| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Procesi odstranjevanja antibiotikov iz bolnišničnih odpadnih vod
Severina Stavbar, 2018, doktorska disertacija

Opis: Ostanki antibiotikov in drugih zdravil, postajajo vse resnejši problem, saj jih najdemo v izpustih iz farmacevtskih in proizvodnih obratov, bolnišnic in odplakah iz čistilnih naprav. Različne študije so pokazale, da so ostanki antibiotikov prisotni v odpadnih in površinskih vodah, zadnje študije pa kažejo trend zviševanja tudi v tleh, podtalnici ter pitni vodi. Čeprav so izmerjene koncetracije v širokem koncentracijskem območju od ng/L do µg/L, so lahko nekateri razgradni produkti aktivnih snovi celo bolj toksični kot izvorna snov. Predhodne študije so pokazale, da so najvišje koncentracije antibiotikov v bolnišničnih odpadnih vodah. Za odstranitev takšnih onesnaževal pa obstoječe čistilne naprave niso primerne, saj velike količine antibiotikov ostajajo v vodi tudi po čiščenju. V doktorski disertaciji so predstavljeni trije procesi odstranjevanja teh onesnaževal iz bolnišničnih odpadnih vod. Glavni namen je bil poiskati napredne, izvedljive metode za odstranitev izbranih antibiotikov iz bolnišnične odpadne vode. V prvem delu smo se osredotočili na postopek čiščenja s sub in super-kritično oksidacijo, kjer smo preučili procesne parametre: vpliv temperature, tlaka, pretoka in časa. V drugem delu smo opravili postopek ozonacije, kjer smo spremljali učinkovitost čiščenja odpadne vode s spreminjanjem pH vzorca, različnimi odmerki ozona ter dodatek vodikovega peroksida (H2O2). V tretjem delu smo za čiščenje sintetično pripravljene bolnišnične odpadne vode uporabi aerobni reaktor, kjer smo iskali optimalen bivalni čas. Vsebnost antibiotikov smo po vsaki metodi čiščenja določali z optimiranimi LC-MS/MS analiznimi tehnikami. V zadnjem delu doktorske disertacije smo vse omenjene postopke čiščenja implementirali na realnem vzorcu bolnišnične odpadne vode. Vsebnost antibiotika v realnem vzorcu pred in po čiščenju smo določali z ekstrakcijo na trdni fazi v povezavi z optimirano LC-MS/MS tehniko. Na koncu smo izvedli še test inhibicije porabe kisika z aktivnim blatom za oksidacijo ogljika in amonija, s katerim smo poskušali ugotoviti, toksičen vpliv očiščene vode na mikrooganizme v aktivnem blatu.
Ključne besede: Antibiotiki, Bolnišnična odpadna voda, Sub-kritična oksidacija, Super-kritična oksidacija, Ozonacija, Aerobni reaktor, LC-MS/MS, Test toksičnosti
Objavljeno v DKUM: 20.06.2018; Ogledov: 2030; Prenosov: 289
.pdf Celotno besedilo (2,60 MB)

2.
PROBLEMATIKA ADSORBLJIVIH ORGANSKIH HALOGENOV IN TENZIDOV V ODPADNIH VODAH ZDRAVSTVENE DEJAVNOSTI
Irena Kramberger, 2016, magistrsko delo

Opis: Odpadna voda je onesnažena voda, ki nastaja zaradi človekovega (antropogenega) vpliva pri uporabi vode v gospodinjstvu, na kmetijskih farmah, v gospodarskih objektih, industriji in pri spiranju utrjenih površin ob dežju. Neočiščene odpadne vode so pretežni razlog onesnaženja tako površinskih kot podtalnih virov pitnih voda zaradi slabe biokemijske razgradljivosti, kopičenja v organizmih in sedimentih ter strupenosti za ljudi in okolje. Pri tem zavzemajo pomembno mesto detergenti, prav tako pa tudi tista organska onesnažila, ki s klorom ali drugimi halogenimi elementi tvorijo adsorbljive organske halogene (AOX). Namen magistrske naloge je določiti AOX-e in tenzide v odpadni vodi Splošne bolnišnice Celje na dveh iztokih, poiskati povezavo vsebnosti AOX-ov in tenzidov z zasedenostjo oziroma obremenjenostjo Splošne bolnišnice Celje z bolniki in njihovimi preiskavami, narediti povezavo s količino in vrsto uporabljenih čistilnih sredstev, dezinfekcijskih sredstev ter količino naročenih in uporabljenih farmacevtikov, ki bi bili lahko izvor za nastale AOX-e in tenzide v odpadni vodi ter predpostaviti možnosti njihovega zmanjšanja v odpadnih vodah. Rezultati so poklazali, da AOX-i ne presegajo mejnih vrednosti v odpadni vodi, medtem ko jih vsota tenzidov presega na iztoku odpadne vode nastale pri opravljanju zdravstvene dejavnosti. Ugotovili smo, da v Splošni bolnišnici Celje uporabljajo različna sredstva, ki vsebujejo tenzide in bi bilo potrebno še marsikaj narediti na področju zbiranja podatkov o naročenih in uporabljenih čistilnih sredstvih, sprotnega servisiranja čistilnih strojev, razmisliti o priložnosti za uvedbo nove tehnologije strojev in naprav v pralnici Splošne bolnišnice Celje ter o postopkih čiščenja odpadne vode na iztoku V1, kjer nastaja odpadna voda iz zdravstvene dejavnosti.
Ključne besede: bolnišnična odpadna voda, tenzidi, AOX, KPK, BPK5, iztok V1, iztok V2
Objavljeno v DKUM: 05.09.2016; Ogledov: 1713; Prenosov: 164
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)

Iskanje izvedeno v 0.06 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici