| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 24
Na začetekNa prejšnjo stran123Na naslednjo stranNa konec
1.
Trdnostna analiza in konstrukcijske izboljšave pravokotnih vinskih posod : magistrsko delo
Patrik Šavli, 2024, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu analiziramo in izvajamo trdnostne analize na družini pravokotnih vinskih posod s pomočjo programa SolidWorks. Za družino posod najprej izdelamo parametrični model, čemur sledijo prve trdnostne simulacije ter zajemanje realne geometrije primera posode s pomočjo tehnologije 3D skeniranja, kar lahko uporabimo za validacijo rezultatov dobljenih v omenjenih simulacijah. Tokom simuliranja bomo namenili največji poudarek zmanjšanju debelin komponent posode ter tipu postavitve ojačitev na dnu posode. Izboljšave, ki jih bomo uspeli narediti, bodo dale vpogled v to, kje in kaj točno bi lahko pri celotni družini posod izboljšali ter s tem zmanjšali proizvodne stroške.
Ključne besede: pravokotne vinske posode, metoda končnih elementov, trdnostna analiza, računalniške simulacije, 3D skeniranje, validacija
Objavljeno v DKUM: 20.06.2024; Ogledov: 162; Prenosov: 44
.pdf Celotno besedilo (4,51 MB)

2.
Vzvratno inženirstvo krila rotacijske črpalke mlekovoda : diplomsko delo
Nejc Grubič, 2024, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena izdelava krila rotacijske črpalke z metodo vzvratnega inženirstva. Najprej je predstavljen postopek vzvratnega inženirstva in njegova uporaba v različnih industrijah. Predstavljen je tudi postopek 3D tiskanja. V diplomskem delu je zajet celoten postopek izdelave krila. Predstavljeni so vsi postopki, ki jih uporabimo pri metodi vzvratnega inženirstva. Za izdelavo krila rotacijske črpalke so bili uporabljeni 3D skeniranje, modeliranje s pomočjo CAD programa ter 3D tiskanje v pravem merilu, saj je bil izdelek manjši in ni bilo potrebno izdelovati makete v pomanjšani obliki.
Ključne besede: rotacijska črpalka mlekovoda, krilo, vzvratno inženirstvo, 3D skeniranje, 3D tiskanje, 3D modeliranje, mleko
Objavljeno v DKUM: 12.04.2024; Ogledov: 328; Prenosov: 92
.pdf Celotno besedilo (2,61 MB)

3.
Razvoj merilne priprave za trirazsežno optično skeniranje lobanjskih vsadkov : diplomsko delo
Gašper Smodej, 2023, diplomsko delo

Opis: Povzetek Diplomsko delo opisuje proces razvoja merilne priprave za trirazsežno optično skeniranje lobanjskih vsadkov. Cilj diplomske naloge je izdelava merilne priprave v katero bo fiksno vpet lobanjski vsadek in bomo lahko opravili celotno meritev z enim vpetjem. Predstavljen je opis delovanja trirazsežnega optičnega skenerja in postopek merjenja lobanjskih vsadkov. Za izdelavo merilne priprave sem v računalniškem programu SolidWorks skonstruiral merilno pripravo, ki je bila izdelana z metodo selektivnega laserskega sintranja. Prikazana je tudi sestava merilne priprave in analiza rezultatov.
Ključne besede: merilna priprava, trirazsežno optično skeniranje, lobanjski vsadki
Objavljeno v DKUM: 06.07.2023; Ogledov: 349; Prenosov: 32
.pdf Celotno besedilo (2,18 MB)

4.
3D skeniranje in vzvratno inženirstvo aluminijastega odkovka : magistrsko delo
Jernej Fakin, 2022, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se nanaša na vzvratno inženirstvo aluminijastega odkovka z namenom pridobitve volumskega 3D modela, ki bo služil kot osnova za razvoj tehnologije proizvodnega procesa. Zajema teoretične osnove in praktičen prikaz procesa vzvratnega inženirstva z izbrano strojno in programsko opremo. V zaključku naloga poda primerjavo med artiklom, odkovanim z novonastalo tehnologijo, in prvotnim artiklom, uporabljenim za vzvratno inženirstvo.
Ključne besede: 3D skeniranje, vzvratno inženirstvo, kovanje, aluminij, Geomagic
Objavljeno v DKUM: 23.09.2022; Ogledov: 630; Prenosov: 0
.pdf Celotno besedilo (4,84 MB)

5.
Sistem za podporo postopka tuširanja orodij za globoki vlek : doktorska disertacija
Lucijano Berus, 2022, doktorska disertacija

Opis: Doktorska disertacija se ukvarja z digitalizacijo postopka tuširanja orodij za globoki vlek. Tuširanje orodja in analiza tuširne slike sta integralni del postopka izdelave orodij, ki služita za določanje prileganja orodja in preoblikovanca. Rezultat analize tuširne slike je pokazatelj tehnološke kakovosti orodja. Zaradi odsotnosti znanstvene obravnave postopka tuširanja doktorska disertacija opisuje postopek in ga umesti v proces izdelave orodij. V nadaljevanju je zaradi digitalizacije postopka tuširanja predstavljen sistem za analizo tuširne slike, ki je sestavljen iz 3D digitalno optičnega zajemanja barvnih in geometrijskih informacij tuširanih preoblikovancev, predhodne obdelave zajetih podatkov z decimacijo, segmentacijo po metodi k-voditeljev, določanja stopnje svetlosti, mreženja (2D in 3D) in prikaza področij z informacijo o kakovosti naleganja na CAD modelu. Ob tem je predstavljena tudi integracija analize tuširne slike z rezultati simulacije preoblikovanja za ocenjevanje naleganja orodij. Razviti so bili kazalniki, za prikaz stopnje pokritosti oblakov točk in stopnje homogenosti. Za delovanje sistema je treba s predobdelavo zajete 3D tuširne slike ločiti barvne točke spodnje in zgornje površine preoblikovanca. Učinkovitost segmentacije je empirično validirana na podlagi Davies-Bouldinovega indeksa. Rezultati sistema so tudi primerjani s strokovnjakovo sposobnostjo analize tuširne slike za določitev naleganja orodja.
Ključne besede: izdelava preoblikovalnih orodij, tuširanje, 3D skeniranje, tuširna slika, analiza slik, segmentacija
Objavljeno v DKUM: 22.08.2022; Ogledov: 846; Prenosov: 0

6.
Računalniško podprto merjenje zahtevnih obdelovancev z optičnim digitalizatorjem : diplomsko delo
Blaž Puž, 2021, diplomsko delo

Opis: Namen diplomske naloge je prepoznati, ali je optična digitalizacija kot orodje zanimiva za zagotavljanje merske skladnosti pri zahtevnih izdelkih predvsem iz dodajalnih tehnologij. Po teoretskem delu, v katerem predstavimo osnove meroslovja, trikoordinatnega merjenja, optičnega digitaliziranja in dodajalnih tehnologij, sledi empirični preizkus. Opravljena je primerjava tipalnih in optičnih trikordinatnih procesov na šestih zahtevnih obdelovancih. Rezultati empiričnega dela pokažejo, da so Optične merilne naprave (OMN) zelo primerno orodje pri izdelkih s kompleksnimi površinami in pri izdelkih iz strukturno občutljivejših materialov.
Ključne besede: trikoordinatno merjenje, 3D skeniranje, optični digitalizator, dodajalne tehnologije, ocena postopkov
Objavljeno v DKUM: 16.02.2022; Ogledov: 825; Prenosov: 70
.pdf Celotno besedilo (3,33 MB)

7.
3D-modeliranje nadvoza Cirknica na osnovi projektne dokumentacije, 3D laserskega skeniranja in fotogrametrije : diplomsko delo
Martina Ribič, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava postopke modeliranja nadvoza Cirknica na podlagi razpoložljivih in pridobljenih podatkov. Izdelani so bili 3D-model na podlagi projektne dokumentacije ter dva 3D-modela na podlagi tehnik s področja daljinskega zaznavanja. Uporabljeni sta bili tehniki terestričnega laserskega skeniranja in fotogrametrije. Opisana so teoretična ozadja posamezne metode in obseg pripadajočih meritev na obravnavanem območju nadvoza. Navedena so uporabljena programska orodja in njihov namen. Predstavljen je obravnavan objekt nadvoz Cirknica. Podrobneje so opisani postopki 3D-modeliranja. Izvedena je primerjava izbranih postopkov 3D-modeliranja in 3D-modelov.
Ključne besede: nadvoz, 3D modeliranje, fotogrametrija, lasersko skeniranje
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 1379; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (5,60 MB)

8.
Uporaba 3D terestričnega laserskega skeniranja za določanje vertikalnih pomikov : magistrsko delo
Luka Štraus, 2021, magistrsko delo

Opis: Inženirska geodezija je nepogrešljiv del gradbenih projektov. V želji po učinkovitih in hitrih meritvah postaja za inženirje vse bolj uporabna tehnologija terestričnega laserskega skeniranja (TLS). Magistrsko delo predstavi tehnologijo 3D terestričnega laserskega skeniranja, zgradbo sistema, principe merjenja ter osnovne elemente kakovosti. Prav tako razdela postopek uporabe terestričnih laserskih skenerjev. Rezultat merjenja je oblak točk, ki potrebuje obdelavo s programsko opremo. Obdelava obsega registracijo oblaka točk, georeferenciranje, filtriranje, odstranjevanje šumov, oblikovanje mreže z modeliranjem ter analizo in interpretacijo meritev. Eksperimentalni del magistrskega dela zajema izvedbo eksperimentalne analize vertikalnih pomikov lesenih nosilcev pod različnimi meteorološkimi pogoji, ki je sestavljena iz geodetskih meritev in obdelave izmerjenih podatkov s pomočjo programske opreme Cyclone REGISTER 360 in Cyclone 3DR. Rezultati meritev vertikalnih pomikov s terestričnim laserskim skenerjem in robotizirano totalno postajo so ovrednoteni in primerjani s pomiki iz statične analize.
Ključne besede: vertikalni pomiki, terestrično lasersko skeniranje, georeferenciranje, inženirska geodezija, meritve
Objavljeno v DKUM: 05.03.2021; Ogledov: 1845; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (4,98 MB)

9.
Digitaliziranje objektov in človeškega telesa z ročnim 3D-skenerjem sense in uporabnost 3D-modelov : diplomsko delo
Maša Lemut, 2018, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je obravnavano 3D-skeniranje, ki je podrobneje opisano v teoretičnem delu. V praktičnem delu smo se osredotočili na skeniranje z ročnim 3D-skenerjem Sense. Namen diplomskega dela je bil ugotoviti, ali je 3D-skener Sense primeren za digitaliziranje različnih objektov in človeškega telesa. V tam namen smo izvedli skeniranje različnih predmetov in delov človeškega telesa, ter človeškega telesa v celoti. Pridobljene 3D-modele smo obdelali s programsko opremo RealSense, ter na 3D-modelih izvedli meritve, ki smo primerjali z meritvami izvedenimi na realnih predmetih in testnih osebah.
Ključne besede: 3D-skeniranje, 3D-telesni modeli, antropometrija, digitalizacija objektov, oblikovanje oblačil
Objavljeno v DKUM: 07.12.2018; Ogledov: 1391; Prenosov: 103
.pdf Celotno besedilo (2,88 MB)

10.
Primerjalna analiza meroslovnih zmogljivosti optične 3d merilne naprave
Gregor Cafuta, 2017, diplomsko delo

Opis: Zahteve glede zanesljivosti in točnosti dimenzionalnih meritev v industriji so vse večje. Zato je izjemno pomembno zelo dobro poznati vse meroslovne karakteristike posameznega merilnega procesa. V diplomski nalogi je obravnavano področje optičnih in tipalnih trikoordinatnih meritev. V teoretičnem delu diplomskega dela predstavljamo osnove meroslovja, trikoordinatno merilno tehniko in optične merilne naprave. Empirični del diplomskega dela sestoji iz meritev in rezultatov. Na začetku predstavimo izdelek nato pa pripravo na meritve in meritve na trikoordinatni merilni napravi. Sledi še opis meritev na optičnem digitalizatorju. Zaključimo s primerjalno analizo optičnega digitalizatorja na podlagi referenčnih meritev na trikoordinatni merilni napravi.
Ključne besede: meritve dimenzij, trikoordinatno merjenje, optični digitalizator, trikoordinatno skeniranje, primerjava meroslovnih zmogljivosti
Objavljeno v DKUM: 28.09.2017; Ogledov: 1855; Prenosov: 254
.pdf Celotno besedilo (3,13 MB)

Iskanje izvedeno v 0.3 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici