| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 17
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Primerjalna analiza poslovnega okolja Avstralije in Južne Afrike
Maruša Uršič, 2021, diplomsko delo

Opis: Mednarodno poslovanje je danes za večino podjetij neizogibno. Podjetja analizirajo poslovno okolje tujih trgov, da se lahko pravilno odločijo na katere trge vstopati, in da zmanjšajo tveganja v mednarodnem poslovanju. To je mogoče izvesti po modelu PESTLE, ki ga predstavljamo v tem diplomskem delu in s pomočjo katerega smo analizirali poslovni okolji Avstralije in Južne Afrike. Avstralija je veliko razvito gospodarstvo, medtem ko je Južna Afrika manjše razvijajoče se gospodarstvo z veliko potenciala. Obe državi imata prednosti in tudi slabosti, ki jih ugotavljamo v njuni podrobnejši analizi po ključnih kazalnikih in nato v primerjalni analizi. Diplomsko delo zaključimo z izhodišči za mednarodne tržnike in s sklepom, v katerem na kratko povzamemo naše ugotovitve.
Ključne besede: mednarodno poslovno okolje, analiza PESTLE, primerjalna analiza, Avstralija, Južna Afrika
Objavljeno v DKUM: 05.11.2021; Ogledov: 1017; Prenosov: 155
.pdf Celotno besedilo (909,76 KB)

2.
Sodobni pouk geografije v gimnazijah na primeru družbene geografije Avstralije
Marko Mihelj, 2021, magistrsko delo

Opis: Sodobni pouk geografije se precej razlikuje od tradicionalnega. Vendar nikakor ne gre zanemariti pomembnosti tradicionalnih metod poučevanja, ki so še vedno lahko zelo uporabne pri poučevanju. Namen magistrskega dela v teoretičnem delu je bil proučiti in analizirati družbenogeografske značilnosti Avstralije. V ta namen smo uporabili kopico internetnih virov, predvsem pa bazo podatkov avstralskega urada za statistiko. Zbrali smo podatke iz različnih časovnih obdobij, jih medsebojno primerjali ter umestili v preglednice in grafikone, katere lahko uporabimo tudi pri pouku geografije, zlasti v gimnazijah. Analizirali smo tako prebivalstvene kot tudi socialne in ekonomske značilnosti prebivalstva Avstralije in jih primerjali z drugimi izbranimi državami in Slovenijo. Pri delu smo ugotovili veliko število korelacij z drugimi učnimi predmeti, predvsem zgodovino. Ključni namen empiričnega dela magistrske naloge je bil pripraviti primer sodobnega pouka geografije v gimnazijah v okviru vsebine družbene geografije Avstralije. Opisali smo ključne značilnosti sodobnega pouka in jih primerjali s tradicionalnimi. Analizirali smo slovenski učni načrt za geografijo v gimnazijah za vsebino družbene geografije Avstralije in ga primerjali z avstralskim. Poudarili smo pomen aktualizacij pri pouku v gimnazijah, zlasti pri pouku geografije in več aktualnih problemov, s katerimi se sooča avstralsko prebivalstvo in bi jih veljalo izpostaviti pri pouku. Pripravili smo ustrezajoča didaktična gradiva, s katerimi smo želeli slediti smernicam sodobnega pouka.
Ključne besede: geografija, gimnazija, sodobni pouk, družbena geografija, Avstralija
Objavljeno v DKUM: 01.10.2021; Ogledov: 1046; Prenosov: 247
.pdf Celotno besedilo (5,75 MB)

3.
Organizirani kriminal in kriminalistično-obveščevalna dejavnost v Avstraliji : magistrsko delo
Natalija Kavicki, 2021, magistrsko delo

Opis: Organizirani kriminal je prefinjen, odporen, zelo razvejan in razširjen, saj je njegov glavni motiv finančni dobiček. Transnacionalni organizirani kriminal na več načinov vpliva na Avstralijo. Glavne grožnje v Avstraliji so kibernetski kriminal, finančni kriminal, korupcija javnih uslužbencev, pranje denarja, nasilje, trgovina z drogo, trgovina z ljudmi in trgovina z orožjem. Organizirani kriminal vse pogosteje uporablja logistično načrtovanje in agresivno trženje, kupuje strokovno znanje in specialne moderatorje ter vlaga v raziskave in razvoj strategije z namenom zmanjšanja tveganja. Zaradi organiziranega kriminala sta se razvili obveščevalna in kriminalistično-obveščevalna dejavnost, ki se med seboj zelo malo razlikujeta. Vloga kriminalistično-obveščevalne dejavnosti vključuje zmanjševanje resnih groženj organiziranega kriminala, ki najbolj škoduje skupnosti in nacionalnemu interesu. Vizija kriminalistično-obveščevalne dejavnosti je varnejša Avstralija, ki bi bila poleg tega bolj povezana, informirana in sposobna na odzivanje na kriminal. V magistrski nalogi smo obravnavali organizirani kriminal in kriminalistično-obveščevalno dejavnost v Avstraliji. Za potrebe pisanja magistrskega dela smo analizirali sekundarne vire, ki zajemajo glavne značilnosti s področja organiziranega kriminala in kriminalistično-obveščevalne dejavnosti. Osredotočili smo se na zgodovinski razvoj, vrste in skupine organizirane kriminalitete v Avstraliji. Prav tako smo podrobneje predstavili kriminalistično-obveščevalno dejavnost v Avstraliji in njene mednarodne partnerje. Ugotovili smo, da organizirana kriminaliteta negativno vpliva na varnost celotne družbe, prav tako pa povzroča družbeno in gospodarsko škodo. Avstralska komisija za kriminalistično-obveščevalno dejavnost vsako leto ocenjuje škodo, ki jo povzroči organizirani kriminal, ki Avstralijo stane več milijard dolarjev letno.
Ključne besede: organizirana kriminaliteta, kriminalistično-obveščevalna dejavnost, Avstralija, magistrska dela
Objavljeno v DKUM: 01.10.2021; Ogledov: 1088; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (1,57 MB)

4.
Primerjalna analiza poslovnih kultur Avstralije, Švedske in Argentine
Isabela Cvetko, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem projektu smo se osredotočili na poslovne kulture Avstralije, Švedske in Argentine. V uvodnem poglavju smo opisali temo in opredelili problem, namen, cilje in hipotezi, nato pa določili predpostavke in omejitve ter metode raziskovanja. V drugem poglavju smo se osredotočili na kulturno okolje mednarodnega poslovanja. Opisali smo pojem kulture in zakaj je pomembno poznavanje kulturnega okolja tujega trga. Nadaljevali smo z opisom medkulturne komunikacije in njene motnje v mednarodnem komuniciranju, opredelili pa smo še plasti in dimenzije poslovne kulture. V tretjem, četrtem in petem poglavju smo opisali poslovne kulture Avstralije, Švedske in Argentine. Pri vsaki državi smo najprej predstavili splošne podatke, nato pa opisali poslovno kulturo izbrane države. V nadaljevanju smo analizirali značilnosti poslovnih kultur izbranih držav glede na Hofstedov model in opisali poslovno prakso za vsako državo. V zadnjem poglavju smo izvedli primerjalno analizo poslovnih kultur izbranih držav.
Ključne besede: mednarodno poslovanje, kulturno okolje, poslovna kultura, Avstralija, Švedska, Argentina
Objavljeno v DKUM: 12.07.2018; Ogledov: 1420; Prenosov: 190
.pdf Celotno besedilo (801,08 KB)

5.
Bračkovi na potovanju : enoletna družinska pustolovščina okrog sveta
Davor Bračko, 2012

Opis: Bračkovi na potovanju; enoletna družinska pustolovščina okrog sveta
Ključne besede: Malezija, Indonezija, Nepal, Indija, Šrilanka, Singapur, Avstralija, Filipini, Kitajska, Tokio, New York, Kolumbija, Ekvador, Peru, Bolivija, Brazilija, potopisi
Objavljeno v DKUM: 30.12.2015; Ogledov: 1324; Prenosov: 76
URL Povezava na celotno besedilo

6.
Avstralija in nje otoki
Ivan Vrhovec, 1899

Ključne besede: Avstralija, Oceanija, geografija, zgodovina, etnologija, kolonializem
Objavljeno v DKUM: 30.12.2015; Ogledov: 1065; Prenosov: 53
URL Povezava na celotno besedilo

7.
PRODAJA NA KRATKO KOT EDEN IZMED NAČINOV TRGOVANJA Z DELNICAMI
Ambrož Brezovar, 2014, diplomsko delo

Opis: Delnica je vrednostni papir, s katerim je mogoče trgovati na različne načine. Manj poznan način trgovanja, predvsem v Sloveniji, je trgovanje z delnicami na kratko (ang. short selling). V diplomskem delu je najprej predstavljen pojem delnice, nato vrste delnic in način trgovanja z njimi. Glavna tema diplomske naloge je prodaja delnic na kratko. Obravnavan je pojem prodaje na kratko ter razvoj tega instituta skozi čas. Nato je podrobno pojasnjen potek prodaje na kratko in vpliv prodaje na kratko na finančne trge. Opravljena je tudi primerjava z osnovnim načinom trgovanja z delnicami (ang. going long). Za lažje razumevanje je short selling z delnicami predstavljan še na primeru. V nalogi so opredeljena tudi pravna razmerja pri prodaji na kratko, vpliv prodaje na kratko na korporacijske pravice delničarjev in vpliv razdelitve ter združitve »shortanih« delnic na prodajalca na kratko. Naloga predstavlja tudi pravno ureditev prodaje na kratko v Evropski uniji, Avstraliji in v Sloveniji. Pravna ureditev prodaje na kratko v Sloveniji je predstavljena kot de lege lata in de lege ferenda.
Ključne besede: Prodaja na kratko, delnice, vrednostni papirji, finančni instrumenti, finančni trgi, borza vrednostnih papirjev, pravna razmerja, korporacijske pravice, razdelitev in združitev delnice, pravna ureditev, Evropska unija, Avstralija, Slovenija.
Objavljeno v DKUM: 07.05.2014; Ogledov: 2536; Prenosov: 407
.pdf Celotno besedilo (1008,20 KB)

8.
9.
10.
MODEL INSTITUCIONALNE PODPORE INTERNACIONALIZACIJE SLOVENSKIH PODJETIJ V RAZMERAH DINAMIČNEGA SPREMINJANJA GLOBALNE EKONOMIJE
Črt Vedenik, 2011, magistrsko delo

Opis: Poznavanje zgodovine predstavlja osnovno znanje, ki je potrebno za razumevanje sodobnega sveta. Skozi zgodovino smo bili priča vzponom in padcem imperijev ter številnim drugim dramatičnim spremembam, ki so oblikovale svetovno ureditev. Ta ima ključen vpliv tako na vsakodnevno življenje, kot tudi na gospodarstvo, kar obravnavamo v Poglavju 2. Nato se posvečamo globalizaciji, ki ni pojav, značilen za zadnjih 20 let, temveč je prisoten že skozi vso zgodovino. Prinaša določena vprašanja in izzive, kar obravnavamo v Poglavju 3. Sodobna ureditev sveta spodbuja države, da pomagajo tekmovati podjetjem v mednarodni menjavi. Ta vprašanja obravnavamo v Poglavju 4. V Poglavju 5 predstavimo Slovenijo, posebno pozornost pa namenjamo programom institucionalne podpore internacionalizaciji podjetij v Sloveniji. Nekatere izmed teh programov proučimo v Poglavju 6 in podamo nekaj napotkov za nadaljnji razvoj le-teh. V Poglavju 7 pa se znova posvetimo napovedim spreminjajoče se svetovne ureditve, kako naj se ji podjetja prilagodijo in kaj nam prinaša vzpon novega svetovnega reda.
Ključne besede: Ključne besede: svetovna ureditev, mala in srednje velika podjetja, globalizacija, internacionalizacija, institucionalna podpora internacionalizaciji, diplomacija, gospodarska diplomacija, Republika Slovenija, Avstralija, nov svetovni red, strateški trgi.
Objavljeno v DKUM: 28.06.2011; Ogledov: 3262; Prenosov: 340
.pdf Celotno besedilo (3,24 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici