| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 23
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Ekonometrična analiza izvozne in uvozne funkcije Nizozemske
Jan Bartolme, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo se ukvarja z ekonometrično analizo izvozne in uvozne funkcije Nizozemske. V okviru analize smo identificirali ključne makroekonomske dejavnike, ki vplivajo na obseg uvoza in izvoza. Uporabili smo javno dostopne četrtletne podatke od leta 2004 do 2020 in na podlagi metode najmanjših kvadratov ocenili regresijske funkcije. Rezultati so pokazali, da realni efektivni tečaj, bruto domači proizvod na prebivalca in zaposlenost statistično značilno vplivajo na uvoz, medtem ko pogoji menjave, zaposlenost in rast bruto domačega proizvoda vplivajo na izvoz. Modeli so bili preverjeni z ekonometričnimi testi, vključno z RESET testom, Breusch-Godfrey testom, testom heteroskedastičnosti (Breusch-Pagan-Godfrey, White, Glejser) in Durbin-Watson testom. Na podlagi dobljenih rezultatov lahko teoretično potrdimo, da sta uvoz in izvoz ključna dejavnika, ki pomembno vplivata na gospodarsko aktivnost in rast Nizozemske.
Ključne besede: ekonometrična analiza, metoda najmanjših kvadratov, uvoz, izvoz, Nizozemska
Objavljeno v DKUM: 21.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 19
.pdf Celotno besedilo (5,24 MB)

2.
Ekonometrična analiza dejavnikov investicij v Nemčiji, Franciji in na Nizozemskem
Domenn Kuder, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preučili vpliv izbranih makroekonomskih dejavnikov na obseg investicij v treh vodilnih evropskih gospodarstvih. V prvem delu smo predstavili teoretična izhodišča za našo ekonometrično analizo, ki temeljijo na pregledu dosedanje literature, nato smo povzeli splošne gospodarske razmere v analiziranih državah skozi obdobje 21.stoletja. Omenjeni del predstavlja temelj za analitični segment diplomskega dela, saj nas je usmerjal pri določitvi dejavnikov zasebnih investicij. V drugem delu smo z metodo najmanjših kvadratov ocenili funkcije zasebnih investicij v Nemčiji, Franciji in na Nizozemskem. Funkcije investicij smo v nadaljevanju testirali za ustreznost predpostavk uporabljene metode, natančneje normalna porazdelitev slučajne spremenljivke, stopnjo multikolinearnosti, heteroskedastičnost in prisotnost avtokorelacije ter prišli do ugotovitve, da so modeli ustrezni. Iz analize lahko povzamemo, da na gibanje investicij vplivajo obrestna mera, indeks cen življenjskih potrebščin, gospodarska rast, devizni tečaj in predhodne investicije. Kljub podobnostim proučevanih gospodarstev smo s pomočjo standardiziranih koeficientov prišli do ugotovitve, da se modeli investicij med seboj močno razlikujejo.
Ključne besede: ekonometrična analiza, metoda najmanjših kvadratov, zasebne investicije, Nemčija, Francija, Nizozemska
Objavljeno v DKUM: 21.11.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 15
.pdf Celotno besedilo (2,32 MB)

3.
Primerjava zaporskih sistemov v Sloveniji in na Nizozemskem : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Nina Avsec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena primerjava med slovenskim in nizozemskim zaporskim sistemom. Zaključno delo se osredotoča na trenutne razmere v nizozemskem in slovenskem zaporskem sistemu, specifično na identifikacijo podobnosti in razlik. Pri izdelavi zaključnega dela sta bili uporabljeni deskriptivna metoda, s katero sta bila predstavljena slovenski in nizozemski zaporski sistem, ter primerjalna metoda, s katero smo primerjali relativne statistične podatke o zaporskih populacijah in strukturo zaporskega osebja, ter pristope k delu z obsojenci v nizozemskem in slovenskem zaporskem sistemu. V prvem delu zaključnega dela predstavljamo zgodovinski razvoj zaporskih sistemov na Nizozemskem in v Sloveniji. Zgodovinskemu pregledu sledi predstavitev relevantne zakonodaje, zasedenosti zaporov, ter analiza statističnih podatkov o zaporskih populacijah in zaporskih delavcih. Za slovenski in nizozemski zaporski sistem je značilna manjša kaznovalna usmeritev z osredotočenostjo na tretma obsojencev. V obeh zaporskih sistemih se rehabilitacija obsojencev izvaja v obliki terapij in delavnic z namenom reintegracije obsojencev nazaj v skupnost. Hkrati se oba zaporska sistema soočata s kadrovsko stisko. Obe državi tudi omogočata delo obsojencev, ki pa v Sloveniji ni obvezno. Slovenski zaporski sistem se sooča s prostorsko stisko, medtem ko na Nizozemskem te težave nimajo.
Ključne besede: zaporski sistemi, rehabilitacija, Slovenija, Nizozemska, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 28.08.2024; Ogledov: 97; Prenosov: 28
.pdf Celotno besedilo (1,22 MB)

4.
Primerjalna analiza poslovnega okolja v panogi kmetijstva Nemčije in Nizozemske
Lara Klemenc, 2021, diplomsko delo

Opis: V razmerah sodobne globalizacije je internacionalizacija podjetij nuja. Podjetja, ki aktivno vstopajo v mednarodno poslovanje, morajo podrobno analizirati tuje deželno in panožno okolje. PESTLE analiza, kot strateško orodje za sistematično analizo značilnosti dimenzij deželnega okolja, je najbolj uveljavljen model za proučevanje deželnega okolja. V diplomskem delu smo analizirali poslovno okolje v nemški in nizozemski panogi kmetijstva, ki ima za razvoj obeh gospodarstev velik pomen. V teoretičnem delu smo opredelili pojem in pomen analize poslovnega okolja tujega trga v mednarodnem trženju. V empiričnem delu smo, prvič, analizirali deželno okolje obeh trgov s pomočjo modela PESTLE in drugič, primerjalno analizirali poslovno okolje v panogi kmetijstva obeh držav. Primerjali smo raven razvitosti nemškega in nizozemskega kmetijskega sektorja in analizirali poslovne priložnosti slovenskih mednarodnih tržnikov v nemški in nizozemski panogi kmetijstva. Ugotovili smo, da je nemško poslovno okolje v kmetijskem sektorju bolj privlačno za slovenske mednarodne tržnike kot nizozemsko, in da je nemški kmetijski sektor bolj razvit kot nizozemski.
Ključne besede: Mednarodno poslovanje, mednarodno trženje, poslovno okolje, kmetijstvo, Nemčija, Nizozemska.
Objavljeno v DKUM: 07.09.2021; Ogledov: 1140; Prenosov: 120
.pdf Celotno besedilo (1,33 MB)

5.
Ustanovitev družbe z omejeno odgovornostjo - primerjava med Slovenijo in Nizozemsko
Karmen Geroni, 2019, diplomsko delo

Opis: Vstop Slovenije v Evropsko unijo je povečal možnosti trgovanja z ostalimi državami članicami, s tem pa so se povečale dejavnosti, ki so s seboj prinesle nove priložnosti in s tem pritegnile številne bodoče podjetnike. Ena izmed teh je tudi ustanovitev družbe z omejeno odgovornostjo v tujini. Gre za najbolj razširjeno vrsto družbe v Sloveniji, saj jo ustanovitelji lahko ustanovijo z majhnim ustanovitvenim kapitalom.
Ključne besede: Slovenija, Nizozemska, zakon, družba z omejeno odgovornostjo, B.V., kapital, ustanovitev
Objavljeno v DKUM: 04.04.2019; Ogledov: 1791; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (1,76 MB)

6.
Ocena izvozne funkcije v izbranih gospodarstvih EU
Jelko Plošinjak, 2018, diplomsko delo

Opis: V delu diplomskega projekta je obravnavana ekonometrična ocena izvoznih funkcij za tri države in sicer Nemčijo, Nizozemsko in Češko. V sledečih poglavjih je postopna obravnava izvoznih funkcij, ki se prične z obravnavo vseh treh držav in obstoječih študij za vsako posamezno državo. Izhodiščne četrtletne podatke za izračune, ki so v obliki indeksov, so bili pridobljeni iz Eurostata in obsegajo obdobje od leta 2000 do leta 2017. Za vsako državo posebej smo s pomočjo računalniškega programa Eviews z metodo najmanjših kvadratov ocenili linearno in dvojnologaritemsko funkcijo. Za vsako posamično izvozno funkcijo so izračunani in predstavljeni parcialni regresijski ter osnovne statistike. V nadaljevanju smo za izvozne funkcije preverjali primernost njihove oblike z ustreznimi ekonometričnimi testi. Po opravljenih testih smo izbrali najprimernejše oblike funkcij, za Nemčijo se je kot najprimernejšo obliko izkazala linearna oblika, za Nizozemsko in Češko pa dvojnologaritemska. Na teh funkcijah smo preverili veljavnost predpostavk metode najmanjših kvadratov. Izkazalo se je, da vse tri izbrane funkcije izpolnjujejo predpostavke metode najmanjših kvadratov.
Ključne besede: Izvoz, izvozna funkcija, Nemčija, Nizozemska, Češka
Objavljeno v DKUM: 26.10.2018; Ogledov: 1179; Prenosov: 107
.pdf Celotno besedilo (2,40 MB)

7.
Trendi kaznivih dejanj na Nizozemskem (po podatkih ESB) : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Domen Juhant, 2017, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu z naslovom Trendi kaznivih dejanj na Nizozemskem (po podatkih ESB) so v začetnem teoretičnem delu predstavljeni problemi beleženja uradne kriminalitete in nekateri problemi primerjav v kriminologiji. Sledi navedba in opis osnovnih kriminoloških paradigm in predstavitev projekta European Sourcebook of Crime and Criminal Justice Statistics. V zaključku teoretičnega dela je podana krajša predstavitev državne ureditve Nizozemske, kazenskega pravosodja in njenega gospodarstva. V drugem empiričnem delu so grafično predstavljena in interpretirana kriminalitetna števila po kaznivih dejanjih umora, napada (telesnih poškodb), posilstva, ropa, tatvine, vloma ter kaznivega dejanja zlorabe prepovedanih drog, in sicer na Nizozemskem med letoma 1990 in 2011. Sledi prikaz statističnih podatkov o skupnem kriminalitetnem številu za province Nizozemske, pridobljenih iz nizozemskega statističnega urada Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), predstavljenih za leto 2010 in leto 2016. V nadaljevanju na podlagi že znanih podatkov za obdobje med letoma 1995 in 2011 testiramo obstoj časovnega trenda in z linearnim izračunom napovemo število vseh kaznivih dejanj za leto 2012. Napovedi trenda sledi primerjava obremenitev s kriminalitetnim številom po izbranih kaznivih dejanjih med Nizozemsko, Belgijo, Slovenijo in članicami Evropske unije. Interpretacije so podrpte z grafi in zemljevidi obremenitev s kriminalitetnim številom za posamezna kazniva dejanja za vse članice EU. Diplomsko delo se nadaljuje z izračuni smernih koeficientov in indeksov rasti po izbranih kaznivih dejanjih za Nizozemsko, Belgijo, Slovenijo in vrednostjo mediane članic EU ter se zaključi z preverbo na začetku postavljenih hipotez in z nekaterimi predlogi za nadaljnje delo.
Ključne besede: kazniva dejanja, kriminaliteta, statistični podatki, trendi kaznivih dejanj, Nizozemska, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 09.01.2018; Ogledov: 1321; Prenosov: 98
.pdf Celotno besedilo (2,71 MB)

8.
Vpliv davčne politike na OVE in energetsko trajnost v Sloveniji in izbranih Evropskih državah
Hermina Ternovšek, 2016, magistrsko delo

Opis: Stanje okolja v Evropi in svetu se hitro poslabšuje. Človek s svojo dejavnostjo povečuje potrebo po naravnih virih in s tem breme na okolje. Naravni viri se trošijo z zaskrbljujočo hitrostjo, še posebej v državah v razvoju, ne da bi tudi pospeševali njihov razvoj. Zaloge fosilnih goriv, še posebej nafte, se zmanjšujejo, vendar cene ne odražajo tega stanja. Odvisnost razvitih držav od fosilnih goriv se kaže v mednarodnih napetostih in konfliktih. Trenutni način netrajnostne proizvodnje in potrošnje, katerega značilnosti sta hitro usihanje naravnih virov in rastoča onesnaženost, je nesprejemljiv. Razvite države izkoriščajo vire in s tem vplivajo na podnebje in okolje do takšne mere, da ostaja le malo prostora za trajnostno in nujno rast držav v razvoju. Čeprav zaznavamo napredek na nekaterih področjih, vidimo tudi resne okoljske probleme, za katere rešitev še ni na vidiku. Podnebje se spreminja in vedno več je dokazov, da mnoge poplave in ekstremni vremenski pojavi, ki smo jim priča vplivajo na trg, ki ga vodijo nepravilno oblikovane cene Resničnih stroškov izrabe okolja ne plačujemo. Trošimo in proizvajamo, kot da so zemeljske danosti neomejene in zastonj. Stroške rabe okolja preprosto puščamo prihodnjim generacijam in prebivalcem drugih (revnejših) delov sveta. Cene na današnjem trgu so izkrivljene, kar daje trgu nepravilne signale. V tržno orientiranih gospodarstvih cene izdelkov in blaga vsebujejo stroške proizvodnje, vendar načeloma ne vsebujejo stroškov okoljskih škod in vplivov na zdravje. Te škode ekonomisti imenujejo »eksterni stroški«. Tržna ekonomija ne internalizira eksternih stroškov. Večina okoljskih stroškov se šteje za eksterne in plačani so s strani davkoplačevalcev, ali pa sploh niso plačani. Večinoma se akumulirajo v obliki degradacije okolja in tako bremenijo prihodnje generacije. Težavne so tudi določene subvencije, ki so škodljive okolju. Subvencije v energetiki v EU so bile ocenjene na 27 milijard evrov na leto. Cene so nadalje izkrivljene s splošnimi davki. Okoljski davki v Evropi dosegajo 7% BDP, medtem ko prispevki za socialno varnost predstavljajo 35% BDP. Skupaj z drugimi davki, kot npr. DDV, davki na plače in dobiček, pokrivajo približno 85% vseh evropskih davčnih prihodkov. Trenutno v Evropski uniji, katere dva najbolj pereča problema sta brezposelnost in degradacija okolja, davčni sistem in sistem državnih pomoči negativno vplivata na zaposlenost in podpirata zlorabo naravnih virov. Z drugimi besedami, obdavčujemo ekonomske pluse namesto ekonomskih minusov. Izkrivljeni signali trga o ceni naravnih virov stimulirajo netrajnostno proizvodnjo in potrošnjo. Skrajni čas je, da se to stanje spremeni. Učinkovita zelena javnofinančna reforma bi postavila vse stvari na pravo mesto. Zelena javnofinančna reforma Reforma javnofinančnega sistema v smeri, ki bi stimulirala vzdržno obnašanje tako proizvajalcev kot potrošnikov, je ena od pogosto navajenih rešitev za zgoraj opisane izzive degradacije okolja zaradi nepravilnih signalov trga. Namen zelene javnofinančne reforme je rešiti opisani problem s prerazporeditvijo davčnih obremenitev iz dela na naravne vire in z reformo politike subvencioniranja. Izraz zelena javnofinančna reforma se torej uporablja za reformo, ki vsebuje prenos davčnega bremena iz davkov na delo na davke na okolje, t.j. na uporabo energije ali drugih virov in surovin, okoljsko nevarnih substanc in izdelkov. Reforma obenem vključuje ukinitev okolju škodljivih subvencij in drugih spremljajočih ukrepov. S pomočjo zelene javnofinančne reforme je mogoče spremeniti smer razvoja v razvoj, ki upošteva načela trajnostnega razvoja oziroma postaviti temelje za tržno delovanje v smeri trajnostnega razvoja. V zadnjih letih smo bili priča nastajanju razmer zaradi globalnega segrevanja ozračja. Kupi odloženih odpadkov so vedno večji, okoljski mediji, kot so voda, zrak in tla, pa vse bolj onesnaženi z različnimi substancami. Vse to ima posledično škodljive vplive tudi na zdravje ljudi.
Ključne besede: obnovljivi viri električne energije, trajnostni razvoj, davek, davčna reforma, zeleni davki, Nemčija, Danska, Nizozemska, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 18.11.2016; Ogledov: 2151; Prenosov: 250
.pdf Celotno besedilo (1,37 MB)

9.
ANALIZA POSLOVNEGA OKOLJA IN TVEGANJ NIZOZEMSKE IN DANSKE
Lilijana Virtič, 2016, diplomsko delo

Opis: Z analizo poslovnega okolja podjetje pridobi podatke, ki jih potrebuje za uspešen vstop in nastop na tujem trgu. S tem ugotovi, katere značilnosti ima okolje in kako bodo te vplivale na poslovanje podjetja. Podjetje bo moralo preučiti negospodarsko, gospodarsko, tržno okolje in tudi interno okolje podjetja. S tem bo spoznalo, kakšne so njegove prednosti, slabosti, priložnosti in nevarnosti, ki izhajajo iz značilnosti tujega poslovnega okolja. Tveganja so prisotna na vsakem trgu in izhajajo iz razmer na tujem trgu. Tveganja razdelimo na politična, komercialna in finančna. Tveganja lahko nastanejo tudi, če podjetja ne preučijo dobro trga ali kadar želijo svoj način poslovanja prenesti v okolje, kjer so navade potrošnikov drugačne. Za podjetja je pomembno, da ugotovijo, katera tveganja so prisotna in kako bodo vplivala na podjetje. Podjetje lahko tveganja zmanjšuje z zavarovanjem posla, izogibanjem preveč tveganim trgom, rednim posodabljanjem podatkov o razmerah na trgu, razpršitvijo trgov in preučitvijo deželnih tveganj. Danska je država z visokim BDP na prebivalca ter visoko kupno močjo potrošnikov. Ima ugodno poslovno okolje, ki je odprto za tuje investicije z enostavnim postopkom za ustanovitev podjetja. Trenutna gospodarska rast je šibka, zato poskuša povečati zaposlenost. 20 % energije pridobi iz obnovljivih virov in v prihodnje hoče ta delež še povečati. Je ena od vodilnih v proizvodnji vetrnih turbin. Nizozemsko gospodarstvo po krizi dobro okreva, saj se stopnja nezaposlenosti zmanjšuje, inflacija je zmerna in gospodarstvo raste. Ima dobro organizirana pristanišča in učinkovito logistiko. Del energije pridobivajo iz obnovljivih virov, predvsem iz vetra in tudi iz valov.
Ključne besede: Analiza poslovnega okolja, analiza tveganj, politična tveganja, komercialna tveganja, Danska, Nizozemska.
Objavljeno v DKUM: 07.11.2016; Ogledov: 1478; Prenosov: 170
.pdf Celotno besedilo (635,62 KB)

10.
PRIMERLJIVOST IZBRANIH DAVČNIH OAZ V RAZMERJU DO REPUBLIKE SLOVENIJE
Petar Šalipur, 2015, diplomsko delo

Opis: V času gospodarske globalizacije in vzpostavitve globalnega trga imajo davčne oaze pomembno vlogo v svetovni ekonomiji. Delo diplomskega seminarja obravnava delovanje davčnih oaz, davčno okolje v Sloveniji ter njegovo primerljivost z izbranimi davčnimi oazami. Glavni namen je tako analizirati davčne sisteme konkretnih jurisdikcij in ugotoviti, katere so glavne razlike, ki obdavčitev v določeni davčni oazi naredijo privlačnejše od obdavčitve v Sloveniji in zaradi česar se kapital seli v tujino. Najprej predstavimo, kaj davčne oaze sploh so in kakšen vpliv imajo na svetovno ekonomijo, sledi predstavitev slovenskega davčnega okolja, kjer se omejimo na davek od dohodka pravnih oseb, nato pa analiziramo še davčne sisteme izbranih jurisdikcij.
Ključne besede: davčne oaze, off-shore poslovanje, davki, Ciper, Švica, Nizozemska, Monako, Hongkong, Kajmanski otoki
Objavljeno v DKUM: 30.11.2015; Ogledov: 1333; Prenosov: 207
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)

Iskanje izvedeno v 0.26 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici