer ravno zaradi njene pravne opredelitve. Občina lahko s svojimi predlogi in pristojnostmi znatno vpliva na vzpodbujanje razvoja turizma. Ključne besede: Občina, sodelovanje, dejavniki razvoja turizma, Podčetrtek Objavljeno v DKUM: 11.10.2017; Ogledov: 1729; Prenosov: 497
Celotno besedilo (1,22 MB) |
3. Geografska učna pot skozi Podčetrtek in OlimjeMojca Pevec, 2011, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu smo opredelili pomen proučevanja domače pokrajine z izkustvenim učenjem, kar pripomore k zanimanju zanjo in njenemu razumevanju. Predstavili smo možnosti za izvajanje terenskega dela pri pouku geografije z uporabo aktivnih učnih metod neposrednega opazovanja na primeru oblikovane geografske učne poti skozi naselji Podčetrtek in Olimje.
Na podlagi strokovne geografske literature smo proučili izbrane geografske značilnosti občine Podčetrtek in na osnovi terenskega raziskovanja oblikovali geografsko učno pot skozi Podčetrtek in Olimje. Analizirali smo možnosti uporabe geografske učne poti skozi Podčetrtek in Olimje v osnovnih in srednjih šolah. Geografska učna pot je opremljena s priročnikom, ki je učitelju v pomoč pri izvedbi terenskega dela na učni poti. Priročnik vsebuje vodnik po geografski učni poti, primer učne priprave za izvajanje pouka geografije v 9. razredu osnovne šole, učne liste za učence (z rešitvami) in opisana merila ter točkovnik za vrednotenje dela učencev na tej poti. Ključne besede: pouk geografije na prostem, geografska učna pot, izkustveno učenje, terensko delo, občina Podčetrtek. Objavljeno v DKUM: 05.09.2011; Ogledov: 3318; Prenosov: 512
Celotno besedilo (3,63 MB) |
4. Turistični potencial občin Bistrica ob Sotli, Kozje in PodčetrtekMojca Valenčak, 2009, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi sem najprej opredelila temo, o kateri sem nameravala pisati. Izpostavila sem namen naloge, opredelila cilje, ki sem jih tekom pisanja diplomske naloge skušala doseči in izpostavila trditve, ki sem jih dokazovala.
V drugem poglavju sem izpostavila osnovne pojme, na katere se navezuje celotna diplomska naloga. Opredelila sem pojme: naravna in kulturna dediščina, regijski park, zavarovana območja in Natura 2000. Nato sem predstavila zakonodajo z varstvom kulturne dediščine in zakon o ohranjanju narave.
Tretje poglavje sem namenila geografskem orisu obravnavanega območja. Ugodna lega, pester relief, reka Sotla in slikovita flora ter favna nam prikažejo pokrajino Kozjansko v posebni luči. Sledi podpoglavje, v katerem opisujem demografsko, izobrazbeno, ekonomsko ter funkcijsko podobo občin: Bistrica ob Sotli, Kozje in Podčetrtek. Sledi oris življenja v obmejnem območju in v zavarovanem območju, v Kozjanskem regijskem parku.
Poglavje štiri je najobsežnejše, saj sem v njem predstavila bogato naravno in kulturno dediščino. Opisujem naravne znamenitosti, sakralno kulturno dediščino, arheološke spomenike, arhitekturno dediščino in etnološko dediščino.
V petem poglavju sem predstavila turistično ponudbo območja. V prvem podpoglavju sem opisala glavnega oglaševalca turizma v obravnavanem območju – Terme Olimia, nato sem v tabelah povzela turistično infrastrukturo (gostišča, restavracije, bari, turistične kmetije, vinotoči) ter opisala že obstoječe turistične poti. Dodala sem tri predloge novih kolesarskih turističnih poti in en predlog učne kolesarske poti. Potem sem opisala kaj območje nudi v t.i. dodatni ponudbi, ki sem jo dopolnila z društvenim dogajanjem ter prireditvami, ki jih društva organizirajo. Območje premore veliko društev, ampak dejavnost se od društva do društva zelo razlikuje.
Šesto poglavje odkriva turistično ponudbo Kozjanskega regijskega parka, ki je z vsakim letom bolj aktiven na področju trženja turističnih produktov.
V zadnjem poglavju sem predstavila vpliv razvoja Term Olimia na geografsko podobo območja. Analizirala sem vpliv Term Olimia na zaposlenost prebivalcev v terciarnem sektorju. Ugotovila sem neposredne učinke turističnega razvoja na območje.
V zaključku povzemam vse priložnosti za večji razmah turizma v območju ter predstavim tako prednosti kot slabosti za razvoj turizma v obravnavanem območju. Ključne besede: Kozjanski regijski park, naravna in kulturna dediščina, turistična ponudba, zdraviliški turizem, športnorekreacijski turizem, občina Bistrica ob Sotli, občina Kozje, občina Podčetrtek, zavarovana območja, Natura 2000 Objavljeno v DKUM: 29.08.2009; Ogledov: 5005; Prenosov: 812
Celotno besedilo (13,27 MB) |
5. Razvoj in učinki turizma v občini PodčetrtekSimona Gobec, 2009, diplomsko delo Opis: V diplomski nalogi so prikazani razvoj in učinki turizma v občini Podčetrtek. Občina Podčetrtek se je v razmeroma kratkem obdobju, od leta 1966, ko je z uradnim poslovanjem pričelo Zdravilišče Atomske toplice, danes Terme Olimia, iz tipično agrarnega območja, razvila v pomembno turistično območje. Na osnovi izkoriščanja naravnega vira zdravilne vode, se je na območju turistične cone v Podčetrtku, kot tudi v okolici, razvila tako turistična infrastruktura kot superstruktura. Turistični promet in njegovi učinki so povzročili razvoj nekaterih dejavnosti, ki so posredno ali neposredno vezani na turizem. V prvem delu so prikazani naravno in družbeno geografski dejavniki občine Podčetrtek, kot dejavnik razvoja turizma ali kot element oviranja. Opisane so razvojne stopnje turističnega razvoja ter obseg in značilnosti turističnega prometa. Predstavljena je primerjava z nekaterimi drugimi zdraviliškimi kraji. V tem delu so tudi predstavljeni rezultati ankete gostov term Olimia, ki se nanašajo na socio-ekonomsko sestavo, njihove motive in potrebe. V drugem delu je predstavljen prostorski in funkcijski razvoj naselja Podčetrtek v odnosu do razvoja turistične dejavnosti na območju term Olimia. Opredeljene so posamezne funkcijske cone naselja Podčetrtek. Analiziran je odnos prebivalcev občine Podčetrtek do turistične dejavnosti in pomen turistične infrastrukture za kvaliteto bivanja. Analiziran je tudi vpliv gostov term Olimia na obseg prometa v občini Podčetrtku v trgovskih, gostinskih in storitvenih dejavnostih. Ključne besede: turizem, turistični razvoj, turistični motivi, terme Olimia, občina Podčetrtek, Slovenija Objavljeno v DKUM: 29.08.2009; Ogledov: 3737; Prenosov: 738
Celotno besedilo (5,69 MB) |