| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 3 / 3
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Razvrščanje naročil v proizvodnji podjetja elektro industrije
Boštjan Budja, 2019, magistrsko delo/naloga

Opis: Osnovni cilj proizvodnje je zagotoviti izdelke kupcem v dogovorjenih dobavnih rokih ob minimalnih stroških. Pri doseganju teh ciljev si lahko pomagamo z optimalnim razvrščanjem kapacitet. Podjetja morajo biti čim bolj fleksibilna in se zaradi konkurence pripravljena odzvati na spremembe kar se da hitro. Dinamično razvrščanje proizvodnje v malih in srednje velikih podjetjih je eden izmed najbolj zahtevnih kombinatoričnih optimizacijskih problemov, saj je izjemno kompleksno in presega človeške sposobnosti. Praktična vrednost razvrščanja se kaže neposredno pri višanju izkoristka proizvodnih resursov in s tem povezanem nižanju proizvodnih stroškov podjetja. V teoretičnem delu smo predstavili bistvene značilnost naročniške proizvodnje, podali teorijo s področja razvrščanja opravil in opisali prednostna oz. prioritetna pravila za razvrščanje delovnih nalogov. V praktičnem delu pa smo na primeru obravnavanega podjetja z naročniško proizvodnjo uporabili različna pravila razvrščanja in iskali optimalno možnost.
Ključne besede: proizvodnja po naročilu, dinamično razporejanje proizvodnje, prednostna pravila, planiranje (terminiranje) proizvodnega procesa, razvrščanje, optimizacija, Lekin
Objavljeno v DKUM: 30.07.2019; Ogledov: 1320; Prenosov: 303
.pdf Celotno besedilo (3,81 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
RAZPOREJANJE PROIZVODNJE Z METODO ISKANJA S TABUJI
Aleksandar Dojčinović, 2009, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava problem dinamičnega razvrščanja proizvodnje v malih in srednje velikih podjetjih, ki je eden izmed najbolj zahtevnih kombinatoričnih optimizacijskih problemov. Praktična vrednost razvrščanja se kaže neposredno pri večanju izkoristka proizvodnih resorjev ter s tem povezanem nižanju proizvodnih stroškov podjetja. V praksi izvajamo optimizacije aproksimativno, s čimer dobimo rezultate blizu optimalne rešitve v času, ki je sicer praktično sprejemljiv za planiranje in realizacijo proizvodnje. Cilj naše diplomske naloge je razviti in teoretično utemeljiti stroškovno ugoden in učinkovit sistem za potrebe razvrščanja proizvodnje v malih in srednje velikih podjetjih, na katerem sloni naša izvedba lokalnega iskanja. Sistem omogoča dinamično razvrščanje naročil v proizvodnji na podlagi metahevristične metode iskanja s tabuji. V delu najprej opišemo osnovne pojme iz teorije proizvodnje, razporejanja, modeliranja in simulacije, ki so potrebni za nadaljnje razumevanje tega dela. Sledi opis optimizacijskih metod, s katerimi se lahko problema razporejanja lotimo. Posebno poglavje posvetimo splošni predstavitvi metode iskanja s tabuji, na kateri sloni to diplomsko delo. V nadaljevanju opišemo razvoj metode iskanja s tabuji za potrebe razporejanja proizvodnje. Na koncu predstavimo rezultate in izvedemo diskusijo ter podamo zaključke.
Ključne besede: KLJUČNE BESEDE • dinamično razporejanje proizvodnje • iskanje s tabuji • razvrščanje procesov • kombinatorična optimizacija • iskanje lokalnega minimuma
Objavljeno v DKUM: 14.12.2009; Ogledov: 3016; Prenosov: 294
.pdf Celotno besedilo (1,47 MB)

3.
RAZVOJ SPLETNE APLIKACIJE ZA DINAMIČNO RAZPOREJANJE PROIZVODNJE V MALIH IN SREDNJE VELIKIH PODJETJIH
Andrej Knaflič, 2009, doktorska disertacija

Opis: Raziskava obravnava razvoj spletne aplikacije za potrebe dinamičnega razporejanja proizvodnje v malih in srednjih podjetjih. Medtem ko večja podjetja lahko investirajo v ljudi in ustrezno tehnologijo, ki podpira aktivnosti razporejanja, številna mala in srednja podjetja trpijo prav zaradi pomanjkanja podpore pri upravljanju le-teh. Glavni cilj je bil razvoj stroškovno ugodne, učinkovite rešitve za potrebe razporejanja proizvodnje v malih in srednjih podjetjih s poudarkom na dostopnosti, neodvisnosti od platform in enostavnosti uporabe. Zaradi tega smo se odločili za razvoj spletne rešitve, pri kateri je bil glavni poudarek na razvoju inteligentnega in dinamičnega uporabniškega vmesnika. Rešitev je zgrajena modularno in omogoča dinamično razporejanje naročil v proizvodnjo na podlagi metode umetne inteligence - genetskih algoritmov. Rešitev je razvita kot samostojen informacijski sistem, ki preko administracijskega vmesnika omogoča upravljanje praktično vseh aktivnosti razporejanja. Tako lahko posameznim uporabniškim skupinam določamo ustrezne dostopne pravice in s tem uporabnikom omogočamo izvajanje posameznih aktivnosti. Poleg tega je v nalogi zajetih še pet glavnih funkcionalnosti, ki podpirajo dejavnosti razporejanja. Tako rešitev omogoča popisovanje sredstev s katerimi podjetje razpolaga, uporabo le-teh v procesu planiranja proizvodnje, zbiranje podatkov o proizvodnih aktivnostih, ažurno razpečevanje informacij in izvajanje nadzora nad dogajanjem v sistemu.
Ključne besede: Dinamično razporejanje proizvodnje, Razvoj spletne rešitve, Spletni uporabniški vmesnik, WAMP (Windows, Apache, MySQL, PHP), Majhna in srednje velika podjetja (MSP)
Objavljeno v DKUM: 31.08.2009; Ogledov: 6921; Prenosov: 492
.pdf Celotno besedilo (1,23 MB)

Iskanje izvedeno v 0.03 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici