| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Ergonomsko oblikovanje delovnih mest v podjetju za notranjo opremo vozil : diplomsko delo
Urban Knez, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo vsebuje analizo delovnega mesta šivanja, montaže počivalnika za roke in spenjanja usnja na ohišje, ki je bila izvedena z metodama OWAS in Rula v podjetju, kjer sem opravljal strokovno praktično usposabljanje. Osrednja tema dela je ergonomska študija in izboljšava delovnih mest. Na začetku sem predstavil podjetje, kjer je bilo diplomsko delo ustvarjeno, vpliv ergonomsko oblikovanih delovnih mest na delavce in obrazložitev uporabljenih metod. Sledi del, v katerem je še praktično prikazana uporaba obeh uporabljenih metod na omenjenih mestih. Naloga se zaključi s podanimi predlogi izboljšav.
Ključne besede: ergonomija, OWAS metoda, RULA metoda, šivanje, spenjanje, montaža, izboljšava
Objavljeno v DKUM: 05.11.2019; Ogledov: 1216; Prenosov: 133
.pdf Celotno besedilo (2,08 MB)

2.
PRILAGODITEV DELOVNIH MEST NA MONTAŽNI LINIJI 2 V PROGRAMU KUHALNIH APARATOV GORENJE, D.D.
Boštjan Meh, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: POVZETEK V proizvodnji kuhalnih aparatov podjetja Gorenje, d. d., smo v diplomskem delu izvedli raziskavo področja ergonomije in ureditve delovnega mesta. Delovno mesto mora biti učinkovito, udobno, urejeno in prijazno do delavca. Delovna oprema in sredstva morajo doprinašati dodano vrednost, da bodo lahko zaposleni z njimi učinkovito opravljali delo in podjetju ustvarjali ustrezno dodano vrednost, dobiček ter zagotavljali rast in razvoj podjetja. Zato je pomembno, da delovna mesta niso samo prilagojena zahtevam delovnega procesa, ampak tudi ergonomsko oblikovana. Kot posledica neupoštevanja ergonomije se kažejo izostanki z dela, bolniški stalež, bolezni in trajne okvare, ki vodijo do invalidnosti. Z metodama OWAS in GA-KA-99 smo v proizvodnji programa kuhalnih aparatov izvedli raziskavo področja ergonomije in preureditve delovnega mesta. Z analizo gibov pri opravljanju dela na določenih delovnih mestih smo ugotovili določene pomanjkljivosti. Dobljeni rezultati so pokazali, da je treba delovna mesta prilagoditi, saj obstaja velika verjetnost poškodb. Po preureditvi delovnih mest smo ponovili analizo. Rezultati so pokazali pozitivne učinke na delavca, saj se je verjetnost za nastanek poškodbe ali celo trajne invalidnosti precej zmanjšala. Z iskanjem najboljše rešitve za obravnavana delovna mesta smo dosegli naslednje izboljšave: • odpravili smo delavčeve bolečine v kolku, • odpravili smo delavčeve bolečine v predelu hrbtenice, • odpravili smo delavčeve bolečine v zgornjih okončinah, • z uporabo manipulatorja (robotske celice) in nastavljivih dvižnih miz smo dosegli prilagoditve delovnih mest z vidika varnosti in zdravja pri delu.
Ključne besede: KLJUČNE BESEDE: • ergonomija, • ergonomska prilagodljivost delovnega mesta, • metoda OWAS, • metoda GA-KA-99, • delovno okolje.
Objavljeno v DKUM: 23.11.2016; Ogledov: 2530; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (3,89 MB)

3.
PRILAGODITEV DELOVNEGA MESTA OPREMLJANJA VRAT V PROGRAMU HLADILNIH APARATOV GORENJE D.D.
Sebastjan Novosad, 2015, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomsko delo obsega raziskavo s področja ergonomije in ureditve delovnega mesta v proizvodnji hladilnih aparatov v podjetju Gorenje, d. d., z metodama OWAS in GA-KA-99. Glavni namen je z omenjenima metodama analizirati delovno mesto in pomanjkljivosti ter jih z izboljšavo odpraviti. Na ta način se izboljša zdravje in učinkovitost delavcev na obravnavanem delovnem mestu. Izvedena je bila analiza gibov pri opravljanju dela na delovnem mestu »opremljanje vrat«, ki je bilo predhodno urejeno univerzalno in ni omogočalo prilagoditve dela glede na višino delavca. Rezultati so pokazali, da je obravnavano delovno mesto treba prilagoditi zahtevam delovnega procesa, da bo primerno za zaposlene glede na njihovo višino.
Ključne besede: • prilagodljivost delovnega mesta, ergonomija, metoda OWAS, GA-KA 99, delovno okolje.
Objavljeno v DKUM: 24.04.2015; Ogledov: 1698; Prenosov: 184
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

Iskanje izvedeno v 0.08 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici