1. Zagotavljanje človeških virov v podjetju xKatja Klančnik, 2024, diplomsko delo Opis: Zagotavljanje človeških virov je ključen element, ki pomembno vpliva na uspešnost in konkurenčnost podjetij. V diplomskem delu smo se osredotočili na analizo, kako podjetje X pristopa k zagotavljanju človeških virov, kakšne strategije uporabljajo in kako se soočajo z izzivi in nenehnimi spremembami na trgu dela. Raziskava temelji na teoretičnih osnovah kadrovskega managementa, vključno z metodami pridobivanja, zagotavljanja in ohranjanja človeških virov. Empirični del raziskave zajema analizo intervjuja, kjer smo proučevali njihove prakse in izkušnje. Podjetje X se je v zadnjih petih letih soočalo z različnimi izzivi, kot so prilagajanje hitrim spremembam na trgu dela, krizi po pandemiji covid-19 ter zagotavljanje delovnega ravnovesja med kvaliteto in kvantiteto kadrovske strukture. Ključne besede: človeški viri, kadrovski procesi, zagotavljanje človeških virov, kvaliteta človeških virov Objavljeno v DKUM: 11.09.2024; Ogledov: 3; Prenosov: 0 Celotno besedilo (977,78 KB) |
2. Razvoj rešitve za upravljanje s človeškimi viri v projektnem managementuAndraž Pirnat, 2024, magistrsko delo Opis: V magistrskem delu smo predstavili razvoj rešitve za upravljanje s človeškimi viri v projektnem managementu v velikem podjetju Iskraemeco, d. d., kjer do zdaj niso imeli urejenega pregleda nad človeškimi viri. Z razvojem rešitve smo želeli izboljšati preglednost nad človeškimi viri, hkrati pa združiti vse različne informacije na eno mesto.
V prvem delu magistrskega dela so podane teoretične osnove o projektnem vodenju, življenjskem ciklu produkta, sami aplikaciji Aras Innovator, znotraj katere je razvita rešitev. Sledi predstavitev okolja, kjer je opisana struktura podjetja, njihove vrednote in cilji. V naslednjem delu magistrskega dela pa sledi opis razvoja in implementacije rešitve, ki smo jo razvili s pomočjo programske rešitve Aras Innovator, Microsoft Visual Studio ter programskih jezikov SQL, C#, HTML in JavaScript. Na koncu magistrskega dela pa so podani še predlogi, s katerimi bi lahko še izboljšali rešitev in jo nadaljnje razvijali. Ključne besede: Aras Innovator, človeški viri, projektno vodenje, upravljanje življenjskega cikla izdelka Objavljeno v DKUM: 03.06.2024; Ogledov: 241; Prenosov: 16 Celotno besedilo (2,67 MB) |
3. Podjetniški kapital in poslovne priložnosti kot ključni dejavniki rasti podjetjaMilica Šćekić, 2024, magistrsko delo Opis: Kombinacija poslovnih priložnosti in podjetnikovega kapitala omogoča podjetju, da se prilagaja in uspeva na spreminjajočem se trgu, hkrati pa mu pomaga, da se izogne pastem nepričakovanih poslovnih izzivov. Podjetnikov kapital in poslovna priložnost sta ključna dejavnika rasti podjetja, saj omogočata ustvarjanje in izkoriščanje novih poslovnih potencialov. Podjetnikov kapital je ključen za začetno financiranje podjetja, zagotavljanje sredstev za nadaljnjo rast ter obstoj podjetja na trgu. Poleg tega, poslovne priložnosti predstavljajo potencialne tržne niše ali inovativne ideje, ki lahko privedejo do hitrejše širitve podjetja. Skupaj tvorita pomembno orodje, ki podjetju omogoča ustvarjanje konkurenčne prednosti in doseganje želenih ciljev rasti.
Z poudarkom na teoretičnih konceptih in empiričnih študijah je naloga analizirala kako so podjetniki prepoznavali, izkoriščali in izkazovali svoj kapital v korist rasti podjetja, ter kakšen vpliv so imele poslovne priložnosti na podjetnikov kapital in obratno. Na podlagi celovite analize magistrska naloga prispeva k boljšemu razumevanju povezave med poslovnimi priložnostmi, podjetniškim kapitalom ter ponuja smernice za uspešno izkoriščanje teh dejavnikov kot gonilo trajnostne rasti podjetja. Ključne besede: podjetnik, poslovne priložnosti, rast, podjetniški proces, človeški kapital, socialni kapital, finančni kapital Objavljeno v DKUM: 21.05.2024; Ogledov: 173; Prenosov: 25 Celotno besedilo (935,87 KB) |
4. Plačna vrzel med spoloma : primerjava, stanje in teoretske razlage na vzorcu desetih evropskih državUrška Bezjak, 2024, magistrsko delo Opis: Magistrsko delo obravnava plačno vrzel med spoloma, pri čemer sta predstavljeni prilagojena in neprilagojena razlika v plačilu med spoloma ter najpogostejši pristop, imenovan Blinder-Oaxaca. Empirični del naloge je sestavljen iz sekundarnih podatkov. Z njim smo želeli ugotoviti stanje v zadnjih treh desetletjih in trenutno stanje v desetih izbranih državah (Estonija, Češka, Nemčija, Švedska, Norveška, Danska, Hrvaška, Romunija, Bolgarija in Slovenija). Najbolj izstopa Estonija, saj ima v vseh izbranih letih največjo plačno vrzel med spoloma; skandinavske države imajo v povprečju večjo plačno vrzel kot balkanske države; Slovenija pa ima eno najnižjih vrednosti v Evropski uniji (nižjo ima še Romunija). S predstavitvijo treh najbolj znanih teorij (teorija človeškega kapitala, poklicne segregacije in diskriminacije) smo ugotovili, da ni enotnega soglasja o tem, kateri dejavniki so povzročili ali povzročajo razliko v plačilu med spoloma. Priznano je bilo, da so vsi omenjeni dejavniki medsebojno odvisni ter lahko sooblikujejo drug drugega. Zaključili smo z možnostmi in politikami za odpravo plačne vrzeli med spoloma, pri čemer smo izpostavili transparentnost plačil, ki lahko omogoča učinkovito uporabo načela enakega plačila v praksi. Vendar še ni dovolj raziskav, ki bi pokazale dejanski učinek tega ukrepa na plače in rezultate zaposlovanja. Ključne besede: Razlika v plačilu med spoloma, evropske države, človeški kapital, transparentnost plačil. Objavljeno v DKUM: 21.03.2024; Ogledov: 334; Prenosov: 68 Celotno besedilo (2,00 MB) |
5. Okvir za prilagoditev [i. e. prilagajanje] trajnostnega indeksa pametnih pristanišč: empirična študija o državah v razvoju : doktorska disertacijaAlaa Othman, 2023, doktorska disertacija Opis: Trajnostni razvoj prometa postaja postopoma pomembnejši pri izboljšanju učinkovitosti pametnih pristanišč.
Pametna pristanišča so širok koncept, ki vsebuje več vidikov pristaniških dejavnosti in ima različne stopnje integracije. Kljub trenutnemu razvoju koncepta pametnih pristanišč sprejemljiva definicija pametnih pristanišč in z njimi povezanih stebrov ter kazalnikov v literaturi ni bila dobro obravnavana.
Na podlagi kritičnega pregleda najbolj ponavljajočih se tem v literaturi je bilo očitno, da lahko Egipt služi kot dobra empirična študija, ki predstavlja države v razvoju. Empirična študija je bila izvedena, da bi dokazali uporabnost raziskovalne metode in raziskali njihov trenutni indeks stanja v Egiptu, saj trenutno stanje, ki določa izvajanje pametnih praks v egiptovskem pristaniškem sistemu, ostaja nezadosten zaradi omejenih akademskih raziskav in pomanjkanja literaturo, ki je obravnavala trenutno stanje uspešnosti egiptovskih pristanišč in opredelila glavne izzive za prilagajanje pametnih praks z različnih vidikov.
Pregled kaže, da se je v zadnjih letih povečalo število objav na to temo, zlasti v razvitih državah, opaženo je, da to ni dovolj za študij v državah v razvoju.
Empirična študija egiptovskega morskega pristanišča je pokazala, da je mogoče digitalizacijo in prakse pametnih pristanišč uspešno prilagoditi.
Prilagoditev trajnostnega pametnega pristanišča v Egiptu bo zelo koristna in bo rešila zastoje v pristaniščih in povečala učinkovitost časa, zmanjšala porabo fosilne energije, zmanjšala okoljske vplive plovil in odpravila varnostne/zaščitne izzive, s katerimi se soočajo ladje , kar bo privedlo do tekočega gibanja trgovanja v Egiptu.
Izid raziskave je zagotovil uporabni okvir integriranega indeksa pametnih pristanišč, ki zajema različne elemente petih dimenzij pametnih pristanišč in jih povezuje s trajnostno uspešnostjo pristanišča ob upoštevanju stebra digitalizacije, z regresijsko analizo podatkov raziskave, ki preizkuša okvir glede prilagodljivosti trajnostnih in pametnih praks ter pregledati njeno uporabnost na egiptovskem pristanišču, kar velja za glavni znanstveni prispevek te študije.
Predstavljen je načrt, ki poudarja glavne ovire in izzive, s katerimi bi se lahko soočila prilagoditev, s predlogi in priporočili za te ovire, da bi sprejeli digitalno preobrazbo v smeri trajnostnega razvoja pametnih pristanišč, da bi razpravljali in sklenili nekatere postopke, ki jih je mogoče prilagoditi za lažjo izvedbo pametne prakse in tehnološko zaposlovanje v egiptovskih pristaniščih.
Raziskava zagotavlja avtentičen prispevek k znanju z razvojem celovitega trajnostnega indeksa pametnih pristanišč, ki upošteva naslednja področja: delovanje, okolje, energija, varnost in zaščita ter človeški dejavnik in preizkuša njihov vpliv na trajnostno delovanje pristanišč, ki upošteva digitalizacijo, ki bo bistveni steber. Tako lahko indeks pametnih pristanišč štejemo za prvi indeks, ki izvaja tako kombinacijo študij z razvojem uporabnega okvira, ki ga uporablja za egiptovska pristanišča.
Raziskava je pokazala, da bo integrirani indeks pametnih pristanišč povečal pametnost pristaniških procesov in operacij ter vplival na trajnostno uspešnost in njene ravni (ekonomske, socialne in okoljske), saj oblikovalcem politik, direktorjem in administratorjem pomaga ohranjati tokove svojih procesov v učinkovit način z zmanjševanjem emisij porabe, onesnaževanja, stroškov in časa, zagotavljanjem ocene tveganja, produktivnosti, hitrosti, varnosti, varnosti, fleksibilnosti in znanja v procesih odločanja.
Sprejetje trajnostnih pametnih pristanišč v Egiptu bo zelo koristno in bo rešilo zastoje v pristaniščih in povečalo učinkovitost časa, zmanjšalo porabo fosilne energije, zmanjšalo okoljske vplive plovil in odpravilo varnostne/zaščitne izzive, s katerimi se soočajo ladje, kar bo vodilo do pretočnosti v trgovalnem gibanju v Egiptu.
Države v razvoju lahko sprejmejo okvir za olajšanje izboljšanja njihove trajnostne uspešnosti pametnih pristanišč Ključne besede: trajnost, pomorski promet, pametna pristanišča, ključni kazalniki uspešnosti in človeški viri Objavljeno v DKUM: 20.09.2023; Ogledov: 536; Prenosov: 45 Celotno besedilo (3,90 MB) |
6. Metode iskanja kadrov in selekcijski postopki v belgijskem podjetju xTimotej Osredkar, 2023, diplomsko delo Opis: Človeški viri so ključni dejavnik uspeha organizacije, saj je od njih odvisno, kakšen napredek naredi organizacija v določenem časovnem obdobju. Pomembno je, da je v vsaki organizaciji ekipa, ki se med seboj dobro razume in deluje kot enota. Za to je podjetju v interesu, da izberejo prave ljudi za določena delovna mesta. Kadre lahko pridobijo iz zunanjih ali notranjih virov, za katerega je treba pravilno izpeljati proces pridobivanja in selekcije kadrov. Proces iskanja kadrov je točno opredeljen, saj s tem določimo najprimernejši kader za razpisano delovno mesto in podjetju zagotovimo ustreznost kadra za to delovno mesto. Postopek iskanja in selekcije kadra je zamuden, vendar je neprimerna izbira kadra še dražja. V diplomskem delu bo opisan postopek iskanja in selekcije kadra za stranko, saj je podjetje X, ki se ukvarja s pridobivanjem kadrov. Z izpeljano analizo smo ugotovili, na kakšne načine organizacija pridobiva kadre in kako učinkoviti so ti pristopi. Metode dela, ki jih bom uporabil, so deskriptivna oziroma opisna, analitična in statistična metoda. Ključne besede: človeški viri, selekcija kadrov, pridobivanje kadrov, organizacija Objavljeno v DKUM: 18.09.2023; Ogledov: 532; Prenosov: 60 Celotno besedilo (1,52 MB) |
7. Načrtovanje urnika dela zaposlenih v podjetju IKEA MariborViktor Kastel, 2023, diplomsko delo Opis: Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V prvem delu izpostavljamo teoretična spoznanja o načrtovanju dela in delovnega časa zaposlenih, v drugem pa smo izvedli empirično raziskavo v podjetju IKEA. Problem vidimo v tem, kako učinkovito načrtovati delovni urnik zaposlenih, tako da so upoštevane potrebe podjetja ter želje in potrebe zaposlenih. Načrtovanje delovnega urnika je kompleksen proces, ki zahteva upoštevanje različnih dejavnikov, kot so zakonski predpisi, delovni pogoji ipd. Zaradi številnih omejitev je izziv najti optimalno rešitev, ki zadovoljuje vse vpletene strani. Načrtovanje delovnega
urnika mora zagotoviti ustrezno ravnotežje med delovnim časom in počitkom ter lahko pozitivno vpliva na zadovoljstvo in produktivnost zaposlenih. V raziskavi smo ugotovili, da so se fleksibilnost in predvidljivost urnika izkazali kot ključni dejavniki, ki prispevajo k zadovoljstvu zaposlenih, ter da pristop upoštevanja razpoložljivih virov kaže na dobro upravljanje urnika zaposlenih in ustvarjanje ugodnega delovnega okolja. Živimo v času, v katerem so človeški viri v organizaciji najpomembnejši vidik in zadovoljni zaposleni konkurenčna prednost. Po drugi strani pa managerji, ki dobro poznajo svoje podrejene,
njihove želje in zasebno življenje, vedo, na kakšen način spodbujati in motivirati zaposlene pri delu ter jih na ta način ohranjati. Ključne besede: delovni čas, urnik dela, upravljanje časa, organizacija dela, človeški viri Objavljeno v DKUM: 15.09.2023; Ogledov: 476; Prenosov: 48 Celotno besedilo (3,33 MB) |
8. Management človeških virov v podjetju bodočnost maribor d.o.o.Ina Vidovič, 2022, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi smo predstavili pomen in vlogo človeških virov v podjetju ter opisali pojem managementa človeških virov. Na primeru podjetja Bodočnost Maribor d.o.o. smo predstavili, kako v praksi deluje management človeških virov.
Človeški viri s svojim znanjem, izkušnjami in sposobnostmi pomembno prispevajo k večji konkurenčni prednosti podjetja. Zato podjetje z naložbami v sposobnosti zaposlenih vlaga v človeški kapital, ki omogoča, da zaposleni s svojim znanjem aktivno sodelujejo v delovnem procesu. Produktivna sposobnost zaposlenih se bo zvišala tudi, če bo podjetje vlagalo v izobraževanje zaposlenih. S povečanjem produktivne sposobnosti zaposlenih se bo povečala tudi dodana vrednost podjetja.
Management človeških virov je praksa zaposlovanja, razporejanja in upravljanja zaposlenih v organizaciji. Primarne odgovornosti in naloge managementa človeških virov so analiza delovnih mest, organizacija in izkoriščenost delovne sile, merjenje in ocenjevanje uspešnosti, izvajanje sistemov nagrajevanja in strokovni razvoj ter vzdrževanje delovne sile.
Cilj vsakega podjetja je biti boljši od konkurence, zato je ključno, da management človeških virov izbere prave kandidate, ki bodo uspešno opravljali njihove naloge, bili pripadni podjetju in podjetju predstavljali dodano vrednost. Da bi imelo podjetje motivirane zaposlene, je pomembno, da ima vzpostavljene sisteme nagrajevanja. Med oblike nagrajevanja sodijo denarni bonusi, možnost napredovanja, dodelitev službenega telefona, darilni paketi ... Pomen nagrajevanja zaposlenih je namreč v tem, da zaposlene spodbudi, da bodo delali več in bili bolj produktivni.
V drugem delu magistrske naloge smo predstavili podjetje Bodočnost Maribor d.o.o., opisali smo, kako deluje management človeških virov v tem podjetju in katere aktivnosti izvaja. Podatke smo pridobili iz opravljenega intervjuja s kadrovsko službo in podatkov na spletni strani podjetja.
Na podlagi pridobljenih podatkov smo ugotovili, da se v podjetju zavedajo pomembnosti usposobljenega kadra. Zato svoje zaposlene redno usposabljajo in izobražujejo in tudi na željo zaposlenih financirajo dodatna usposabljanja. Zavedajo se, da s tem vlagajo v človeški kapital in v dvig konkurenčne prednosti organizacije. Zaposlene dodatno motivirajo tudi z možnostjo denarnih nagrad za dobro opravljeno delo in možnosti premestitve na drugo delovno mesto.
Na koncu magistrske naloge smo podali nekaj predlogov na področju managementa človeških virov v izbranem podjetju in potrdili oziroma ovrgli postavljene hipoteze. Ključne besede: človeški viri, HRM, upravljanje virov, Bodočnost Maribor d.o.o Objavljeno v DKUM: 01.12.2022; Ogledov: 714; Prenosov: 275 Celotno besedilo (2,05 MB) |
9. Analiza delovnega mesta blagajnika v izbranem podjetju : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programaRebeka Zbičajnik, 2022, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu je predstavljeno delovno mesto blagajnika v prodajalni. Za izbrano delovno mesto smo podrobneje opisali in preučili delovne položaje zaposlenega pri izvajanju delovnih nalog na delovnem mestu blagajnika. Izvedli smo anketiranje, OWAS analizo, kritično analizo obstoječega stanja in podali predloge rešitev. Ugotovili smo, da se med delom najpogosteje ponavljajo gibi sklonjene drže hrbtenice s torzijo, sedeči položaj, v katerem je zaposleni večino delovnega časa in položaj naprej priklonjene glave z njeno rotacijo. Za omenjene gibe smo poiskali tudi vzroke in za njihovo zmanjšanje števila predlagali rešitve. Ključne besede: ergonomija, OWAS, delovno mesto, blagajnik, človeški faktor Objavljeno v DKUM: 04.11.2022; Ogledov: 547; Prenosov: 56 Celotno besedilo (5,68 MB) |
10. Management talentov s ciljem razvoja in zadržanja zaposlenih v izbranem podjetjuAnemari Pediček, 2022, magistrsko delo Opis: Dandanes ima management talentov vedno pomembnejšo vlogo v organizacijah, kjer se trudijo pridobiti in zadržati talentirane posameznike. Talenti veljajo za eno glavnih gonil organizacijske uspešnosti in področje managementa talentov je postalo ključno za doseganje ciljev ter učinkovitosti. Talenti v organizacijah so potrebni in pogosto predstavljajo ključno točko strategije, ki vpliva na zagotavljanje konkurenčne prednosti. Management talentov je v organizacijah potreben za uspeh, doslednosti in učinkovitost. Prav zaradi tega smo se v magistrskem delu odločili raziskati danes eno pomembnejših področij v okviru managementa človeških virov, in sicer management talentov.
V teoretičnem delu smo se osredotočili na področje managementa talentov in natančno opisali različne definicije, proces in prednosti managementa talentov ter se tudi dotaknili področja globalnega managementa talentov. Na začetku opisali management človeških virov, strateški management človeških virov in management talentov in ugotovili, da gre za medsebojno povezana področja, ki delujejo v soodvisnosti. V nadaljevanju smo se osredotočili na pojem talenta, ki predstavlja pomemben člen managementa talentov in s katerim se srečujemo že od leta. Skozi obravnavo talenta smo opisali pomembne aktivnosti za prepoznavanje, privabljanje, razvoj in zadržanje talentiranih zaposlenih. Podjetja morajo pozornost posvečati tako podobi delodajalci, kot dobremu »onboarding procesu, učinkoviti komunikaciji, kot tudi zagotavljanju različnih izobraževanj in usposabljanj za razvoj ter nefinančnih in finančnih nagrad, če si želi v svoje vrste privabiti in tudi zadržati talentirane zaposlene. Nato smo obravnavali področje in različne opredelitve management talentov in spoznali, da je management talentov pomemben tako za organizacijo, kot posameznika. Za organizacijo ima številne prednosti, kot so povečanje prihodkov, zmanjšanje stroškov, bolj učinkovita proizvodnja in višja kakovost. Posamezniki, ki so prepoznani kot talenti pa so navadno vključeni tudi v različne programe razvoja in imajo številne ugodnosti.
V empiričnem delu magistrskega dela smo predstavili rezultate raziskave, ki smo jo izvedli v podjetju X, ki se ukvarja z bančnimi storitvami. Podjetje ima sedež v Avstriji in zaposluje več kot 1.100 ljudi ter posluje tako v Avstriji, kot tudi v Sloveniji, na Hrvaškem in Slovaškem. V raziskavo smo vključili zaposlene, ki opravljajo delo na območju Slovenije. Z anketnim vprašalnikom smo preverili, kako zaposleni v izbranem podjetju ocenjujejo aktivnosti za razvoj in zadržanje talentiranih zaposlenih in ali je njihova ocena povezana z namero, da ostanejo v podjetju. Zanimalo nas je tudi, ali ženske boljše ocenjujejo aktivnosti za spodbujanje razvoja kot moški. To nas je zanimalo iz razloga, saj imajo v podjetju razvit program za razvoj žensk. Temeljne ugotovitve magistrskega dela so, da tisti anketirani, ki v povprečju bolje ocenjujejo aktivnosti za razvoj in zadržanje talentiranih zaposlenih, tudi izkazujejo višjo stopnjo namere ostati v podjetju. Spoznali smo tudi, da ni bilo razlik v ocenjevanju aktivnosti za spodbujanje razvoja talentov med ženskami in moškimi. Na koncu magistrskega dela smo rezultate oziroma ugotovitve komentirali in podali predloge. Ključne besede: Management talentov, talent, management človeških virov, zadržanje talentov, razvoj talentov, človeški viri. Objavljeno v DKUM: 25.10.2022; Ogledov: 750; Prenosov: 228 Celotno besedilo (2,33 MB) |