| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 12
Na začetekNa prejšnjo stran12Na naslednjo stranNa konec
1.
Celovita prenova oskrbovanja montažne celice : magistrsko delo
Jernej Jereb, 2024, magistrsko delo

Opis: Proizvodna podjetja se danes soočajo s proizvodnjo vedno večjih količin izdelkov, ki se med seboj razlikujejo. Visoka raven individualizacije izdelkov in kompleksnosti predstavljata velik izziv za upravljanje interne logistike, še posebej za proces oskrbovanja montažnih linij. V procesu oskrbovanja moramo skrbeti za dostavo pravilnih komponent, komponent v pravi količini, kakovosti, ob pravem času in na pravo mesto. Zaradi navedenega je ključna izbira najprimernejše strategije oskrbovanja. Strategije oskrbovanja delimo na strategijo hranjenja materiala ob montažni liniji v transportno-skladiščnih enotah, strategijo dostavljanja materiala v zahtevanem zaporedju ob montažni liniji, strategijo dostavljanja materiala ob montažno linijo v manjših zabojih in količinah, prilagojenih porabi v definiranem časovnem oknu, in dve različni strategiji kompletiranja. Poleg omenjenih je pri oskrbovanju pogosto prakticiranje uporabe supermarketov in kartic KANBAN. Zaradi razlik v lastnostih komponent se uvaja tudi hibridno oskrbovanje, ki kombinira pravila dveh ali več strategij. Strategije se med seboj razlikujejo po uporabi, načinu transporta, pripravi in načinu popolnjevanja zalog. Velik vpliv na izbiro in izboljšanje strategij oskrbovanja ima prakticiranje vitkosti v podjetju. Podjetja uvajajo vitkost z namenom odprave izgub in kontinuiranega izboljševanja procesov. Pri hibridni strategiji je izbira kombinacije strategij odvisna od lastnosti vsake komponente posebej. V magistrskem delu smo pozornost namenili metodi Plan-Do-Check-Act (PDCA) in metodi Axiomatic Design in ju kasneje uporabili tudi pri celoviti prenovi oskrbovanja montažne celice v realnem podjetju. Podjetju smo predlagali uporabo metode za izbiro strategije, predlagali pa smo tudi nov proces oskrbovanja montažne celice s poudarkom na uvedbi digitalnega informacijskega sistema za podporo v procesu oskrbovanja z namenom zmanjšanja napak. Obravnava konkretnega primera v praksi nam je pomagala pridobiti vpogled v oskrbovanje montažne celice in se soočiti z izzivi iskanja priložnosti za izboljšave in izvajanja sprememb. Po zaključku dela na izbranem primeru smo pridobljene izkušnje povzeli in posplošili ugotovitve na način, da bodo uporabne tudi za druga podjetja z montažnimi celicami.
Ključne besede: montažna linija, oskrbovanje montažne linije, kompletiranje, strategije oskrbovanja
Objavljeno v DKUM: 21.05.2024; Ogledov: 184; Prenosov: 26
.pdf Celotno besedilo (3,66 MB)

2.
Prenova oskrbovanja proizvodnje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Tajda Pirih, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu je predstavljeno področje notranje logistike, podrobneje oskrbovanja proizvodnje z materialom iz visoko regalnega skladišča v izbranem podjetju. V uvodnem delu smo opisali izbrano podjetje, v katerem smo opravili raziskovalno delo. Za lažje razumevanje vsebine diplomskega dela smo v teoretičnem delu predstavili pomembne ključne podatke o logistiki na splošno, notranji logistiki, notranjih transportnih poteh ter vitki logistiki. Teoretičnemu delu sledi praktični del, kjer smo podrobneje predstavili proces oskrbovanja proizvodnje z materialom iz visoko regalnega skladišča. Predstavili in slikovno prikazali smo vse notranje transportne poti, ki se opravljajo v podjetju ter naredili analizo obstoječega stanja. S pomočjo vzročno posledičnega diagrama smo prikazali vzroke za izgubo časa. Glede na vzroke smo podrobno predstavili rešitve, ki pa smo jih v podjetju že implementirali ter so se izkazale za pozitivne, saj so delno ali celo v celoti odpravile izgubo časa ter neizkoriščenosti. V zaključnem delu diplomskega dela smo analizirali predlagane in implementirane rešitve in ocenili učinke rešitev ter predstavili možnost nadaljnjega razvoja rešitve.
Ključne besede: notranja logistika, notranje transportne poti, oskrbovanje proizvodnje, skladiščni procesi, logistika
Objavljeno v DKUM: 14.02.2024; Ogledov: 340; Prenosov: 43
.pdf Celotno besedilo (1,97 MB)

3.
Izboljšava oskrbovanja montažne celice v podjetju poclain hydraulics d.o.o.
Jernej Jereb, 2021, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo obravnavali problem, ki se pojavlja pri oskrbovanju montažnih celic v izbranem podjetju. V obstoječem stanju je operater na montažno celico prejel komponente v plastičnih zabojih, ki so bili naloženi drug na drugega na plastični paleti, zato jih je moral najprej preložiti s palete na svojo delovno mizo, pri čemer se je moral tudi sklanjati. Vsak zaboj posebej je moral odpreti in iz njega zložiti komponente za sestavo izdelka. Pred raziskavo smo se vprašali, kako bi ta nekoristni in nepotrebni čas operaterja v montaži skrajšali. Pri raziskavi smo postavili hipotezo, da se bo z uvedbo koncepta kompletiranja komponent (ang. kitting) in s tem povezano oskrbo montažne celice skrajšal čas priprave na sestavo izdelka. Najprej smo proučili teorijo s področja notranje logistike, komisioniranja in kompletiranja. Pri tem smo povzeli ugotovitve in zaključke avtorjev, ki so raziskovali podobne tematike. Med pogovorom z zaposlenimi in z opazovanjem procesa smo izvedeli informacije o obstoječem stanju in možne predloge iz prakse. Z metodo merjenja smo pridobili podatke o časovnem trajanju opazovanih procesov. Pri tem smo izmerili čas trajanja priprave komponent, oskrbe montažne celice in priprave komponent pred montažo. Z analizo obstoječega stanja in stanja po morebitni uvedbi koncepta kompletiranja ter medsebojno primerjavo smo potrdili hipotezo, da se z uvedbo procesa kompletiranja komponent (ang. kitting) in s tem povezano oskrbo montažne celice skrajša čas priprave na montažo izdelka. Prav tako smo ugotovili, da bi se z uvedbo kompletiranja pri obstoječem tlorisu skladišča z obstoječimi regali, z obstoječo embalažo in z obstoječim načinom nabiranja komponent znatno povečal čas in podaljšala pot komisionarja pri komisioniranju komponent, saj bi moral komisionar tolikokrat prehoditi enako komisionirano pot, za kolikor končnih kosov bi bil kreiran delovni nalog. S tem smo tudi potrdili drugo hipotezo, s katero smo trdili, da se bo z uvedbo koncepta kompletiranja komponent (ang. kitting) in s tem povezano oskrbo montažne celice povečal čas komisioniranja oz. priprave komponent v obstoječem skladišču komponent z obstoječo opremo in načinom poslovanja.
Ključne besede: notranja logistika, komisioniranje, oskrbovanje montaže, kompletiranje, »Milk run«
Objavljeno v DKUM: 24.09.2021; Ogledov: 794; Prenosov: 100
.pdf Celotno besedilo (1,20 MB)

4.
Izbira načina oskrbovanja montažnih linij s simulacijo
Lenart Razpotnik, 2020, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu smo predstavili obstoječe stanje v obravnavanem podjetju, ki se ukvarja s proizvodnjo sestavnih delov. V teoretičnem delu smo pojasnili začetke logistike, opisali vrste posameznih avtomatsko vodenih vozil in našteli argumente za njihovo uporabo, v praktičnem delu pa smo definirali posamezne možne poti oskrbovanja montažnih linij in glede na postavitev montažnih linij oblikovali različne scenarije oskrbovanja. Predstavili smo tudi obe za to vrsto oskrbe načrtovani vozili, na koncu pa izvedli simulacijo in glede na pridobljene rezultate izbrali najboljši scenarij.
Ključne besede: logistika, avtomatsko vodeno vozilo, oskrbovanje, scenarij, simulacija
Objavljeno v DKUM: 04.12.2020; Ogledov: 1395; Prenosov: 99
.pdf Celotno besedilo (1,93 MB)

5.
Oskrba letal z nadomestnimi deli v slovenski vojski
Renata Resnik, 2020, diplomsko delo/naloga

Opis: Vzdrževanje materialnih sredstev (MS) je namenjeno ohranjanju zanesljivosti letal in s tem tudi zagotavljanje sposobnosti, da pri predpisanih pogojih uporabe delujejo brezhibno, s čimer se omogoči izvedbo nalog enot SV v okviru mirovnih operacij in v vojnih razmerah. Bistvene naloge s področja oskrbe je, da z načrtovanim in sistematičnim koriščenjem materialnih virov in zalog zagotovimo optimalno, pravočasno in neprekinjeno oskrbovanje poveljstva in PE 15. PVL z MS in storitvami oskrbnega razreda, ki so potrebni za delovanje. Oskrbovanje je potrebno izvajati s spoštovanjem načel pravočasnosti, preglednosti, popolnosti, točnosti, odgovornosti, usklajenosti in varnosti. Poleg tega je zelo pomembno, da se spoštujejo in dosledno izvajajo tudi zakoni, predpisi, navodila, SOP in ukazi, ki opredeljujejo področje oskrbe v slovenski vojski. Pri načrtovanem tehničnem vzdrževanju ne pride do večje problematike, saj se to izvaja v skladu z letnim ukazom za vzdrževanje. Pri tem se upoštevajo že znane potrebe tehničnega vzdrževanja, ki izhajajo iz načrtovane uporabe MS. V tem primeru ni izključno, da pri samem izvajanju vzdrževanja lahko pride do ugotovitve, da je prišlo do dodatnih možnih okvar, ki jih seveda pristojni uspešno odpravijo. Nekoliko drugače je pri vzdrževanju in popravilih na mednarodnih operacijah in misijah. Tu morajo biti enote poleg osnovnega vzdrževanja usposobljeni še za hitra popravila. V tem primeru gre za hitro in krajše popravilo na kraju, kjer so nastale poškodbe oziroma okvara. V SV se tehnično vzdrževanje velikokrat izvaja pri zunanjih izvajalcih, in sicer predvsem kadar enota za tehnično vzdrževanje nima zadostne tehnične podpore, kadra ali usposobljenosti. Tudi za ta dva načina vzdrževanja je seveda potrebno upoštevati direktivo. Kljub finančni omejitvi, mogoče kdaj slabi komunikaciji, množični papirizaciji, carinjenju in upoštevanju direktiv, smo prišli do ugotovitve, da SV uspešno izvaja oskrbovanje letal z nadomestnimi deli, ki smo ga predstavili, saj to upravljajo osebe, ki so usposobljene vsak na svojem področju.
Ključne besede: Slovenska vojska, vojaška logistika, vzdrževanje, logistična podpora oskrbovanje, organiziranje, materialna sredstva, nadomestni deli, zunanji izvajalci.
Objavljeno v DKUM: 23.10.2020; Ogledov: 1170; Prenosov: 76
.pdf Celotno besedilo (1,50 MB)

6.
Prenova oskrbovanja montažnih linij
Dejan Martinc, 2019, magistrsko delo/naloga

Opis: V magistrskem delu smo analizirali oskrbovanje montažnih linij in samih delovnih mest s komponentami v opazovanem podjetju. Čeprav je obstoječ način oskrbovanja zanesljiv, pa ni najboljši, saj ima kar nekaj pomanjkljivosti. Skladiščni transporterji, kateri montažne linije oskrbujejo z viličarji, imajo delež pripeljanih logističnih enot na vožnjo dokaj majhen. To posledično pomeni veliko število voženj, visoko potrebo po viličarjih in visoke stroške. Linijski transporterji, ki s komponentami oskrbujejo delovna mesta, pri tem naredijo veliko nepotrebnih korakov in prelaganj logističnih enot. Te bi v primeru bolj povezanega dela med linijskimi in skladiščnimi transporterji lahko v veliki meri odpravili. V magistrskem delu smo našli rešitev izboljšanja obstoječega načina oskrbovanja in sicer s spremembo postavitve delovnih mest na samih montažnih linijah in z vpeljavo metode milk run. Metoda milk run je omogočila, da se je število pripeljanih logističnih enot na enoto vožnje povečalo, s tem pa se je zmanjšalo število voženj, potrebnih za oskrbovanje montažnih linij. S spremembo delovnih mest, ki so po novem postavljena tik ob transportnih poteh, smo omogočili, da se komponente z vlakci milk run dostavljajo bliže delovnim mestom oziroma kar na sama delovna mesta, kar olajšuje delo linijskih transporterjev.
Ključne besede: montažna linija, oskrbovanje, transporterji, milk run, materialni tok
Objavljeno v DKUM: 13.01.2020; Ogledov: 1199; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (2,77 MB)

7.
Prenova ravnanja s polizdelki v barvarni opazovanega podjetja
Urban Motoh, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: V diplomskem delu z naslovom »Prenova ravnanja s polizdelki v barvarni opazovanega podjetja« poskušamo najti načine za odpravo nenačrtovanih prekinitev obratovanja barvarske linije, ki se dogajajo v barvarni opazovanega podjetja. Razrešitve problema se lotevamo s prenovo ravnanja s polizdelki ter z reorganizacijo materialnega toka v barvarni. S pomočjo opazovanega podjetja smo ugotovili in podali rešitve, s katerimi bi delno ali v celoti odpravili zaustavitve traku. Razlogi za zaustavitve, ki se dogajajo, so slaba organizacija, napake zaposlenih, premalo število delovnih sredstev itd. V nalogi natančneje opišemo možne rešitve, ki so: vpeljava valjčnega transporterja, razvrstitev polizdelkov na kupce in naročila za dopolnjevanje zalog ter vpeljava avtomatizirane ovijalne linije.
Ključne besede: barvarna, načrtovanje, razmestitev strojev, avtomatizacija, oskrbovanje linije
Objavljeno v DKUM: 18.11.2016; Ogledov: 1313; Prenosov: 130
.pdf Celotno besedilo (2,40 MB)

8.
OPTIMIZACIJA DELA NA DELOVNEM MESTU LANSERJA V PODJETJU ODELO PREBOLD
Andrej Priteržnik, 2016, diplomsko delo/naloga

Opis: POVZETEK Podjetja morajo stalno izboljševati svoje procese, če želijo ostati konkurenčna na globalnem trgu. To je proces, ki se nikoli ne konča. V nalogi smo se lotili izboljševanja na konkretnem primeru, in sicer smo raziskali možnosti za optimizacijo dela lanserjev v podjetju Odelo Slovenija. Predstavili smo okolje, v katerem lanser deluje, in naloge, ki jih izvaja. Razvili smo metodo, ki lanserje ovrednoti, in tako določili obremenjenost posameznega lanserja. Na podlagi teh rezultatov smo ugotovili, kateri lanserji so preveč in kateri premalo obremenjeni. Predlagali smo drugačno razporeditev lanserjev, ki bi delo med lanserje razporedila glede na njihovo obremenjenost in ne glede na to, kateremu timu pripadajo. S tem bi bilo delo optimalneje razporejeno in tako ne bi bili eni lanserji preveč in drugi premalo obremenjeni.
Ključne besede: KLJUČNE BESEDE: ̶ notranji transport – logistika, ̶ celica – proizvodna linija, ̶ lanser, ̶ obremenjenost, ̶ kanban, ̶ oskrbovanje.
Objavljeno v DKUM: 11.11.2016; Ogledov: 2124; Prenosov: 205
.pdf Celotno besedilo (911,04 KB)

9.
10.
Prenova procesa oskrbovanja montažne linije
Dejan Martinc, 2015, diplomsko delo/naloga

Opis: Sistem vitke proizvodnje je eden izmed načinov, s katerim lahko v procesih odpravimo veliko stroškov in nepomembne dele procesa, ki končnim izdelkom ne prinašajo vrednosti. Pri tem je pomembno natančno analizirati vse procese in nato poiskati ustrezne rešitve, ki nam jih vitkost ponuja. V diplomski nalogi smo preučili oskrbovanje montažnih linij s končno embalažo v opazovanem podjetju. Čeprav obstoječ sistem deluje in omogoča oskrbovanje linij, ima veliko pomanjkljivost, ker imajo transporterji, ki izvajajo oskrbo linij, med delavnim časom veliko prostega časa. Ta prosti čas končnim izdelkom ne prinaša dodane vrednosti, zato bi ga bilo treba skrajšati ali v celoti odpraviti. V diplomskem delu smo tako našli rešitev obstoječe situacije v obliki prehoda na elektronski kanban, ki se je na koncu izkazala za učinkovito, saj se je produktivnost transporterjev zelo približala 100 %, seveda ob zmanjšanju njihovega števila.
Ključne besede: oskrbovanje, proizvodnja, montažna linija, embalaža, transport, semaforske luči, elektronski kanban, notranja logistika
Objavljeno v DKUM: 09.11.2015; Ogledov: 1518; Prenosov: 197
.pdf Celotno besedilo (1,65 MB)

Iskanje izvedeno v 0.25 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici