| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 8 / 8
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Idejna zasnova sistema izrabe odvečne toplote transformatorja : diplomsko delo
Andrej Kladnik, 2021, diplomsko delo

Opis: Cilj diplomskega dela je raziskati realne potenciale za izrabo odvečnih toplotnih izgub izbranega energetska transformatorja s poznanimi letnimi obratovalnimi pogoji in izdelati celoten koncept sistema za izrabo odvečne toplote, s katerim bi na osnovi prenosnika toplote izrabili toplotno energijo, povečali energetsko učinkovitost ter prispevali k varovanju okolja. Analizirani so vzroki za nastanke izgub, izdelano je orodje za izračun razpoložljivega toplotnega potenciala in konstruiran je varen sistem, s katerim se lahko izrabi do 65 % vseh generiranih obratovalnih izgub. Predstavljeni so grafi (ekonomske) učinkovitosti sistema v odvisnosti od vzdrževanih temperatur v transformatorju ter ob nadzorovano izvedenem zapiranju primarnega hladilnega sistema.
Ključne besede: transformator, izgube, izraba toplote, prenosnik toplote, energetska učinkovitost
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1279; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (3,97 MB)

2.
Energetska izraba odpadnih rožmarinovih tropin : magistrsko delo
Uroš Filipič, 2021, magistrsko delo

Opis: Podjetje Vitiva proizvodnja in storitve, d.d. je eden izmed večjih proizvajalcev izvlečkov iz rožmarina v Evropi. Končni produkt so rastlinski izvlečki rožmarina in drugih rastlin uporaba katerih je primerna v prehrambni industriji, prehrani za živali, v farmacevtskih izdelkih in v kozmetiki. Proizvodnja poteka s pomočjo ekstrakcij v različnih topilih, kjer najprej rožmarin ekstrahirajo z organskim topilom (aceton, etanol, metanol, voda), nato pa ekstrakt in tropine ločijo z nadtlačno filtracijo ter zberejo v zbirnem kontejnerju. Kot stranski produkt procesa nastajajo rožmarinove tropine. Glavna tematika magistrskega dela je raziskati primernost rožmarinovih tropin za zgorevanje v kotlu z namenom izrabe energije te biomase. V eksperimentalnem delu magistrske naloge smo opazovali čas do vžiga goriva, čas od pojavitve do ugasnitve plamena. Prav tako smo ob zaključku eksperimenta analizirali maso pepela. Testirali smo različne kombinacije vlažnih tropin z lesnimi peleti in enake kombinacije vlažnih tropin z lesnimi sekanci, enako smo ponovili z rožmarinovimi tropinami, ki smo jih predhodno povsem posušili. Z dovajanjem toplote za vžig od spodaj v laboratoriju, so se nam vžgala prav vsa goriva in vse kombinacije goriv z izjemo samo vlažnih rožmarinovih tropin. Analiza rezultatov je pokazala, da bi za obstoječi kotel na podjetju Vitiva proizvodnje in storitve d.d., ki je konstruiran za suha goriva, bilo primerno kuriti predhodno posušene odpadne rožmarinove tropine kot same ali v kakršnikoli kombinaciji z lesnimi sekanci ali z lesnimi peleti.
Ključne besede: Energetska izraba, odpadne rožmarinove tropine, kurilna naprava, zgorevanje
Objavljeno v DKUM: 27.09.2021; Ogledov: 1256; Prenosov: 75
.pdf Celotno besedilo (3,13 MB)

3.
Uvajanje plazemskega uplinjanja komunalnih odpadkov kot projekt
Damijan Lukavečki, 2016, diplomsko delo

Opis: Sodobna družba z vse večjo potrošnjo proizvaja vse več odpadkov posledično pa prispeva k večjemu obremenjevanju okolja. Racionalno gospodarjenje z odpadki torej predstavlja enega izmed večjih izzivov sodobne družbe. Prihodnost odlaganja odpadkov je tesno povezana z varovanjem okolja. Temu sledi tako evropska kot slovenska zakonodaja ravnanja z odpadki, ki si prizadeva, da bi čim več odpadkov ponovno uporabili bodisi kot sekundarne surovine ali kot energente za pridobivanje energije. Z umestitvijo objektov za termično obdelavo odpadkov lahko bistveno zmanjšamo količine odloženih odpadkov in njihov neugoden vpliv na okolje. Namen tega diplomskega dela je predstaviti tehnologijo plazemskega uplinjanja komunalnih odpadkov in nakazati možnost uporabe te tehnologije v našem okolju.
Ključne besede: plazemsko uplinjanje, komunalni odpadki, termična obdelava odpadkov, energetska izraba odpadkov, projektni management in projekti, zagonski elaborat projekta
Objavljeno v DKUM: 13.09.2016; Ogledov: 1649; Prenosov: 219
.pdf Celotno besedilo (1,68 MB)

4.
ANALIZA GOSPODARJENJA Z NENEVARNIMI ODPADKI V SLOVENIJI
Janez Fece, 2014, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo zajema predstavitev zakonodaje na področju ravnanja z odpadki v EU in Sloveniji. Podane so vrste in količine nastalih odpadkov in njihova obdelava. Opisana je sprejeta strategija ravnanja s komunalnimi odpadki v Sloveniji do leta 2020, s poudarkom na termični obdelavi. Predstavljen je vpliv vsebnosti vlage na kalorično vrednost trdega goriva pridobljenega iz komunalnih odpadkov in koliko energije bi bilo mogoče pridobiti pri iz tovrstnih odpadkov v termoenergetski obdelavi v Termoelektrarni Šoštanj v bloku 5.
Ključne besede: Gospodarjenje z odpadki, SRF, energetska izraba
Objavljeno v DKUM: 28.03.2014; Ogledov: 1332; Prenosov: 150
.pdf Celotno besedilo (9,17 MB)

5.
Analiza ekonomske upravičenosti izločanja plastike za energetsko ali snovno izrabo odpadkov
Matej Golavšek, 2013, magistrsko delo

Opis: V skladu z direktivami EU je ravnanje z odpadki urejeno v obliki hierarhije, kjer si od najvišje do najnižje prioritete sledijo preprečevanje, ponovna uporaba, snovna izraba, energetska izraba in odlaganje odpadkov na deponijah. V magistrskem delu smo analizirali ekonomske in okoljske faktorje procesov snovne in energetske izrabe odpadkov, ki jih uporabljamo, kadar se nastanku odpadkov ne moremo izogniti. Dodali smo tudi tehnično-ekonomsko analizo avtomatskega in ročnega izločanje plastike iz mešanih odpadkov. Ugotovili smo, da je plastika pod določenimi pogoji lahko zaradi svoje visoke kurilne vrednosti uporabna v energetski izrabi, vendar pa je treba preprečiti sežig polivinilkloridov in zagotoviti doseganje zakonsko določenih standardov o emisijah. Boljša rešitev je recikliranje, ki je lahko ekonomsko upravičeno tudi ob visokih stroških, če je možno zagotoviti dobavo kvalitetnih surovin in odkup recikliranega granulata po predpostavljenih cenah. Ocene življenjskih ciklov postopkov za ravnanje z odpadki kažejo, da je okoljski vpliv recikliranja manjši od energetske izrabe, vendar pa je energetska izraba s sežigom še vedno boljša rešitev kot odlaganje na deponijah. Za celovit regionalni sistem ravnanja z odpadki sta oba postopka pomembna, saj odlaganje ni dolgoročno izvedljiva rešitev za ravnanje z večjimi količinami odpadkov. Pri izločanju plastike se v skoraj vseh pogledih avtomatsko sortiranje izkaže za boljšo alternativo pred ročnim sortiranjem. Čeprav se postopek priprave trdnega goriva zaradi tega lahko podraži, pa je vseeno treba upoštevati zakonska določila glede priprave alternativnih goriv iz odpadkov. Avtomatsko sortiranje je boljše tudi iz vidika izločanja plastike za reciklažo, saj dosega višjo kvaliteto in učinkovitost razvrščanja pri nižjih obratovalnih stroških.
Ključne besede: komunalni odpadki, odpadna embalaža, sortiranje, plastika, energetska izraba, reciklaža, ekonomika, odpadki v energijo
Objavljeno v DKUM: 02.10.2013; Ogledov: 2160; Prenosov: 285
.pdf Celotno besedilo (2,95 MB)

6.
RAVNANJE Z ODPADKI, NASTALIMI V TOPLARNI CELJE
Peter Verbič, 2013, diplomsko delo

Opis: Razvoj znanosti in tehnologije je prispeval k hitremu družbenemu napredku, gospodarski rasti in ugodnejšemu načinu življenja, s tem pa se vedno bolj povečujejo negativni vplivi na okolje, raba naravnih virov in uporaba teh tehnologij. Še posebej pereč problem postaja obremenjenost okolja v večjih mestih. Kot ena od rešitev varovanja okolja je bila v naš pravni red sprejeta direktiva za celovit nadzor in preprečevanje obremenjevanja (ang. ˝Integrated Pollution Prevention Control˝ (IPPC)), ki zavezuje podjetja z večjim vplivom na okolje, da uvajajo najboljše razpoložljive tehnike (ang. ˝Best Available Techniques˝ (BAT)). Tudi v celjski regiji sledijo vsem sodobnim smernicam varovanja okolja. Eden od ukrepov je bilo načrtovanje in kasneje izvedba regionalnega centra za ravnanje z odpadki (R-CERO Celje). Z njegovo izgradnjo je bil zagotovljen celovit način ravnanja z odpadki s sodobno tehnologijo na okoljsko sprejemljiv način za celotno regijo, saj je v ta projekt vključenih 24 občin savinjske regije. Pri tem se je doseglo, da so vidni pozitivni vplivi investicije na okolje, in sicer v zmanjšani količini odloženih odpadkov ter v manjšem vplivu odlaganja odpadkov v smislu generiranja toplogrednih plinov, soproizvodnji toplotne in električne energije iz odpadkov, s tem pa tudi v zmanjšanju negativih vplivov na ozračje in pri prihranku fosilnih goriv. V nalogi bomo predstavili tehnologijo termične obdelave lahke frakcije (LF) in blata iz čistilne naprave (BČN). Opisali bomo postopke čiščenja dimnih plinov pred izpustom v zrak ter prikazali ravnanje z odpadki, nastalimi med procesom. Opredelili bomo tudi možnost nadaljnjega zmanjšanja preostanka odpadkov po termični obdelavi.
Ključne besede: - termična obdelava komunalnih odpadkov - lahka frakcija - energetska izraba odpadkov - mulj iz čistilne naprave - trdni ostanki po čiščenju dimnih plinov - pepel in žlindra
Objavljeno v DKUM: 10.05.2013; Ogledov: 1864; Prenosov: 332
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

7.
8.
Iskanje izvedeno v 0.17 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici