| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 189
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Optimizacija in ergonomsko oblikovanje pakirne linije v podjetju Kolpa d.o.o. Metlika : diplomsko delo
Žana Šterk, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi so bila analizirana tri delovna mesta, na liniji pakiranja v podjetju Kolpa d. o. o. Metlika: višinski obrez, vrtanje in pakiranje. V začetku dela je najprej opisano podjetje, teoretične osnove ergonomije ter OWAS metoda, s katero je bila analizirana ustreznost delovnih mest. V nadaljevanju je bilo vsako od delovnih mest podrobneje predstavljeno in opisano. Za vsako mesto je bila izvedena analiza ter opisani rezultati. V zaključku so predstavljeni moji predlogi za izboljšave vseh treh delovnih mest.
Ključne besede: optimizacija, ergonomija, OWAS, pakirna linija
Objavljeno v DKUM: 09.07.2024; Ogledov: 184; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
Preprečevanje in obvladovanje mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah s pomočjo ergonomskih pristopov
Urška Broz, 2024, magistrsko delo

Opis: Uvod: Mišično-skeletne težave in bolečine predstavljajo prevladujočo vrsto težav, s katerimi se srečujejo medicinske sestre zaradi zahtevnih delovnih pogojev in visokih fizičnih obremenitev pri rokovanju s pacienti. Namen magistrskega dela je preučiti vpliv ergonomskih pristopov na preprečevanje in obvladovanje mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah. Metode: Izvedli smo sistematični pregled znanstvene literature. Vključili smo relevantne raziskave, ki so preučevale uporabo ergonomskih pristopov pri preprečevanju in obvladovanju mišično-skeletnih težav ter bolečin pri medicinskih sestrah. Pri sistematičnem pregledu smo sledili smernicam PRISMA. Za oceno kakovosti raziskav smo uporabili JBI orodje in hierarhijo dokazov. Rezultati: V analizo smo vključili 9 raziskav. Rezultati pregleda literature so pokazali, da uporaba kombinacije ergonomskih pristopov prispeva k zmanjšanju mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah. Intervencije, kot so prilagajanje delovnih postaj, uporaba ergonomskih pripomočkov, izobraževanje o pravilnih telesnih položajih in tehnikah dvigovanja ter preprečevanje ponavljajočih se gibov so se izkazale kot učinkovite pri zmanjševanju obremenitev in izboljšanju delovnih pogojev. Poleg tega smo identificirali tudi nekatere ovire pri izvajanju ergonomskih pristopov. Razprava in zaključek: Na podlagi ugotovitev je priporočeno, da se v zdravstvenih ustanovah izvajajo celoviti programi ergonomskega usposabljanja, prilagoditve delovnih okolij ter promocija ozaveščenosti o pomenu ergonomije pri preprečevanju mišično-skeletnih težav in bolečin pri medicinskih sestrah.
Ključne besede: ergonomija, intervencije, fizične obremenitve, zdravstvo, lajšanje bolečin
Objavljeno v DKUM: 04.07.2024; Ogledov: 139; Prenosov: 14
.pdf Celotno besedilo (1,78 MB)

3.
Analiza ustreznosti ergonomskih vidikov pri pisarniškem poslovanju
Blaž Kadunc, 2024, diplomsko delo

Opis: Ergonomija predstavlja pomemben del našega življenja. Dobra ergonomska ureditev omogoča dobro delovno izkušnjo in zmanjšuje negative vplive delovnega okolja na človekovo zdravje. Možnost prilagoditve delovnega mesta pripomore k uspešnosti in učinkovitosti na delovnem mestu. Zaključno delo v teoretičnem delu izpostavi različne poglede na ergonomijo in predstavi metode za ergonomsko analizo delovnega mesta. Osrednji del zaključnega dela obravnava ergonomsko urejenost pisarniškega delovnega mesta v Lekarni X, za analizo katerega so bila uporabljena ergonomska orodja CMDQ, ERF CHECKLIST, RULA, REBA in anketni vprašalnik. V zaključku dela so na podlagi dobljenih rezultatov in ugotovitev ergonomske analize obstoječega stanja podani predlogi za izboljšanje ergonomske ureditve izbranega delovnega mesta.
Ključne besede: Ergonomija, ergonomske metode, pisarniško poslovanje
Objavljeno v DKUM: 24.04.2024; Ogledov: 383; Prenosov: 60
.pdf Celotno besedilo (2,12 MB)

4.
Razvoj in komercialna uveljavitev vertikalnega stojala za prenosnik : magistrsko delo
Žan Čakš, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljena izdelava stojala za prenosni računalnik, ki rešuje tri ključne težave sodobnih prenosnih računalnikov: slaba ergonomija, pregrevanje in prostornost. Pokazali smo, da prenosni računalniki niso ergonomsko primerni za vsakdanjo uporabo, in ponudili rešitev. Zasnovali smo stojalo, ki rešuje problem ergonomije prenosnikov, in z raziskavo trga pokazali, da na trgu obstaja vrzel za takšno stojalo, ki jo lahko zapolnimo. Razvili smo poslovni model in predstavili način financiranja prek kampanje množičnega financiranja na Kickstarterju.
Ključne besede: podjetništvo, ergonomija, prototip, modeliranje, proizvodnja, množično financiranje, poslovni model, stojalo za prenosnik
Objavljeno v DKUM: 02.04.2024; Ogledov: 243; Prenosov: 25
.pdf Celotno besedilo (3,57 MB)

5.
Postavitev montažne linije za proizvodnjo tovornih prikolic tipa EB
Anej Loboda, 2023, diplomsko delo

Opis: Zamisel o diplomskem delu se je porodila pri opravljanju praktičnega pouka v podjetju TPV Prikolice, d. o. o. V podjetju so se odločili za širitev proizvodnega programa, saj prihajajo v proizvodnjo novi tipi prikolic, hkrati pa težavo linije predstavljajo neenakomeren pretok prikolic s posamezne postaje na drugo in slabša opremljenost postaj z delovnimi mizami ter digitalno vizualizacijo. Diplomsko delo vsebuje natančen pregled in opis delovanja obstoječe montažne linije ter njene slabosti. Zajet je opis specifikacij novih dvižnih miz in opis njihove varnosti ter montaža dvižnih miz na posameznih delovnih postajah. Pri opisu montaže miz je bila izdelana 3D-skica dvižne mize v SolidWorks CAD modelirniku in dodana 3D-konstrukcija prikolice v postopku montaže na posamezni postaji. Izdelana je ocena tveganja na delovnem mestu in pregled novega stanja montažne linije. Podana je tudi primerjava obstoječe in nove montažne linije.
Ključne besede: Montažna linija, EB-linija, dvižne mize, ergonomija, prikolice, proizvodnja, delovna postaja.
Objavljeno v DKUM: 28.02.2024; Ogledov: 236; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (4,02 MB)

6.
Razvoj ergonomske delovne mize : diplomsko delo
Blaž Čeh, 2023, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomske naloge je bil razviti ergonomsko delovno mizo, namenjeno za prostore proizvodnje podjetja Elrad Electronics d.o.o. V začetnem delu diplome je predstavljen obravnavan primer in kratka predstavitev podjetja. Kasneje smo z analizo obstoječih sistemov ter s sodelovanjem z zaposlenimi v podjetju izdelali zahtevnik. Ko smo imeli podane zahteve, smo začeli s koncipiranjem, kjer smo ugotovili, da bomo za uspešno konstruiranje, morali opraviti trdnostne preračune nekaterih nosilnih elementov. Preračuni so pokazali, da je bolje izbrati profilne sisteme večjih dimenzij, prav tako smo se s preračuni prepričali, da bodo izbrani vijaki ter podporni elementi ustrezno prenašali obremenitve. Na koncu smo v programskem okolju Solidworks zmodelirali 3D model končnega izdelka ergonomske delovne mize.
Ključne besede: ergonomija, delovna miza, konstruiranje, Solidworks.
Objavljeno v DKUM: 28.02.2024; Ogledov: 285; Prenosov: 0

7.
Analiza vpliva fizikalne ergonomije na intervencijo v službi nujne medicinske pomoči
Luka Uršič, 2023, magistrsko delo

Opis: Reševalci pri svojem delu lahko utrpijo mišično-skeletne poškodbe, ko dvigujejo in prenašajo paciente med opravljanjem nujne medicinske pomoči (NMP). Tehnične spremembe, kot je zasnova novih naprav za ravnanje s pacienti NMP, ponujajo potencialno intervencijsko priložnost za boj proti tej težavi. Namen raziskave je bil opredeliti optimalno ergonomsko oblikovanost delovnega mesta zaposlenega v NMP in opredeliti fizikalne dejavnike ergonomske ergonomije, ki vplivajo na izvedbo intervencije ter zdravje zaposlenih v NMP. Ergonomski dejavniki tveganja, kot so prevelik fizični napor, nerodni delovni položaji ali ponavljajoči se gibi, so glavni vzroki za poškodbe med delavci NMP, od katerih je največ poškodb zaradi dvigovanja, prenašanja pacienta in/ali opreme. Čeprav bistvenih nalog ravnanja s pacienti, prevoza in oskrbe ni mogoče odpraviti, je zasnovo reševalnih vozil in pripadajoče opreme mogoče spreminjati. Naši cilji so bili ugotoviti obseg upoštevanja človeških dejavnikov in ergonomije obstoječih standardih/predpisih za načrtovanje reševalnih vozil. Naše ugotovitve so pokazale, da obstoječi standardi/predpisi omejeno upoštevajo ergonomsko načrtovanje delovnega mesta. Posledično se načela ergonomije še naprej upoštevajo kontinuirano z naknadno vgradnjo in ne proaktivno pri oblikovanju delovnega mesta. Priporočamo, da se zahteve ergonomskega oblikovanja delovnega mesta, ki temeljijo na učinkovitosti, vključijo neposredno v standarde načrtovanja dela v reševalnih vozilih.
Ključne besede: reševalci, ergonomija, delovno okolje, ozaveščenost, izboljšave
Objavljeno v DKUM: 20.12.2023; Ogledov: 530; Prenosov: 30
.pdf Celotno besedilo (2,45 MB)

8.
Ergonomska analiza elektromontažnih del na višini
Matej Coklin, 2023, magistrsko delo

Opis: Na primeru podjetja Elektro Celje, d. d., smo proučevali dejavnike in okoliščine nastanka nevarnih situacij in tveganj za razvoj različnih obolenj pri elektromonterjih ob izvajanju višinskih del na elektroenergetskem omrežju. S pomočjo metode OWAS smo opravili analizo obremenitev telesa pri dveh različnih načinih izvedbe višinskih del. Izsledke OWAS analize smo potrdili in nadgradili z izvedbo ankete o varnosti, zdravju in izpostavljenosti zaposlenih poklicnim obolenjem na delovnem mestu. Ugotovili smo, da prihaja pri opravljanju višinskih del do delovnih položajev in opravil, ki presegajo dovoljeno dnevno obremenitev in zato zahtevajo takojšnje, nujno ukrepanje (opravilo vzpenjanja na oporišče) ali ukrepanje v doglednem času (sklonjena hrbtenica v torziji, uporaba fizične sile nad 200 N, glava, sklonjena pod kotom 30° ali več). Zaznane pomanjkljivosti je mogoče delno odpraviti s povečano uporabo mehaniziranih pripomočkov, kjer lokacija izvedbe del to dopušča, sicer z reorganizacijo in optimizacijo delovnega procesa. Možne ergonomske rešitve, ki bi razbremenile delavca in povečale varnost pri delu, so: združevanje več delovnih skupin – s povečevanjem obsega timskega dela bi se skrajšal čas izvedbe posameznih delovnih operacij in dosegla večja učinkovitost; smiselna organizacija in aktivno upravljanje odmorov – z ustrezno dolžino, razporeditvijo in številom odmorov bi se čas kvarnih drž pri delu znižal na ustrezen nivo; upoštevanje osebnih karakteristik delavcev pri dodeljevanju varnih in primernih delovnih zadolžitev v okviru delovnega procesa. Višji nivo zdravja pri delu bi dosegli z uvedbo celovite ocene telesne pripravljenosti delavcev v redne obdobne zdravniške preglede. Sistematično spremljanje telesnih zmogljivosti bi omogočilo premišljeno raz- in prerazporejanje delavcev na ustrezna delovna mesta znotraj podjetja. K večjemu ozaveščanju delavcev o nevarnostih in tveganjih na delovnem mestu bi pripomogla tudi revizija dokumenta Izjava o varnosti z oceno tveganja v smislu natančnejšega opisa višinskih del in ovrednotenja tveganja pri njihovem izvajanju.
Ključne besede: ergonomija, višinska dela, vzdrževalna dela, OWAS, varstvo pri delu
Objavljeno v DKUM: 24.11.2023; Ogledov: 393; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (7,48 MB)

9.
Koncipiranje in snovanje variabilne priprave za točkovno varjenje : diplomsko delo
Glorija Perdija, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljen postopek koncipiranja in snovanja variabilne priprave za točkovno varjenje, ki ga bo podjetje potrebovalo pri varjenju določenih izdelkov. V začetku je predstavljen namen in cilji diplomskega dela ter možne omejitve. Sledi krajši opis variabilne priprave za točkovno varjenje ter teoretične osnove točkovnega varjenja. Zajet je tudi postopek kako je potekala izdelava variabilne priprave od začetka do konca, ki vključuje modeliranje določenih elementov, uporabo prevzetih standardnih elementov, preverjanje učinkovitosti variabilne priprave za točkovno varjenje s pomočjo parametričnega modeliranja in ergonomije. Preverjanje ustreznosti naprave je bilo ključnega pomena, saj bo variabilna priprava za točkovno varjenje v vsakodnevni uporabi v podjetju. Tu je bilo potrebno upoštevati ergonomske zahteve.
Ključne besede: koncipiranje, konstruiranje, PTC Creo, točkovno varjenje, ergonomija.
Objavljeno v DKUM: 09.10.2023; Ogledov: 310; Prenosov: 49
.pdf Celotno besedilo (2,30 MB)

10.
Konstruiranje strojev in naprav : učbenik
Janez Kramberger, Stanislav Pehan, Srečko Glodež, 2023, učbenik za višje in visoke šole

Opis: Učbenik celovito predstavlja sodobne sistemske postopke pri konstruiranju strojev in naprav. Osnovni namen učbenika je najprej na preprost način prikazati napotke, s pomočjo katerih je mogoče izpolniti predvsem splošne zahteve glede varnosti strojev, ki jih na tem področju postavljata evropska in slovenska zakonodaja. V nadaljevanju so potem podane nekatere smernice za ergonomsko načrtovanje strojev. Osrednji del učbenika predstavlja obravnava nevarnosti in ocenjevanja tveganja v povezavi z načrtovanjem in uporabo strojev, podrobno pa je opisana tudi zahtevna problematika varnostne tehnike strojev. Na koncu je na kratko opisan osnovni vpliv strojev na okolje. Učbenik je v osnovi namenjen študentom strojništva pri predmetu Konstruiranje strojev in naprav, uporaben pa je tudi pri predmetih sorodnih vsebin. V učbeniku je vključenih precej praktičnih zgledov, zato predstavlja koristen pripomoček tudi načrtovalcem in konstruktorjem, ki se v vsakdanji praksi ukvarjajo s problematiko načrtovanja in varnostjo strojev. E-knjiga dostopna le za študente Univerze v Mariboru, Fakultete za strojništvo.
Ključne besede: konstruiranje, stroji in naprave, tehniški predpisi in standardi, delovno okolje, ergonomija, nevarnosti in tveganja, varnostna tehnika
Objavljeno v DKUM: 18.07.2023; Ogledov: 548; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (1,72 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.24 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici