| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 86
Na začetekNa prejšnjo stran123456789Na naslednjo stranNa konec
1.
Uvedba metode 5S v podjetju EM-CE, d. o. o. : diplomsko delo
Eva Vršnak, 2024, diplomsko delo

Opis: Podjetja se morajo v današnjem času vseskozi razvijati in izboljševati, da ne ostanejo za konkurenco. Implementacija metode 5S v podjetja je zelo priporočljiva, saj se z njo na enostaven način izboljša delovno okolje, hitrost dela ter varnost na delovnem mestu. V diplomski nalogi smo predstavili implementacijo metode 5S v proizvodni proces podjetja EM-CE, d. o. o., in sicer na izbranem proizvodu Einstreuschaufel. V nalogi smo predstavili teorijo metode 5S in njenih širših filozofij ter metod. Nato smo na kratko predstavili podjetje ter se lotili definicije metode 5S ter opisa trenutnega stanja v podjetju. Z merjenjem časa pred implementacijo ter po njej smo lahko preverili učinek metode 5S na proizvodni cikel. Preverili smo tudi zadovoljstvo zaposlenih po implementaciji metode 5S z anketo o zadovoljstvu.
Ključne besede: implementacija, metoda 5S, Einstreuschaufel
Objavljeno v DKUM: 17.12.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (4,62 MB)

2.
Implementacija hitre fouriereve transformacije v digitalnem vezju
Matic Kuhar, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava implementacijo Fouriereve transformacije v digitalnem vezju. Proučuje teoretične osnove Fouriereve transformacije in njeno praktično uporabo pri digitalni obdelavi signalov. Poseben poudarek je na praktičnem delu naloge, ki predstavlja programiranje oziroma kreiranje programa za algoritem FFT z opisnim programskim jezikom Verilog, ki je lahko implementiran v digitalno vezje. Naloga opisuje razvoj in optimizacijo algoritma FFT, vključno z evalvacijo zmogljivosti razvitega sistema v realnih aplikacijah.
Ključne besede: Implementacija FFT, algoritem FFT, digitalno vezje, DFT, Verilog
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 3
.pdf Celotno besedilo (2,14 MB)

3.
Načrtovanje implementacije logističnega informacijskega sistema: analiza primera
Aljoša Števanec, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavana analiza primera implementacije novega logističnega informacijskega sistema. V teoretičnem delu smo preučili logistične procese, kjer je poudarek na logistiki oz. prevozu gastronomskih izdelkov s tovornjaki in na informacijskih sistemih za podporo logistiki. Drugi del teoretičnega dela vsebuje opis implementacije informacijskega sistema in različne pristope. Naredili smo tudi primerjavo med Big Bang sistemom, vzporednim, faznim, pilotnim in hibridnim postopom. Praktični del vsebuje analizo notranje dokumentacijo za izbiro pravilne metode implementacije informacijskega sistema. Logistika s svojimi procesi omogoča, da je svetovno blago takoj na dosegu roke. Gastronomski izdelki v logističnih procesih potrebujejo posebno oskrbo, še posebej pri transportu in skladiščenju glede na pravilno razvrščanje na ustrezne temperaturne režime za ohranjanje ustrezne kakovosti izdelka. Logistični informacijski sistemi so se avtomatizirali in pospešili izvajanje logističnih procesov, pri tem pa so se razvili v logistične sisteme za upravljanje skladišča in transporta blaga. Načrtovanje implementacije informacijskega sistema vključuje proces vzpostavitve novega informacijskega sistema bodisi namesto starega sistema bodisi z vzpostavitvijo že obstoječim informacijskim okoljem. Sistemska integracija omogoča, da podjetja svoje sisteme vzpostavijo tako, da učinkujejo skupaj z enotno bazo podatkov, avtomatskim prenosom in prevajanjem podatkov. Sklep diplomskega dela zajema izbiro ustrezne metodologije implementacije novega informacijskega sistema na podlagi interne dokumentacije podjetja. S pomočjo zahtevkov iz dokumentacije podjetja smo določili, da je najboljši pristop za projekt implementacije novega logističnega sistema za podporo šoferjev hibridni pristop, ki služi kot kombinacija pilotnega in faznega pristopa.
Ključne besede: implementacija, logistični procesi, integracija, pristopi, načrtovanje, informacijski sistemi, gastronomski izdelki.
Objavljeno v DKUM: 10.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 9
.pdf Celotno besedilo (1,24 MB)

4.
Razvoj in trženje 100% naravnega brivskega gela
Matic Repnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Pri pregledu trga smo ugotovili, da v Sloveniji ne obstaja 100-% naravni brivski gel, ki bi bil hkrati tudi izdelan v Sloveniji. Ugotovitev nas je spodbudila za razvoj novega lastnega produkta v podjetju. Dodatno potrditev za začetek razvoja novega izdelka smo dobili z anketo, ki je bila opravljena v novembru 2023. Namen zaključnega dela je bil prikaz razvoja in uvedbe novega izdelka na trg v izbranem podjetju Svežina narave. V prvem, teoretičnemu delu so bili podrobneje predstavljeni osnovni pojmi, kot so izdelek, implementacija in razvoj po deskriptivni metodi. V kasnejšem delu smo za analizo trga uporabili primarne metode analiziranja, in sicer SWOT, PEST in MOST analize. Podatki, pridobljeni iz prej omenjenih analiz, so nam bili v pomoč pri odločanju, ali bo izdelek uspel na trgu. Izdelek se je naposled razvil v sedmem (7.) poskusu. Sledila je podrobnejša računica samih sestavin in embalaže, kot tudi stroškov surovin in časa, porabljenega za namen razvijanja lastne recepture – kar pomeni, da se je izračunala lastna (proizvodna) cena izdelka. Na podlagi določene marže oz. zaslužka (VPC in MPC ceni) se je izračunalo število prodanih izdelkov, s katerimi se bo pokrilo nastale stroške razvoja. Kot zadnje je opisan marketinški načrt prodaje in promocije končnega izdelka. Predviden plan povrnitve stroškov je približno v roku pol leta oz. najkasneje v enem letu od uradnega lansiranja na trg.
Ključne besede: razvoj izdelka, implementacija izdelka, stroški izdelka, analiza trga, podjetje Svežina narave
Objavljeno v DKUM: 24.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

5.
Postopek vključevanja Severne Makedonije v Evropsko unijo in implementaciji pravil računovodenja v nacionalno pravo
Petar Brdaroski, 2023, diplomsko delo

Opis: Severna Makedonija je neobalna država na Zahodnem Balkanu. Od svoje osamosvojitve leta 1991 je Severna Makedonija izkazala nenehno predanost zasledovanju politične stabilnosti, gospodarskih reformah in evropske vrednote, ki jih sama po sebi ima in spoštuje. Ker je sorazmerno majhna evropska država v razvoju, ima najboljše možnosti za rast in stabilizacijo v Evropski uniji. Toda je država kandidatka od leta 2005, s čimer je del enega najdaljših evropskih integracijskih maratonov v zgodovini Evropske unije. Evropska Unija, kot najboljša evropska spodbujevalka miru in blaginje, ima instrumente, s katerimi spodbuja evropske države k močnemu povezovanju, prizadevanju za skupne cilje, hkrati pa promovira ohranjanje različnih kultur in načinov življenja. Postopek vključevanja novih držav članic se je zaradi dosedanjih izkušenj Unije bistveno spremenil, zato je pomembno, da države, ki si želijo vstopa v EU, razumejo, zakaj in kako se spreminja ter kako bo to vplivalo nanje.
Ključne besede: Evropska unija, Severna Makedonija, evro-integracija, implementacija, vrednote, računovodska pravila
Objavljeno v DKUM: 02.11.2023; Ogledov: 404; Prenosov: 23
.pdf Celotno besedilo (1,54 MB)

6.
Analiza, načrtovanje in razvoj digitalne kripto denarnice : magistrsko delo
Tadeja Keršič, 2023, magistrsko delo

Opis: Na trgu najdemo veliko različnih digitalnih denarnic. Obstajajo neskladja glede delitve digitalnih denarnic na posamezne skupine. Novi uporabniki imajo težave ob izbiri primerne digitalne denarnice zanje. Analizirali smo obstoječe rešitve, razložili delitev denarnic v podskupine ter predlagali odločitven model za izbiro digitalne kripto denarnice, pri čemer smo se še posebej fokusirali na lastnosti, ki jih le te podpirajo. Predstavili smo tudi, kako se lotimo načrtovanja in implementacije digitalne kripto denarnice.
Ključne besede: digitalna denarnica, kripto denarnica, tehnologija veriženja blokov, klasifikacija, načrtovanje, implementacija programske opreme
Objavljeno v DKUM: 12.10.2023; Ogledov: 424; Prenosov: 50
.pdf Celotno besedilo (8,97 MB)

7.
Praktična izvedba sistema upravljanja varnosti v letalski družbi : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Sandi Grubelić, 2023, diplomsko delo

Opis: Zaradi vse večje pomembnosti letalskih družb in njihovih storitev je pomemben pristop k upravljanju varnosti predvsem z vidika zmanjševanja tveganj in zagotavljanja varnosti vseh, ki so vpleteni v izvajanje in koriščenje letalskih storitev. Zaradi kompleksnosti sistema imajo predvsem manjše letalske organizacije ta sistem slabše razvit, nedelujoč v praksi, oziroma pristop za upravljanje varnosti ni dovolj dobro razdelan. SMS (angl. Safety Management System – Sistem upravljanja varnosti) vključuje politiko, cilje, načrte, postopke, organizacijo, odgovornosti in druge ukrepe ter opredelitev nevarnosti in trajno upravljanje tveganj, povezanih z dejavnostmi organizacije. Skupni imenovalec je preprečiti oziroma zmanjšati nevarnost, na kar se da še sprejemljivo stopnjo, da ne pride do posledic (incidenti/nesreče). SMS je pomembno implementirati v letalske družbe, in sicer po točno predpisanih korakih in postopkih, da bi bil učinkovit in bi s tem zagotovil večjo varnost pri delovanju podjetja. V implementacijo sistema varnostnega upravljanja v letalski družb so vključeni vsi, ki so kakor koli vpleteni v delovanje družbe, kar predstavlja celosten proces, ki lahko traja tudi več let ter se vseskozi spreminja in dopolnjuje. Kultura poročanja (angl. Just Culture) je eden izmed ključnih elementov SMS-a, saj spodbuja vse v organizaciji, da poročajo o nevarnih dogodkih, s čimer se zmanjša verjetnost tveganj in temelji na nekaznovanju. Na področju varnosti v letalstvu delujejo različne tako mednarodne kot tudi domače organizacije in agencije, kot so ICAO (angl. International Civil Aviation Organization – Mednarodna organizacija civilnega letalstva), EASA (angl. European Union Aviation Safety Agency – Evropska agencija za varnost v letalstvu), CAA (angl. Civil Aviation Authority – Uprava za civilno letalstvo). V Sloveniji področje letalstva urejata Zakon o letalstvu (ZLet) in Letalski varnostni program, medtem ko je pristojni organ Ministrstvo za promet Republike Slovenije.
Ključne besede: letalstvo, letalska varnost, kultura poročanja, sistem upravljanja varnosti, implementacija, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 25.09.2023; Ogledov: 405; Prenosov: 35
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

8.
Implementacija metodologije "HSM" za izboljšanje cestnoprometne varnosti : magistrsko delo
Barbara Chomicki, 2022, magistrsko delo

Opis: Za zagotavljanje večje cestnoprometne varnosti inženirji nenehno stremimo k novim sodobnim pristopom in metodologijam. Da bi razumeli, kako ključno je nenehno izboljševanje cestnoprometne varnosti, smo le-to prikazali s kratko statistično analizo stanja danes v RS in EU. Z večanjem cestnoprometnega sistema in uporabnikov po svetu le-ta kaže vedno večje številke smrtnih žrtev, zato moramo biti še bolj natančni in strokovni pri snovanju novih povezav v RS. Magistrsko delo predstavlja metodologijo »HSM« iz ZDA, ki je nastala kot skupek več znanstveno-raziskovalnih strokovnih in inženirskih znanj v obliki priročnika z naslovom »Highway safety Manual« (I. edicija). Podrobneje smo predstavili vsebinsko delitev metodologije »HSM«, in sicer na dele A, B, C in D ter nadalje na posamezna poglavja. Izpostavili smo ključno iz metodologije »HSM«; zgodovino in nastanek, ciljne uporabnike, strukturo priročnika, opozorila pred uporabo, namen priročnika, souporabo z drugim gradivom, dostopnost, razvoj in napovedi nove izpopolnjene II. edicije. Implementacijo posameznih delov metodologije »HSM« smo prikazali skozi študije primerov in različne primere problemov. Kot rezultat raziskave smo podali inženirski pogled na celostno implementacijo metodologije »HSM«, vključno z učinki in njenimi pomanjkljivostmi v državah EU. Po prikazani vsebini in razumevanju metodologije »HSM« smo ugotovili, da je mogoča široka kvantitativna analiza in implementacija v cestnoprometni sistem v RS. Zaključili smo, da bi zaradi vsestranske uporabe le-ta postala nov pripomoček prometnih inženirjev v RS ter tako zadovoljila naša inženirska pričakovanja in dolgoročno pripomogla k izboljšanju cestnoprometne varnosti v državi.
Ključne besede: cestnoprometna varnost, metodologija, HSM, implementacija, kvantitativna analiza
Objavljeno v DKUM: 31.12.2022; Ogledov: 712; Prenosov: 56
.pdf Celotno besedilo (3,70 MB)

9.
Presoja in izboljšava obstoječega sistema haccp v opazovanem podjetju : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa
Žiga Škrabel, 2021, diplomsko delo

Opis: Glavni problem, s katerim se bomo srečevali v diplomski nalogi, je sprememba oziroma padec kakovosti produkta in posledičen padec varnosti samega proizvoda za potrošnika. Živilski produkti so med najbolj občutljivimi izdelki na trgu in zahtevajo posebne pogoje. Za presojo in prenovo obstoječega sistema HACCP se moramo poglobiti v vse procese, ki jih izvaja podjetje. Ob velikem številu proizvodnih procesov je prav tako opaziti ogromno logističnih elementov, ki jih je treba presoditi in prenoviti. V diplomski nalogi bomo uporabili metodo kompilacije, s pomočjo katere bomo navajali ugotovitve drugih avtorjev ter opisovali pojme in sistem HACCP. S pomočjo metode analize in sinteze ter komparativne metode bomo izvedli presojo ter prenovo sistema HCAAP izbranega podjetja. V diplomskem delu bomo poskusili s prenovo vseh logističnih kot tudi proizvodnih procesov podjetja doseči očitno razliko oziroma dvig same kakovosti in varnosti živil ter produktov. Ob prenovi obstoječega sistema HACCP mu želimo še implementirati določene novosti, ki bodo pripomogle pri vzdrževanju sistema in lažjemu vodenju vsakodnevnih opravil.
Ključne besede: HACCP, varnost in kakovost živil, logistika, proizvodnja, implementacija sistema, digitalizacija sistema HACCP
Objavljeno v DKUM: 27.10.2022; Ogledov: 707; Prenosov: 0

10.
Implementacija GDPR v organizacijo : študija primera izvajalca
Kristina Pavli, 2022, magistrsko delo

Opis: Nesprejetje novega nacionalnega Zakona o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2) na izpolnjevanje zakonskih skladnosti v organizacijah vpliva negativno. Onemogoča polno uveljavljanje Splošne uredbe o varstvu podatkov (GDPR), urejanje določenih področij v luči obstoječega zakona ZVOP-1 je nepregledno, določene določbe pa je nujno v celoti nadomestiti s posodobitvami upoštevajoč GDPR. Oteženo je tudi delo nadzornega organa, tj. Informacijskega pooblaščenca Republike Slovenije (IP). Težave imajo tudi izvajalci implementacije GDPR v organizacijah, kar se ugotavlja preko študije primera izvajalca v tem delu. Med ključna področja in poudarke področja varstva osebnih podatkov pri implementaciji se uvrščajo vgrajeno in privzeto varstvo podatkov, načela in pravne podlage za obdelavo osebnih podatkov, veljavna privolitev, transparentnost obdelave z zagotavljanjem informacij do osebnih podatkov (za posameznike), izvajanje pravic posameznikov, pogodbe o pogodbeni obdelavi osebnih podatkov, evidenca dejavnosti obdelave, varnost obdelave, kršitve varstva osebnih podatkov, ocena učinka v zvezi z varstvom podatkov, pooblaščena oseba za varstvo podatkov, prenos podatkov v tretje države ali mednarodne organizacije. Za implementacijo so pomembni še analiza stanja pred vpeljavo in obdobne revizije, preko katerih se prepozna stanje sistema v organizaciji in izpostavijo pomanjkljivosti za podajo priporočil za potrebno nadgradnjo. Upoštevati je potrebno pravni in informacijsko-tehnološki (IT) vidik skladnosti, priporoča se uporaba PDCA kroga, implementacija pa je na ta način (preko načrtovanja, izvajanja, preverjanja in ukrepanja) stalno, kontinuirano dejanje, ki zaradi zahtev poslovnega in zakonodajnega okolja zahteva celovit oziroma sistemski pristop. K njemu v svojih smernicah in priporočilih stremi tako nadzorni organ kot tudi izvajalec implementacije, kar se odraža v obravnavani dokumentaciji.
Ključne besede: osebni podatki, upravljanje z osebnimi podatki, podjetja, varstvo osebnih podatkov, GDPR, implementacija GDPR, študija primera, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 26.09.2022; Ogledov: 906; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (2,68 MB)

Iskanje izvedeno v 0.3 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici