| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 228
Na začetekNa prejšnjo stran12345678910Na naslednjo stranNa konec
1.
Od Æthelberhta do Edgarja : razvoj anglosaškega prava v srednjem veku
Aja Barbič, 2025, magistrsko delo

Opis: Magistrsko delo se osredotoča na razvoj pravnega sistema v anglosaški Angliji v obdobju od 7. do 10. stoletja. Preučuje nastanek kraljevih zakonikov, ki so vplivali tako na družbeni kot na politični kontekst. Za prvi zapisani zakonik je zaslužen kentski kralj Æthelberht, na njegove zakone pa so se navezovali tudi kasnejši kralji. Analizirani so izbrani zakoni, ki prikazujejo prehod iz lokalno prilagojenih pravil v sistematične kodekse, ki so bili še vedno pod velikim vplivom Cerkve. V sklopu kraljevih zakonikov se je simultano začelo oblikovati kazensko pravosodje, ki kot glavno kaznivo dejanje navaja krajo, omenjena sta tudi vloga prisege ter sam pravni postopek, ki obtoženca čaka po storjenem kaznivem dejanju. Kraljevi zakoniki so vsebovali tudi zakone, ki so se neposredno nanašali na položaj žensk v družbi, kar jasno prikazuje omejitve, s katerimi so se soočale.
Ključne besede: anglosaški pravni sistem, kraljeva zakonodaja, kazensko pravosodje, wergild, ženske
Objavljeno v DKUM: 07.03.2025; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (1,21 MB)

2.
Ovire pri ženskem vodenju: Primerjava Severne Makedonije in Slovenije
Mihaela Mihajloska, 2024, diplomsko delo

Opis: Zaključno delo obravnava vprašanje enakosti spolov v vodstvenih položajih v Sloveniji in v Severni Makedoniji. Poudarja ovire, s katerimi se soočajo ženske na poti do vodstvenih mest, vključno s kulturnimi in družbenimi normami, strukturnimi izzivi, ravnotežjem med poklicnim in zasebnim življenjem ter diskriminacijo in spolnimi stereotipi. Raziskava analizira vpliv teh ovir na možnosti za napredovanje žensk ter preučuje primere dobrih praks in možnosti za izboljšanje enakopravnosti spolov v obeh državah. Poleg teoretičnega pregleda pa diplomsko delo vključuje empirične podatke iz intervjujev in analize statističnih podatkov.
Ključne besede: Ženske v vodstvu, enakost spolov, vodstveni položaji, Severna Makedonija, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 11.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (1,25 MB)

3.
Pristajanje kroja obleke obliki ženskega telesa : diplomsko delo
Maša Živko, 2024, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo obravnava vpliv kroja obleke na pristajanje različnim oblikam ženskega telesa, kot so peščena ura, pravokotna, trikotna in obrnjena trikotna oblika. Uporabljene metode vključujejo študij telesnih oblik, konstruiranje temeljnih krojev, modeliranje in 3D virtualno pomerjanje oblek na avatarjih. Cilj diplomskega dela je bil raziskati, kako lahko z ustreznim krojem uravnotežimo videz različnih telesnih oblik. Rezultati kažejo, da lahko že z manjšimi spremembami temeljnega kroja obleke pripomoremo k boljšemu pristajanju oblačil specifičnim telesnim oblikam, kar izboljšuje estetski videz in udobje v oblačilu.
Ključne besede: oblike ženskega telesa, pristajanje kroja, konstrukcija oblačil, 3D virtualno pomerjanje, temeljni kroj ženske obleke
Objavljeno v DKUM: 08.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 13
.pdf Celotno besedilo (2,03 MB)

4.
Priprava poslovnega načrta za znamko ženskega spodnjega perila
Pia Šoško, 2024, diplomsko delo

Opis: Pripravili smo teoretični ter finančni del. Teoretični obsega en del, ki sodi k poslovnem načrtu, ter enega, ki opisuje teorijo same naloge vse od uvoda, metodologije, teoretičnih osnov, raziskave ter zaključka. Za pisanje naloge s tem naslovom sem se odločila, ker smo se v preteklosti že srečali s podobno izkušnjo ter posledično z željo izboljšanja le te. V mladosti smo namreč začeli s svojo znamko kopalk, takrat brez poslovnega načrta. Z anketo smo potipali trg in raziskali kakšne so potrebe oziroma želje žensk na področju spodnjega perila. Spoznali smo ali bi naši ciljni publiki ugajali naši produkti, katere kvalitete najbolj cenijo in kakšne vrste produktov se jim zdijo najbolj privlačne. Ker me veseli področje podjetništva in v sebi nosim ustvarjalno žilico ter željo, da ustvarim nekaj svojega, sem se odločila da spišem nalogo z izbranim naslovom in jo v bližnji prihodnosti tudi uresničim. Zajema torej področje mode, ustvarjanja ženskega spodnjega perila. Rezultat naloge je pripravljen poslovni načrt za ustanovitev lastne blagovne znamke spodnjega perila, ki bo vodil k uresničitvi sanj ter uspešnemu poslovanju našega podjetja. Ob pisanju smo ugotovili, kako pomembno je napisati v potankosti vse detajle vsakega posameznega dela, s katerim se srečamo na naši poslovni poti. Saj tako lažje predvidimo vse stroške, si olajšamo delo in optimiziramo naše poslovanje. Preverili smo kakšna je naša konkurenca, kakšen je trg ter trenutni trendi.
Ključne besede: Spodnje perilo, ženske, trendi, podjetništvo, poslovno načrtovanje.
Objavljeno v DKUM: 08.10.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 18
.pdf Celotno besedilo (1,36 MB)

5.
Vključenost žensk v digitalna delovna mesta; analiza stanja v Evropski uniji
Tjara Gergorič, 2024, diplomsko delo

Opis: Žensko podjetništvo je bilo dolgo časa spregledano in zaznamovano z moškimi poslovnimi modeli. Vendar pa naraščajoča literatura poudarja pomembno vlogo žensk v podjetništvu in gospodarskem razvoju. Ženske imajo namreč pomembno vlogo tako pri ustvarjanju delovnih mest zase kot pri ustvarjanju delovnih mest za druge. Kljub naraščajočemu številu žensk podjetnic, zlasti v razvijajočih se gospodarstvih, se še vedno soočajo z ovirami, kot so neenak dostop do virov in omrežij. Digitalizacija spreminja podjetništvo, vendar je še vedno prevladujoče moško področje. Ženske se soočajo z izzivi, kot so digitalna vrzel med spoloma, pomanjkanje digitalnih veščin, stereotipi in predsodki, pomanjkanje mentorstva, pristop do izobraževanja in usposabljanja. Da bi rešili problem ter izzive vključevanja žensk v digitalna delovna mesta, države izvajajo različne politike, projekte in programe, ki bi izboljšali dostop žensk do izobraževanja, mentorstva in kariernih priložnosti ter spodbujali raznolikosti in enakosti. V teoretičnem delu diplomskega dela smo proučili izzive in podpore ženskega podjetništva. Proučili smo tudi vpliv digitalizacije na delovna mesta, digitalne veščine in potrebo po le- teh ter podjetništvo v digitalni dobi in etična vprašanja digitalizacije. V nadaljevanju smo se osredotočili na koncepte vključenosti žensk v digitalna delovna mesta. V empiričnem delu smo s pomočjo orodij in raziskav Eurostat, Gender Equality Index in The Digital Economy and Society Index ugotavljali, ali obstajajo razlike v stopnji vključenosti žensk in vključenosti moških v digitalna delovna mesta. Ugotavljali smo tudi, ali obstajajo razlike v stopnji vključenosti žensk v digitalna delovna mesta med državami EU, nazadnje pa smo ugotavljali še, ali večji poudarek na izobraževanju in razvoju veščin žensk v STEM področju povečuje njihovo vključenost v digitalna delovna mesta. Rezultati so pokazali, da razlike v stopnji vključenosti žensk in vključenosti moških v digitalna delovna mesta obstajajo, vendar se od države do države razlikujejo. Prav tako obstajajo razlike v stopnji vključenosti žensk v digitalna delovna mesta med državami EU. Ugotovili smo tudi, da večji poudarek na izobraževanju in razvoju veščin žensk v STEM področju povečuje njihovo vključenost v digitalna delovna mesta.
Ključne besede: žensko podjetništvo, digitalizacija, digitalna vrzel med spoloma, ženske v STEM-u, Evropska unija
Objavljeno v DKUM: 26.09.2024; Ogledov: 0; Prenosov: 22
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)

6.
Ženske na vodilnih položajih v Sloveniji
Patricija Lavtižar, 2024, diplomsko delo

Opis: Delež žensk v Sloveniji na vodilnih položajih se z vsakim letom povečuje. Sposobnost, odločnost in prepričanje v zmožnost vodenja so elementi, ki so ključni za vodjo. Ženske organizacijo vodijo na drugačen način, kot jo moški. Razlike so torej občutne, vse pa je odvisno od posameznice, ki je na položaju vodje. Ženske se na poti do vodilnega položaja srečujejo z različnimi ovirami. Nekatere ženske se do vodilnega položaja srečujejo s steklenim stropom in s pomanjkanjem podpore nadrejenih. Ženske, ki imajo družine, težko usklajujejo svoje poklicno in zasebno življenje oziroma osebno življenje. V raziskovalnem delu smo intervjuvali štiri posameznice, ki so na vodilnem položaju. Pridobljene odgovore smo med seboj primerjali in odgovorili na zastavljena raziskovalna vprašanja. Ugotovili smo, s katerimi ovirami se ženske na poti do vodilnega položaja srečujejo in kako se na svojem delovnem mestu počutijo.
Ključne besede: vodenje, vodilni položaj, ženske
Objavljeno v DKUM: 27.08.2024; Ogledov: 93; Prenosov: 83
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

7.
Vključevanje paznic v tretma v ženskem zaporu
Mateja Caserman, 2007, objavljeni povzetek strokovnega prispevka na konferenci

Ključne besede: zapori, paznice, ženske, tretma
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 100; Prenosov: 4
.pdf Celotno besedilo (349,15 KB)

8.
Lahko zmanjšamo strah pred kriminaliteto pri ženskah?
Mojca Rep, 2007, objavljeni znanstveni prispevek na konferenci

Ključne besede: strah pred kriminaliteto, ženske, nasilje, policija
Objavljeno v DKUM: 30.05.2024; Ogledov: 93; Prenosov: 7
.pdf Celotno besedilo (702,74 KB)

9.
Ženske v Slovenski vojski
Darja Frlež, Bojana Virjent, Andrej Sotlar, 2006, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: oborožene sile, vojska, ženske, Slovenija
Objavljeno v DKUM: 29.03.2024; Ogledov: 150; Prenosov: 12
.pdf Celotno besedilo (407,60 KB)

10.
Samozdravljenje nezapletenih okužb sečil pri ženskah s pomočjo zdravilnih rastlin in rastlinskih pripravkov
Katarina Gošnjak, 2024, diplomsko delo

Opis: Okužbe sečil so ene izmed pogostejših obolenj pri predmenopavzalnih ženskah. Ločimo zapletene in nezapletene okužbe. Med nezapletene okužbe štejemo akutni cistitis in akutni pielonefritis pri predmenopavzalnih, ne nosečih ženskah. Eden izmed načinov zdravljenja nezapletenih okužb sečil je tudi zdravljenje z rastlinami in njihovimi pripravki.
Ključne besede: nezapletene okužbe sečil, alternativna medicina, predmenopavzalne ženske, rastline in rastlinski pripravki
Objavljeno v DKUM: 28.03.2024; Ogledov: 378; Prenosov: 131
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

Iskanje izvedeno v 0.31 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici