| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 13
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvoj sistema za podporo glasovanju z moduli esp32
Dane Porenta, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisana zasnova ter prototipni razvoj glasovalnega sistema, ki omogoča oddajo glasov brez dotika udeleženca glasovanja z namenom zmanjšanja verjetnosti prenosa okužb zaradi fizičnega stika z glasovalno enoto. V nalogi je naslovljena problematika neustrezne in drage informacijske podpore odločitvenim procesom v organizacijah. Predlagana rešitev je cenovno ugodna in enostavna za realizacijo kakor tudi uporabo. Razvitih je bilo več prototipov, izdelani pa sta bili tudi dve delujoči glasovalni enoti, vzpostavljen spletni strežnik, ki je središče celotnega sistema, ter uporabniški vmesnik. Celoten sistem deluje v omrežju LAN z izmenjavo sporočil JSON v realnem času po spletnih vtičnikih (ang. websocket). Opisan je metodološki pristop ter nabor strojne in programske opreme, tj. mikrokrmilnik ESP32 in njegove specifikacije, internet stvari, kiberfizični sistemi in prototipni razvoj. Pred izdelavo glasovalne enote smo na razvitih prototipih testirali različne kombinacije načina oddaje glasu brez dotika z uporabo diode LED, fotoupornika in laserskega modula. Rezultat je izdelan prototipni sistem v omrežju LAN z dvema glasovalnima enotama, strežnikom in uporabniškim vmesnikom. Pri realizaciji je bil uporabljen mikrokrmilnik ESP32 s kontrolnim algoritmom, razvitim v jeziku C++. Ključna novost je razvita funkcija oddaje glasu odločevalca brez fizičnega dotikanja glasovalne enote. Glede na rezultate izvedenih eksperimentov s tipali svetlobe smo se odločili za kombinacijo laserskega modula kot vira ter fotoupornika kot tipala. Omenjena kombinacija predstavlja osnovo brezkontaktnega stikala. Uporabljeni so bili trije laserji, in sicer rdeče, zelene in modre barve. Ko prekinemo laserski žarek, s pomočjo mikrokrmilnika ESP32 zaznamo spremembo na analognem vhodu tipala, kar šteje kot oddan glas. Na glasovalni enoti sta bila kot indikatorja uspešno oddanega glasu uporabljena laserski modul in LED-dioda ustrezne barve. Za vodjo glasovanja je bil razvit tudi uporabniški vmesnik, s katerim vodi glasovanje in spremlja rezultate. Pri razvoju smo uporabili jezike HTML, CSS in JavaScript. Osrednji del administratorskega dela je strežnik Ubuntu, ki uporablja Node.js z razvito strežniško aplikacijo v jeziku JavaScript. Strežnik sprejema sporočila od glasovalnih enot in uporabniškega vmesnika ter omogoča kontrolo izvedbe glasovanja. Za shranjevanje rezultatov je bila uporabljena podatkovna baza Redis.
Ključne besede: internet stvari, spletna vtičnica, JSON, ESP32, glasovanje
Objavljeno v DKUM: 10.06.2024; Ogledov: 133; Prenosov: 10
.pdf Celotno besedilo (2,97 MB)

2.
Primerjava podatkovnih baz iz vidika shranjevanja dokumentov JSON : zaključno delo
Goran Kirov, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo je sestavljeno iz teoretičnega in praktičnega dela. Najprej so opisane osnove relacijskih in nerelacijskih podatkovnih baz, nato pa njihovi najbolj znani predstavniki. Nato sledi razlaga formata za izmenjavo podatkov JSON in dela z njim v podatkovnih bazah (ustvarjanje, branje, posodabljanje, brisanje podatkov). Ključni del diplomske naloge je praktično delo, kjer smo merili in analizirali podatkovne baze pri shranjevanju dokumentov JSON. Najprej opišemo implementacijo aplikacije za samodejno testiranje, kjer merimo čas in porabo pomnilnika. Testiranje je bilo izvedeno nad manjšimi in večjimi dokumenti. Testirali smo podatkovne baze MySQL, PostgreSQL in MongoDB. Na koncu analiziramo dobljene rezultate in podamo zaključne ugotovitve.
Ključne besede: JSON, SQL, NoSQL, podatkovna baza
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1408; Prenosov: 142
.pdf Celotno besedilo (1,27 MB)

3.
Izdelava androidne aplikacije za popis osnovnih sredstev : diplomsko delo
Jurij Konovšek, 2020, diplomsko delo

Opis: V tem diplomskem delu smo avtomatizirali proces popisa osnovnih sredstev. Ustvarili smo androidno aplikacijo za mobilne naprave, ki omogoča skeniranje črtnih kod s pomočjo laserskih čitalcev. Povezali smo jo z informacijskim sistemom podjetja, kjer lahko uvozimo prebrane podatke. Dodali smo tudi nekaj funkcionalnosti, ki za naše podjetje predstavljajo nadgradnjo vseh mobilnih rešitev, ki jih ponujamo.
Ključne besede: Popis inventure, čitalci, androidna aplikacija, java, XML, JSON
Objavljeno v DKUM: 26.11.2020; Ogledov: 1298; Prenosov: 131
.pdf Celotno besedilo (1,85 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Microsoft Azure avtentikacija : generiranje in uporaba dostopnih žetonov
Tilen Cokan, 2020, diplomsko delo

Opis: Aplikacije pri svojem delovanju koristijo zunanje vire, da jih lahko porabijo potrebujejo dostopne žetone, s katerimi se odobri dostop do varovanih virov. Za pridobitev dostopnega žetona je potrebna avtentikacija in avtorizacija uporabnika, pri tem so nam na voljo različni pristopi s pomočjo avtentikacijske knjižnice Microsoft. Avtorizacija in avtentikacija se izvajata v sklopu standardov OAuth2 in OpenID Connect, vse skupaj pa je del Azure Active Directory. Ena takih aplikacij je interna aplikacija podjetja HRC d.o.o., v kateri je omogočeno samodejno generiranje dostopnega žetona za zunanje storitve Microsoft Graph, ki opravlja branje elektronske pošte. V delu smo podrobneje opisali avtentikacijske pristope standarda OAuth2 in tehnike, uporabljene v rešitvi za interno aplikacijo.
Ključne besede: dostopni žetoni, avtentikacijske tehnike, Microsoft Graph, JSON žetoni
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 808; Prenosov: 63
.pdf Celotno besedilo (554,43 KB)

5.
Mobilna aplikacija za osebno evidenco ocen dijakov/študentov na platformi Android
Matej Lajh, 2015, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomske naloge je spoznati se s trenutno popularnimi mobilnimi platformami, podrobneje raziskati in preučiti mobilno platformo Android ter zanjo napisati aplikacijo. V prvem delu so predstavljene mobilne naprave, njihove funkcionalnosti ter operacijski sistemi, ki jih poganjajo. V nadaljevanju je predstavljen mobilni operacijski sistem Android ter razvoj mobilne aplikacije za osebno evidenco ocen dijakov/študentov, kjer začnemo z načrtovanjem aplikacije, nadaljujemo z implementacijo, in zaključimo s testiranjem ter uporabo aplikacije.
Ključne besede: mobilne platforme, Android, oblak, emulator, Material Design, JSON, Android Studio, spletne storitve
Objavljeno v DKUM: 16.10.2015; Ogledov: 1656; Prenosov: 144
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

6.
PRIMERJAVA OGRODIJ ZA RAZVOJ HTML5 APLIKACIJ NA MOBILNIH NAPRAVAH
Klemen Kodrun, 2015, diplomsko delo

Opis: V današnjih časih je na tržišču na desetine različnih operacijskih sistemov in razvoj aplikacij za vsakega posebej je časovno in tudi denarno potraten. S prihodom HTML5 in izjemnim napredkom v razvoju spletnih brskalnikov, se vse bolj brišejo razlike med nativnimi in spletnimi aplikacijami. Takšen pristop k razvoju pa omogoča tudi univerzalnost aplikacij, saj se te prilagajo operacijskim sistemom na katerih jih poganjamo. V nalogi predstavimo prednosti in slabosti izbranih ogrodij, na osnovi katerih smo definirali večkriterijski odločitveni model za ocenitev ogrodij. Ogrodja ocenimo v programu DEXi in nato s pomočjo najbolje ocenjenega ogrodja izdelamo aplikacijo. Poleg HTML5 uporabimo tudi druge tehnologije kot so JSON, JavaScript, CSS. Vse tehnologije podrobno opišemo in predstavimo rezultate.
Ključne besede: ogrodja za razvoj HTML5 aplikacij, HTML5, mobilne aplikacije, JSON, jQuery mobile, Javascript, CSS
Objavljeno v DKUM: 27.05.2015; Ogledov: 1563; Prenosov: 119
.pdf Celotno besedilo (3,21 MB)

7.
SINHRONIZACIJA MOBILNIH NAPRAV IN DELO V BREZ-POVEZAVNEM NAČINU
Klemen Sagadin, 2014, diplomsko delo

Opis: Sinhronizacija mobilne naprave s strežnikom in trajno shranjevanje podatkov na mobilni napravi nam omogoča številne prednosti in dodatne funkcionalnosti. V diplomski nalogi smo raziskali različne pristope sinhronizacije mobilne naprave s strežnikom, podrobneje smo analizirali formate podatkov, ki se izmenjujejo, ter njihove prednosti, slabosti in možnosti optimizacije. Podatke je na mobilni napravi potrebno ustrezno razčleniti, obdelati in shraniti. Raziskali smo različne načine razčlenjevanja in trajnega shranjevanja podatkov na mobilni platformi Android in mobilni aplikaciji razviti s pomočjo HTML 5 in povezanih tehnologij. Implementirali smo strežniško logiko in aplikaciji, ki uporabljajo omenjene koncepte in izvajajo meritve nad razčlenjevanjem in shranjevanjem prenesenih podatkov.
Ključne besede: XML, JSON, sinhronizacija, kompresija, spletne storitve, SQLite, IndexedDB
Objavljeno v DKUM: 21.11.2014; Ogledov: 1817; Prenosov: 154
.pdf Celotno besedilo (2,69 MB)

8.
RAZVOJ IN INTEGRACIJA SPLETNE TRGOVINE Z OBSTOJEČIMI INFORMACIJSKIMI SISTEMI PODJETJA T-2
Matej Lešnik, 2014, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo opisali postopek razvoja in integracije spletne trgovine z obstoječimi sistemi podjetja T-2. Za potrebe integracije smo razvili spletno storitev, razširili sistem CRM, servisne strani ter ustvarili cron skripte, ki skrbijo za ponavljajoča časovno opredeljena opravila. V nalogi so predstavljene posamezne metode spletnih storitev, ter podrobno opisani scenariji interakcij med T-2 spletno storitvijo in spletno storitvijo T-2 Kluba. V nalogi so podrobno opisane tehnologije, ki so osnova za razvoj spletne trgovine. Za razvoj so bile med drugim uporabljene naslednje osnovne tehnologije: jezik PHP, JSON format podatkov in podatkovna baza MySql. Končno rešitev smo želeli ovrednotiti, pri čemer nas je zanimala predvsem uporabnost rešitve. Za pridobivanje uporabnikovih dojemanj o uporabnosti rešitve smo izvedli anketo, v kateri so sodelovali končni uporabniki rešitve.
Ključne besede: integracija, spletna trgovina, PHP, MySQL, JSON
Objavljeno v DKUM: 12.06.2014; Ogledov: 2283; Prenosov: 93
URL Povezava na celotno besedilo

9.
HTML5 IN NJEGOVA UPORABA ZA MOBILNE NAPRAVE
Marko Bandelj, 2012, diplomsko delo

Opis: V svojem diplomskem delu sem se lotil preučevanja HTML5 specifikacije in izdelavi »offline« aplikacije za mobilne naprave, ki bazira na HTML5. Pregledal sem nove funkcije pri HTML5, še posebno pozornost sem namenil tistim funkcijam, ki so bolj pomembne za mobilne naprave kot ostale. Na kratko sem preletel JavaScript, jQuery in JSON. Izdelal aplikacijo, ki deluje tudi brez povezave z internetom, ter rezultate svojega raziskovanja tudi predstavil.
Ključne besede: HTML5, mobilne naprave, JSON, jQuery, Javascript
Objavljeno v DKUM: 15.11.2012; Ogledov: 1998; Prenosov: 168
.pdf Celotno besedilo (4,64 MB)

10.
Uporaba svetovnega spleta kot medija za prenos logističnih informacij
Jure Lovrec, 2012, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu obravnavamo svetovni splet in celovite informacijske sisteme oziroma celovite programske rešitve za podjetja, pri katerih poteka nenehen tok izmenjave podatkov znotraj organizacije ali med poslovnimi partnerji. V ta namen predstavljamo ERP (Enterprise Resource Planing), njihove prednosti in slabosti, nato sledi sekvenčna predstavitev podzvrsti, ki sooblikujejo celovite rešitve informacijskih tehnologij, med katere uvrščamo elektronski način prenosa podatkov ali EDI (Electronic Data Interchange), ob tem pa pojasnjujemo dva sodobna formata za prenos podatkov, XML in JSON.
Ključne besede: ERP, EDI, JSON, XML
Objavljeno v DKUM: 13.10.2012; Ogledov: 1822; Prenosov: 132
.pdf Celotno besedilo (789,53 KB)

Iskanje izvedeno v 0.28 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici