| | SLO | ENG | Piškotki in zasebnost

Večja pisava | Manjša pisava

Iskanje po katalogu digitalne knjižnice Pomoč

Iskalni niz: išči po
išči po
išči po
išči po
* po starem in bolonjskem študiju

Opcije:
  Ponastavi


1 - 2 / 2
Na začetekNa prejšnjo stran1Na naslednjo stranNa konec
1.
Genomic insights into antibiotic resistance and mobilome of lactic acid bacteria and bifidobacteria
Vita Rozman, Petra Mohar Lorbeg, Primož Treven, Tomaž Accetto, Sandra Janežič, Maja Rupnik, Bojana Bogovič Matijašić, 2023, izvirni znanstveni članek

Opis: Lactic acid bacteria (LAB) and Bifidobacterium sp. (bifidobacteria) can carry antimicrobial resistance genes (ARGs), yet data on resistance mechanisms in these bacteria are limited. The aim of our study was to identify the underlying genetic mechanisms of phenotypic resistance in 103 LAB and bifidobacteria using whole-genome sequencing. Sequencing data not only confirmed the presence of 36 acquired ARGs in genomes of 18 strains, but also revealed wide dissemination of intrinsic ARGs. The presence of acquired ARGs on known and novel mobile genetic elements raises the possibility of their horizontal spread. In addition, our data suggest that mutations may be a common mechanism of resistance. Several novel candidate resistance mechanisms were uncovered, providing a basis for further in vitro studies. Overall, 1,314 minimum inhibitory concentrations matched with genotypes in 92.4% of the cases; however, prediction of phenotype based on genotypic data was only partially efficient, especially with respect to aminoglycosides and chloramphenicol. Our study sheds light on resistance mechanisms and their transferability potential in LAB and bifidobacteria, which will be useful for risk assessment analysis.
Objavljeno v DKUM: 17.07.2024; Ogledov: 107; Prenosov: 3
URL Povezava na celotno besedilo
Gradivo ima več datotek! Več...

2.
ANALIZA USPEŠNOSTI IN ZAZNAVE KAKOVOSTI STORITEV ALTERNATIVNE IN KOMPLEMENTARNE MEDICINE Z VIDIKA KUPCEV
Vita Rozman, 2014, magistrsko delo

Opis: Komplementarna in alternativna medicina (KAM) se v svetu vedno pogosteje uporablja kot dopolnilna oblika zdravljenja tradicionalne medicine. Namen našega magistrskega dela je bil oceniti stanje KAM v Sloveniji. Na osnovi primerjave zdravstvene zakonodaje v ZDA, Nemčiji in Sloveniji smo ugotovili, da je slovenska zakonodaja najmanj dodelana. Primerjava treh izbranih podjetij, ki izvajajo storitve s področja KAM je pokazala, da dejavnost izvajajo poleg drugih osnovnih dejavnosti in so ekonomsko gledano precej učinkovita. Z empirično raziskavo izvedeno s pomočjo anketnega vprašalnika smo ugotovili, da je več kot tretjina od 220 vprašanih poznala posamezne metode KAM, a zdravilca še niso obiskali. Med štirimi skupinami zdravilskih metod je 160 anketiranih uporabnikov KAM najbolje poznalo in menilo, da se najbolj pogosto uporabljajo biološko osnovane metode. Preučevanje obstoja vpliva posameznih dejavnikov na poznavanje in mnenje o pogostosti uporabe zdravilskih metod je pokazalo, da v večini primerov ne obstajajo statistično značilne razlike glede na posamezne dejavnike. Tam, kjer so se razlike pokazale, je šlo največkrat za razlike glede na spol in izobrazbo, v korist žensk in bolj izobraženih. Tako je lik slovenskega uporabnika KAM enovit za moške in ženske. Največ uporabnikov KAM je starih med 20 in 40 let, ima visokošolsko izobrazbo, letno zasluži do 10.000 evrov, največkrat si zdravi prehlad in je za storitve KAM pripravljena letno potrošiti do 200 evrov. Zadovoljstvo uporabnikov storitev KAM smo preverili s pomočjo modela ZPU (Zdravilec-Prostor-Učinek), ki smo ga izpeljali iz modela SERVQUAL. S pomočjo faktorske analize in multiple regresije smo ugotovili, da učinek terapije lahko ocenimo s karakteristikami zdravilca in prostora, v katerem se je terapija izvajala. Glede na velik interes uporabnikov za zdravljenje s KAM in visoke ocene zadovoljstva s tovrstnimi storitvami s strani uporabnikov, je pričakovati, da bo KAM še naprej, vsaj v takem obsegu kot do sedaj, prisotna na slovenskem tudi v prihodnje.
Ključne besede: storitve, komplementarna in alternativna medicina, Slovenija, zadovoljstvo, model SERVQUAL - ZPU, finančni kazalniki.
Objavljeno v DKUM: 24.07.2014; Ogledov: 2109; Prenosov: 373
.pdf Celotno besedilo (1,52 MB)

Iskanje izvedeno v 6.79 sek.
Na vrh
Logotipi partnerjev Univerza v Mariboru Univerza v Ljubljani Univerza na Primorskem Univerza v Novi Gorici