2.
PROTIKOROZIJSKA ZAŠČITA ALUMINIJEVE ZLITINE V KLORIDNEM MEDIJU Z INHIBITORIJI NA OSNOVI LANTANOIDNIH SOLIBarbara Volarič, 2013, diplomsko delo
Opis: Inhibicija korozijskih procesov na aluminijevih zlitinah z lantanoidnimi solmi bi lahko bila potencialno nadomestilo škodljivim kancerogenim kromatnim Cr6+ prevlekam, saj so lantanoidne soli neškodljive za okolje, so cenovno ugodne in jih lahko v večjih količinah najdemo v okolju. Aluminijevo zlitino 7075-T6 smo protikorozijsko zaščitili s korozijskimi inhibitorji, lantanoidnimi solmi cerija, lantana in neodima. Raziskovalno delo je bilo razdeljeno na dve področji:
a) raziskovanje dodatka korozijskega inhibitorja v korozivni medij 0,1 M NaCl ter
b) predhodna priprava konverzijskih prevlek, ki ji sledi meritev v korozivnem mediju.
Rezultati elektrokemijskih meritev vzorcev v 0,1 M raztopini NaCl so pokazali bistveno izboljšanje protikorozijskih lastnosti, kar se je odražalo v povečanju polarizacijske upornosti (Rp), zmanjšanju korozijskega toka (jkor) za več velikostnih razredov ter povečanju potenciala preboja (Epr). Izračunana inhibicijska učinkovitost si sledi v naslednjem vrstnem redu: CeCl3, La(NO3)3, LaCl3, Ce(NO3)3 in Nd(NO3)3 (čas stabilizacije potenciala je 1 ura). CeCl3 se je izkazal kot izredno učinkovit, saj je inhibicijska učinkovitost znašala več kot 99 %. Raziskovali smo tudi mešanice različnih soli. Konverzijske prevleke smo pripravili s potopitvijo kovine v raztopino lantanoidnih soli in dodatkom močnega oksidanta - vodikovega peroksida (H2O2) pri različnih temperaturah. Pri tem se lantanoidna sol oksidira ali dehidratizira. Elektrokemijske meritve so potrdile učinkovito korozijsko zaščito, saj je inhibicijska učinkovitost pri temperaturi 60 °C v primeru La(NO3)3 pri triurni potopitvi in Nd(NO3)3 pri 12urni potopitvi znašala 99 %.
Protikorozijsko učinkovitost smo dodatno potrdili s testom v slani komori, ki je trajal 24 ur. Površinsko-analizne metode: vrstična elektronska mikroskopija in energijsko-disperzijska spektroskopija rentgenskih žarkov, so potrdile prisotnost lantanoidnih ionov na površini. Prevleka Ce(NO3)3 se tvori po celi površini vzorca, vendar so na prevleki vidne razpoke. Prevleki La(NO3)3 in Nd(NO3)3 pa se vežeta na vključke zlitine in je torej mehanizem zaščite drugačen kot pri Ce(NO3)3.
Dobljeni rezultati potrjujejo, da so lantanoidne soli učinkoviti korozijski inhibitorji za aluminijevo zlitino AA7075-T6 in potencialno nadomestilo kromatnim prevlekam.
Ključne besede: korozija, aluminijeva zlitina AA7075-T6, soli lantanoidov, konverzijske prevleke
Objavljeno v DKUM: 10.09.2013; Ogledov: 2384; Prenosov: 299
Celotno besedilo (5,77 MB)