| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 3911
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Uporaba metode LOPA za analizo nevarnosti v industrijskih obratih z nevarnimi snovmi
Valentina Mavrič, 2025, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je prikazana analiza zaščitnih slojev (LOPA), ki jo uporabljamo kot orodje za vrednotenje in zmanjševanje tveganj v procesni industriji. Namen naloge je raziskati, kako metoda LOPA pripomore k učinkovitemu obvladovanju nevarnosti v industrijskih obratih, kjer se uporabljajo ali proizvajajo nevarne snovi. Metoda LOPA predstavlja semikvantitativen pristop, ki omogoča sistematično ocenjevanje obstoječih zaščitnih ukrepov in preverjanje, ali ti zadostujejo za zmanjšanje tveganja na sprejemljivo raven. V okviru naloge smo predstavili teoretične osnove metode, korake za njeno izvedbo, opisali ključne pojme, kot so varnostni instrumentalni sistemi in funkcije, nivo varnostne integritete, verjetnost odpovedi ob zahtevi ter neodvisni zaščitni sloj. S praktičnimi primeri smo prikazali uporabo metode LOPA za analizo konkretnih nevarnih scenarijev. Določili smo pogostost začetnega dogodka, ovrednotili zaščitne sloje in izračunali preostalo tveganje. Na podlagi rezultatov smo ugotovili, ali so potrebni dodatni varnostni ukrepi. Rezultati kažejo, da je metoda LOPA uporabno in pregledno orodje za sprejemanje odločitev na področju procesne varnosti. Omogoča ciljno usmerjeno izboljševanje zaščitnih mehanizmov ter prispeva k izpolnjevanju zahtev mednarodnih standardov na področju varnostnih instrumentalnih sistemov.
Ključne besede: LOPA, analiza zaščitnih slojev, stopnja varnostne celovitosti, analiza tveganja, procesna varnost
Objavljeno v DKUM: 20.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 1
.pdf Celotno besedilo (1,41 MB)

2.
Merjenje porazdelitve velikosti kapljic na šobi s pomočjo laserskega sistema
Sandi Sukič, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu smo preučevali sistem VisiSize za merjenje porazdelitve velikosti in hitrosti delcev. Postavili smo merilno progo in izvedli eksperimentalne meritve na razpršilni šobi. Uporabili smo različne masne pretoke ter tlake atomizacijskega zraka in zraka za oblikovanje vzorca, ter spremljali njihov vpliv na lastnosti delcev. Ugotovili smo, da tlaka zraka pomembno vplivata na velikost in hitrost delcev, medtem ko ima masni pretok manjši vpliv. Izvedli smo tudi meritve na različnih razdaljah od šobe. Izkazalo se je, da z ustreznimi nastavitvami lahko zagotovimo zanesljive in ponovljive rezultate, ki pomembno prispevajo k razvoju in optimizaciji razpršilnih naprav.
Ključne besede: velikost kapljic, velikost delcev, merilni sistem, laserski sistem, slikovna analiza
Objavljeno v DKUM: 19.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (3,36 MB)

3.
Implementacija metode fmea v proces tehnične nabave : magistrsko delo
Timotej Šket, 2025, magistrsko delo

Opis: Nabava je ključni proces, katerega cilj je zagotavljanje zalog po konkurenčnih cenah in zahtevanih specifikacijah. V magistrskem delu obravnavam problem napak v procesu tehnične nabave, ki izhajajo iz človeških in sistemskih dejavnikov. Uvedba metode FMEA omogoča analizo kritičnih točk procesa in identificiranje napak. S poudarkom na NCR-poročilih sem analiziral neskladnosti, njihove vzroke in vpliv na končni izdelek. Rezultati kažejo, da uporaba FMEA metode zmanjša število napak, izboljša označevanje neskladnih ponudb ter poveča zadovoljstvo strank. Zaključujem, da je FMEA učinkovita pri izboljšanju tehnične nabave in zagotavljanju kakovosti izdelkov.
Ključne besede: - Tehnična nabava - FMEA (analiza možnih napak in njihovih posledic, angl. Failure Mode and Effects Analysis) - Napake v procesu - NCR (poročilo o neskladnosti, angl. Non-Conformity Report)
Objavljeno v DKUM: 16.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (1,81 MB)

4.
Optimizacija proizvodnega procesa tesnilnega panela : magistrsko delo
Nikola Đorđević, 2025, magistrsko delo

Opis: Proizvodna podjetja si prizadevajo za čim bolj ekonomično rabo materiala in optimizacijo proizvodnih procesov, saj to neposredno vpliva na stroške in konkurenčnost. V magistrskem delu je obravnavana optimizacija postopka varjenja cevi z uporabo matematičnega modela, katerega cilj je minimizacija porabe materiala in izboljšanje pretočnega časa. Model omogoča analitično oceno ključnih parametrov varjenja ter njihovo prilagoditev za doseganje učinkovitejšega proizvodnega procesa. Po izvedbi izračunov je bil pripravljen praktični prikaz postopka, ki služi kot validacija teoretičnih ugotovitev in ocena uporabnosti modela v realnem proizvodnem okolju. Dodatno je v delu obravnavan koncept vitke proizvodnje, s posebnim poudarkom na metodi Poka-Yoke, ki prispeva k zmanjšanju napak in izboljšanju stabilnosti proizvodnega procesa. Kot rezultat raziskave so podani predlogi izboljšav, ki poudarjajo ekonomske koristi optimizacije in njeno potencialno implementacijo v proizvodnji.
Ključne besede: optimizacija procesov, proizvodna učinkovitost, industrijska avtomatizacija, izboljšanje delovnih tokov, analiza procesov, stroškovna optimizacija, tehnična učinkovitost, upravljanje virov, zniževanje napak, standardizacija delovnih postopkov, digitalizacija proizvodnje, kakovostna kontrola, merjenje uspešnosti, vitka proizvodnja, časovna učinkovitost, proizvodna analiza, tehnično izboljševanje, vzdrževanje strojev, nadzor nad procesi, učinkovitost sistema, tehnično svetovanje, inženirske rešitve, mehanski sklopi, varjenje, varilni postopki, integracija tehnologije, strojna obdelava, industrija 4.0, CAD/CAM sistemi, prilagajanje proizvodnih postopkov, digitalna transformacija, proizvodno načrtovanje, inovacije v proizvodnji, avtomatizirani sistemi, CNC tehnologija, upravljanje kakovosti, tehnična dokumentacija, razvoj procesov, tehnična optimizacija, racionalizacija virov, zmogljivost strojev, procesna analiza, operativna učinkovitost.
Objavljeno v DKUM: 12.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

5.
Analiza ekonomske izvedljivosti vodikovih energetskih sistemov v Sloveniji : magistrsko delo
Karin Marin, 2025, magistrsko delo

Opis: Slovenija kot članica Evropske unije se je zavezala k izpolnjevanju ciljev Pariškega sporazuma, katerega glavni cilj je doseči podnebno nevtralnost z ničelnimi neto emisijami toplogrednih plinov do leta 2050. Ključno vlogo pri doseganju teh ciljev imajo obnovljivi viri energije (OVE), kot so sončna, vetrna, vodna in geotermalna energija. Kljub temu pa spremenljivost OVE predstavlja izziv za elektroenergetsko omrežje. Ena izmed možnih rešitev so hranilniki energije, kot so baterijski sistemi in vodik. Vodik kot energetski nosilec omogoča proizvodnjo iz obnovljivih virov, njegovo shranjevanje in kasnejšo pretvorbo nazaj v električno energijo. Kljub potencialu vodik prinaša tudi številne izzive, med drugim nizke izkoristke in visoke stroške, če ni proizveden iz presežkov OVE. Za oceno izvedljivosti vodikovih sistemov je bila v tem delu izvedena ekonomska analiza vodikovega sistema.
Ključne besede: zeleni vodik, vodikove tehnologije, ekonomska analiza, trg z električno energijo
Objavljeno v DKUM: 06.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (3,68 MB)

6.
Analiza razvoja kmetijstva v občini Slovenska Bistrica : diplomsko delo
Katja Zakelšek, 2025, diplomsko delo

Opis: V raziskavi je bila izvedena analiza kmetijstva v občini Slovenska Bistrica z namenom ugotavljanja stanja kmetijstva in njegovega spreminjanja skozi leta. Uporabljeni so bili preverljivi podatki iz Statističnega urada in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Prikazane so preglednice, povezane s številom kmetijskih gospodarstev, poljedelstvo in živinoreja, ekološko kmetovanje, dopolnilne dejavnosti, število kmetij na območjih z omejenimi dejavniki in starostno populacijo na kmetijah v občini Slovenska Bistrica. Analiza podatkov je bila izvedena s pomočjo programa Excel. Ugotovljeno je bilo, da se je v zadnjih dvajsetih letih število kmetijskih gospodarstev v občini zmanjšalo za skoraj 300. Posledično se je povečala povprečna velikost kmetije in s tem delež GVŽ/ha. Ugotovljeno je bilo tudi, da na številnih kmetijah še vedno prevladuje starejša generacija in da se večina mlajše generacije vse redkeje odloča za prevzem kmetije.
Ključne besede: analiza kmetijstva, deskriptivna, občina, poljedelstvo, podatki, živinoreja
Objavljeno v DKUM: 04.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (1014,86 KB)

7.
Konstruiranje in optimizacija stroja za mešanje in karbonizacijo pijač : magistrsko delo
Denis Čuk, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi se osredotočimo na konstruiranje in optimizacija stroja za mešanje in karbonizacijo pijač. Delo se opira na vhodne podatke specifičnega naročnika in vključuje proces optimizacije, ki obsega preračune in analize za določitev optimalne velikosti posameznih komponent. Cilj je bil konstruirati kompakten in učinkovit stroj z optimalno uporabo materialov in prostora. Delo podrobno opisuje proces polnilne linije, vključno z mešanjem, deaeracijo, karbonizacijo in toplotno izmenjavo. Izbira ustreznih komponent temelji na viskoznosti, gostoti in zahtevani kapaciteti produkta. Pri izbiri komponent je upoštevana tudi higiena in skladnost z regulativnimi standardi živilske industrije. Ključno vlogo v delu igra računalniško modeliranje in simulacije s programsko opremo Solidworks in Ansys. Z uporabo simulacij smo optimizirali višino mešala v mešalniku za optimalno mešanje, analizirali vpliv parametrov na učinkovitost sistema in s tem dosegli želeno kapaciteto in kakovost procesa.
Ključne besede: Stroj za mešanje in karbonizacijo pijač, mešalnik, polnilna linija, analiza mešanja, živilska industrija
Objavljeno v DKUM: 04.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (5,51 MB)

8.
Priložnosti in izzivi umetne inteligence v vodenju projektov : diplomsko delo
Rok Žonta, 2025, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu se osredotočamo na priložnosti in izzive umetne inteligence (UI) v vodenju projektov. Glavni namen raziskave je analizirati, kako UI lahko izboljša vodenje projektov in se učinkovito integrira v procese, hkrati pa prepoznati ovire. Za pridobitev podatkov in primerjavo orodij smo izvedli pregled funkcionalnosti orodji, praktični primer in analizo občutkov. Končni rezultati kažejo, da je UI učinkovita pri avtomatizaciji osnovnih nalog, medtem ko je človeško strokovno znanje ključno za kompleksnejše vidike. V sklepu ugotavljamo, da kombinacija avtomatizacije UI in človeškega znanja prinaša najboljše rezultate ter da bo človeški faktor ključen tudi v prihodnosti integracije UI v projektno vodenje.
Ključne besede: vodenje projekta, umetna inteligenca, primerjave, sodobna orodja za vodenje projektov, funkcionalnosti, analiza, priložnosti, izzivi
Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (3,04 MB)

9.
Konstrukcijska izboljšava s stroškovno optimizacijo pokrova zadnje stene sušilnega stroja : magistrsko delo
Domen Rotovnik, 2025, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je obravnavan pokrov zadnje stene na sušilnem stroju, ki se proizvaja v podjetju Gorenje d. o. o. v programu pralno-sušilni aparati. Glavni cilj je bil konstrukcijsko izboljšati in stroškovno optimizirati komponento. Zajeta je analiza in oblikovanje zahtev, konstrukcija pokrova, simulacije brizganja in analiza stroškov. Predhodne izkušnje in testiranja so pokazale potrebo po bistveno drugačnem dizajnu pokrova zadnje stene. Na podlagi izdelanega 3D modela v programu NX Siemens smo naročili prototip in ga testirali. Po končanih testiranjih smo naročili orodje za brizganje pri dobavitelju.
Ključne besede: sušilni stroj, pokrov zadnje stene, analiza, izboljšava, konstrukcija, optimizacija, stroški
Objavljeno v DKUM: 03.06.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (4,11 MB)

10.
Jezikovne značilnosti rokopisnih pridig Jožefa Horvata : doktorska disertacija
Nina Zver, 2025, doktorska disertacija

Opis: Doktorska disertacija obravnava prekmurski jezik v rokopisnih pridigah Jožefa Horvata, črenšovskega kaplana (1905–1912) in martjanskega župnika (1912–1932). Gre za poglobljeno jezikovno analizo, ki združuje avtoričine dosedanje raziskave in prinaša nova spoznanja o Horvatovem jeziku ter tako predstavlja pomemben prispevek k prekmurski nabožni literaturi in zgodovini jezika. Raziskava temelji na kombinaciji jezikoslovnih in zgodovinskih metod, vključuje analizo pisnih virov, terensko zbiranje podatkov, diplomatični prepis rokopisnih pridig in njihovo jezikovno analizo. Teoretična izhodišča disertacije temeljijo na raziskavah zgodovine prekmurskega jezika, cerkvene zgodovine in razvoja slovenskega knjižnega jezika. Raziskovalni problem se nanaša na proučevanje jezikovnih značilnosti, zgodovinskih vplivov ter Horvatove vloge pri razvoju prekmurskega knjižnega jezika. Glavni cilj disertacije je analiza prekmurskega jezika v rokopisnih pridigah Jožefa Horvata na pravopisni, glasoslovni, oblikoslovni, skladenjsko-stilistični in besedni ravni, eden izmed pomembnejših ciljev pa je tudi priprava diplomatičnega prepisa pridig za elektronsko objavo. Osnovna teza disertacije je, da je prekmurski knjižni jezik postopoma prehajal v narečne okvire in se približeval enotni slovenski knjižni normi. Iz te teze izhajajo hipoteze o oblikovanju in sprejemanju enotnega slovenskega knjižnega jezika v Prekmurju v zgodnjem 20. stoletju ter o vlogi cerkvenega pridižnega jezika pri tem procesu. Ena izmed hipotez se nanaša na to, da je Horvat uporabljal tri različne jezikovne koncepte v svojem skoraj tridesetletnem delovanju v Prekmurju. Disertacija prinaša pomembne ugotovitve o prekmurskem jeziku in njegovem razvoju v kontekstu cerkvenega pridigarstva. Dokazuje, da je bila prekmurska pridiga v določenem obdobju umetnostna literarna zvrst, ki je pomagala premagovati jezikovne razlike med narečjem in knjižnim jezikom ter predstavljala učinkovito sredstvo proti madžarizaciji prekmurskih Slovencev.
Ključne besede: Jožef Horvat, prekmurske rokopisne pridige, prekmurski knjižni jezik, prekmursko narečje, prekmurska cerkvena rokopisna dediščina, prekmurska katoliška pridigarska tradicija, župnija Črenšovci, župnija Martjanci, analiza jezika, glasoslovje, oblikoslovje, skladenjska stilistika, besedje, dólinska različica prekmurskega narečja, ravénska različica prekmurskega narečja, vzhodnoslovenska knjižna norma, poenotenje slovenskega knjižnega jezika
Objavljeno v DKUM: 28.05.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (11,61 MB)

Iskanje izvedeno v 0.19 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici