| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 10 / 45
Na začetekNa prejšnjo stran12345Na naslednjo stranNa konec
1.
Označevanje in sledenje polizdelkov v podjetju Arcont d.d. : diplomsko delo
Jaka Meglič, 2021, diplomsko delo

Opis: V predloženem diplomskem delu je obravnavana tematika industrijskega označevanja in sledenja materiala (polizdelkov). V prvem delu je predstavljeno teoretično ozadje različnih vrst tehnologij za označevanje in sledenje ter njihova medsebojna primerjava. V praktičnem delu je shematsko prikazano trenutno stanje intralogistike v podjetju Arcont d. d. in izpostavljene težave s področja označevanja in sledenja polizdelkov, s katerimi se trenutno podjetje sooča. S pomočjo kritične analize smo identificirali in prikazali možne vzroke za neučinkovito delovanje na področju označevanja in sledenja polizdelkov v podjetju. Izmed vseh obravnavanih tehnologij sta za naš obravnavan primer najprimernejši tehnologiji označevanja s črtno kodo in RFID. Preden smo podali primerno rešitev, smo za slednji tehnologiji izdelali SWOT analizo. Na koncu so opisani predvideni učinki uvedbe izbrane tehnologije za označevanje in slednje.
Ključne besede: intralogistika, označevanje, sledenje, tehnologija črtne kode, RFID.
Objavljeno v DKUM: 17.09.2021; Ogledov: 756; Prenosov: 116
.pdf Celotno besedilo (1,43 MB)

2.
Nadgradnja transportnega sistema z uporabo Siemens TIA programskega orodja in SICK čitalnika črtne kode : diplomsko delo
Žiga Grilc, 2021, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je predstavljena nadgradnja transportnega sistema. Cilj naloge je bil nadgraditi transportni sistem s čitalnikom črtne kode ter prebrane črtne kode shranjevati v bazo podatkov. Prebrane črtne kode smo preko SCADE z uporabo programskega jezika VBScript vpisovali v tabeli, ki se nahajata v bazi podatkov. Izdelan je bil program za avtomatsko in ročno vodenje transportnega sistema. Narejen pa je tudi SCADA sistem za spremljanje delovanja čitalnika črtne kode, ki omogoča prikaz že prebranih črtnih kod iz baze podatkov.
Ključne besede: transportni sistem, črtne kode, čitalnik črtnih kod, baza podatkov, SCADA
Objavljeno v DKUM: 24.08.2021; Ogledov: 906; Prenosov: 111
.pdf Celotno besedilo (2,56 MB)

3.
Vpeljava črtne kode v iSYSTEM Labs d.o.o.
Jure Cirar, 2021, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo opisuje postopek izbire črtne kode, tiskalnika črtnih kod, čitalcev črtnih kod in vpeljavo črtne kode v proizvodno bazo podatkov v podjetju iSYSTEM Labs d.o.o. V diplomskem delu so predstavljeni obstoječi način izvajanja proizvodnih postopkov in prenova z izbrano strojno opremo ter nadgradnja obstoječe podatkovne baze. Pri izdelavi diplomskega dela smo se osredotočili na to, da bo vpeljava črtne kode zmanjšala možnost napak pri delu ter omogočala lažje in hitrejše iskanje materiala in izdelkov v proizvodni bazi podatkov. V teoretičnem delu diplomskega dela je opisan postopek izbire tipa črtne kode in ostale strojne opreme za uporabo črtne kode. Praktični del diplomskega dela predstavlja opis prenovljenih procesov.
Ključne besede: prenova procesa, uvedba črtne kode, črtna koda, delovni proces, čitalnik črtne kode, tiskalnik črtne kode, informacijska podpora
Objavljeno v DKUM: 05.05.2021; Ogledov: 605; Prenosov: 36
.pdf Celotno besedilo (3,16 MB)

4.
Tehnologije sledenja pošiljk v transportu
Samo Kumperščak, 2020, magistrsko delo/naloga

Opis: Dandanes je vse bolj pomemben nadzor izdelkov, ki potujejo po oskrbovalnih verigah. Nadzor nad izdelki nam omogočajo različne tehnologije in sistemi sledljivosti, ki prikazujejo točno lokacijo blaga. Sledljivost ima veliko pozitivnih lastnosti, tako za kupce izdelkov kot za distributerje in ostale člene oskrbovalnih verig. V magistrskem delu smo se ukvarjali s pregledom različnih vrst tehnologij sledenja, ki jih poznamo. Med te tehnologije spadajo tehnologije črtnih in QR kod, RFID tehnologija, GPS tehnologija in tehnologija veriženja blokov (ang. blockchain). Najbolj pogoste tehnologije sledenja so sposobne poročati o stanju izdelka, ko le-tega optično preberemo, spet druge so pa nekoliko bolj napredne in so sposobne slediti izdelku v realnem času, tako da tisti, ki spremlja stanje izdelka, v vsakem trenutku pozna natančno lokacijo izdelka. Po pregledu teoretičnega ozadja različnih tehnologij sledljivosti smo se osredotočili na praktični del, ki zajema pregled uporabe tehnologij, ki jih za sledenje uporabljajo na Pošti Slovenije d.o.o. Analizirali smo trenutno stanje glede sledljivosti in raziskali potek sledenja pošiljke od sprejema do vročitve. Osnova za preučevanje tematike je bila znanstvena in strokovna literatura, ki smo jo iskali po različnih spletnih bazah z vpisovanjem ključnih besed. Podrobnejša analiza literature je bila izvedena še s programom VOSviewer, kjer smo analizirali najpogosteje citirane avtorje, skupno citirana dela, skupno citiranje skupine avtorjev s strani druge skupine avtorjev, skupno citiranje avtorjev in ključne besede, ki se v najdenih delih največkrat pojavljajo. Analizo trenutnega stanja glede sledenja na Pošti Slovenije smo izvedli na podlagi lastnih izkušenj dela na Pošti ter z intervjuji in vprašalniki, ki smo jih posredovali tamkajšnjim zaposlenim. Poglavje rezultatov zajema primerjavo različnih aplikacij in tehnologij, namenjenih sledenju. Primerjavi sledi analiza stanja področja sledenja na Pošti Slovenije ter konkretni predlogi izboljšav na področju RFID in GPS tehnologije.
Ključne besede: sledljivost, GPS, RFID tehnologija, črtne kode, tehnologija veriženja blokov, transportna logistika.
Objavljeno v DKUM: 08.01.2021; Ogledov: 1186; Prenosov: 147
.pdf Celotno besedilo (1,96 MB)

5.
Prenova sistema identifikacije v prodajnem skladišču podjetja Štore Steel, d.o.o.
Urška Škorc, 2019, diplomsko delo/naloga

Opis: Štore Steel, d. o. o., je ena izmed treh proizvajalk jekla v Sloveniji in deluje predvsem na trgu evropskih proizvajalcev avtomobilske industrije na segmentu komercialnih kot tudi osebnih vozil. Podjetje proizvaja vzmetna, inženirska (jekla za kovanje) in Exem jekla. V diplomskem delu je na začetku predstavljeno na kratko o podjetju Štore Steel, d. o. o. Teoretični del vsebuje teme o skladiščnem poslovanju, skladišču, črtni kodi in čitalnikih črtne kode. Obstoječe stanje prikazuje prodajno skladišče danega podjetja in prisotne skladiščne ter logistične procese, ki so potrebne za izvajanje uskladiščenja, manipuliranja in odpreme jeklenih vezi. Na podlagi analiziranja časovnih izgub pri skladiščnem poslovanju s pomočjo vzročno-posledičnega diagrama, procesne karte ter diagrama poteka aktivnosti pri odpremi jeklenih vezi smo lažje podali predloge rešitev. Glavni problem je zamudna izsledljivost gotovih izdelkov v prodajnem skladišču. Kot rešitev problema smo zaznali uporabo čitalnikov črtne kode, glede na to, da so črtne kode že izpisane na identifikacijskih listkih jeklenih vezi. Na ta način skrajšali čas iskanja uskladiščenih jeklenih vezi, namenjenih za odpremo, in prenovili sistem identifikacije, ki trenutno temelji na delu s papirno dokumentacijo in ročnem knjiženju zalog. Prav tako bi zmanjšali število napak pri odpremi jeklenih vezi in pri nadaljnji inventuri gotovih izdelkov ter povečali ažurnost knjiženja zalog ob odpremljanju.
Ključne besede: skladiščno poslovanje, skladišče, čitalnik črtne kode, črtna koda
Objavljeno v DKUM: 13.01.2020; Ogledov: 1236; Prenosov: 269
.pdf Celotno besedilo (2,19 MB)

6.
Aplikacija za statistično kontrolo izdelkov v proizvodnem procesu : diplomsko delo
Vitomil Selič, 2019, diplomsko delo

Opis: V diplomskem delu smo predstavili pomen programske podpore pri zbiranju določenih podatkov o kakovosti izdelkov in obdelavi le-teh za sprejemanje ključnih odločitev v podjetju. Med drugim smo spoznali tehnologije, s pomočjo katerih smo razvili programsko rešitev. Osrednji del diplomskega dela je bila zasnova in razvoj aplikacije za statistično kontrolo kakovosti izdelkov v proizvodnem procesu in uporaba le-te v praksi.
Ključne besede: statistična kontrola izdelkov, Six Sigma, namizna aplikacija, čitalec črtne kode, SAP, WPF
Objavljeno v DKUM: 13.11.2019; Ogledov: 778; Prenosov: 230
.pdf Celotno besedilo (1,90 MB)

7.
Razvoj mobilne aplikacije Shoply
Nejc Rebernjak, 2018, diplomsko delo

Opis: V sklopu diplomskega dela smo izdelali aplikacijo, ki uporabniku omogoča prijavo/registracijo, skeniranje črtne kode, iskanje izdelkov, dodajanje izdelkov iz mobilne aplikacije, ocenjevanje/komentiranje izdelkov in dodajanje izdelkov v njegovo košarico. Prav tako smo naredili preprost sistem za upravljanje vsebine za skrbnike, kjer je možno upravljanje uporabnikov, komentarjev, izdelkov in kategorij. Diplomsko delo zajema mobilno aplikacijo, izdelano v orodju Android Studio. Povezana je na podatkovno bazo MySQL preko vmesnika, ki temelji na trenutno priljubljeni tehnologiji za hiter razvoj spletnih aplikacij in vmesnikov Laravel. V uvodnem poglavju bomo na kratko opisali črtne kode, predstavili, kaj je vzorec model pogled-krmilnik, kaj predstavlja tehnologija REST in zakaj potrebujemo sistem za upravljanje vsebine.
Ključne besede: MVC, REST, mobilna aplikacija, zaledni sistem, spletna aplikacija, črtne kode
Objavljeno v DKUM: 09.10.2018; Ogledov: 1167; Prenosov: 100
.pdf Celotno besedilo (1,45 MB)

8.
Interni nadzor in sledenje zabojev v proizvodnji kovačnice : diplomsko delo
Tadej Lunežnik, 2018, diplomsko delo

Opis: Vsak dan našega življenja prinaša nove izzive, ki nas prisilijo, da se z njimi soočimo in jih uspešno rešimo. Nič drugače ni na ravni podjetij, ki morajo za svoj obstoj dnevno reševati goro izzivov, da ohranjajo svoj položaj v svetu neusmiljene konkurence. V želji ohraniti svoj položaj na trgu oziroma ta položaj še izboljšati, je treba biti vsaj v koraku s svojimi konkurenti, največkrat pa korak, če ne dva pred njimi. Tako, kot je treba izvajati nadzor nad dogajanjem zunaj podjetja, se je treba osredotočiti tudi na poslovanje znotraj podjetja. Ustvariti prednost pred ostalimi, pomeni, biti boljši od njih tam, kjer je mogoče nadzorovati potek dogajanja in vplivati nanj. To pa pomeni, da je treba imeti pod nadzorom vse, kar se dogaja znotraj podjetja. Tudi tiste najmanjše podrobnosti, ki se včasih zdijo samoumevne, a lahko zaradi njih podjetje ostane brez ključnih kupcev. V diplomski nalogi bomo raziskali, kako izvajanje notranjega nadzora zagotovi konkurenčno prednost in zmanjša možnost pojava napak, ki si jih podjetje ne želi. Prav tako bomo poiskali najboljši način za zagotavljanje sledljivosti produktov procesa proizvodnje znotraj vseh faz procesa obdelave. Na ta način bomo v podjetju precej izboljšali proces priprave proizvodnje in s tem tudi skrajšali pretočni čas od samega prihoda surovin v podjetje do izdaje končnih produktov svojim kupcem. V ta namen bo treba analizirati sedanje stanje proizvodnje v podjetju. Na podlagi obstoječega stanja bomo poiskali najbolj primerne rešitve za uvedbo nadzora nad proizvodnjo. Skušali bomo uvesti sistem nadzora s črtno kodo, ki bo nadomestil sedanjih način pisanja podatkov na list papirja. V ta namen bo treba uvesti tudi primeren informacijski sistem, ki bo poskrbel za zagotavljanje aktualnih podatkov, s katerimi bomo lažje zagotavljali sledljivost produktov od njihove proizvodnje pa vse do izdaje iz skladišča. S tem bomo lažje sledili naročilom kupcev in tudi pravočasno pripravili izdelke glede na željene roke dobave.
Ključne besede: sledljivost, tehnologija črtne kode, interni nadzor, informacijski sistem.
Objavljeno v DKUM: 07.09.2018; Ogledov: 1035; Prenosov: 82
.pdf Celotno besedilo (2,26 MB)

9.
Skladiščno poslovanje v lesno predelovalnem podjetju
Andrej Koritnik, 2017, diplomsko delo/naloga

Opis: V današnjih časih se podjetja zavedajo, da je za uspešnost samega podjetja pomembno učinkovito skladiščno poslovanje, saj posledično omogoča podjetju delovanje drugih funkcij, predvsem nabave in prodaje. Predvsem pri skladiščnem poslovanju se lahko procesi optimizirajo, s čimer podjetja zmanjšajo stroške in trajanje samih procesov ter skrajšajo nepotrebne poti. V diplomskem delu smo raziskali in analizirali skladiščno poslovanje ter same možnosti za izboljšavo obstoječega stanja z uvedbo informacijske tehnologije v celotnem skladišču. Osredotočili smo se na visoko-regalno skladišče končnih izdelkov, v katerega prihajajo narejeni produkti iz proizvodnje in potem se v tem skladišču opravi komisioniranje in izdaja tovora. V skladišču trenutno ne uporabljajo nobene informacijske tehnologije za podporo skladiščnih procesov, ampak delo še vedno poteka ročno na papirni tehnologiji, zato je možnost človeških napak toliko večja. Namen in cilj diplomskega dela je rešitev trenutne problematike v skladišču pri prevzemu, uskladiščenju in komisioniranju gotovih izdelkov. Predlagana je uvedba tehnologije črtne kode z implementacijo informacijskega sistema. Na vstopnih in izstopnih točkah v skladišču skladiščniki skenirajo izdelke z ročnimi čitalci črtnih kod, ki se bodo v realnem času vnašale v sam sistem. Posledično imamo popoln nadzor v skladišču in s tem zagotavljamo natančen pregled zaloge v realnem času, hitrejše komisioniranje ter sam proces izdaje.
Ključne besede: Skladiščno poslovanje, skladiščni procesi, komisioniranje, tehnologija črtne kode, informacijski sistemi
Objavljeno v DKUM: 08.06.2017; Ogledov: 1416; Prenosov: 193
.pdf Celotno besedilo (1,46 MB)

10.
RAZVOJ MOBILNEGA OPOMNIKA Z UPORABO TEHNOLOGIJE HCCB
Marko Debeljak, 2016, diplomsko delo

Opis: Diplomsko delo, teoretično in preko prototipne aplikacije tudi praktično, opisuje možnost opominjanja pacientov na jemanje zdravil in zmanjšuje možnost napak pri izdaji zdravil v lekarnah. Aplikacija v praksi deluje na podlagi uporabe dvodimenzionalnih črtnih kod. Natančneje smo opisali obstoječe standarde na področju dvodimenzionalnih črtnih kod ter tehnologije NFC kot tudi projekt eRecept, s katerim bi lahko bila prototipna aplikacija povezana. Predstavili smo tudi standarde organizacije Health Level Seven, ki smo jih uporabili za doseganje komunikacije v takšnem sistemu kot tudi za kreiranje in branje receptov. Razvili smo poenostavljeno prototipno aplikacijo, ki prikazuje način komunikacije in delovanja tako zasnovanega sistema.
Ključne besede: informacijski sistemi, mobilne aplikacije, e-zdravstvo, 2D črtne kode, programski jezik C#
Objavljeno v DKUM: 23.09.2016; Ogledov: 1170; Prenosov: 110
.pdf Celotno besedilo (1,68 MB)

Iskanje izvedeno v 0.18 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici