| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 15
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Prehod z lokalne domene na Microsoft Azure active directory v podjetju SIP d.d. : diplomsko delo
Nejc Tevč, 2023, diplomsko delo

Opis: V digitalnem in medsebojno povezanem svetu je upravljanje uporabniških identitet in dostopov do virov postal ključni korak vsake organizacije. V diplomskem delu je predstavljeno in analizirano okolje Microsoft Azure AD, s pomočjo katerega je bil narejen prehod iz lokalne domene v oblačno storitev upravljanja identitete in dostopa. Vpeljane rešitve omogočajo funkcijo enotne prijave, kar uporabnikom omogoča prijavo v več aplikacij z enotno identiteto in hkrati izboljša uporabniško izkušnjo. Narejena konfiguracija v podjetju zagotavlja višjo varnost sistema, hkrati pa omogoča centralno upravljanje naprav.
Ključne besede: Microsoft Azure, Active Directory, Microsoft Windows Defender, Office 365, hibridno okolje.
Objavljeno v DKUM: 21.12.2023; Ogledov: 679; Prenosov: 41
.pdf Celotno besedilo (3,01 MB)

2.
Avtentikacijski postopek z uporabo azure active directory B2C in knjižnice microsoft authentication library : diplomsko delo
Patricij Jurgelj, 2022, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu pregledamo avtentikacijski postopek Single Sign On in začetke takšnih sistemov. Naredimo primerjavo med avtentikacijskima postopkoma Single Sign On in Azure Active Directory B2C. Slednjega implementiramo z uporabo knjižnice Microsoft Authentication Library. Na začetku izpostavimo delovanje in težave ki jih prinese avtentikacijski postopek Single Sign On, predstavimo razlike in izpostavimo nadgradnje, ki jih prinese novi avtentikacijski postopek. Nato prikažemo implementacijo na mobilnih klientih operacijskih sistemov iOS in Android ter pregledamo katere funkcionalnosti morajo odjemalci podpirati. Na koncu še opišemo in prikažemo uporabniško izkušnjo.
Ključne besede: Avtentikacijski postopki, Azure Active Directory B2C, Microsoft Authentication Library, mobilne aplikacije
Objavljeno v DKUM: 07.11.2022; Ogledov: 761; Prenosov: 48
.pdf Celotno besedilo (2,78 MB)

3.
Integracija interneta stvari in ERP rešitve
Anže Podgrajšek, 2021, magistrsko delo

Opis: Internet stvari (angl. Internet of Things, v nadaljevanju IoT) je trend, ki je v trenutnem informacijskem svetu izjemno priljubljen. Vsak izmed nas vsakodnevno uporablja vsaj eno napravo, povezano s spletom, in to je pametni mobilni telefon. Zavedati se moramo, da bo prisotnost IoT naprav vedno večja in da bodo te naprave vedno bolj posegale ter vplivale tako na naše zasebno kot poslovno življenje. ERP rešitve (angl. Enterprise resource planning solutions) so v poslovnem svetu vseprisotne. Praktično skoraj ni več podjetij, ki pri svojem poslovanju ne bi uporabljale ene izmed mnogih ERP rešitev. Dve izmed glavnih prednosti, ki jih ERP rešitev ponuja, sta transparentnost poslovanja in obdelava podatkov. Različni trendi nenehno vplivajo na ERP rešitve, ki se morajo tem trendom nenehno prilagajati, saj so izjemnega pomena za uspešno delovanje podjetja. IoT pa je eden izmed tistih trendov, ki že vplivajo na spreminjanje in koristnost izrabe ERP rešitev. Vsa podjetja si želijo čim boljše izkoristiti rešitve, ki jih uporabljajo, zato ERP ponudniki že opažajo, da je treba podatke, ki so zajeti s pomočjo IoT naprav, kvalitetno beležiti in obdelati. Kombinacija ERP rešitev in IoT tehnologij in naprav pa lahko zato uporabniku prinese ogromno pozitivnih vplivov in večjo izrabljenost ERP rešitev. V prvem, teoretičnem, delu magistrskega dela bomo spoznali IoT tehnologije, jih opredelili, predstavili njihov razvoj skozi zgodovino, predstavili arhitekturo delovanja, pokazali, kje so IoT tehnologije močno prisotne, spoznali bomo tudi prednosti in slabosti uporabe in podrobneje obravnavali tudi problem vpliva interneta stvari na zaposlitve. Prav tako bomo opredelili ERP rešitve, predstavili njihov zgodovinski razvoj in arhitekturo. Opredelili bomo tudi funkcionalnosti, prednosti in slabosti teh rešitev in napovedali tudi prihodnje trende. Drugi del magistrskega dela je namenjen predstavitvi primerjavi rešitev Microsoft Azure IoT in SAP Leonardo IoT in iskanju funkcionalnosti integracije interneta stvari in ERP rešitve.
Ključne besede: Internet stvari, IoT, ERP, Microsoft Azure IoT, SAP Leonardo IoT
Objavljeno v DKUM: 15.04.2021; Ogledov: 1387; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (1,76 MB)

4.
Poslovni potencial oblačne platforme Microsoft Azure
Denis Gönc, 2019, diplomsko delo

Opis: O oblaku in prenosu poslovanja v oblak je danes veliko govora, pa naj gre za osebno ali poslovno rabo. Tovrstno poslovanje ima vsekakor svoje prednosti, saj omogoča hitrejšo interakcijo med naročniki in zaposlenimi ter večjo dostopnost podatkov. Zato ne čudi dejstvo, da so številna podjetja svoje poslovanje že v celoti prenesla v oblak, nekatera pa še vedno dvomijo in iščejo odgovore. Iz tega razloga smo se odločili, da bomo podrobneje raziskali to področje, kajti želimo, da se podjetja čim lažje odločijo, ali je prehod v oblak zanje pravilna rešitev. Eden izmed največjih ponudnikov oblačnih storitev je platforma Microsoft Azure. V diplomskem delu smo opisali glavne značilnosti te platforme, dve najpogostejši storitvi, predstavili nekaj produktov in tudi kalkulator skupnih stroškov lastništva. Omenili smo tudi, kako Azure skrbi za varnost uporabnikov. Na podlagi študije primerov smo ugotovili, da podjetjem uporaba Microsoft Azure zniža stroške poslovanja in poveča produktivnost.
Ključne besede: Računalništvo v oblaku, varnost oblačnih storitev, študije primerov, Azure IoT, Azure AI, Microsoft Azure.
Objavljeno v DKUM: 09.12.2019; Ogledov: 1327; Prenosov: 79
.pdf Celotno besedilo (912,88 KB)

5.
Računalništvo v oblaku v povezavi z microsoft azure
Lara Cigler, 2019, diplomsko delo

Opis: Računalništvo v oblaku se vse pogosteje uporablja v poslovnem svetu, zato ga lahko označimo kot nekakšen trend poslovanja v zadnjem obdobju in v obdobju, ki prihaja. Vendar za seboj prinese tudi različna vprašanja in dileme, povezane s tveganjem, varnostjo uporabe in pa seveda odločitvijo, katerega ponudnika oblačnih tehnologij bomo izbrali. Naredili smo primerjavo med poslovanjem v oblaku in v lokalnem okolju (on-premise) in navedli tudi prednosti in slabosti, ki jih oblačne tehnologije prinašajo s seboj. Glede izbire ponudnika storitve smo se predvsem osredotočili na Microsoft Azure. Predstavili smo najbolj »aktualne« storitve in rešitve, ki jih ponuja, primer uvedbe ene izmed storitev, in sicer raziskali in predstavili smo Varnostno kopiranje in arhiviranje v slovenskem podjetju Thermana Laško. Navedli pa smo tudi kar nekaj slovenskih ponudnikov, ki nudijo storitve MS Azure in sicer glede na tri kriterije; najboljše ujemanje, najbolj odzivni in najbližje nam. Na podlagi tem, ki smo jih obravnavali, smo določili tudi dve hipotezi, in sicer na temo glede varnosti oblačnih tehnologij in ustreznosti izbire platforme podjetja Thermana Laško. V našem diplomskem projektu smo potrdili obe hipotezi.
Ključne besede: Računalništvo v oblaku, Microsoft Azure, Thermana Laško, Varnost oblačnih tehnologij, Ponudniki MS Azure
Objavljeno v DKUM: 09.12.2019; Ogledov: 1171; Prenosov: 93
.pdf Celotno besedilo (1,10 MB)

6.
Razvoj sistema za robustno detekcijo in prepoznavo obrazov za IOT- okolja na platformi Azure : diplomsko delo
Žiga Pustoslemšek, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi predstavljamo razvoj dveh neodvisnih aplikacij, ki za prepoznavo obrazov uporabljata storitev Microsoft Azure Face. Prva aplikacija je namenjena za upravljanje z uporabniki, ki jih želimo vključiti v sistem prepoznave. Drugo aplikacijo pa smo razvili za proces prepoznavanja oseb v IoT okolju. V nalogi so predstavljene metode za detekcijo in prepoznavo obrazov, ter tehnologije uporabljene za razvoj sistema in obeh aplikacij.
Ključne besede: Microsoft Azure, spletna aplikacija, prepoznava obrazov, detekcija obrazov
Objavljeno v DKUM: 21.11.2019; Ogledov: 1332; Prenosov: 61
.pdf Celotno besedilo (2,49 MB)

7.
Kognitivne storitve storitvene platforme Microsoft Azure
Luka Pečnik, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo raziskali področje kognitivnih storitev oblačne platforme Microsoft Azure. Osredotočili smo se predvsem na storitve s področij obdelave jezika in znanja, na kratko pa smo povzeli tudi ostale skupine Microsoftovih kognitivnih storitev. S pomočjo ogrodja ASP.NET Core 2.0 in knjižnice ReactJS.NET smo razvili spletno aplikacijo Techie, ki je bila primer, kako znotraj spletne aplikacije uporabiti nekatere izmed kognitivnih storitev in jo s tem tudi izboljšati s stališča interakcije z uporabnikom in obdelave podatkov.
Ključne besede: kognitivne storitve, Microsoft Azure, umetna inteligenca, računalništvo v oblaku
Objavljeno v DKUM: 13.08.2018; Ogledov: 2149; Prenosov: 228
.pdf Celotno besedilo (1,98 MB)

8.
Varnostno kopiranje podatkov v podjetju Pancom d.o.o.
Boštjan Rožič, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V današnjem hitrem tempu je varnostno kopiranje podatkov izredno pomembno. Običajno se podatkovne datoteke hranijo na eno mesto, kar je zelo nevarno. Računalniške izgube, kraje, naravne nesreče in nenamerno brisanje so samo nekateri načini, zaradi katerih lahko izgubimo podatke. Zato je izredno pomembno, da ima podjetje kakovostno varnostno strategijo. Obstaja veliko varnostnih načinov za varnostno kopiranje podatkov, ki zagotavlja zmanjšano tveganje izgube le-teh. V diplomskem delu smo predstavili pomen varnostnega kopiranja podatkov in podjetju Pancom, d. o. o., predlagali rešitev z uvedbo varnostnega kopiranja podatkov prek mrežnega diska NAS. Za nadaljnji razvoj informacijske tehnologije podjetja je nujna skrb za redno posodabljanje programske opreme in redne strojne nadgradnje. S tem ima podjetje na voljo več programskih funkcij, ki podjetju omogoči nemoteno poslovanje, varno kopiranje podatkov na strežnik, nižje stroške poslovanja ter čas.
Ključne besede: varnostno kopiranje, podatki, mediji za shranjevanje, Windows Server Backup, Microsoft Azure Backup, podjetje Pancom, d. o. o.
Objavljeno v DKUM: 04.06.2018; Ogledov: 1310; Prenosov: 128
.pdf Celotno besedilo (2,06 MB)

9.
MIGRACIJA STREŽNIŠKE INFRASTRUKTURE V RAČUNALNIŠKI OBLAK
Goran Guštin, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: Diplomska naloga opisuje migracijo strežniške infrastrukture iz VMWare okolja v Microsoft System Center (Hyper-V) in/ali Microsoft Azure v podjetju Trinet Informatika, d. o. o., Ljubljana (Trinet). Podjetje ima svojo infrastrukturo in se v zadnjem času sooča z omejitvami trenutne infrastrukture. Največja problema sta zastarelost in omejitve z razpoložljivostjo strežniških virov, predvsem procesorjev in trdih diskov. Proučevano podjetje deluje na področju razvoja informacijskih rešitev, zato mora uporabljati najnovejše razvojne informacijske tehnologije na svojem področju kar pomeni, da mora tudi strežniška infrastruktura temeljiti na najnovejših strežnikih in tehnologijah.
Ključne besede: informacijski sistem strežniška infrastruktura virtualizacija Microsoft Hyper-V VMWare Microsoft Azure
Objavljeno v DKUM: 06.10.2016; Ogledov: 1577; Prenosov: 173
.pdf Celotno besedilo (2,54 MB)

10.
UPORABA INTERNETA STVARI Z OBLAČNO PLATFORMO MICROSOFT AZURE
Zdravko Matasić, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi sta bila predstavljena dva koncepta: računalništvo v oblaku in internet stvari. Predstavljena je bila oblačna platforma Microsoft Azure, ki se ponuja kot odlična rešitev tako za povezovanje in upravljanje različnih internet stvari, kot tudi za procesiranje njihovih podatkov, ter analizo in predstavitev podatkov za različne namene. Na praktičnem primeru je bilo predstavljeno povezovanje naprave Raspberry Pi 2 ter prenos in predstavitev podatkov v oblačni platformi Microsoft Azure.
Ključne besede: Računalništvo v oblaku, Microsoft Azure, Internet stvari
Objavljeno v DKUM: 23.09.2016; Ogledov: 2668; Prenosov: 144
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

Iskanje izvedeno v 15.55 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici