1. Razvoj metodologije za ocenjevanje energijske učinkovitosti prenove stavb z uporabo leseno-steklenih modulov nadgradnje : doctoral dissertationMaja Lešnik Nedelko, 2024, doktorska disertacija Opis: Doktorska disertacija obravnava razvoj metodologije za ocenjevanje energijsko učinkovite prenove stavb z uporabo leseno-steklenih modulov nadgradnje. Z uporabo preprostih diagramov in enačb omogoča hitro oceno prihrankov potrebne energije za ogrevanje in hlajenje nadgrajenih (hibridnih) stavb na podlagi robnih pogojev (značilnosti leseno-steklenih modulov nadgradnje in obstoječih stavb) ob predpostavki, da so stavbe prenovljene na predlagani način. V skladu s tem je bila izvedena sistematična analiza različnih konstrukcijskih parametrov energetsko učinkovitih leseno-steklenih modulov nadgradnje (kot so etažnost, toplotna prehodnost konstrukcijskih elementov, velikost in orientacija zasteklitve, razmerje pokritosti strehe, itd.) in obstoječih stavb (etažnost, orientacija, tipologija stavb, itd.), za katere smo domnevali, da pomembno vplivajo na obseg vpliva ukrepa nadgradnje na energijsko učinkovitost celotne hibridne stavbe.
Cilj te doktorske disertacije je tudi na novo opredeliti t.i. "optimalne" leseno-steklenih modulov nadgradnje, ki bi ustrezali različnim tipologijam, dimenzijam in orientacijam obstoječim stavb ter bi jih bilo tako mogoče uporabiti pri sodobnem arhitekturnem oblikovanju stavb, pri čemer bi poleg energijske učinkovitosti upoštevali tudi vizualno udobje.
Raziskava je bila izvedena v štirih glavnih delih; prvi del obravnava analizo izbranih obstoječih stavb in njihovo prenovo. Drugi del obravnava zasnovo leseno-steklenih modulov nadgradnje, ki pa jo lahko razdelimo na dva dela. Prvi del sledi metodologiji, uporabljeni v doktorski nalogi Tine Špegelj (parametrična numerična študija), v drugem delu pa je bil razvit nov pristop, ki temelji na metodologiji optimizacije MINLP in je bil uporabljen za določitev optimalne zasnove leseno-steklenih modulov nadgradnje. V tretjem delu so razviti leseno-stekleni moduli nadgradnje uporabljeni na prenovljenih stavba, da bi analizirali njihov vpliv in posplošili rezultate, kar je v četrtem delu privedlo do razvoja metodologije za ocenjevanje energijsko učinkovite prenove stavb.
Rezultati raziskave lahko služijo arhitektom, projektantom, gradbenim inženirjem in drugim strokovnjakom v zgodnjih fazah načrtovanja projektov prenove. Ključne besede: energijska učinkovitost, prenova stavb, vertikalna nadgradnja stavb, leseno-stekleni modul nadgradnje, optimizacija zasnove, mešano celoštevilsko nelinearno programiranje Objavljeno v DKUM: 06.05.2024; Ogledov: 237; Prenosov: 45 Celotno besedilo (15,45 MB) |
2. Innovative structural systems for timber buildings : A comprehensive review of contemporary solutionsMiroslav Premrov, Vesna Žegarac Leskovar, 2023, pregledni znanstveni članek Opis: The remarkable development of timber construction technologies in recent decades has led to an increase in the number of timber buildings worldwide, including multi-storey buildings. The design of timber buildings, especially those of greater height, is relatively demanding and, even in the context of architectural expression, has certain constraints due to the specific structural and physical properties of this material. Thus, it is important for designers to have an overview of existing timber structural systems and their specificities to be able to make the right design decisions during the design process. Unfortunately, there is a lack of scientific literature that systematically addresses the essential features of contemporary timber structural systems. Within the aims of this paper to provide the systematic review of contemporary structural systems, both the scientific and professional literature are comprehensively reviewed. This paper presents a systematic classification and description of the following structural systems of timber buildings: all-timber and hybrid timber structural systems with an additional description of constituent structural elements, while examples of completed multi-storey timber buildings are also given for each structural system. The findings provide a broader view of the knowledge of contemporary solutions of timber structural systems and their application, thus representing a novelty in the field of timber construction review. Ključne besede: timber structural systems, hybrid timber structural system, timber-concrete composite, timber-steel composite, timber-timber composite, timber structural elements, timber buildings, multi-storey timber buildings Objavljeno v DKUM: 09.02.2024; Ogledov: 261; Prenosov: 42 Celotno besedilo (1,31 MB) Gradivo ima več datotek! Več... |
3. Prenova in nadvišanje stanovanjskega bloka s CLT moduli - energetska in statična analiza : magistrsko deloUrška Červan, 2022, magistrsko delo Opis: V magistrski nalogi je analizirana prenova in nadvišanje izbrane večstanovanjske stavbe z lesenimi bivalnimi moduli iz križno lepljenih plošč. Podrobno se obravnava energijska učinkovitost stavbe za obstoječe stanje in vse faze prenove s pomočjo programa PHPP in ob upoštevanju pravilnika PURES ter statični vplivi na obstoječi objekt pred in po prenovi s pomočjo programa Scia Engineer in v skladu s pravilniki Evrokod. Prav tako so dimenzionirani CLT paneli nadvišanega dela.
Pri obravnavi energijske učinkovitosti smo ugotovili, da s prenovo zmanjšamo potrebo po ogrevanju objekta za kar 91,4 %. Potrebo po ohlajevanju objekta v poletnih mesecih najbolj zmanjšamo z menjavo oken, nato še nekoliko z izolacijo sten in uporabo prezračevalnega sistema z izkoriščanjem toplote odpadnega zraka. Z nadgradnjo stavbe z moduli se potreba po ohlajevanju močno poveča glede na prejšnji korak – a je še vedno 23,4 % manjša kot v prvotnem stanju.
Pri statični analizi smo ugotovili, da lahko obstoječi objekt vzdrži povečanje napetosti ob nadvišanju, kljub upoštevanju zastarelosti opeke. Ugotovili smo tudi, da se vpliv vetra pri nadvišanju bistveno poveča, medtem ko vpliv potresa ostane praktično nespremenjen. Ključne besede: gradbeništvo, CLT paneli, PHPP analiza, prenova, statična analiza Objavljeno v DKUM: 28.09.2022; Ogledov: 772; Prenosov: 152 Celotno besedilo (8,00 MB) |
4. Energijska prenova večstanovanjskega objekta na Koroški cesti : magistrsko deloKlavdija Krajnc, 2022, magistrsko delo Opis: Dandanes postaja prenova stanovanjskega fonda v Sloveniji vedno bolj pomembna tema. Imamo namreč velik delež stavb, ki so bile zgrajene v času med 70. in 90. letom in so sedaj energijsko potratne. Zato se poraja vprašanje, kako narediti takšno stavbo čimbolj energijsko učinkovito. V magistrskem delu smo se osredotočili na trenutno veljavno zakonodajo v Sloveniji ter na zasnove energijsko učinkovite stavbe. Na podlagi tega smo naredili analizo obstoječe starejše stanovanjske stavbe. Pri tem smo si pomagali s programom PHPP – namenjen je pasivni gradnji. Tako smo ugotovili, kaj so najprimernejši ukrepi obnove, da postane stavba energijsko učinkovita. S pomočjo programa smo izvedli tudi prenovo obstoječe stanovanjske stavbe. Ključne besede: energijska učinkovitost stavb, večstanovanjski objekt, raba energije, prenova stavb Objavljeno v DKUM: 25.05.2022; Ogledov: 857; Prenosov: 74 Celotno besedilo (11,05 MB) |
5. |
6. Revitalizacija športnega kompleksa Graberje : magistrsko deloNina Brezovec, 2021, magistrsko delo Opis: Zavedanje o pomembnosti športa je med prebivalstvom vse bolj prisotno. Športni objekti so postali pomembna tipologija v kakovostnem razvoju urbanega območja. Pri tem so problem gosto pozidana območja, v katerih ni prostora za velike športne površine. Športne stavbe se v takih primerih gradijo na robu mesta, kjer so precej nedostopne za morebitne uporabnike.
Predmet magistrske naloge je manjša športna dvorana Graberje, ki se nahaja v širšem središču mesta Varaždin. Zgrajena je bila v 70. letih 20. stoletja in od tedaj je število njenih uporabnikov raslo. Zaradi potrebe po dodatnih športnih površinah so našli začasne rešitve, ki obstajajo še danes. Dva športna ”balona” nad zunanjimi igrišči ne ustrezata današnjim standardom energetske učinkovitosti.
Magistrska naloga se osredotoča na revitalizacijo športnega kompleksa Graberje in bo s svojo rešitvijo ponudila dovolj kakovostnega prostora za potrebe uporabnikov. Ključne besede: šport, športna dvorana, športna igrišča, Graberje, revitalizacija, Varaždin Objavljeno v DKUM: 17.03.2021; Ogledov: 1128; Prenosov: 272 Celotno besedilo (75,22 MB) |
7. Razvoj novega postopka za ojačitev starih lesenih stropov : doktorska disertacijaŽiga Unuk, 2020, doktorska disertacija Opis: Leseni stropi se pogosto ojačujejo na način, da se na spodnjo stran stropnikov, ki lesene strope sestavljajo, prilepijo ali drugače pritrdijo kovinski ali polimerni trakovi. S tem postopkom se zakrije večji del površine, ki določa videz lesenega stropa, in posledično je prvobitni videz lesenega stropa izgubljen. Z razvojem področja steklenih in delno steklenih konstrukcij (kompozitov) ter z napredkom tehnologije proizvodnje stekla in s tem tudi kakovosti tega transparentnega materiala, pa se ponuja neobičajna možnost uporabe stekla tudi za ojačitve, npr. lesenih konstrukcij. Če bi za ojačitev lesenih stropov uporabili steklene elemente, bi v veliki meri ohranili prvobitni videz. Ta ideja odpira številna vprašanja, ki so predmet te doktorske disertacije. V disertaciji je v kontekstu leseno-steklenih konstrukcij obravnavan razvoj postopka za ojačitev starih lesenih stropov s steklenimi elementi v obliki trakov, v natezni coni upogibnega prereza, ki kot prvi korak že zajema uporabo plošč iz križno lepljenega lesa (CLT) v tlačni coni upogibnega prereza. Za zvezo CLT plošče in stropnika so bili upoštevani lesni vijaki, za stik steklenega traku in stropnika pa sta bila upoštevana lepljeni in točkovni (mehanski) stik, ki je bil razvit v sklopu priprave doktorske disertacije.
Doktorska disertacija obsega strižne preizkuse lepljenih stikov steklo-les pri različnih vlažnostih lesa in različnih temperaturah. Potrjeno je bilo, da ima lepljeni stik steklo-les potencial za uporabo pri starih lesenih konstrukcijah, ki so lahko podvržene različnim okoljskim pogojem. S strižnimi preizkusi novega točkovnega stika steklo-les je bilo dokazano, da se lahko pod določenimi pogoji stekleni elementi povežejo z lesenimi elementi tudi lesnimi vijaki. Točkovno pritrjevanje steklenih elementov z lesnimi vijaki je neinvaziven, reverzibilen in za videz konstrukcije neškodljiv način. Razviti so bili tudi analitični izrazi za oceno nosilnosti in togosti novega točkovnega stika, vzporedno pa je bila opravljena še numerična analiza togosti točkovnega stika. Z numeričnim izračunom so bili ocenjeni faktorji napetosti v steklu v okolici točkovnega stika pri različnih obremenitvah, s pomočjo katerih se lahko tudi z analitičnim izračunom ocenijo napetosti v točkovno pritrjenem steklenem traku. Najpomembnejši del doktorske disertacije predstavljajo štiritočkovni upogibni preizkusi z novim postopkom ojačanih lesenih stropnikov. Uporabljeni so bili stari leseni stropniki iz dvorca na Zgornji Polskavi, ki so bili iz objekta odstranjeni zaradi številnih poškodb. Mehanske lastnosti lesenih stropnikov so bile določene na podlagi nateznih preizkusov lesenih vzorcev, izdelanih iz lesa uporabljenih starih lesenih stropnikov. Vzporedno so bili opravljeni analitični in numerični izračuni nosilnosti in togosti ojačanih stropnikov z obtežbo, enako obremenitvi pri štiročkovnem upogibnem preizkusu. Predstavljena je tudi parametrična analiza nosilnosti z novim postopkom ojačanih lesenih stropnikov, s pomočjo katerih so bili identificirani najpomembnejši parametri, ki vplivajo na nosilnost ojačanih lesenih stropnikov.
Dokazan je bil prispevek steklenih trakov k upogibni togosti lesenih stropnikov. Pod določenimi pogoji lahko stekleni trak poveča tudi nosilnost. Za bolj učinkovitega se je izkazal prilepljen stekleni trak, a tudi s točkovnim stikom pritrjen oz. privit stekleni trak lahko prispeva k nosilnosti lesenega stropnika. Ključne besede: leseni stropi, CLT plošče, konstrukcijsko steklo, lesni vijaki, adhezivi, ojačitev konstrukcij Objavljeno v DKUM: 20.10.2020; Ogledov: 2068; Prenosov: 262 Celotno besedilo (17,97 MB) |
8. |
9. Zasnova enodružinske hiše po ICF-sistemu gradnje : diplomsko deloAleš Koren, 2020, diplomsko delo Opis: V diplomskem delu predstavljamo zasnovo enodružinske hiše po ICF-sistemu gradnje. Naloga spada na področje masivne granje s toplotnoizolativnimi opažnimi elementi. V teoretičnem delu najprej predstavimo zgodovino, splošni opis sistema izoliranega betonskega opaža ter njegove prednosti. Predstavljeni so tudi elementi gradnje po načinu Jub Home, ki smo jih kasneje uporabili pri zasnovi objekta.
V praktičnem delu naloge se teorija prenese v arhitekturne rešitve zasnove hiše. Objekt je zasnovan tako, da dosežemo standard nizkoenergijske hiše, kjer ni toplotnih mostov, tako da ustreza sistemu ICF. Ključne besede: ICF, gradnja, sistem, JUB HOME Objavljeno v DKUM: 09.10.2020; Ogledov: 1384; Prenosov: 166 Celotno besedilo (3,83 MB) |
10. Transformation of »university of corridors« - renovation of Technical Faculties in Maribor : magistrsko deloYuliia Vashchenko, 2020, magistrsko delo Opis: The University of Maribor is one of the main educational institutions in Slovenia. It strives for development, transfer of knowledge, interconnection among studying and research programs, faculties in Slovenia and abroad. The renovation of Technical Faculties in Maribor, located on Smetanova street, is one of the key points in the university’s development strategy.
The first part of the thesis provides an analysis of the location at macro-, meso- and micro- levels: climate, urban context, transport and accessibility, green areas, and open spaces. Having analyzed the history of the University of Maribor and Technical Faculties from the beginning of the operation, their current condition and strategy for further development, we determined advantages and disadvantages. One of the main design problems appears to be the lack of common spaces and places for student’s work. Consequently, we can observe the absence of functions vital for a productive educational process and modern university life.
The practical part of the thesis proposes the concept of systematic renovation of Technical Faculties in Maribor. It focuses on designing a solution that would incorporate missing functions and spaces into an existing operating complex of buildings. The concept involves the demolition of particular buildings or elements such as attics, connecting part F, which has lost its load-bearing capacity, and non-load-bearing elements of buildina A’s north façade. Building A has been extended to the Smetanova street with a newly-designed volume functioning as a common space, exhibition area, and transition to other parts of the complex. The library, located at the underground floor of building A, has been extended to the courtyard. The height difference among buildings is regulated with the help of the new multi-level common space. It connects the extended library to the dining room located on the ground floor of building H and main gathering space in front of Borut Pečenko’s lecture hall. Newly-designed building E with two levels of the underground garage and 4-floors-high complex of lecture rooms has been constructed instead of the demolished lecture rooms in front of Borut Pečenko lecture hall.
The proposed renovation solution provides students, employees, and visitors of the Technical Faculties with a high-quality working environment, which meets modern thermal, acoustic, and visual comfort requirements and sticks to the principles of accessibility of public buildings. Ključne besede: University of Maribor, Technical Faculties in Maribor, renovation, university common spaces Objavljeno v DKUM: 29.09.2020; Ogledov: 1003; Prenosov: 132 Celotno besedilo (69,62 MB) |