| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 65
Na začetekNa prejšnjo stran1234567Na naslednjo stranNa konec
1.
Pretvorba Bitcoin Trust v spot Bitcoin ETF na primeru družbe Grayscale Investments
Maša Verhovnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga obravnava pretvorbo Bitcoin Trustov v Spot Bitcoin ETF-je, s posebnim poudarkom na družbi Grayscale Investments. Analizirani so ključni regulatorni, finančni in tržni izzivi, povezani s to pretvorbo. V empiričnem delu je podrobno predstavljen primer Grayscale Bitcoin Trusta (GBTC), kjer je prikazan praktični vidik tega prehoda. Na podlagi izvedene analize naloga ponuja vpogled v ključne vidike prehoda iz Bitcoin Trusta v Bitcoin ETF-je in njihove posledice za trg kriptovalut.
Ključne besede: Bitcoin Trust, spot Bitcoin ETF, Grayscale Investments, regulativni okvir, pretvorba finančnih produktov.
Objavljeno v DKUM: 22.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 29
.pdf Celotno besedilo (1,71 MB)

2.
Zagotavljanje dostave tovora na dogovorjen termin : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Patricija Fijavž, 2022, diplomsko delo

Opis: Za uspešnost transportne dejavnosti je pomembno dobro sodelovanje med vsemi sodelujočimi členi transportne verige. Velik pomen predstavlja transportno podjetje, od katerega je odvisno, če bo tovor prišel do končne stranke pravočasno in če bo le ta v takšnem stanju, kot je odšel iz naklada; če povzamemo, je prevoznik odgovoren za varen in pravočasen transport. V našem delu smo se osredotočili na izbrano transportno podjetje, pri katerem smo izpostavili tri probleme, ki se pojavijo pri transportu tovora po cesti in pri katerih je pravočasna dostava lahko onemogočena. Izpostavili smo nesrečo pri nakladu, naravno nesrečo in krajo tovora. V teoretičnem delu smo opisali tovor, kjer smo zajeli tudi pritrjevanje tovora in kosovni tovor. Povzeli smo zakonodaje, ki urejajo prevoz tovora v cestnem prometu. Opisali smo potrebno dokumentacijo, delo voznika, delo disponenta, delo upravljalca prevozov in časovni okvir prevoznikove odgovornosti ter tveganja in nesreče v cestnem prometu, kjer smo v podpoglavju povzeli še reševanje kritja stroškov in zahteve pri iskanju izvora škode. V analizi obstoječega stanja smo opisali celoten proces od prejetega naročila do zaključenega transporta z vsemi zapleti, ki so se že pripetili v našem izbranem podjetju. Izdelali smo statistiko škod v izbranem podjetju za leto 2021 in podrobno opisali takratni vozni park podjetja. Analizirali smo celoten postopek nastanka škod, pri primeru nesreče na nakladu smo ugotovili, da je škoda nastala zaradi nepravilnega reagiranja voznika in neupoštevanja delavcev na nakladalnem mestu. V drugem primeru smo opisali primer naravne nesreče, kjer smo ugotovili, da se voznik naravni nesreči ni mogel izogniti. Kot zadnji primer pa smo podali krajo tovora, pri kateri smo predlagali, da voznik vedno, ko ni prisoten pri nakladu, o tem obvesti disponenta, ki bo posredoval informacijo svojemu naročniku in preveril zakaj voznik ni smel biti prisoten, saj menimo, da bi slednje lahko bil razlog za kasnejšo krajo tovora nekaj kilometrov vstran na nevarovanem parkirnem mestu. Predlagamo prav tako, da vozniki, če je to le mogoče uporabljajo varovana parkirna mesta in lastne plombe. Zaključili smo s sklepom, da do zamud na dogovorjen termin prihaja iz različnih razlogov. Ugotovili smo, da nesreč in posledično zamud ne moremo čisto izničiti, lahko pa jih ob upoštevanju predlogov zmanjšamo.
Ključne besede: transport tovora, cestni promet, zagotavljanje dostave, časovni okvir, voznik
Objavljeno v DKUM: 11.01.2023; Ogledov: 520; Prenosov: 8
.pdf Celotno besedilo (2,25 MB)

3.
Roman v stripu kot hibridna literarna zvrst : Magisterarbeit
Matjaž Gert, 2017, magistrsko delo

Opis: Strip združuje lastnosti dveh oziroma treh umetnosti (risanja ali grafike, književnosti in filma) v en sam medij, zato je v pričujoči magistrski nalogi roman v stripu imenovan tudi hibridna literarna zvrst. Naloga obravnava prav to hibridnost. Za njeno razumevanje so s pomočjo zgodovinskih, teoretičnih ter vizualnih konceptualizacij opredeljeni pojmi likovnega pripovedništva. Razložen je zgodovinski razvoj stripa in pojasnjeno je, kako se je izoblikoval roman v stripu ter katere romaneskne (v metodološkem in vsebinskem pogledu) značilnosti ima. Predstavljena je tudi industrija stripa (produkcija, založništvo in recepcija). Natančno so utemeljeni elementi oz. gradniki stripa, tako s pripovednega kot z likovnega vidika. Namen naloge je bil vzpostaviti teoretični okvir, ki bi širšemu občinstvu ponazoril izrazno moč in vse procese delovanja stripa oz. romana v stripu, jim oboje približal in posledično odpravil možne stereotipe in predsodke pri njunem sprejemanju. Izpostavljen teoretični okvir je uporabljen v praktičnem delu naloge, in sicer v obliki analize romana v stripu Kinderland kot konkretnega primera literarnega hibrida.
Ključne besede: strip, roman v stripu, slikovno pripovedništvo, stripovski okvir (panel), dopolnjevanje, Kinderland
Objavljeno v DKUM: 15.04.2022; Ogledov: 772; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (3,21 MB)

4.
Konstruiranje preizkuševališča za okvirje koles : magistrsko delo
Klemen Arlič, 2021, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je opisan postopek konstruiranja preizkuševališča za okvirje koles po standardu ISO 4210-6. Na kratko je opisano področje problematike robnih pogojev v samem standardu. Cilj dela je kompakten model preizkuševališča, ki ima možnost izvajanja vseh petih zahtevanih testov. Iz zahtev standarda in želj potencialnega naročnika je nastal zahtevnik, ki služi kot osnova za nabor delnih rešitev in evalvacijo le-teh. Na koncu dela je predstavljeno zmodelirano preizkuševališče s pomočjo programskega paketa Siemens NX. Poleg opisane rešitve so v zaključku podani predlogi za nadaljnjo izboljšavo tako preizkuševališča kot standarda.
Ključne besede: preizkuševališče, ISO 4210, okvir, kolo, test, modularnost, togost
Objavljeno v DKUM: 23.12.2021; Ogledov: 704; Prenosov: 6
.pdf Celotno besedilo (8,46 MB)

5.
Optimizacija jeklenega portalnega okvirja razpona 20 m in višine 7 m : magistrsko delo
Jure Zupančič, 2021, magistrsko delo

Opis: Magistrska naloga obravnava optimizacijo nosilne konstrukcije enoladijske hale. Pri optimiziranju smo obravnavali dva ločena sistema nosilne konstrukcije, in sicer: portalni okvir in portalni okvir s paličnim nosilcem. Obtežbe na konstrukcijo smo računali po standardih SIST EN 1990 in SIST EN 1991 Dimenzioniranje elementov nosilne konstrukcije je izvedeno v skladu s SIST EN 1993. Pri optimizaciji elementov nosilne konstrukcije smo upoštevali uklon, bočno zvrnitev ter kontrolo tlačnih in nateznih sil. Program za optimizacijo smo izvedli v programu GAMS. Program je zasnovan tako, da lahko optimizira enoladijsko halo, ki se nahaja na območju Slovenije. Izračuna nam optimalne dimenzije elementov, optimalne razmike portalnih okvirjev in optimalno višino paličnega nosilca. Optimizirali smo objekt z razponom 20 m, višino 7 m. Pri tem smo ugotavljali, kako velikost različnih obtežb vpliva na elemente nosilne konstrukcije.
Ključne besede: portalni okvir, optimizacija, enoladijska hala, portalni okvir s paličnim nosilcem
Objavljeno v DKUM: 08.10.2021; Ogledov: 1069; Prenosov: 114
.pdf Celotno besedilo (4,63 MB)

6.
Regulacija kriptovalut v EU, pravni okvir in tveganja : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Jan Golmajer, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomska naloga se osredotoča na pravno regulacijo kriptovalut v Evropski uniji. Kriptovalute predstavljajo magnet za najrazličnejše skupine ljudi, ki delujejo na tehnoloških, finančnih, raziskovalnih in drugih področjih, ter ljudi, ki preprosto želijo na hitro obogateti. V osnovi so kriptovalute sredstvo za izmenjavo in prenos vrednosti, vendar pa, kot klasične denarne valute, niso imune na zlorabo oz. uporabo v kriminalne namene. Skozi leta je popularnost kriptovalut naraščala, popularnost pa je bila pogojena z rastjo cene enega Bitcoina, ki je v letu 2017 dosegla preko 20.000 ameriških dolarjev (USD), nedavno, v začetku leta 2021, pa celo preko 60.000 USD. Ker količina denarja, ki se na letni ravni pretoči v kriptovalute, ni zanemarljiva, številne državne inštitucije vlagajo posebne napore v poskuse regulacije, ki je vse prej kot enostavna. V diplomski nalogi je bil opravljen pregled dosedanjih ukrepov in pravnih aktov, ki so bili sprejeti v Evropski uniji, z namenom regulacije trga kriptovalut. Cilj diplomske naloge je bil ugotoviti, ali je bila Evropska unija z dosedanjimi ukrepi uspešna pri reguliranju trga kriptovalut in kakšne smernice zasleduje za prihodnost. Zaradi lažjega razumevanje preučevane materije so v začetku diplomskega dela predstavljene osnove tehnologije veriženja podatkovnih blokov in osnovni subjekti, ki nastopajo v svetu kriptovalut. V nadaljevanju je bil opravljen statističen pregled gibanja števila kaznivih dejanj povezanih s kriptovalutami skozi leta. Na podlagi pregleda statističnih podatkov je bilo ugotovljeno, da so prevare s kriptovalutami najbolj pogosta in dobičkonosna kazniva dejanja s kriptovalutami. Z diplomskim delom je bilo ugotovljeno, da bi predvsem s sistemsko regulacijo, usklajeno z drugimi državami izven EU, enotnimi definicijami kriptovalut in povezanih subjektov, ter večjo informiranostjo uporabnikov lahko dodatno prispevali k bistvenemu izboljšanju stanja oz. regulacije trgov kriptovalut.
Ključne besede: diplomske naloge, kriptovalute, Bitcoin, regulacija, pravni okvir, AML
Objavljeno v DKUM: 17.06.2021; Ogledov: 1559; Prenosov: 247
.pdf Celotno besedilo (1,31 MB)

7.
Sendajski okvir in njegova nacionalna aplikacija
Neža Kozjek, 2020, diplomsko delo

Opis: Skozi diplomsko nalogo smo proučevali problematiko poznavanja ter uvajanja Sendajskega okvira v nacionalne strateške dokumente. Sendajski okvir je prostovoljna listina, ki je bila sprejeta na tretji svetovni konferenci na Japonskem. Okvir je sestavljen za obdobje 2015 do 2030. Glavni namen tega strateškega dokumenta je zmanjšanje tveganj nesreč. V teoretičnem delu smo najprej predstavili Hjoški okvirni akcijski načrt, ki je predhodnik Sendajskega okvira. Nato smo podrobneje predstavili Sendajski okvir ter njegovo implementacijo v Republiki Sloveniji. Sendajski okvir v svoji vsebini opisuje pomen upravljanja in obvladovanja s tveganji, zato smo se v nadaljevanju osredotočili na tveganja. Po tem je sledil opis zakonodaje v zvezi z naravnimi in drugimi nesrečami v Republiki Sloveniji. Teoretični del vsebuje tudi nacionalni sistem in nacionalno varnost Republike Slovenije. V nadaljevanju smo predstavili in analizirali rezultate raziskave, ki smo jih pridobili s pomočjo anketnega vprašalnika. Empirični del diplomske naloge je bil sestavljen z namenom poznavanja Sendajskega okvira med posamezniki. Poleg tega je bil namen anketnega vprašalnika posameznikom predstaviti pomembnost uvajanja Sendajskega okvira v nacionalne strateške dokumente. Rezultati so pokazali, da večina anketirancev še nikoli ni slišala za Sendajski okvir. Večina se jih strinja, da je tveganja potrebno obvladovati in z njimi upravljati. Sendajski okvir opisuje tudi implementacijo tako na nacionalni kot tudi regionalni in lokalni ravni. Anketiranci se strinjajo, da bi država morala spodbujati obvezne aktivnosti, ki bi zmanjšale tveganja nesreč in s tem sledila ciljem Sendajskega okvira.
Ključne besede: Sendajski okvir, tveganje, upravljanje in obvladovanje, naravna ali druga nesreča, nacionalna varnost.
Objavljeno v DKUM: 03.11.2020; Ogledov: 922; Prenosov: 85
.pdf Celotno besedilo (1,53 MB)

8.
Parametrično modeliranje gorskega kolesa : diplomsko delo
Jurij Gričnik, 2020, diplomsko delo

Opis: Parametrično modeliranje je naprednejši način modeliranja, kjer namesto fiksnih mer uporabljamo parametre, katere lahko s pomočjo globalne tabele parametrov preprosto spreminjamo. Parametrično modeliranje je primerno za podobne izdelke različnih velikosti. Diplomska naloga prikazuje najprej prikazuje vpliv mer človeka na mere kolesa, nato pa parametrično modeliranje le tega. Naloga prikazuje skiciranje s fiksnimi ter spremenljivimi parametri, modeliranje pripadajočih sestavnih delov ter njihovo združitev v končni sestav.
Ključne besede: Parametrično modeliranje, Gorsko kolo, SolidWorks, Okvir, Verižnik
Objavljeno v DKUM: 15.09.2020; Ogledov: 2100; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (4,26 MB)

9.
Koncept razvoja novega izdelka z metodo vitkega okvirja
Tjaša Brdnik Zdolšek, 2018, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo prikazuje analizo razvoja izdelka s pomočjo metode vitkega okvirja. V teoretičnem delu magistrskega dela je predstavljen razvoj izdelka od iskanja ideje, predstavitev invencij ter razčlenitev posameznih faz vitkega okvirja. V praktičnem delu je predstavljeno področje hišne avtomatizacije s fokusom na Z-Wave protokol, nato pa je s pomočjo vitkega okvirja analizirana smotrnost razvoja izdelka, predstavljene so posamezne komponente ter predvidena finančna struktura. Z omejitvami, sprejetimi v okviru magistrske naloge, je bilo ugotovljeno, da na trgu obstaja premajhna potreba za začetek razvoja navedenega izdelka, saj ugotovljena potreba po izdelku ni zadostna, da bi se projekt ekonomsko izplačal.
Ključne besede: Vitki okvir, koncept razvoja izdelka, kreiranje idej, hišna avtomatizacija, Z-Wave
Objavljeno v DKUM: 17.01.2019; Ogledov: 1298; Prenosov: 124
.pdf Celotno besedilo (1,53 MB)

10.
Razvoj specifikacij spletne aplikacije za vodenje kluba
Andraž Kejžar, 2018, magistrsko delo/naloga

Opis: Glavni problem, ki smo ga v okviru magistrske naloge obravnavali je, kako bi lahko s pomočjo dobro zasnovane spletne aplikacije klubu omogočili enostavnejše vodenje ter interakcijo med vsemi udeleženci v procesu vodenja kluba, treningov, tekmovanj ter ostalih aktivnosti, v katerih je udeleženih več oseb. Glede na podatke, ki smo jih pridobili iz kluba, smo zasnovali prototip rešitve, ki bo karate klubu omogočala enostavnejše vodenje. Prototip spletne rešitve predstavlja delovanje spletne aplikacije iz vseh zornih kotov. Pri izdelavi smo si pomagali s programom Adobe Photoshop, ki je odlično orodje za izdelavo skeletov spletnih aplikacij. Z njim smo prikazali končni izgled spletne aplikacije in njeno delovanje. Slike zajemajo vse podrobne funkcionalnosti, ki bodo vsem v procesu omogočale enostavnejše vodenje kluba ter medsebojno interakcijo. Prototip smo izdelali glede na želje naročnika (v našem primeru je to predsednik Karate kluba Kranj), v skladu z njimi pa programu dodali še dodatne funkcionalnosti, ki bodo po našem mnenju izboljšale celotni proces vodenja vseh aktivnosti v klubu.
Ključne besede: Spletna aplikacija, Baze podatkov, Internet, Vodenje kluba, Zasnova (okvir) aplikacije
Objavljeno v DKUM: 13.09.2018; Ogledov: 1166; Prenosov: 134
.pdf Celotno besedilo (2,99 MB)

Iskanje izvedeno v 0.22 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici