| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 4 / 4
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza uporabe apache kafka kot sistema za integracijo : magistrsko delo
Domen Jesenovec, 2024, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo sistematično raziskuje uporabo Apache Kafka za integracijo v informacijskih sistemih. Uvod postavlja osnovno problematiko, cilje, hipoteze in predpostavke raziskave. Pregled integracij zajema tematiko mikrostoritev, različne ravni integracije, tehnologije (REST, SOAP, Kafka, GraphQL, gRPC), integracijske vzorce in tipe integracije. Posebno pozornost smo namenili ključnim komponentam Apache Kafka in njenemu delovanju. Izvedli smo primerjalno analizo med klasičnimi metodami integracije (npr. HTTP-protokol) in metodo Apache Kafka. Z eksperimentom smo primerjali klasične integracije s pomočjo HTTP-protokola z integracijo s pomočjo Apache Kafka. Poglavje o testiranju natančno preuči učinkovitost, robustnost, težavnost razvoja in skalabilnost obeh implementacij. V zaključku povzamemo ključne ugotovitve magistrskega dela.
Ključne besede: Apache Kafka, Integracija, REST, Mikrostoritve
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 255; Prenosov: 54
.pdf Celotno besedilo (3,54 MB)

2.
Analiza in primerjava RabbitMQ in Kafka kot rešitev za sporočilne sisteme : magistrsko delo
Uroš Žerak, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo primerjali in analizirali dva priljubljena sporočilna sistema, RabbitMQ in Apache Kafka. Z raziskovanjem razlik med RabbitMQ in Kafka, ter preučevanjem njune predvidene uporabe smo želeli potrditi izbiro Apache Kafka kot orodje izključno za sporočilne sisteme. Naša raziskovalna vprašanja in hipoteze so se osredotočale na ugotavljanje značilnosti sistemov sporočanja, primerjavo Sistema RabbitMQ in sistema Apache Kafka, ter ugotavljanje izvedljivosti uporabe Kafke izključno za sistem sporočanja. Naše raziskovalne metode so vključevale sistematičen pregled literature, načrtovanje in izdelavo prototipov. Rezultate smo pridobili s testiranjem in analizo podatkov iz štirih testnih vzorcev. Ugotovitve naše raziskave in testiranja zagotavljajo informacije za razvijalce in organizacije, ki želijo v svoje aplikacije uvesti sistem sporočanja.
Ključne besede: mikrostoritve, RabbitMQ, Apache Kafka, sporočilni sistemi
Objavljeno v DKUM: 23.05.2023; Ogledov: 686; Prenosov: 66
.pdf Celotno besedilo (1,81 MB)

3.
Primerjava sporočilno in tokovno orientiranih integracijskih sistemov : diplomsko delo
Vasilka Saklamaeva, 2021, diplomsko delo

Opis: Zaradi pospešene uporabe in ustvarjanja podatkov, ki spremljajo rast interneta, se hitro soočamo z izzivom, kako z njimi upravljati na učinkovitejši, hitrejši in stroškovno ugodnejši način. To diplomsko delo se osredotoča na primerjavo med dvema vrstama integracijskih sistemov, ki temeljijo na sporočilih: sporočilne (angl. messaging/obdelava sporočila po sporočilu) in tokovno orientirane (angl. streaming/obdelava več podatkov). Pokazali smo njihove različne arhitekture ter s tem, kakšne prednosti in slabosti ponujajo. Predstavili smo tudi njihove vodilne predstavnike in njihove metode dela. Za nadaljnjo oceno njihove praktičnosti, smo opravili časovno primerjavo med tremi različnimi predstavniki: ActiveMQ (predstavnik rešitev izmenjave sporočil), Apache Kafka (predstavnik rešitev pretakanja) in Apache Pulsar (predstavnik obeh rešitev). Rezultati našega vrednotenja kažejo, da čeprav je čas pomemben dejavnik pri porazdeljenem računalništvu, ni vedno najpomembnejši. Na tej podlagi smo zaključili, v katerih primerih bi bili naši predstavniki glede na svoje različne metodologije najbolj primerni.
Ključne besede: sporočanje, pretakanje, primerjava, integracijski sistemi, ActiveMQ, Apache Kafka, Apache Pulsar, študija primera
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1149; Prenosov: 267
.pdf Celotno besedilo (1,82 MB)

4.
Razvoj večmodalnega zaznavnega omrežja za zajemanje občutkov in ocene kakovosti življenja : magistrsko delo
Valentino Šafran, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu predstavljamo razvoj večmodalnega zaznavnega omrežja za namene evropskega projekta H2020 PERSIST, ki zajema podatke oziroma občutke, z namenom ocenjevanja kakovosti življenja pacientov. Pred razvojem sistema, smo preučili in podali pregled procesa zajema podatkov že obstoječih sistemov, ter pregled izbranih gradnikov za naš sistem. Predstavljamo tudi uporabljene standarde in protokole, ki se uporabljajo znotraj predlaganega sistema. Za arhitekturo večmodalnega zaznavnega omrežja smo izbrali tri temeljne gradnike za katere smo ocenili, da lahko tvorijo zmogljivo omrežje za prenos in obdelavo podatkov, ter ponujajo možnost nadgrajevanja v primeru zvišanja zahtev projekta. Ti trije gradniki so Apache Camel, Apache ActiveMQ Artemis in Apache Kafka. Vse gradnike smo postavili na fizičnem strežniku PERSIST_CAMEL, in sicer vsakega na svojem virtualnem stroju. Mikroservisi strojnega učenja, razen vprašalnikov, ki jih izvaja Rasa Chatbot, ki so v procesu razvoja, pa predstavljajo odjemalce tega sistema. Večmodalno zaznavno omrežje je ustrezno zavarovano z varnimi protokoli in z uporabo drugih varnostnih elementov. Na koncu podamo tudi rezultate testiranja obremenjenosti in odzivnosti sistema pri odgovarjanju na vprašalnike. Iz rezultatov je razvidno, da zastavljen sistem uspešno izvaja pretakanje podatkov za podano število 200 pacientov v projektu PERSIST, in lahko podpre tudi večje število uporabnikov.
Ključne besede: večmodalno zaznavno omrežje, kakovost življenja, skrb za zdravje, zbiranje podatkov pacientov, Apache Camel, Apache ActiveMQ Artemis, Apache Kafka
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 972; Prenosov: 105
.pdf Celotno besedilo (2,59 MB)

Iskanje izvedeno v 0.11 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici