| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 7 / 7
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
3D-modeliranje nadvoza Cirknica na osnovi projektne dokumentacije, 3D laserskega skeniranja in fotogrametrije : diplomsko delo
Martina Ribič, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava postopke modeliranja nadvoza Cirknica na podlagi razpoložljivih in pridobljenih podatkov. Izdelani so bili 3D-model na podlagi projektne dokumentacije ter dva 3D-modela na podlagi tehnik s področja daljinskega zaznavanja. Uporabljeni sta bili tehniki terestričnega laserskega skeniranja in fotogrametrije. Opisana so teoretična ozadja posamezne metode in obseg pripadajočih meritev na obravnavanem območju nadvoza. Navedena so uporabljena programska orodja in njihov namen. Predstavljen je obravnavan objekt nadvoz Cirknica. Podrobneje so opisani postopki 3D-modeliranja. Izvedena je primerjava izbranih postopkov 3D-modeliranja in 3D-modelov.
Ključne besede: nadvoz, 3D modeliranje, fotogrametrija, lasersko skeniranje
Objavljeno v DKUM: 23.09.2021; Ogledov: 1379; Prenosov: 149
.pdf Celotno besedilo (5,60 MB)

2.
Uporaba 3D terestričnega laserskega skeniranja za določanje vertikalnih pomikov : magistrsko delo
Luka Štraus, 2021, magistrsko delo

Opis: Inženirska geodezija je nepogrešljiv del gradbenih projektov. V želji po učinkovitih in hitrih meritvah postaja za inženirje vse bolj uporabna tehnologija terestričnega laserskega skeniranja (TLS). Magistrsko delo predstavi tehnologijo 3D terestričnega laserskega skeniranja, zgradbo sistema, principe merjenja ter osnovne elemente kakovosti. Prav tako razdela postopek uporabe terestričnih laserskih skenerjev. Rezultat merjenja je oblak točk, ki potrebuje obdelavo s programsko opremo. Obdelava obsega registracijo oblaka točk, georeferenciranje, filtriranje, odstranjevanje šumov, oblikovanje mreže z modeliranjem ter analizo in interpretacijo meritev. Eksperimentalni del magistrskega dela zajema izvedbo eksperimentalne analize vertikalnih pomikov lesenih nosilcev pod različnimi meteorološkimi pogoji, ki je sestavljena iz geodetskih meritev in obdelave izmerjenih podatkov s pomočjo programske opreme Cyclone REGISTER 360 in Cyclone 3DR. Rezultati meritev vertikalnih pomikov s terestričnim laserskim skenerjem in robotizirano totalno postajo so ovrednoteni in primerjani s pomiki iz statične analize.
Ključne besede: vertikalni pomiki, terestrično lasersko skeniranje, georeferenciranje, inženirska geodezija, meritve
Objavljeno v DKUM: 05.03.2021; Ogledov: 1845; Prenosov: 95
.pdf Celotno besedilo (4,98 MB)

3.
Implementacija digitalne fotogrametrije v sodobno forenzično preiskovanje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varstvoslovje
Matej Vončina, 2016, diplomsko delo

Opis: Ljudje smo vizualna bitja; verjamemo tisto, kar vidimo. Kakovostna predstavitev bo prepričala še tako zahtevnega sodnika. Dejansko stanje na kraju nam kaže na to, kaj se je tam dogajalo. Iz tega gledišča je zato zelo pomembna kakovost dokumentiranja stanja, ko je na kraju preiskovalec. Preiskovalec si nato ustvari možne različice dogajanja, ki jih tudi s pomočjo slikovnega gradiva in drugih analitičnih dejstev potrjuje ali negira. Čas za preverjanje določenih dejstev, ki izvirajo s kraja dogodka, si lahko močno skrajšamo z njihovim preverjanjem na enem samem kraju. To je virtualno okolje. Sama razmerja med predmeti so prav tako pomembna, kot je vsebina. Celotna slika dogodka in možnost prostorskega lociranja posameznih podrobnosti ne glede na čas, se pravi po zaključku opravil na kraju dogodka, sta lahko velik pripomoček k uspešnemu preiskovanju. V zaključku preiskave ostane ena sama različica dogodka, ki je neizpodbitno dokazana tudi s stanjem na kraju po dogodku. Preverljiva pa je tudi z rekonstrukcijo dogodka. Digitalna fotogrametrija je trenutno ena najboljših metod, s katero celostno zajamemo stanje. Poleg tega si na kraju bistveno olajšamo delo, saj s krajšim postopkom zajamemo bistveno večje število podatkov, kot bi to storili s posameznimi opravili — s fotografiranjem, skiciranjem in merjenjem. V prihodnosti lahko pričakujemo izboljšanje obstoječih digitalnih zapisov do take mere, da nanje ne bodo bistveno vplivali zunanji dejavniki, na katere nimamo vpliva. S tem bo tudi fotogrametrija uporabna kjerkoli in kadarkoli.
Ključne besede: fotogrametrija, kriminalistika, forenzika, forenzično preiskovanje, digitalno fotografiranje, lasersko skeniranje, ortofoto, diplomske naloge
Objavljeno v DKUM: 12.10.2016; Ogledov: 1504; Prenosov: 138
.pdf Celotno besedilo (753,95 KB)

4.
MOBILNO LASERSKO SKENIRANJE AVTOCESTNIH ODSEKOV
Gregor Samsa, 2016, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljena naprava za mobilno lasersko skeniranje, možni načini in razvoj uporabe različnih laserskih skenerjev in izpostavili prednosti, ki jih tehnologija prinaša uporabniku. V diplomski nalogi smo poudarili uporabo mobilnih laserskih skenerjev v avtocestnem prometu. Ugotovili smo, da je lasersko skeniranje, na avtocestnem odseku, kjer smo izvajali meritve, velik doprinos k hitremu, natančnemu prikazu potrebnih podatkov. S pomočjo teh podatkov, bi lahko ob prometnih zastojih uvajali tako imenovan hard shoulder running, ki bi ga lahko prevedli, kot ustvariti dodaten pas. Namen je, da lahko upravljalec ob relativno nizki ceni, ob določenih časih, na določenih mestih, kjer so znana tako imenovana ozka grla, začasno ustvariti dodaten pas. S tem bi lahko povečali kapaciteto avtocestnega odseka, kadar bi to bilo potrebno.
Ključne besede: lasersko skeniranje, sferično snemanje, aktivno vodenje prometa, LiDAR
Objavljeno v DKUM: 03.10.2016; Ogledov: 1343; Prenosov: 108
.pdf Celotno besedilo (2,10 MB)

5.
6.
Uporaba oblakov 3D-točk v gradbeništvu
Irena Antolin, 2015, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V projektni nalogi so predstavljeni osnovni načini računalniške obdelave oblaka 3D-točk, ki so pridobljeni z laserskim skeniranjem (LIDAR), in se lahko koristno uporabljajo v gradbeništvu in geodeziji. Oblak 3D-točk lahko pridobimo s pomočjo 3D-skenerjev ali sistema LIDAR, ki posname zemeljsko površje v obliki 3D-točk. Oblak točk je sestavljen iz velikega števila točk, ki jih s pomočjo računalniških programov lahko prikažemo, analiziramo, urejamo in povežemo v geometrijske ploskve, na podlagi katerih lahko načrtujemo umestitev novih objektov v prostor. V nalogi je bil uporabljen oblak 3D-točk za občino Lendava na katerem so bili uporabljeni štirje programi, ki omogočajo vizualizacijo in urejanje oblaka 3D-točk.
Ključne besede: oblak 3D-točk, LIDAR, 3D lasersko skeniranje, Autodesk ReCap, AutoCAD Civil 3D, Bentley Pointools View
Objavljeno v DKUM: 16.09.2015; Ogledov: 2395; Prenosov: 364
.pdf Celotno besedilo (5,78 MB)

7.
Vrednotenje in primerjava geodetskih merskih tehnologij Lidar in 3D laserskega skeniranja
Aljaž Petrič, 2013, delo diplomskega projekta/projektno delo

Opis: V idejni nalogi sta predstavljeni moderni tehnologiji za izvajanje geodetskih meritev: tehnologija Lidar in tehnologija 3D lasersko skeniranje. Opisani so delovanje, zgradba in uporabnost tehnologije Lidar in tehnologije 3D lasersko skeniranje. Narejena je primerjava obeh tehnologij glede delovanja naprav, natančnosti in uporabnosti, predstavljene so prednosti in pomanjkljivosti. Opravljena je ocenitev tehnologij z vrednostno analizo.
Ključne besede: Lidar, 3D lasersko skeniranje, geodetske meritve, oblak točk
Objavljeno v DKUM: 04.09.2013; Ogledov: 2658; Prenosov: 308
.pdf Celotno besedilo (1,02 MB)

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici