| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Analiza kovin v ptičjem perju: pilotna vpeljava metode v Talum Inštitutu, d. o. o.
Klara Kozoderc, 2015, magistrsko delo

Opis: V magistrski nalogi smo razvili postopek in izvedli preliminarno analizo kovin v ptičjem perju v industrijskem laboratoriju Talum Inštitut, d. o. o. Novost v metodološkem delu ustaljenega postopka analize kovin v vzorcih s tehniko ICP-MS je predstavljala priprava biološkega materiala za razklop v mikrovalovni pečici. Vzorce perja 22 osebkov 7 različnih vrst (lesna sova, Strix aluco, kanja, Buteo buteo, skobec, Accipiter nisus, kragulj, Accipiter gentilis, kozača, Strix uralensis, mala uharica, Asio otus, rečni galeb, Larus ridibundus) iz 12 lokacij (Ljubljana z okolico, Ivančna Gorica, Kranj, Brnik, Velenje, Celje, Griže, Remšnik, Maribor, Ptuj, Šentjernej, Koper) smo prejeli od Zatočišča za zaščitene prostoživeče živali Golob, d. o. o., na Muti. Odvzeli so jih v času kliničnega pregleda in zdravstvene oskrbe živali. Vzorce so odvzeli tudi poginulim ali usmrčenim osebkom. Krovna in puhasta peresa s prsnice smo uporabili v celoti, letalna peresa peruti in repa pa smo razrezali na distalni in proksimalni del ter srednji del na pigmentirane in manj pigmentirane proge. Analizirali smo vsebnost 25 elementov: Ag, As, Al, Ba, Be, Ca, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, K, Mg, Mn, Mo, Na, Ni, Pb, Sb, Se, Sn, Sr, Ti, Tl in Zn. Uspešnost metode smo preverili s primerjavo rezultatov analize različnih delov letalnih peres peruti in repa s trendi iz literature. Potrdili smo, da Talum Inštitut, d. o. o., omogoča izvedbo merjenja koncentracij kovin v ptičjem perju. Rezultate analize smo uredili po lokacijah, vrstah in trofičnih nivojih. S kovinami bolj obremenjena mesta so Ptuj, Maribor, Šentjernej, Celje in Velenje, manj pa Ivančna Gorica, Brnik in Remšnik. Na osnovi rezultatov glede na vrste in trofične nivoje nismo mogli oblikovati splošno veljavnih sklepov zaradi premajhnega števila vzorcev v posameznih kategorijah.
Ključne besede: kovine, perje, bioindikator, biomonitoring
Objavljeno v DKUM: 05.01.2016; Ogledov: 2870; Prenosov: 248
.pdf Celotno besedilo (2,15 MB)

2.
Robotizirano nameščanje ročk na akumulatorske baterije
Zlatko Golob, 2015, diplomsko delo

Opis: V diplomski nalogi je opisan in prikazan potek modifikacije obstoječe linije, kjer na akumulatorske baterije namesto osebja namešča ročke robot. Prikazana je izvedba robotizirane celice od zamisli do realizacije po zahtevah investitorja. Predstavljeni so razlogi za robotizacijo linije, glavni cilji in težave, ki so se pojavile med samim izvajanjem projekta. Predstavljene in opisane so tudi posamezne mehanske, električne in pnevmatske komponente linije, njihove prednosti in slabosti ter razlogi za uporabo. Prikazan in opisan je del programa programirljivega logičnega krmilnika napisanega v lestvičnem diagramu, gre za programski jezik LAD. Programiranje je potekalo v Siemensovem programskem vmesniku TIA portal V13. Na koncu pa je prikazan potek izbire ustreznega robota in opis konfiguracije. Opisan je tudi potek programiranja po metodi off-line s programsko opremo OrangeEdit in KUKA Virtual Remote Pendant. Programiranje pa je potekalo tudi po metodi on-line, kjer sem robota naučil pozicij s pomočjo teachbox-a (SmartPAD).
Ključne besede: Robotizacija, KUKA, Siemens 1200, KUKO Sim Pro, KUKA Virtual Remote Pendant, SmartPAD, OrangeEdit, SolidWorks, Simens Simatic Step 7.
Objavljeno v DKUM: 27.10.2015; Ogledov: 1821; Prenosov: 232
.pdf Celotno besedilo (3,42 MB)

Iskanje izvedeno v 2.81 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici