| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 42
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Dileme kvalitete kriptosistemov
Vojko Zidar, 2003, objavljeni strokovni prispevek na konferenci

Ključne besede: kriptografija, kriptosistemi, šifriranje
Objavljeno v DKUM: 19.03.2024; Ogledov: 144; Prenosov: 5
.pdf Celotno besedilo (164,73 KB)

2.
3.
Primerjava orodij za razbijanje gesel : diplomsko delo
Nadica Uzunova, 2023, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi smo raziskali področje razbijanja gesel s poudarkom na varnosti gesel, izbiri, moči in sestavi gesel. Preizkusili smo obstoječa orodja za razbijanje gesel ter metode, ki jih le-ta podpirajo. Razvili smo lastno orodje za razbijanje gesel in ga primerjali z ostalimi orodji. Rezultate delovanja orodij smo analizirali glede na hitrost in uspešnost razbijanja gesel. Prav tako smo preučili dodatne dejavnike, kot so funkcionalnosti in uporabniška izkušnja. Ugotovili smo, da ima vsako orodje svoje prednosti in slabosti ter da je izbira ustreznega orodja odvisna od specifičnih zahtev. Rezultati raziskave prispevajo k področju varnosti gesel in ponujajo dragocene informacije za razvijalce in raziskovalce na tem področju.
Ključne besede: geslo, varnost, napad, šifriranje, zaščita
Objavljeno v DKUM: 20.09.2023; Ogledov: 368; Prenosov: 42
.pdf Celotno besedilo (3,51 MB)

4.
Avtentikacija spletnih uporabnikov z Web Authentication API : diplomsko delo
Klemen Lončar, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu raziščemo alternativo za avtentikacijo spletnih uporabnikov, imenovano Web Authentication API, ki na podlagi asimetričnega šifriranja zamenjuje uporabo gesel. Najprej razložimo osnovne pojme in trenutno uveljavljene načine avtentikacije v spletnih sistemih, nadaljujemo s podrobno raziskavo Web Authentication API-ja. Diplomsko delo zaključimo z implementacijo preproste spletne aplikacije, ki za avtentikacijo uporablja Web Authentication API.
Ključne besede: avtentikacija uporabnikov, Web Authentication API, aplikacijski programski vmesnik, asimetrično šifriranje
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 1011; Prenosov: 90
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

5.
Razvoj aplikacije upravitelja gesel z uporabo ogrodja WPF : diplomsko delo
Benjamin Kotnik, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu se osredotočimo na pomembnost močnih gesel in njihovo varno shranjevanje. Pri tem predstavimo novo aplikacijo upravitelja gesel, ki omogoča varno hranjenje občutljivih podatkov ter ustvarjanje močnih gesel. Dodatni cilj diplomskega dela je nudenje preprostega in uporabnega vmesnika za preprost pregled nad varno hranjenimi podatki. V delu najprej predstavimo načrtovanje uporabniškega vmesnika aplikacije kot tudi teoretično ozadje uporabljenih algoritmov šifriranja. Aplikacijo smo testirali glede na njene zmogljivosti ter podali ugotovitve na podlagi pridobljenih rezultatov.
Ključne besede: šifriranje, varnost gesel, upravitelj gesel, WPF, Prism.
Objavljeno v DKUM: 18.10.2021; Ogledov: 759; Prenosov: 65
.pdf Celotno besedilo (1,20 MB)

6.
Primerjava varnostnih svežnjev protokola TLS : diplomsko delo
Matic Koren, 2020, diplomsko delo

Opis: Ko je bil internet ustvarjen, je bilo malo poudarka na varnosti. Rezultat tega je bil, da je varnost predstavljalo medsebojno zaupanje navzočih. Internet je od takrat do danes postajal vedno bolj priljubljen in za vedno spremenil naša življenja. Osrednji predmet diplomskega dela je predstaviti protokol TLS, njene različice in njegovo evolucijo. V ta namen smo predstavili vse kriptografske svežnje znotraj protokola 1.3. Izvedli smo eksperiment, s pomočjo katerega smo analizirali in primerjali učinkovitost posameznih kriptografskih svežnjev.
Ključne besede: TLS, SSL, kriptografski svežnji, simetrična kriptografija, asimetrična kriptogragija, šifriranje, dešifriranje, uskladitev, spletna varnost
Objavljeno v DKUM: 01.12.2020; Ogledov: 1248; Prenosov: 117
.pdf Celotno besedilo (1,35 MB)

7.
Varnostno testiranje fizičnega kripto-modula za navidezna zasebna omrežja
Anže Zaletel, Jaka Žužek, Lavra Horvat, Katja Zupan, Sara Železnik, Nina Goršič, Maruša Lipušček, 2016, strokovni članek

Opis: Namen prispevka: Namen prispevka je predstaviti projekt varnostnega testiranja v razvoju in produkciji fizičnega kripto-modula, ki je nujno potrebno pred lansiranjem izdelka na trg. Delo na projektu je bilo usmerjeno v izdelek Code 1 Secure (v nadaljevanju VPN kripto-modul C1S), za katerega je bila narejena primerjava s sorodnimi izdelki, predlagane različne ergonomične oblike ter opisani postopki potrebnih testiranj izdelka za pridobitev certifikatov oz. za doseganje standardov. Metode: Uporabljena je bila deskriptivna metoda s pomočjo študije primarnih in sekundarnih virov. Za potrebe opisa orodij za avtomatizirano testiranje smo delovanje orodij preizkusili in opravili vzorčna testiranja. Ugotovitve: Testiranje programske opreme in njene združljivosti s šifrirnimi algoritmi predstavlja najzahtevnejši del testiranj. Ključno stičišče projekta je predstavljal kolaboracijski portal, preko katerega se je evidentiral in spremljal napredek dela. S preizkušanjem orodij za avtomatizacijo opravil je bilo ugotovljeno, da avtomatizirano testiranje prihrani veliko časa in denarja. Omejitve/uporabnost raziskave Projektno delo je bilo ciljno naravnano na izdelek VPN kripto-modula C1S, zato se tudi ugotovitve navezujejo nanj. Kljub temu lahko ugotovitve apliciramo na sorodne izdelke. Praktična uporabnost: S primerjavo sorodnih izdelkov se pokažejo konkurenčne prednosti VPN kripto-modula C1S pred podobnimi izdelki na trgu ter možnosti za izboljšave. Predlagane so različne ergonomične oblike izdelka glede na ciljne skupine kupcev. Opis možnih testiranj, ki so potrebna za VPN kripto-modul C1S, poda okvirno predstavo o obsegu preizkušanj slehernega tehnološkega izdelka. Izvirnost/pomembnost prispevka: Glede na povišan trend zlorab v kibernetskem prostoru je področje kibernetske varnosti, v katerega spada tudi VPN kripto-modul C1S, izrednega pomena. Za ustrezno delovanje kripto-modulov in doseganje pričakovanj uporabnikov je te naprave pomembno dobro testirati.
Ključne besede: informacijska varnost, šifriranje podatkov, kripto-modul, testiranje, analiza trga
Objavljeno v DKUM: 20.04.2020; Ogledov: 1225; Prenosov: 73
.pdf Celotno besedilo (404,07 KB)
Gradivo ima več datotek! Več...

8.
Šifrirni algoritmi v tehnologiji veriženja blokov
Tomaž Ivačič, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu primerjamo štiri šifrirne algoritme, ki jih uporabljajo kriptovalute. Na začetku na kratko predstavimo zgodovino uporabe šifriranja in kako se je razvijalo, ter načine šifriranja v informacijski tehnologiji. Nato predstavimo delovanje tehnologije veriženja blokov. Sledi predstavitev štirih šifrirnih algoritmov, kjer vsakega predstavimo in opišemo delovanje. Na koncu diplomskega dela analiziramo več pogledov tega, kaj smo izvedeli, preizkusimo delovanje v praksi in to prikažemo.
Ključne besede: tehnologija veriženja blokov, šifriranje, zgoščevalna funkcija, kriptovaluta
Objavljeno v DKUM: 05.03.2019; Ogledov: 2027; Prenosov: 208
.pdf Celotno besedilo (2,04 MB)

9.
Spletna platforma za vizualizacijo delovanja elektronskega podpisa
Mihael Fajs, 2017, diplomsko delo

Opis: Pomembne pogodbe podpisujemo v prisotnosti nepristranske priče in z ročnim podpisom. V času računalniške dobe pa lahko te dokumente v elektronski obliki podpišemo tudi s pomočjo elektronskega podpisa (angl. Digital Signature) in infrastrukture javnih ključev (angl. Public Key Infrastructure – PKI). Postopek je podoben, veljavnost in dokazna vrednost podpisa pa enaki. Ljudem, ki elektronskega podpisa še ne poznajo oz. želijo o njem izvedeti več, smo želeli predstaviti njegov osnovni koncept. Zato smo ustvarili vizualno animacijo osnov in posneli videoposnetke primerov uporabe. Vso zbrano gradivo smo združili v spletno platformo in predstavili širši javnosti, ki jo lahko uporablja kot pripomoček za učenje.
Ključne besede: Elektronski podpis, infrastruktura javnih ključev, asimetrično šifriranje
Objavljeno v DKUM: 27.10.2017; Ogledov: 1377; Prenosov: 118
.pdf Celotno besedilo (2,24 MB)

10.
Spletna aplikacija za varno sporočanje
Matija Žolek, 2017, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi so predstavljene tehnologije, ki nam omogočajo varno sporočanje z uporabo spletnih tehnologij. Predstavili smo tudi mehanizme varovanja in šifriranja podatkov na spletnih kanalih ter vrste trenutno znanih napadov na podatke izmenjane preko protokola HTTP. Na podlagi raziskave trenutno obstoječih rešitev za varno sporočanje smo ugotovili, da rešitve že obstajajo, vendar so plačljive, ali pa ne zagotavljajo dovolj visoke stopnje varnosti. Razvili smo lastno rešitev, ki upošteva načela varne komunkacija in vključuje tehnologije, ki omogočajo varno, predvsem pa zasebno komunikacijo.
Ključne besede: Varnost, hipno, sporočanje, šifriranje
Objavljeno v DKUM: 31.08.2017; Ogledov: 1452; Prenosov: 198
.pdf Celotno besedilo (3,51 MB)
Gradivo ima več datotek! Več...

Iskanje izvedeno v 0.2 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici