| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 9 / 9
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Vodednje podjetja na primeru podjetja mcdonald´s
Marina Vučićević, 2024, diplomsko delo

Opis: V dinamičnih in negotovih pogojih poslovanja postanejo kadri ključni vir konkurenčne prednosti, učinkovito vodenje pa pogoj za preživetje in razvoj sodobne organizacije. Vodenje ima kot sestavni del upravljanja pomembno vlogo v vseh vrstah poslovnih organizacij, ne glede na njihovo velikost ali dejavnost. Pomen, vloga in vpliv vodenja narašča z vse večjo dinamičnostjo sprememb v sodobnem poslovnem okolju. Namen naloge je teoretično prikazati pomen vodenja in njegov vpliv na delovno okolje, usposabljanje in podporo zaposlenih ter strategije za reševanje problemov, povezanih z delovno silo, kot sta fluktuacija delovne sile in pomanjkanje motivacije na delovnem mestu. Predstavljeno je vodstvo McDonald’s kot blagovne znamke, ki traja že več kot 50 let, in kaj jo dela uspešno in konkurenčno na trgu. Eden glavnih ciljev tega dela je opredeliti model za celovitejši pregled vpliva sistema vodenja na kakovost poslovanja in doseženo poslovno uspešnost. Namen je raziskati in analizirati razmerje, skozi katerega sistem vodenja uspeva skozi svoje glavne procese (načrtovanje, zagotavljanje, razvoj, vpliv in izobraževanje človeških virov) generirati konkurenčnost ter ustvarjanje pogojev za njihovo uporabo z namenom, da uresničiti in ohraniti poslovni uspeh.
Ključne besede: Vodja, vodenje, motivacija, vodstvene odločitve, MC Donald's
Objavljeno v DKUM: 11.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 27
.pdf Celotno besedilo (2,07 MB)

2.
Napad na Kapitol: študija primera : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Maj Ulčnik, 2023, diplomsko delo

Opis: Napad na Kapitol, sedež ameriškega Kongresa, ki se je zgodil 6. januarja 2021, je bil prelomen dogodek tako v ameriški kot svetovni zgodovini in je jasno opozoril na vse hujšo krizo demokracije, ki v zadnjih letih dobiva pandemične razsežnosti. Nasilni vdor podpornikov takratnega predsednika Donalda Trumpa v Kapitol je bil groba kršitev demokratičnih načel, na katerih naj bi temeljila ameriška družba kot ena izmed najstarejših modernih demokratičnih držav, Združene države Amerike je postavil v družbene in politične okoliščine, s kakršnimi se niso srečale že vse od državljanske vojne. Zahteval je več smrtnih žrtev, povzročil občutno materialno škodo, predvsem pa je izpostavil tako krhkost demokracije kot tudi njeno presenetljivo odpornost proti populizmu in avtoritarnosti. Posledice napada in celotnega z njim povezanega političnega, družbenega in pravnega dogajanja predstavljajo nevaren precedens, ki nam kot demokratičnim družbam postavlja mnoge izzive in je morda ena izmed hujših groženj demokratični ureditvi v moderni dobi. V tem diplomskem delu smo poskušali odgovoriti na vprašanja, kako je do napada na Kapitol sploh prišlo, kaj se je dogajalo in kaj lahko po njem pričakujemo. Proučili smo vlogo teorij zarote, ekstremističnih skupin, družbenih sprememb ter političnih in pravnih dogajanj. Zaradi nedavnosti dogodka in ogromne količine literature, relevantnih oseb, dogodkov in dejstev, pričujoče diplomsko delo ni izčrpen pregled vseh, temveč poskuša na področje raziskovanja vpeljati kritične kriminološke uvide ter postaviti ustrezen raziskovalni okvir za bodoče delo.
Ključne besede: Kapitol, napadi, vstaje, teorije zarote, Trump, Donald, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 21.09.2023; Ogledov: 376; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (1,28 MB)

3.
Diskurzni okvir v predsedniški retoriki Donalda Trumpa
Žiga Krajnc, 2020, magistrsko delo

Opis: This Master’s Thesis engages in research of Donald Trump’s presidential rhetoric from the perspective of evaluative framing in rhetoric. The analysis stems from Jim A. Kuypers’ theory of framing from a rhetorical perspective and J.R. Martin and P.R.R. White’s theory of language evaluation. The corpus for analysis consists of three speeches delivered by President Trump in 2017; these speeches are Inaugural Address, Remarks by President Trump on the Administration’s National Security Strategy (“America First Speech”), and Ohio Rally Speech 2017. The theoretical part consists of presenting the theory of framing as a rhetorical perspective, followed by short introduction of the theory of language evaluation. Donald Trump’s rhetoric style and characteristics are also included separately. The empirical part presents the analysis of the corpus. The research consists of two parts; the first part presents the analysis of subjects and objects and how are they framed. Furthermore, this part also detects which frames are present in the discourse. The second part consist of a discussion of results and an analysis of detected evaluative frames. It has been established that Trump’s addresses frame the President’s persona into a saviour-like figure, which offers powerful protection, security and restoration from the decay the previous administrations, supposedly, caused.
Ključne besede: discourse, rhetoric, Donald Trump, discourse frame, language evaluation
Objavljeno v DKUM: 27.02.2020; Ogledov: 1544; Prenosov: 307
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)

4.
Vpliv tvitov Donalda Trumpa na razumevanje njegove predsedniške kampanje : magistrsko delo
Simon Cigula, 2019, magistrsko delo

Opis: Predsedniško kampanjo Donalda Trumpa v letih 2015 in 2016 marsikdo označuje za zgodovinsko. O njej je pisala večina svetovnih medijev, ti pa so še posebno pozornost posvetili Trumpovi rabi Twitterja, ki je predstavljala velik del njegove kampanje. V magistrskem delu so opredeljeni tako tradicionalni množični mediji kot tudi spletni mediji in družbena omrežja. Družbenemu omrežju Twitter je v magistrskem delu namenjena dodatna pozornost, ki je pripomogla pri analizi Trumpovih tvitov. Opredeljene so tudi komunikacijske in politične kampanje. Na podlagi teorije je drugi del magistrskega dela namenjen analizi vpliva Trumpovih tvitov, ki so tvorili sestavni del Trumpove predsedniške kampanje.
Ključne besede: Twitter, Donald Trump, predsedniška kampanja, komunikacijska kampanja, politično komuniciranje
Objavljeno v DKUM: 13.06.2019; Ogledov: 1771; Prenosov: 160
.pdf Celotno besedilo (1,29 MB)

5.
Analiza načinov prepričevanja volivcev s strani politikov v predvolilnih soočenjih : diplomsko delo
Anja Kukovec, 2019, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava analizo načinov prepričevanja volivcev s strani Donalda Trumpa in Boruta Pahorja med predvolilnimi soočenji v času volitev za predsednika Slovenije in predsednika Združenih držav Amerike. V nalogi s pomočjo analize verbalne in neverbalne komunikacije analiziram komunikacijo predsedniških kandidatov. Z analizo predvolilnih soočenj, do katerih je mogoče dostopati na spletu, ugotavljam, da sta tako Borut Pahor kot Donald Trump obvladovala komunikacijski proces, čeprav je za oba značilno, da se analizirane komunikacijske komponente naglo spreminjajo. Močno prepričanje v to kar govorita, je spremljala argumentacija na osebnih primerih, osebnih izkušnjah in poznavanju problematike.
Ključne besede: neverbalna komunikacija, verbalna komunikacija, soočenje, Donald Trump, Borut Pahor
Objavljeno v DKUM: 10.06.2019; Ogledov: 1583; Prenosov: 161
.pdf Celotno besedilo (1,51 MB)

6.
Clickbaiting: wie deutsche und amerikanische medien mit hilfe der sprache mit ihrem leser manipulieren
Ina Lasbaher, 2018, magistrsko delo

Opis: In meiner Magisterarbeit werde ich deutsche und amerikanische elektronische Medien miteinander vergleichen, und zwar aus dem Standpunkt der Sprache. Der Kerngedanke hinter dieser Idee ist es den Leser zu erklären, wie deutsche und amerikanische elektronische Medien durch ihre Leser ihr Einkommen verdienen und wieso sie gezwungen sind, sich den Clickbaiting- bzw. Klickködern zu betätigen.
Ključne besede: clickbaiting, Klickköder, amerikanische Medien, deutsche Medien, PewDiePie, Donald Trump, Interpretation, aus dem Kontext entnommen
Objavljeno v DKUM: 22.11.2018; Ogledov: 1131; Prenosov: 123
.pdf Celotno besedilo (1,04 MB)

7.
Analiza neverbalne komunikacije predsedniških kandidatov Hillary Clinton in Donalda Trumpa na predsedniških debatah
Špela Dolinšek, 2017, diplomsko delo

Opis: Neverbalna komunikacija je pomemben del sporočanja, ki ga pogosto zanemarjamo. Še posebej je pomembno, da govorico telesa obvladajo osebe, ki z drugimi komunicirajo poklicno. V preteklem letu smo po vsem svetu lahko spremljali razvoj burnih predsedniških volitev za predsednika Združenih držav Amerike, za mesto katerega sta se potegovala Hillary Clinton in Donald Trump. Na poti do izvolitve sta se soočila na treh predsedniških debatah, ki so bile namenjene odgovorom na vprašanja volivcev. V diplomski nalogi smo preučili neverbalno komunikacijo kandidatov na debatah. Opravili smo kvalitativno in kvantitativno analizo vseh treh debat, ki so dostopne na spletu. Sledili smo sistemu preučevanja neverbalne komunikacije, ki smo jo razčlenili po področjih. Ugotovili smo, da sta kandidata uporabljala pester nabor komponent telesne govorice, ki je pomembno zaznamovala njune nastope.
Ključne besede: neverbalna komunikacija, volitve, predsedniška debata, Hillary Clinton, Donald Trump
Objavljeno v DKUM: 19.12.2017; Ogledov: 2164; Prenosov: 387
.pdf Celotno besedilo (109,88 MB)

8.
SMRT AVTORJA IN ROJSTVO GLEDALCA: PRIMER MINIMALIZMA
Nina Verčko, 2016, diplomsko delo

Opis: Pričujoče diplomsko delo je nastalo z namenom osvetliti obdobje minimalizma, ki s svojo estetsko enostavnostjo in čistostjo objektov odpira problematiko prostora umetnosti, njene izkušnje in, navsezadnje, tudi vprašanje pomembnosti avtorja, ki se zdi, da se v obdobju vedno večje redukcije in konceptualizacije umetnosti namerno izgubi. Z izhodiščem v novih radikalnih vzgibih, obravnavam na kratko – v primerih pojavov kot so: bela kocka, readymade, »smrt« avtorja, aktivacija prostora, participacija in položaj gledalca, umetniška neopredeljenost objektov – problematiko pomembnosti in moči razstavnega prostora, avtorstva in problema umetnosti same, originalnosti ter, končno, percepcije umetniškega dela, kjer je umetnost podana skozi teorijo Mauricea Merleau-Pontyja, kot dejanska resnica in kot najboljša možnost za njeno spoznanje in naše biti, ki se porodi iz prostora utelešenega bivanja. Vsi navedeni dejavniki so kot skupek neizbežno vodili v popolno ukinitev formalnih norm in v redukcijo, kjer se je zdelo, nasploh preseganje klasične tradicije, edino optimalno sredstvo za doseganje čimbolj neposredne in čiste izkušnje umetniškega objekta. Tako sem v osrednjem delu predstavila obdobje zvesto cilju redukcije v korist gledalčevi neposredni izkušnji resnice, ki je nastalo v 60.-tih letih prejšnjega stoletja, in bilo združeno pod imenom minimalizem; notranjo pestrost obdobja je prikazana z izhodišči, teorijami in umetniškimi deli Donalda Judda in Roberta Morrisa.
Ključne besede: razstavni prostor, Merleau-Ponty, percepcija, telo, izkušnja, gledalec, avtor, minimalizem, Robert Morris, Donald Judd
Objavljeno v DKUM: 20.09.2016; Ogledov: 1608; Prenosov: 175
.pdf Celotno besedilo (148,16 MB)

9.
Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici