| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Faktorizacija naravnih števil z binarnimi kvadratnimi formami
Alen Kušek, 2018, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu obravnavmo faktorizacijo naravnih števil oblike mx^2 + ny^2. Delo je razdeljeno na štiri poglavja. V prvem poglavju spoznamo Fermatovo faktorizacijsko metodo in Gaussova cela števila. V drugem poglavju se ukvarjamo s faktorizacijo števil oblike mx^2 + ny^2. Predstavljena je Eulerjeva formula, s katero je mogoče faktorizirati števila oblike mx^2 + ny^2. Prav tako obravnavamo sodobnejšo metodo faktorizacije, ki sta jo razvila Lucas in Mathews. Predstavljen je enostaven dokaz njunega izreka, ki ga je podal Brillhart. V tretjem poglavju raziskujemo faktorizacijo lihega naravnega števila, ki ga lahko zapišemo s kvadratno formo mx^2+ny^2 na dva različna načina, kjer sta m in n naravni števili. Pri tem podamo eksplicitno formulo za faktorizacijo in pogoje za kvadratno formo, ki so potrebni za obstoj te formule. Pri tem bomo uporabljali rezultate prejšnjega poglavja. V zadnjem poglavju obravnavamo podoben problem kot v tretjem poglavju, le da tokrat predpostavimo, da je n negativno celo število.
Ključne besede: Elementarna teorija števil, faktorizacija naravnih števil, Eulerjeva formula, kvadratna forma
Objavljeno v DKUM: 21.09.2018; Ogledov: 1473; Prenosov: 102
.pdf Celotno besedilo (380,44 KB)

2.
The connection between the order of simple groups and the maximum number of elementary particles
Leila Marek-Crnjac, 2008, izvirni znanstveni članek

Opis: Namen tega članka je predstaviti sferične, evklidske in hiperbolične poliedre in najti nekaj povezav reda njihovih grup zrcaljenj in grup, kot so na primer PGL(2,7), PGL(2,8), PGL(2,7)▫$times C_2$▫, PSL(2,31)▫$times C_2$▫, s številom elementarnih delcev. V tem delu pokažemo, da je večje število 72 ali 84 elementarnih delcev konsistentno s teorijo super strun, ▫$M$▫-teorijo in teorijo heterotičnih strun. Filozofija dela temelji na El Naschiejevi ▫$E$▫-neskončni interpretaciji izreka Emmy Nötherjeve.
Ključne besede: Eulerjeva formula, Schläfijev simbol, enostavna grupa, grupa zrcaljenj, Euler's formula, Schläfi symbol, simple group, reflection group
Objavljeno v DKUM: 10.07.2015; Ogledov: 1324; Prenosov: 90
URL Povezava na celotno besedilo

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici