1.
MOTIV POROKE V IZBRANIH DELIH JANE AUSTENPetra Oblak, 2016, diplomsko delo
Opis: Jane Austen je ena bolj prepoznavnih pisateljic v literarni zgodovini. Njena dela so danes uvrščena med pomembna dela angleške literature.
V diplomski nalogi sem analizirala vse njene v slovenščino prevedene romane: Razsodnost in rahločutnost, Prevzetnost in pristranost, Emma, Northangerska opatija, Mansfield park ter Prepričevanje. Preučevala in primerjala sem, kako pripovedovalec v delih izraža svoj pogled na motiv poroke ter kako avtorica s pomočjo likov in svojih junakinj izraža svoje stališče do poroke. Zaradi lažjega razumevanja tedanjega obdobja sem zapisala njene biografske podatke in na kratko predstavila položaj ženske ter poroke v času njenega življenja. Ženska ni bila enakopravna moškim, kar razberemo tudi iz romanov. Ker je pomembno vlogo kot motiv za poroko v vseh njenih romanih igral denar, sem za lažjo predstavo ponazorila, kako so merili velikost premoženja. V analizi posameznih del sem poroke razdelila na poroke iz ljubezni in iz ekonomske varnosti.
V primerjavi izbranih romanov sem primerjala pare in ugotovila, da je Jane Austen z opisom različnih porok prikazala ter opozarjala na posledice, ki jih prinaša zakon, osnovan na napačnih motivih. V sklepu sem ugotovila, da je najpogosteje prikazan razlog za poroko resda ekonomska varnost, vendar po mnenju Jane Austen tak razlog ni dovolj za doseganje srečnega zakona in posledično osebne sreče. Njene junakinje so moškim skorajda enakovredne, s čimer želi dokazati, da so lahko le tako tudi boljše partnerke. Ekonomska varnost je za uspešen zakon potrebna, vendar le ob prisotnosti drugih motivov. Predstavam o idealnem zakonu se po mnenju J. Austen od vseh junakinj najbolj približata Anne Elliot in Elizabeth Bennet.
Ključne besede: Jane Austen, motiv poroke, Razsodnost in rahločutnost, Prevzetnost in pristranost, Emma, Northangerska opatija, Mansfield park, Prepričevanje, poroke iz ljubezni, poroke iz ekonomske varnosti.
Objavljeno v DKUM: 27.07.2016; Ogledov: 1779; Prenosov: 201
Celotno besedilo (1,18 MB)