| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 74
Na začetekNa prejšnjo stran12345678Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj spletne aplikacije ugani pesem : diplomsko delo
Tadej Korošec, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo preučili uporabljena ogrodja (Angular, ASP.NET), integrirana razvojna orodja (Visual Studio Code, Visual Studio 2022, mySQL Workbench) in knjižnice (BCrypt, Spotify API), s pomočjo katerih je bila nato izdelana zabavna spletna tekstovna aplikacija. Namen aplikacije je, da se lahko uporabniki v obliki kviza pomerijo v znanju različnih pesmi. Aplikacija prav tako vsebuje lestvico točk in varno prijavo ter registracijo. Razvili smo jo z namenom, da igralcem razširimo znanje o pesmih.
Ključne besede: Angular, ASP.NET, MySQL, spletne igre, igrifikacija
Objavljeno v DKUM: 07.11.2022; Ogledov: 287; Prenosov: 71
.pdf Celotno besedilo (2,08 MB)

2.
Razlike v sintaksi stavkov sql ob uporabi različnih sistemov za upravljanje podatkovnih baz : diplomsko delo
Zala Perovšek Tribušon, 2022, diplomsko delo

Opis: Namen diplomskega dela je bila primerjava sintakse stavkov SQL ob uporabi sistemov MySQL, MS SQL Server, Oracle in PostgreSQL. Primerjalo se je definiranje podatkovnih tipov in sintakso pogostih povpraševanj iz skupin DDL, DML, DCL in TCL. Razlike so prikazane v tabelah, iz katerih je razvidno, kateri SUPB podpira katere ukaze. V primeru sintaktične razlike, kjer določena funkcija ni na voljo za izbran SUPB, se je iskalo alternativo, ki ukaz simulira. Ugotavljalo se je vpliv sintaktičnih razlik na dobljeni rezultat.
Ključne besede: SQL, MySQL, MS SQL Server, Oracle, PostgreSQL
Objavljeno v DKUM: 21.10.2022; Ogledov: 196; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (1,62 MB)

3.
Podatkovni vmesnik med strojem in spletno aplikacijo za prikaz procesnih podatkov : diplomsko delo
Blaž Grobelnik, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena izdelava spletnega uporabniškega vmesnika in podatkovnega vmesnika. Cilj naloge je bil izbrati ustrezen podatkovni vmesnik za prenos podatkov med strojem in spletno aplikacijo. Programski del na strani stroja za prenos podatkov je bil napisan v programskem jeziku C++. Na uporabniški strani pa s programskim jezikom Javascript. Podatke je bilo potrebno najprej shraniti v bazi podatkov in jih nato smiselno ter v grafični analizi predstaviti na spletni strani. Vizualni izgled spletne strani je bil narejen s spletnim urejevalnikom spletnih strani Divi by Elegant Themes.
Ključne besede: programiranje, Javascript, spletna stran, uporabniški vmesnik, mySQL, MQTT
Objavljeno v DKUM: 02.09.2022; Ogledov: 240; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (2,19 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Strežniški vidik mobilne aplikacije za spremljanje nezdravih življenjskih navad mladostnikov : diplomsko delo
Marcel Sedlak, 2021, diplomsko delo

Opis: V okviru diplomskega dela smo izdelali strežnik in zaledje za aplikacijo, ki spremlja nezdrave življenjske navade mladostnikov. Aplikacija omogoča anonimizirano spremljanje njihovih navad kot tudi odgovarjanje strokovnjakov na njihova vprašanja. Strežniški del aplikacije skrbi za varno shranjevanje podatkov uporabnikov in strokovnjakov ter pošiljanje podatkov v aplikacijo preko aplikacijsko programskega vmesnika. Pri sami implementaciji smo uporabili jezik PHP, za kreacijo vmesnika, in podatkovno bazo MySQL, ki hrani potrebne podatke.
Ključne besede: strežnik, aplikacija, PHP, MySQL
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 385; Prenosov: 47
.pdf Celotno besedilo (1,39 MB)

5.
Primerjava poizvedb med različnimi sistemi za upravljanje podatkovnih baz : diplomsko delo
Gašper Rozman, 2021, diplomsko delo

Opis: Glavni namen diplomske naloge je primerjava delovanja SQLite, MariaDB, MySQL, PostgreSQL in Microsoft SQL sistemov za upravljanje podatkovnih baz (SUPB). Ugotovitve so namenjene lažjemu odločanju, kateri SUPB je primernejši za uporabo za določene potrebe. Analizirali smo hitrost poizvedb na tisoč, 10 tisoč, 100 tisoč, milijon in 10 milijonih podatkih iz realnega sveta. Iskali smo numerični ID, vrednosti večje od števila, ključne besede treh različnih dolžin v kratkem in dolgem besedilu in iskali vsebino med datumoma. Vsak test smo izvedli 10-krat in izračunali povprečni čas izvajanja. Zgornja meja testa je bila 60 sekund. V poizvedbah z iskanjem numeričnih vrednosti se je najbolje brez indeksa in z njim odrezal Microsoft SQL, pri poizvedbah z besedilom pa PostgreSQL.
Ključne besede: SQLite, MariaDB, MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 517; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

6.
Razvoj aplikacije za upravljanje domen z uporabo protokola epp : diplomsko delo
Robi Novak, 2020, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je bila implementirana aplikacija za registracijo domen, kontaktov in imenskih strežnikov z uporabo protokola EPP, ki je osnovan na strukturi XML in omogoča komunikacijo med registrom in registrarjem. Aplikacija je bila implementirana v programskem jeziku PHP, s knjižnicami Doctrine v kombinaciji z objektnim skriptnim jezikom JavaScript. Za shranjevanje podatkov smo uporabili sistem za upravljanje s podatkovnimi bazami MySql. Preučili smo obstoječe rešitve in izboljšali uporabniško izkušnjo. Aplikacijo smo razvili ob podpori podjetja T-2 d.o.o., ki nam je omogočilo uporabo njihovih orodij, kot pomoč pri implementaciji.
Ključne besede: domena, EPP, XML, PHP, MySql, Doctrine, JavaScript, CSS
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 535; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (1,49 MB)

7.
Prenova spletne strani podjetja Rang d.o.o.
Aleš Tekauc, 2019, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomski nalogi si bomo pogledali prenovo spletne strani podjetja Rang d. o. o. Na začetku bodo opisani osnovni pojmi, kot so: splet, brskalnik, spletno gostovanje ipd. Nadaljevali bomo s področjem baze podatkov in zakaj so baze podatkov pomemben del spletne strani. Obrazložili bomo, kako se naloži programe za nastavitev spletne strani na lokalnem omrežju, nato si bomo pogledali, kako prenesti spletno stran na splet. Po namestitvi lokalnega omrežja bomo naredili administracijski račun in prikazali, kako dostopamo do različnih računov in kako upravljati s pravicami ostalih uporabnikov spletne strani. Potem bomo povedali, kateri jeziki se uporabljajo v ozadju naše spletne strani in jih na kratko opisali. Pokazali bomo, zakaj je trenutna spletna stran zelo pomanjkljiva in kako jo izboljšati na raznih področjih. Nato bomo primerjali trenutno spletno stran in našo, da pokažemo, kje so izboljšave, in obrazložili, zakaj smo naredili vsako spremembo. Ko pridemo do te točke, bomo obrazložili, kako spletno stran optimiziramo. Za zaključek bomo povedali, kako se lahko trenutna spletna stran razvija, da ostane konkurenčna drugim tekmecem.
Ključne besede: HTML, CSS, Spletna stran, MYSQL, PHP, Optimizacija, Baza podatkov, Strežnik, WordPress, SEO
Objavljeno v DKUM: 08.05.2019; Ogledov: 845; Prenosov: 91
.pdf Celotno besedilo (1,73 MB)

8.
Programska rešitev za gostinsko strežbo
Špela Jamnik, 2018, diplomsko delo/naloga

Opis: Cilj diplomskega dela sta bila načrtovanje in izdelava prototipne programske rešitve za strežbo v gostinstvu, ki omogoča zapisovanje naročil po posameznih gostih glede na njihov sedežni red. Na začetku smo predstavili teoretične osnove strežbe, metodologijo razvoja in uporabljena orodja ter programske jezike. Sledi predstavitev obstoječega stanja, kritične analize, načrta in izdelava rešitve ter testiranje delovanja. Programska rešitev je narejena v Windows okolju s pomočjo Microsoft Visual studia v programskem jeziku C# na .Net platformi. Podatkovna baza temelji na MySQL podatkovni zbirki. V zaključku smo s pomočjo SWOT analize ocenili prototipno rešitev, podali ocene učinkov ter predstavili možnosti za nadaljnji razvoj.
Ključne besede: Razvoj programske rešitve, prototipni razvoj, strežba, MySQL, C#
Objavljeno v DKUM: 28.01.2019; Ogledov: 891; Prenosov: 116
.pdf Celotno besedilo (973,21 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

9.
Empirična analiza ter primerjava tehnologij in pristopov predpomnjenja v sodobnih spletnih rešitvah
Jure Žnidarec, 2018, magistrsko delo

Opis: V informacijski dobi smo na vsakem koraku obdani z veliko količino podatkov. Prav tako je vedno več aktivnih uporabnikov in vsi si želijo dostopati do želenih informacij v čim krajšem odzivnem času. V našem delu smo se odločili raziskati, kakšne možnosti ponuja predpomnjenje podatkov v sodobnih spletnih rešitvah. Cilji naloge so bili zagotoviti optimalno delovanje našega sistema z implementacijo in uporabo različnih strategij predpomnjenja ter zagotoviti delovanje navadne odzivne in napredujoče spletne aplikacije. Najprej smo pregledali obstoječo literaturo, potem pa smo se lotili izdelave zalednega sistema, napredujoče in navadne odzivne spletne aplikacije. Pri izdelavi zalednega sistema smo uporabili različne strategije predpomnjenja, ki temeljijo na sistemu Redis. S pomočjo metode izvajanja testov, s programom JMeter, smo ugotavljali, katera izmed teh strategij je optimalna za delovanje našega sistema. Ugotovili smo, da je za naš sistem optimalna uporaba kombinacija strategij “Read-Through” in “Write-Through”. Na koncu smo preverili tudi, kako dobro je definirana naša napredujoča spletna aplikacija, kar smo izvedli s pomočjo orodja Lighthouse. Omejitve, ki so se pojavile, predstavljajo uporabo paketa za povezavo in interakcijo s sistemom Redis, saj le-ta ni podpiral cevenja in je tako prišlo do daljšega izvajanja operacij. Možnosti za nadaljnje delo vidimo v tem, da bi sistem začelo uporabljati večje število uporabnikov. S tem bi dosegli večje količine podatkov, kar bi privedlo do večje obremenitve sistema. Na ta način bi lažje ovrednotili, kako se sistem obnaša ob večjih obremenitvah.
Ključne besede: predpomnjenje, napredujoče spletne aplikacije, odzivne spletne aplikacije, Angular, Node.js, Express, Redis, MySQL, API, Cache-Aside, Read-Through, Write-Around, Write-Through, Write-Behind, JMeter, Lighthouse
Objavljeno v DKUM: 21.12.2018; Ogledov: 994; Prenosov: 151
.pdf Celotno besedilo (1,81 MB)

10.
Prenova prikaza informacij na spletnem portalu e-vem
Matej Jurko, 2018, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu obravnavamo razvoj prototipne rešitve za prikaz informacij o dejavnostih na spletnem mestu eVem. Zahtevnost in obsežnost vsebine v trenutni aplikaciji sta privedla do zmede pri uporabi. Zahteva uporabnikov aplikacije je med drugimi imeti jasen pregled nad uporabljanimi informacijami. Cilj diplomske naloge je opisati načrtovanje in razvoj spletne aplikacije, ki najbolj ustreza zahtevam uporabnikov aplikacije. Da bi uporabnikom omogočili karseda dobro uporabniško izkušnjo, smo preučili analitiko uporabe trenutne aplikacije. Razvoj spletne aplikacije vključuje zaleden (back-end) program v programskem jeziku PHP in čelni (front-end) program v programskem jeziku jQuery. Poleg tega smo v diplomski nalogi razložili osnovne pojme razvoja spletnih aplikacij, trenutno stanje problema in strukturo podatkov, ki se uporabljajo v trenutni aplikaciji. Opisali smo tudi postopek sprotnega testiranja, generiranje predpomnjenih podatkov in orodja ter drugo programsko opremo, uporabljeno pri razvoju programske opreme in za njeno uporabo. Za pridobivanje povratnih informacij skrbi vprašalnik, ki je prilagojen rešitvi. Rezultat diplomske naloge je spletna aplikacija, ki ni odvisna od sistema za upravljanje z vsebino ter je zmožna predstaviti podatke na uporabniku razumljiv in pregleden način.
Ključne besede: spletna aplikacija, na uporabnika usmerjen razvoj, uporabniška izkušnja, jQuery, PHP, MySql
Objavljeno v DKUM: 17.09.2018; Ogledov: 835; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (2,15 MB)

Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici