| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 373
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Vpliv antidepresivov na spolno funkcijo
Laura Lešnik, 2024, diplomsko delo

Opis: Uvod: Antidepresivi so pogosta terapevtska izbira za zdravljenje depresije ter imajo različne pozitivne in tudi negativne posledice pri posameznikih. Namen zaključnega dela je predstaviti vpliv antidepresivov na spolno funkcijo. Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. V zaključnem delu smo literaturo iskali v mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, CINAHL (EBSCO), Cochrane Library in ScienceDirect ter v iskalniku Google Učenjak, in sicer na podlagi vključitvenih in izključitvenih kriterijev. Potek iskanja smo prikazali s pomočjo diagrama PRISMA. Izvedli smo analizo in sintezo literature ter jo razvrstili v hierarhijo dokazov. Rezultati: Od skupno 319 identificiranih zadetkov smo v končno analizo vključili 8 člankov. Ugotovili smo, da nekateri antidepresivi izrazito vplivajo na spolnost tako pri moških kot pri ženskah. Študije so pokazale, da antidepresivi pri ženskah povzročajo zmanjšano spolno željo, težave pri vzburjenju, doseganju orgazma in lubrikaciji ter druge težave. Pri moških so se pojavili simptomi, kot so zakasnitev ejakulacije, težave z erekcijo ter včasih boleča in retrogradna ejakulacija. Pomembno je te težave prepoznavati in terapijo prilagoditi posamezniku. Razprava in zaključek: Zdravljenje z antidepresivi, kjer so v ospredju selektivni zaviralci ponovnega privzema serotonina, lahko povzročajo pomembne stranske učinke na področju spolnosti.
Ključne besede: depresija, antidepresivi, spolna funkcija
Objavljeno v DKUM: 29.07.2024; Ogledov: 132; Prenosov: 52
.pdf Celotno besedilo (1,50 MB)

2.
Slovenska književnost v nemškem časopisju na Slovenskem : podobe in družbena funkcija
Matjaž Birk, 2014, samostojni znanstveni sestavek ali poglavje v monografski publikaciji

Opis: Prispevek obravnava podobe slovenske književnosti v nemški regionalni časopisni periodiki na Slovenskem od začetka 19. stoletja dalje ter njihovo vpetost v ideološke in kulturne diskurze. Na podlagi analize insceniranja tujega in lastnega v kulturi osvetljuje nekatere manj znane imagološke, sociološke in družbenofunkcijske vidike literarnih podob, prvenstveno z ozirom na (re)definiranje kulturne identitete in preseganje nacionalnokulturnih ločnic.
Ključne besede: modalizacija slovenske književnosti, nemško časopisje, imagologija, družbena funkcija, kulturna identiteta
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 164; Prenosov: 5
URL Povezava na celotno besedilo

3.
Analitična mehanika
Milan Ambrožič, Arbresha Hölbl, 2023, univerzitetni, visokošolski ali višješolski učbenik z recenzijo

Opis: Pri predmetu Analitična mehanika obravnavamo številne probleme iz mehanike, predvsem dinamike, na bolj matematično sistematičen način, kot je navada pri običajnih fizikalnih nalogah, npr. v zvezi z drugim Newtonovim zakonom. S tem lahko vključimo tudi kompleksnejše geometrije pri gibanju teles. Ključni del analitične mehanike je vpeljava generaliziranih koordinat kot neodvisnih spremenljivk gibanja, s katerimi izrazimo Lagrangeevo funkcijo ali pa Hamiltonian. Nazadnje moramo rešiti ustrezne diferencialne enačbe, da najdemo časovno odvisnost generaliziranih koordinat. Gravitacija in nihanje sta značilni področji, kjer koristno uporabimo matematični formalizem analitične mehanike.
Ključne besede: Lagrangeeva funkcija, Hamiltonian, Euler-Lagrangeeve enačbe, mehanika, variacijski račun, enostavna telesa in sistemi teles
Objavljeno v DKUM: 07.12.2023; Ogledov: 410; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (6,86 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

4.
Analiza zaposlitvene funkcije in dejavnikov zaposlenosti na primeru evropskih držav
Gregor Rihtarič, 2023, magistrsko delo

Opis: Zaposlenost se uvršča med ključne segmente trga dela in gospodarstva, saj je neprestano podvržena številnim spremembam, novitetam in trendom, njeni učinki pa se izkazujejo tudi izven meja gospodarstva. V preteklih desetletij so se spremembe na trgu dela odražale v različnih smereh. Ena izmed najvidnejših je v sestavi trga dela, kjer je prišlo do enormnega povečanja deleža žensk, pri katerih so stopnje zaposlenosti in participacije močno narasle, in sočasnega zniževanja deleža in stopenj pri starejših moških. Delež mladih na trgu dela v razvitih državah upada, saj namesto zgodnejšega vstopa na trg dlje časa ostajajo v izobraževanju. Aktualno na trgu dela prevladujejo različni trendi, med katerimi pa sta najbolj izrazita presežek delovne sile v manj razvitih državah ter primanjkljaj in staranje delovne sile v nekaterih razvitih državah, kjer se ta odraža v povečevanju deleža starejših starostnih skupin na trgu, rastoči srednji starosti in pričakovani življenjski dobi ob rojstvu. Ob vsem tem je bilo dogajanje v zadnjih treh letih pogojeno izbruhu pandemije bolezni Covid-19 in zajezitvenim ukrepom. Kadar se ukvarjamo z zaposlenostjo, je pomembno dobro razumevanje dejavnikov in mehanizmov, ki povzročijo njene spremembe, saj lahko s tem razložimo številna dogajanja v gospodarstvu in družbi. Na eni strani na zaposlenost vplivajo ekonomski dejavniki, kot so gospodarska rast, izvoz in investicije, na drugi pa imajo vse večji vpliv neekonomski, kot so demografske spremembe, izobrazba in tehnologija. V empiričnem delu smo na podlagi panelnih podatkov za 31 držav (države članice Evropske Unije, Švica, Norveška, Islandija in Velika Britanija) v obdobju med letoma 2000 in 2021 skonstruirali regresijski model združenih podatkov, model fiksnih in model slučajnih učinkov. Na podlagi izvedene ekonometrične analize zaposlitvene funkcije smo ugotovili pozitivno zvezo med zaposlenostjo in izvozom, potrošnjo, inflacijo in šibko pozitivno povezavo z izdatki za plače ter negativno povezavo med zaposlenostjo in pričakovanimi leti šolanja, pričakovano življenjsko dobo ob rojstvu in opravljenimi delovnimi urami.
Ključne besede: zaposlenost, zaposlitvena funkcija, trg dela, panelni podatki, ekonometrija
Objavljeno v DKUM: 27.10.2023; Ogledov: 1381; Prenosov: 129
.pdf Celotno besedilo (3,98 MB)

5.
Uporaba linearnih diferenčnih enačb prvega in drugega reda v ekonomiji
Tjaša Markočič, 2023, diplomsko delo

Opis: Področje uporabe dinamične teorije v ekonomiji je obsežno in razgibano. Koncepte in izreke, povezane z ekonomsko dinamiko, pogosto najdemo v znanstvenih revijah in učbenikih ekonomije. Brez ustreznega znanja o dinamični teoriji je skoraj nemogoče pregledati, kaj šele preučiti, literaturo o ekonomski teoriji in empiričnih študijah. Diplomsko delo ponuja uvod v teorijo in osnovne koncepte reševanja linearnih diferenčnih enačb. Predstavlja tudi uporabo teh metod pri analizi ekonomskih problemov. Diferenčne enačbe so matematična osnova diskretnim modelom, pri katerih je čas diskretna spremenljivka. Diferencialne in diferenčne enačbe se uporabljajo pri modeliranju gibanja in sprememb na vseh znanstvenih področjih. Dinamična teorija je postala ključno orodje ekonomske analize, še posebej odkar so računalniki postali splošno dostopni. Diplomsko delo je v grobem razdeljeno na sedem ključnih poglavij. V prvem poglavju so predstavljene predpostavke, namen in hipoteze diplomskega dela. V drugem poglavju so opisani osnovni pojmi in rešitve diferenčnih enačb. Tretje in četrto poglavje sta namenjeni predstavitvi reševanja linearnih diferenčnih enačb prvega reda in njihovi aplikaciji v ekonomski teoriji. V naslednjih dveh poglavjih nato na enak način preučujemo še linearne diferenčne enačbe drugega reda. V zadnjem, sedem poglavju pa so povzete ugotovitve diplomske naloge.
Ključne besede: diferenčne enačbe, diskretna funkcija, diferenčne enačbe prvega reda, diferenčne enačbe drugega reda, modeli, uporaba
Objavljeno v DKUM: 18.10.2023; Ogledov: 338; Prenosov: 37
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

6.
Primerjava modelirnega orodja Shapr3D in konvencionalnih CAD modelirnikov : diplomsko delo
Filip Kovačič, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je opisano delovanje programa Shapr3D ter njegove prednosti in slabosti v primerjavi s konvencionalnimi parametričnimi programi za CAD modeliranje. Izpostavljene so predvsem možnosti in funkcije, ki so v programu Shapr3D drugačne, enostavnejše ali hitrejše, kot so v ostalih modelirnikih. Celotna diplomska naloga temelji na lastnih ugotovitvah ter primerjavi modelirnikov, saj so vse ugotovitve pridobljene na podlagi lastnega kreiranja konkretnih modelov. Nekateri od modelov, kot so nosilec z zaščito in omejevalom, računalniška miška, krilo vetrnice in pnevmatika, so tudi vključeni in prikazani v nadaljevanju. Namen diplomske naloge je seznanitev bralca z neposrednim modelirnim orodjem Shapr3D, prikazati razlike s parametričnimi modelirniki in pojasnitev njegovega namena in uporabe.
Ključne besede: Shapr3D, CAD, modelirnik, modelirno orodje, program, funkcija, skiciranje, risanje, ekstrudiranje
Objavljeno v DKUM: 05.10.2023; Ogledov: 323; Prenosov: 17
.pdf Celotno besedilo (3,63 MB)

7.
Vektorska analiza
Tina Sovič, Simon Špacapan, 2023, učbenik za višje in visoke šole

Opis: V učbeniku Vektorska analiza avtorja, dr. Tina Sovič in dr. Simon Špacapan, predstavita vektorske in skalarne funkcije ene in več spremenljivk. Obravnavata glavne teme iz tega področja, kot so krivulje in ploskve v prostoru, odvod vektorskih funkcij, dvojni in trojni integral, ter krivuljni in ploskovni integral skalarne in vektorske funkcije. Namen učbenika je tudi predstaviti praktične aplikacije teorije vektorskih funkcij na področju inženirske prakse, ki se pojavlja pri reševanju različnih problemov v realnem življenju. Učbenik je opremljen s številnimi grafičnimi prikazi, ki nazorno prikazujejo obravnavano temo, številnimi zgledi, ki na konkretnih primerih prikazujejo uporabo teorije v računskih nalogah, ter nekaterimi vajami, ki so namenjene za samostojno reševanje študentov.
Ključne besede: vektorska funkcija, skalarna funkcija, krivulje, ploskve, mnogoterni integral, krivuljni integral, ploskovni integral
Objavljeno v DKUM: 25.07.2023; Ogledov: 436; Prenosov: 65
.pdf Celotno besedilo (10,89 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Nelinearno adaptivno vodenje zaprto-zančnega pozicionirnega sistema na osnovi bariernih funkcij ter drsnega režima : magistrsko delo
Žiga Grilc, 2023, magistrsko delo

Opis: V magistrskem delu je predstavljeno adaptivno vodenje regulatorjev v drsnem režimu z uporabo bariernih funkcij. Z adaptivnim vodenjem smo poskušali zmanjševati oziroma popolnoma odstraniti brstenje na izhodu regulatorja, ki predstavlja največji problem regulatorjev v drsnem režimu. Najprej smo implementirali adaptivno vodenje pozicije z uporabo SMC in STA regulatorja, kjer nam je uspelo popolnoma odstraniti vpliv brstenja. Nato pa še adaptivno vodenje hitrosti z uporabo SMC regulatorja, kjer nam je uspelo zmanjšati amplitudo brstenja.
Ključne besede: Pozicionirni sistem, regulator v drsnem režimu, adaptivno vodenje, barierna funkcija
Objavljeno v DKUM: 27.06.2023; Ogledov: 480; Prenosov: 51
.pdf Celotno besedilo (4,19 MB)

9.
Meje za mavrična dominantna števila : magistrsko delo
Klavdija Zelko, 2023, magistrsko delo

Opis: Mavrično dominacijo na grafu $G$, z (neprazno) množico vozlišč in povezav ter množico s $k$ barvami, opišemo kot funkcijo $f$, ki vsako vozlišče označi s poljubno podmnožico barv tako, da imajo vsa tista vozlišča, ki jim je prirejena prazna množica, v svoji soseščini vseh $k$ barv. Funkciji $f$ tedaj pravimo $k$-mavrična dominantna funkcija grafa $G$. Vsota moči vseh oznak na vozliščih je vrednost $k$-mavrično dominantne funkcije. Najmanjša vrednost izmed vseh takih funkcij na grafu $G$ se imenuje $k$-mavrično dominantno število grafa $G$. V magistrskem delu podamo nekaj točnih vrednosti in zgornjih mej za $k$-mavrična dominantna števila. Večji poudarek damo na meje za 2- in 3-mavrično dominantna števila. Dokažemo dve splošni zgornji meji 2-mavrično dominantnega števila ter opišemo meje za 3-mavrično dominantna števila. Na koncu dela sledijo meje za $k$-mavrično dominantna števila, za katera je $k > 3$. V nekaterih primerih opišemo družine grafov, ki dosežejo enakost meje in jih dokažemo.
Ključne besede: graf, dominantno število, mavrična dominantna funkcija, mavrično dominantno število
Objavljeno v DKUM: 02.02.2023; Ogledov: 766; Prenosov: 53
.pdf Celotno besedilo (3,91 MB)

10.
Besselove funkcije in Hankelova transformacija
Anja Kikl, 2021, magistrsko delo

Opis: Zanima nas obnašanje Besselovih funkcij v okolici izhodišča in njihova raba v vpeljavi Hankelove integralske transformacije. V magistrskem delu obravnavamo povezavo med Besselovimi funkcijami in Besselovimi diferencialnimi enačbami. Prav tako obravnavamo obnašanje Besselove funkcije v okolici izhodišča. Na podlagi tega jih ločimo na Besselove funkcije prve, druge in tretje vrste. Funkcije tretje vrste obravnavamo kot Hankelove funkcije in opišemo njihovo uporabo v Hankelovi integralski transformaciji. Vse pojme na koncu uporabimo pri reševanju fizikalnih primerov, kot so toplotna prevodnost, elektrostatični problem in nihanje krožne membrane.
Ključne besede: Besselova funkcija, toplotna prevodnost, elektrostatični problem, Hankelova integralska transformacija, Besselova diferencialna enačba, nihanje krožne membrane, integralska transformacija.
Objavljeno v DKUM: 12.07.2022; Ogledov: 721; Prenosov: 78
.pdf Celotno besedilo (2,54 MB)

Iskanje izvedeno v 0.23 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici